Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cum scapam de soareci

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012

View Postl_stoian79, on 31 octombrie 2023 - 11:27, said:



sa stii ca anii trecuti nu a fost asa nasol, asa ziceai si vecinii ca de mult nu au mai fost atatia soareci.
o sa caut inca 1-2-3 mitzi mici, sa-i "aclimatizez" cu mitza si cu cei 3 caini, asta e ce pot face pe termen mediu/lung.

intre timp sa pun o boxa in pod, si sa le dau niste rave sau death metal :-)
Sa nu pui otrava pentru soareci daca ai pisici. Soarecele nu va muri acolo unde ai pus otrava si risti sa ajunga undeva unde il mananca pisica si o mierleste inclusiv matza. Mai bine lasi matza sa patruleze peste tot sa isi faca treaba. Sper sa nu le vina vecinilor ideia cu otrava pentru soareci.

#20
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

View Postnumerci, on 31 octombrie 2023 - 11:36, said:

Sa nu pui otrava pentru soareci daca ai pisici. Soarecele nu va muri acolo unde ai pus otrava si risti sa ajunga undeva unde il mananca pisica si o mierleste inclusiv matza. Mai bine lasi matza sa patruleze peste tot sa isi faca treaba. Sper sa nu le vina vecinilor ideia cu otrava pentru soareci.

asta cu vecinii n-am de unde sa stiu :-( e un risc.... unii dintre vecini stiu sigur ca pun cartoane cu lipici, de la ei am primit imprumut 3 cartoane ...si ei au mitza.
Dar restul de vecini nu stiu :-|

Am auzit la un moment dat de ceva spray/solutii cu "miros de pisica", stiti de asa ceva? e eficient? Ca asta as putea turna/stropi pe unde nu pot lasa mitza. Sa nu ma faca ca aduc de la mitza din oras grauntele din litiera si le torn prin gauri :-)

Edited by l_stoian79, 31 October 2023 - 11:40.


#21
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Vrei sa ii extermini sau sa ii alungi la vecini ?!

#22
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
in primul rand sa fac cumva casa "ne-atractiva" ptr ei :-), in al2lea rand sa-i extermin...si nu, nu vreau sa-i trimit la vecini, n-am nimic cu vecinii, ma inteleg bine cu ei :-)

#23
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
"neatractiva pt ei" inseamna sa nu gaseasca mancare, loc de cuibarit, "autostrada' sosea" prin casa, pamant...

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Bichonița mea a prins un pui mare de șobolan. Nu mă așteptam, că e fata lui tata, super-răsfățată.

Attached Files



#25
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Postnumerci, on 31 octombrie 2023 - 11:36, said:

Sa nu pui otrava pentru soareci daca ai pisici. Soarecele nu va muri acolo unde ai pus otrava si risti sa ajunga undeva unde il mananca pisica si o mierleste inclusiv matza. Mai bine lasi matza sa patruleze peste tot sa isi faca treaba. Sper sa nu le vina vecinilor ideia cu otrava pentru soareci.
N-are nici-o treaba.
Pisicu' nu ataca soareci bolnavi.

La tara, daca ai sursa de hrana pentru rozatoare, esti expus oricum.
Maxim ce poti face este sa etansezi cat se poate intrari/iesiri, podea, tavane, sa pui granele/faina/ etc si etc intr-un sigur loc, cat mai departe de casa de locuit.
Aaa, si pisici.
2 - 3 bucati.
Motani de preferinta si necastrati.

Bine, randament maxim au pisicile, mai ales cand alapteaza, da' e problematica treaba cu puii.
Ce faci cu ei, unde-i duci?

Edited by futurist, 31 October 2023 - 14:17.


#26
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Cica matele nu trebuie hranite excesiv ca sa prinda soareci...

#27
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
@futurist: grane si de astea n-am...dar cred ca atractia sunt boabele ptr caini si pisici...ca alea miros de le simt si eu :-) O sa incerc sa le pun in ceva cutii care se inchid etans. De asemenea aveam in garaj o galeata unde aruncam resturile menajere si la 1-2 zile o duc in spatele gradinii la compostor, o sa pun o galeata cu capac ptr chestia asta si golit/spalat mai des recipientul...in rest, plm... la ce naiba sa-i atraga?!?! sculele makita din camera tehnica? sticloantele cu "licori" ? Faina/orezul/zaharul/etc le tin in borcane de sticla care se inchid cu garnitura, painea deobicei o tinem in frigider....mai sunt ceva ciocolata si biscuiti (neincepute) prin camera tehnica, in garaj doar mancarea animalelor.... naiba sa-i duca.

Pisici o sa aduc, inca vreo 2, e hotarat, trebuie sa vad cum obisnuiesc cainii cu ele... dar nu motani necastrati, ca n-am chef sa tot umblu cu ei la veterinar sa-i coasa la loc dupa ce se bat ca chiorii, si n-am chef sa imi stropeasca pe la toate colturile. Pisici, si daca vor fi femele, tot castrate vor fi, tocmai ca sa nu am plin de petitori care sa miorlaie noapte ape la geam, scandal batai, plus ca trebuie sa scap de pui ulterior...deci pisici castrate... 2-3-4, ramane de vazut.

#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Acum vreo 3-4 saptamani am gasit in mobila de bucatarie niste chestii mici si negre care semanau cu boabele de orez... eu nu mai vazusem pana atunci cum arata excrementele de soarece... cand mi-am dat seama ce e a fost jale, nu imi venea sa cred ca am un soarece in casa...
Soarecele se plimba doar in 2 zone din bucatarie, in zona unde aveam tacamurile si in zona unde tineam condimentele + faina, malai, fulgi de ovaz, cereale, etc... am scos tot de acolo... doar in acele zone putea intra pentru ca in spatele mobilei e lasat spatiu pentru furtunul flexibil de gaz si pentru cablul ce duce la priza din blat...
Am luat o capcana de aia de carton ce se lipeste in ea... am pus-o pe unde am vazut ca se plimba, in o saptamana capcana respectiva s-a tot miscat dar nu s-a lipit in ea....
Deja nu il mai puteam suporta... am luat cand am fost la sat niste otrava de soareci si am pus in zonele pe unde am gasit excremente cam cat apuci in 3 degete.... va dati seama ca am avut emotii pentru ca am 2 caini in casa...
La nici 2 ore dupa ce am pus otrava am gasit-o mancata de soarece... deja incepusem sa imi fac griji... daca il ia cu naspa si iese din ascunzatoare si moare prin casa si il mananca cainii... dar in ziua urmatoare il gasesc lipit in capcana...
O saptamana nu am pus nimic in zonele pe unde se plimba sa vad daca mai are frati sau ceva... nu am mai gasit nici o urma de soarece...

Edited by mirel3003, 31 October 2023 - 15:09.


#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Soarecii mei mananca si mere uscate in lipsa de altceva...

#30
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Capcane cu lipici, sunt eficiente.

#31
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostGlCA_Contras, on 31 octombrie 2023 - 14:28, said:

Cica matele nu trebuie hranite excesiv ca sa prinda soareci...
La noi nu se aplica. asta. Avem doua matze burtoase (doar grase, ca sunt castrate) si, desi mananca bobite cat si cand poftesc, aduc in fiecare zi soareci pe care ii vaneaza in camp. Una ii si mananca, cealalta numai ni-i aduce plocon.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Otrava e o prostie ca face exact pe dos: omoara pradatorii, pisicile, bufnitele, si dupa aia explodeaza soarecii.
In plus mor soarecii/sobolanii in vreun perete, sub un parchet, pe linga vreo teavaza si trebuie sa vinzi casa sau sa o demolezi.
Ori folossesti otrava care ii omoara aproape pe loc, dar nu stiu daca e legala in Romania, mai ales pentru amatori, ori folosesti capcanee si in paralel opui casute in copaci sperand ca vine o bufnita.
Exista niste "otravuri" care nu sunt toxice, doar ceva care el blocheaza stomacul, dar trebuie sa nu ai nici o sursa de hrana. De fapt asta e esentialul, daca nu au ce sa manaice nu vin sau sunt usor de prins.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 November 2023 - 03:20.


#33
herbei_marcu

herbei_marcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.02.2012
La mine se aduna soarecii acum, cand se apropie iarna, in beciul casei si acolo am pus pe un raft o bucata de placaj pe care sprijin o jumatate de nuca cu o cana de cafea mai mare, nuca cu samburele spre interiorul canii. Mai da cate un rateu la caderea cesti de cafea dar de obicei il gasesc dimineata acolo aproape sufocat.

#34
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
update: am instalat aseara 20 de capcane prin cam tehnica/garaj/pod  si vreo 8 "carti" cu lipici tot asa distribuite peste tot. Recensamantul e ca am prins 1 soarec in camera tehnica (asta la 1h dupa ce am montat capcana), si inca 2 soareci sus in pod. Momeala a fost graunte de mancare de pisica. Ma declar multumit de capcanele alea. O sa mai pun cateva prin pod :-)

Edited by l_stoian79, 02 November 2023 - 08:44.


#35
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Crezi ca soareci e prosti' ? te pregatesti cu niste roquefort, jamon.. Posted Image

#36
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
Eu folosesc o capcana simpla si eficienta: borcan mai mare in gura (am unul de la masline) ridicat pe cric de o nuca, dau o gaura in coaja de la nuca in partea care vine in interiorul borcanului, soarecul intra in borcan si impinge nuca, am prin in jur de 5 soareci asa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate