Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Cum scapam de soareci

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

 crischir, pe 31 octombrie 2023 - 11:25, a scris:

De la soareci/ rozatoare nu iei virusuri/ microbi care ii decimeaza..  corona nu e pe lista lor Posted image, dar cine stie poate sa inventat ceva si pt ei.
Din păcate niște netrebnici au făcut și asta, sper să nu fie adevărat zvonul!

#38
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Ei sunt purtatorii unor boli grave pt. oameni dar au boli specifice si mortale pt. ei si nu afecteza oamenii, poate intelegi pana la urma.
PS cine a avut un hamster , cobai stie mai bine cum mor.

Edited by crischir, 02 November 2023 - 16:13.


#39
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Poate...vom vedea!
Ferească Dumnezeu...Posted image

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
De ciuma ai auzit? Mai sunt și altele.

#41
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Initiator ia in gazda un asiatic, o luna gratuit , dar ascunde cainii si pisica Posted image
Sunt boli endemice prin asia unde nu sunt vaccinati si traiesc ca acum 1000 de ani.

#42
SirEv

SirEv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 16.08.2007
Solutia ecologica care functioneaza la mine: 6 pisici permanente si 4 semi salbaticite care vin din cand in cand. Se infrupta si cotofenele cu soarecii morti, lasati prin gazon :))

#43
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Fratii:
Attached File  IMG_20231104_144358009.jpg   349.21K   43 downloads
Va recomand o pereche.
Ala micu e sub tutela fratelui mai mare, i-ar invata tata lor cum se prind dar...nu mai e ce, a lichidat tot batrinul.
Din cind in cind le mai aduce cite un soarece viu o mita da` cind il vede batrinu il omoara urgent.

#44
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
revin cu un mic update:
am pus prin casa (garaj/cam tehnica/pod) in total vreo 30 de curse de soareci, cu cate o bobita de mancare de pisici. am mai pus vreo 10 cartoane cu lipici.... pot zice ca in primele zile am prins cate 3-4 soareci /incapere . Pisica isi face si ea targetul zilnic.

Dupa varful asta de capturi si vreo 15 bucati prinsi in 2 zile, de atunci incoace mai prind asa cate 1 ratacit prin garaj tot la 2-3 zile (intra pe sub usa de masina) , si am mai prins in pod, tot asa 1 la 2-3 zile. In pod ii banui ca se suie pe decorativa exterioara si intra pe langa tabla de la acoperis. Studiez cum sa mai pun acolo o protectie ceva.

Oricum , per total, situatia e momentan sub control.

#45
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
O fi şoriceii dăunători pentru unii,
dar dacă îi consideraţi dăunători, măcar omorâţii într-un mod uman!
Când citesc despre unii care chinuie micile vietăţi, mi se face silă că sunt om!   :angry:  Capcanele cu lipici ar trebui interzise şi cei care sunt prinşi cu aşa ceva, amendaţi. A doua amendă să fie mare de tot, dar la 1.000 Euro în sus, cu tot cu popriri pe cont!

#46
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Corect! si la a treia amenda impuscat direct! mama lui de criminal, ce mai! planeta soarecilor sa ramina!
Vedea-va-s cu soarecii in pat sa perorati atunci stupizenii!

P.S. omoriti in mod uman? adica prin impuscare, greu ca-s mici si fug repede! Posted Image
Ghilotina? curent electric?

Edited by Ion_Bumbu, 12 November 2023 - 14:55.


#47
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

View Postdjl, on 12 noiembrie 2023 - 14:36, said:

O fi şoriceii dăunători pentru unii,
dar dacă îi consideraţi dăunători, măcar omorâţii într-un mod uman!
Când citesc despre unii care chinuie micile vietăţi, mi se face silă că sunt om!   Posted Image  Capcanele cu lipici ar trebui interzise şi cei care sunt prinşi cu aşa ceva, amendaţi. A doua amendă să fie mare de tot, dar la 1.000 Euro în sus, cu tot cu popriri pe cont!

Dar cumparati cu incredere asta, merge si la caini, pisici, porci, miei, iezi, oi, berbeci, tapi, vite..  Posted Image sigur soarecii explodeaza Posted Image, total UMAN.

Edited by crischir, 12 November 2023 - 15:03.


#48
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Metode rapide, dacă nu umane:
1) Capcanele clasice cu arc;
2) Şoc electric - deşi cam spooky.
3) Pisică/câine, dacă omoară şoricelul rapid. Din punct de vedere al şoricelului e groaznică moartea aceasta   :(   , dar măcar poate fi rapidă, nu se chinuie cu orele...
Dacă sunt mulţi, se ia un recipent mare, eventual se separă, se pune mâncare şi pică acolo. Când s-a umplut, se eliberează în pădure, parc sau undeva unde nu fac rău. Dar e greu să fii om...
Dacă m-aş trezi cu un chiţăilă - mititilă în pat, m-aş speria şi nu mi-ar conveni. Dar totuşi, nu ar fi şobolan sau hoţ de biciclete.

#49
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Pisicile sunt cele mai eficiente, cursele in timp se strica, trebuiesc întreținute, schimbate etc.

O singura pisica nu e suficient că și aia mai pleacă de acasă pe parcursul zilei, macar 3 de preferat crescuți de pui.

#50
Nma

Nma

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.08.2021

 V0rteX, on 02 noiembrie 2023 - 15:43, said:

Eu folosesc o capcana simpla si eficienta: borcan mai mare in gura (am unul de la masline) ridicat pe cric de o nuca, dau o gaura in coaja de la nuca in partea care vine in interiorul borcanului, soarecul intra in borcan si impinge nuca, am prin in jur de 5 soareci asa.

Eu am folosit un castron mai greu, in nuca infing o scobitoare fix in locul unde era codita, nu trebuie sa dau gaura, iar cel mai important lucru e ca in scobitoare pun sorici de porc afumat. Mirosul ii atrage ca un drog, am prins si cate doi odata.

#51
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
"Vulpoii" astia 2 abia asteapta sa agate un soarec!
Attached File  Blitz si Fritz.jpg   177.57K   8 downloads

#52
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Capcanele cu lipici desi s "scandaloase" sunt cele mai sigure si eficiente ... elimini soarecu si ai trasabilitate ptr debarasarea starvului ... nu ristii sa moara prin cine stie ce cotlon si sa se imputa pe acolo.
Ptr milosi ... pot aplica ei lovitira fatala imediat ce rozatoruk este imobilizat ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate