Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Din 30 noiembrie intră în vigoare sistemul de garanție-returnare

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

Poll: SGR (113 member(s) have cast votes)

Voi veți returna ambalajele pentru recuperarea garanției?

  1. Da (80 votes [70.80%])

    Percentage of vote: 70.80%

  2. Nu (33 votes [29.20%])

    Percentage of vote: 29.20%

Vote Guests cannot vote

#181
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012

Vizualizare mesajManasu, pe 14 martie 2024 - 18:17, a scris:

De unde ai scos-o?
Merge sa returnezi ambalajele SGR indiferent de unde ai cumparat produsele.

Sunt intr-adevar niste probleme cu anumite ambalaje pe care automatele nu le accepta, desi sunt incluse in sistem... trebuie rezolvate si asta, ca sa nu mai fie nevoie sa le lasi la casieri.

La penny nu merge, am intrebat.

#182
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
E ilegal. Trebuie sa mearga. Pe cine ai intrebat? Si ce nu merge?

#183
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

Vizualizare mesajlostmyhope, pe 14 martie 2024 - 18:29, a scris:



La penny nu merge, am intrebat.
Nu ai întrebat pe cine trebuie. Cum știu ca ai cumpărat de la ei? Mergi cu 10 bonuri dacă ai ambalaje SGR pe 10 bonuri? Nu are sens ce zici...

#184
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012

Vizualizare mesajcrazykiller, pe 14 martie 2024 - 20:11, a scris:

Nu ai întrebat pe cine trebuie. Cum știu ca ai cumpărat de la ei? Mergi cu 10 bonuri dacă ai ambalaje SGR pe 10 bonuri? Nu are sens ce zici...

Asa mi-a zis vaca de la casa...ca e valabil doar de unde ai cumparat ca sunt inregistrate nu stiu cum acolo. Si chiar am mai vazut niste oameni care au venit cu mai multe peturi stranse sgr si i-au refuzat ca nu sunt cumparate de acolo. Nu vorbesc aiurea sa ma aflu in treaba. Poate nu stiu e valabil doar la lidl sau kaufland chestia asta....n-am fost acolo.

#185
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Nu e legal, doamna de la casă nu a fost instruita corect și nici nu cunoaște legea, acolo se specifica unde pot fi returnate.

#186
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Nici bine nu l-au lansat, ca incep romanismele:


În urma contestării SGR de mai multe firme, Guvernul amână interdicția comercializării ambalajelor fără marcaj. Riscul ”destabilizării economiei”

Comercializarea băuturilor în ambalaje nereutilizabile pentru care nu este percepută garanția de 50 bani, respectiv fără marcajul sistemului de garanție-returnare (SGR), va fi permisă până la sfârșitul acestui an, conform unei hotărâri pregătite de Guvern, care va amâna astfel cu 6 luni termenul limită stabilit anterior.
https://www.profit.r...nomiei-21528783

#187
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajlostmyhope, pe 14 martie 2024 - 18:10, a scris:

pe luna apa de la robinet (voi cum credeti ca se face apa aia imbuteliata din supermarket
Nu e apa de la robinet, aia e clorata. Da... si da, exista dinalea magice :)

Edited by andreic, 21 March 2024 - 00:10.


#188
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajlostmyhope, pe 14 martie 2024 - 20:20, a scris:

Nu vorbesc aiurea sa ma aflu in treaba. Poate nu stiu e valabil doar la lidl sau kaufland chestia asta....n-am fost acolo.
N-are nici o legatura, eu duc la Lidl sticle care nici macar nu exista la vanzare la Lidl si nici nu au fost vreodata si automatul le accepta si cheltui voucher-ul la Lidl. Parerea mea e ca exista o singura baza de date comuna a SGR la toate automatele, eventual e updatata la intervale diferite (ca nu cred ca se conecteaza live online la ea), dar in mare ar trebui sa fie sincronizate.

Vizualizare mesajManasu, pe 14 martie 2024 - 18:17, a scris:

Sunt intr-adevar niste probleme cu anumite ambalaje pe care automatele nu le accepta, desi sunt incluse in sistem... trebuie rezolvate si asta, ca sa nu mai fie nevoie sa le lasi la casieri.
Mai degraba e o problema cu scannerele la anumite produse, de exemplu apa mica Bucovina 0.5 face figuri, dar daca insisti o ia pana la urma. Cred ca e codul de bare prea mic si nu il vede ca lumea tot timpul. Pentru ca da, ce s-a schimbat de fapt e codul de bare, inainte de SGR acelasi produs avea alt cod de bare (stiu pentru ca am codurile de bare intr-o baza de date si difera codul pre-SGR de cel actual). Asa isi da seama care e cu garantie si care nu.

Easy fix: bagi sticla cam la jumatea "gaurii", cu codul de bare in sus pana ajunge codul de bare in dreptul luminii rosii de la scanner, vede codul, apoi o poti lasa pe banda transportatoare sa o duca.

Edited by utopium, 21 March 2024 - 19:33.


#189
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
De abia acum le-a dat prin cap asta:

Magazinele vor fi obligate să preia manual ambalajele dacă automatele nu funcţionează şi să ofere la casă contravaloarea pet-urilor, a declarat, vineri, ministrul Mediului, Mircea Fechet, menţionând că în prezent instituţia lucrează la o hotărâre de guvern în acest sens.
https://ziare.com/re...tionale-1861096

#190
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Ah, ups. Eu am returnat deja "manual" o sticla de vin cu sigla SGR ce era refuzată de aparat. S-au hlizit fetele de la biroul de informații, dar mi-au acordat cei 50 de bani aferenți (după ce am băgat circa 40 peturi și doze in aparat).
Credeam că e o opțiune deja valida, de a returna manual la info point.

#191
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Este la latitudinea comerciantului. Le accepta la supermarket, dar nu la alte magazine.

#192
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostManasu, on 29 martie 2024 - 15:10, said:

Magazinele vor fi obligate să preia manual ambalajele dacă automatele nu funcţionează

Mda, treaba romaneasca...dupa ce  au facut niste automate in ditamai containerele alea, acum nici nu merg bine.
In Germania erau niste aparate mult mai mici, in magazin in interior si care nu dadeau "erori", nu avea atatea coditii ca daca mai sunt 10 ml de lichid refuza pet-ul etc...

Edited by danigoleman, 29 March 2024 - 19:06.


#193
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Eu reciclez de n-am treaba, ultima data am dus la Lidl Crangasi 3 saci medii dinaia albastri de sticle si doze, toate fara probleme, scos bon peste 20 lei.

Edited by andreic, 30 March 2024 - 10:28.


#194
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Prostia la Lidl e ca inca nu iau bonurile la self-pay, trebuie sa vina cineva sa-l scaneze pt tine. Kaufland am vazut ca au optiune si la self-pay.

#195
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdanigoleman, on 29 martie 2024 - 19:05, said:

Mda, treaba romaneasca...dupa ce  au facut niste automate in ditamai containerele alea, acum nici nu merg bine.
In Germania erau niste aparate mult mai mici, in magazin in interior si care nu dadeau "erori", nu avea atatea coditii ca daca mai sunt 10 ml de lichid refuza pet-ul etc...
La Lidl merg foarte bine.

#196
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Ce am intalnit este eticheta de reducere lipita peste codul de bare original, nu ia pet-ul automatul pana nu "belesc" eticheta de reducere care si ea are cod de bare dar nu e recunoscut de sistem

#197
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,589
  • Înscris: 10.04.2009
Au trecut 4 luni de când celebrul Sistem Garanție-Returnare (SGR) a intrat în funcțiune și tot atât de când românii se plâng că le-a complicat viața și i-a lăsat, uneori, cu banii luați. Multora dintre ei, aparatele le-au refuzat ambalajele sau erau pline ochi.

https://panorama.ro/...ticente-romani/

+

Romaqua Group, cel mai mare producător român de băuturi, cu peste 2,000 de angajați în 7 fabrici și având în portofoliu branduri precum Borsec, Stânceni, Giusto și Albacher, a cerut în instanță suspendarea sistemului de garanție - returnare (SGR) a ambalajelor.

Compania susține că proiectul, lansat de Ministerul Mediului înainte să fie finalizată infrastructura de care are nevoie, prezintă o serie întreagă de disfuncționalități și nereguli, care aduc costuri suplimentare semnificative pentru tot lanțul din industrie, de la producător la distribuitor și magazin, și au început să se regăsească deja în prețurile produselor la raft.

https://www.profit.r...ndarea-21520355


cum ziceam... sistem copiat de la altii, dar implementat dupa ureche, in purul stil romanesc :)

#198
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 23.09.2017

View Postbeavis03, on 05 aprilie 2024 - 13:58, said:

Romaqua Group, cel mai mare producător român de băuturi ...a cerut în instanță suspendarea sistemului de garanție - returnare (SGR) a ambalajelor.


"În anul 2009, legislația europeană obligă agenții economici să recupereze și să valorifice 45% din totalul ambalajelor puse pe piață, urmând ca procentul să crească până la 60% în 2013"


Noi nu vom fi pregatiti niciodata Posted Image Se vorbeste de mult de recilclarea ambalajelor de tip pet insa Romania a tot taraganat acest proces. La fel si reciclarea pe categorii, am fost impinsi de la spate de ceva ani de UE insa nici acum dupa n ani noi inca nu avem un sistem pus la punct. Au fost facute cateva chestii de ochii lumii si atat. Chiar si acum eu reciclez pe categorii insa cand vina masina de gunoi le baga pe toate la gramada.

Edited by alex342, 05 April 2024 - 14:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate