Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cum scapam de soareci

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Dupa 10 ani la tara, am ajuns sa am si eu soareci, prin garaj, banui ca si prin pod :-\

Anul asta se plang toti vecinii ca e prapad cu soarecii,

La garaj e clar, intra pe langa usa culisanta, in zona profilului pe care aluneca este loc cat sa intre aia mici si jigariti. De asemenea am vazut niste bobite de polistiren, deci ii banui ca mai trec si pe sub polistiren.

Problema mea mare este ca am 3 caini si o pisica in curte, deci partea cu otrava, as incerca sa n-o folosesc inca.

Am pus lipici pe unde am vazut ca defileaza socatii, am prins unul chiar la coltul usii de garaj, l-am lasat acolo de exemplu ptr alti temerari.
Am pus lipici si in camera tehnica, unde de altfel am vazut rahati de soareci inclusiv in tabloul electric. S-au prins 3 bucati azi noapte...i-am lasat si pe aia acolo. Ii banui ca au venit pe langa tevi si cablurile care vin din pod, prin tavan in camera tehnica, la rack/tabloul electric/tevile de apa). O sa pun deseara in pod niste cartoane cu lipici, si am vreo 3 curse de alea clasice cu arc (de alea de lemn cu 3 gauri in care pui mancare si au 3 arcuri care ii stranguleaza cand rod atele sa ajung la mancare).

Alte solutii mai am? din nou, (momentan) fara otrava).... nu stiu daca aparatele cu ultrasunete i-ar deranja, sau numa pe mitza is pe caini i-ar stresa...

#2
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 30.12.2012
Nu este mai usor sa lasi pisica sa mearga prin toate acele locuri (garaj si pod)? Sau este genul de matza care se multumeste doar cu boabe?

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
pune otravă liniștit în colțurile ascunse că pe acolo umblă șoarecii și nu pot  umbla câinii.ai avut și până acum dar dacă nu i-ai văzut tu nu înseamnă că nu-s

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
statie de intoxicare

https://www.dedeman....-7-cm/p/7066109

#5
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Cartoane cu adeziv, capcane cu arc aia care pocneste, cusca capcana daca sunt sobolani.. un sarpe daca mata nu da randamentPosted Image

Edited by crischir, 31 October 2023 - 10:03.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
E bine sa fie pisici si cucuvele in zona.Posted Image

Apoi capcane, exista artizanale unde pui tu salam si lipici cu tubul de adeziv in jurul lui (adeziv Bio Stop), capcane cu adeziv din fabrica si momeala in centru.

Ar mai fi aparate cu ultrasunete.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Cu otrava e naspa tare,crapa pe unde nu ai habar si pute apoi,nu ai ce face,ptinzi cat poti in diferite capcane si asteptam frigul.
Acu sa nu presimta acesti soareci o iarna crunta.

#8
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
deci cucuvele e PLIN, si ulii... plin de ei in zona, toata noaptea aud cucuvele cum "canta", ziua vad ulii la greu...e plin campul probabil.

Mitza e harnica biata, da cati soareci sa si manance zilnic?! o vad zilnic cu cel putin 2-3 prinsi.... cred ca e depasita de situatie. Sus in pod nu o pot momentan urca, ca mai e vata minerala pe acolo, inclusiv pe jos (n-am facut inca curatenie), nu cred ca ar fi ok ptr mitza sa se linga pe labe dupa ce umbla pe acolo.

Cainii scobesc de nebuni prin pamant pe la toate gaurelele din curte.

O sa pun sus prin pod lipici la greu... poate torn si niste otrava sus in pod unde n-ajung.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 ceanu1980, on 31 octombrie 2023 - 10:09, said:

si pute
eu zic că pute mai tare locul unde face pipi șoricelul

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
la ai mei o vecina crestea pisici. toata vara cat a stat acolo le-a dat bobite si mancare
pisicile mai veneau din cand in cand si la geamul meu de la bucatarie si le dadeam resturi de mancare sau chestii care raman cand faci mancare (grasime, zgarciuri, etc)
anul asta pisicile s-au inmultit si au ajuns sa fie vreo 12 buc

cum s-a facut frig, baba a plecat si pisicile au ramas
cum nu mai are cine sa le dea de mancare, vin disperate la mine la geam. le mai dau de mancare, dar nu o sa cumpar bobite ptr ele.
atat de lesinate de foame sunt alea incat mananca si cartofi fierti

are rost sa spun ca eu nu am vazut vreun soarece prin zona in ultimii 2-3 ani?!

#11
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Cel mai frumos, a avut mai demult soacra niste rate care cand zareau un soarece il ciocaneau in cap pana nu mai misca Posted Image
PS am un prieten cu un motan care se duce la vecini si prinde soareci si ii aduce acasa Posted Image lesinati, mananca boabe, resturi cand nu are prada, e vanator convins.

Edited by crischir, 31 October 2023 - 10:39.


#12
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
si la mine a adus nopate amitz aun soarec...sa ne arate ce mare vanatoreasa e.... faza e ca soarecu era inca viu :-\
asa ca ieri noapte, intre 3 si 4 dimineata, am mutat mobile sa prindem soarecul.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Dat fiind topicele pe acelasi subiect care s-au inmultit in ultima vreme, cred ca e o problema cu rozatoarele astea...

Luati-va pisici si rezolvati problema - in mode eco/bio. Ca tot e deschis pe Agricultura...

Daca sunt multi, doar o pisica nu e suficient - 5-6 macar.

#14
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Ar mai fi variante: prinzi un soarece viu si ii injectezi un virus/ microb specific lor sau prinzi 3-4 vii si ii tii in cusca pana ramane unul dupa ce sau macelarit intre ei si ii dai drumul..

Edited by crischir, 31 October 2023 - 10:57.


#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
s-au mai jucat unii prin Wuhan cu virusul gripal si a tinut in casa o intreaga planeta si au murit cateva milioane de oameni

#16
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
De la soareci/ rozatoare nu iei virusuri/ microbi care ii decimeaza..  corona nu e pe lista lor Posted Image, dar cine stie poate sa inventat ceva si pt ei.

Edited by crischir, 31 October 2023 - 11:29.


#17
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 eiffel, on 31 octombrie 2023 - 10:42, said:

Dat fiind topicele pe acelasi subiect care s-au inmultit in ultima vreme, cred ca e o problema cu rozatoarele astea...

Luati-va pisici si rezolvati problema - in mode eco/bio. Ca tot e deschis pe Agricultura...

Daca sunt multi, doar o pisica nu e suficient - 5-6 macar.


sa stii ca anii trecuti nu a fost asa nasol, asa ziceai si vecinii ca de mult nu au mai fost atatia soareci.
o sa caut inca 1-2-3 mitzi mici, sa-i "aclimatizez" cu mitza si cu cei 3 caini, asta e ce pot face pe termen mediu/lung.

intre timp sa pun o boxa in pod, si sa le dau niste rave sau death metal :-)

#18
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
La noi se reduce totul la metode clasice de exterminare, asta e.
Vesi sa nu faca discoteca in pod Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate