Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Prost sa fii ... noroc ca esti !

* * - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Plecand de la acest articol "Un elev cu media 1,97, de la Liceul Tehnologic Agricol Bărcănești din Prahova, primește bursă de merit în valoare de 450 de lei" ... ma gandeam ca e mai bine sa dea bani ultimilor 30% dintr-o clasa , ca sa aiba si ei bani de meditatii cum au avut cei care au media  mare.
Ce sa mai invete cel care are media 10 ? La cine sa mai dea bani de meditatii din moment ce a atins maximul ?
E clar ca cei cu note mici au nevoie de bani ca sa isi cumpere orele de meditatie , nu ? Posted Image

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu ma uit cum tot scade nota aluia saracul...
Prima data cand am vazut stirea - acum vreo 2 saptamani parca - Digi sau Hotnews era 4,97...

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Pe vremea mea, poate 1-2-3 primeau bursa in toata scoala. Acum, se da numai ca sa mergi la scoala :)).

Astia cu note din astea, nici cu meditatii nu-i indrepti. Nu-i duce capul sau nu-i intereseaza scoala/nu pot sa invete din diferite motive.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Oricum e o lege tampita. Ar trebui sa existe o limita  - o nota sub care sa nu se acorde. Gen 8.

#5
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Mai stie careva care e forma finala a legii? Adica, primesc toti cei cu medie peste 9.50 sau top 30% din clasa indiferent de medie?
Intreb ptr ca la fii miu in clasa cred ca doar unul sau doi nu au peste 9.49

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,602
  • Înscris: 31.01.2010

View Posteiffel, on 26 octombrie 2023 - 10:24, said:

Eu ma uit cum tot scade nota aluia saracul...
Prima data cand am vazut stirea - acum vreo 2 saptamani parca - Digi sau Hotnews era 4,97...

Ala-i altul de pe la un Liceu din Ploiesti...

#7
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008

View Postgelublabla, on 26 octombrie 2023 - 10:34, said:

Mai stie careva care e forma finala a legii? Adica, primesc toti cei cu medie peste 9.50 sau top 30% din clasa indiferent de medie?
Intreb ptr ca la fii miu in clasa cred ca doar unul sau doi nu au peste 9.49
Primii 30% si se suplimenteaza pentru toti cei care au peste 9.50

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019
Pe măsură ce s-a popularizat aberația bursei de merit pentru nemerituoși s-au publicat note din ce în ce mai mici după cum au fost cunoscute de părinți sau cadre didactice.
Limitarea la prag e o soluție, imperfectă, dar cu o oarecare credibilitate.

#9
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu-s convins că-s de acord cu premierea doar a notelor mari.
Ideea e următoarea, ai doua feluri de copii. Aia care vin din familii curatele, care iau educația în serios și fac eforturi sa ofere o educație copiilor (aleg scoli bune, meditații etc). Copii ăștia vor face școală pentru ca fac parte din familiile care trebuie, indiferent de cât de competent sau idiot ar fi statul și ministrul invatamantului. Sunt copii buni din familii bune.

Pe partea ailaltă ai copii născuți la coada vacii din familii de analfabeți. Rolul scolii e să-i ridice pe ăștia peste nivelul părinților, dacă vrem ca generația următoare să fie mai buna decât asta actuala.
Și să-l iei pe unul de la coada vacii și să-l convingi ca școala e utila și merita efortul și să aduci pe unul dintr-o asemenea familie la un 6 e mult mai greu decât să "faci școală" cu copiii din familii bune. Și mult mai util dpdv al sistemului public. Aia din familiile bune vor face școlar oricum însă dacă vor fi înconjurați de o mare de analfabeți vor pleca din țară și aia e.

Acum nu știu dacă bursele ajuta sa aduci la școală pe cei din familiile cu probleme însă cred ca aici trebuie lucrat.

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Aia e bursa sociala. Aia cred ca mai exista. Acolo deja ar fi vorba despre ajutarea intregii familii cu programe de integrare, nu doar ii dai bani si isi cumpara tigari din ei. Oricum, nu discutie de aria FUN :))

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,546
  • Înscris: 16.03.2007

View PostKiloW, on 26 octombrie 2023 - 10:54, said:


confunzi bursa de merit cu bursa sociala. sunt doua chestii diferite.

#12
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015

View PostKiloW, on 26 octombrie 2023 - 10:54, said:

Eu nu-s convins că-s de acord cu premierea doar a notelor mari.
Ideea e următoarea, ai doua feluri de copii. Aia care vin din familii curatele, care iau educația în serios și fac eforturi sa ofere o educație copiilor (aleg scoli bune, meditații etc). Copii ăștia vor face școală pentru ca fac parte din familiile care trebuie, indiferent de cât de competent sau idiot ar fi statul și ministrul invatamantului. Sunt copii buni din familii bune.

Pe partea ailaltă ai copii născuți la coada vacii din familii de analfabeți. Rolul scolii e să-i ridice pe ăștia peste nivelul părinților, dacă vrem ca generația următoare să fie mai buna decât asta actuala.
Și să-l iei pe unul de la coada vacii și să-l convingi ca școala e utila și merita efortul și să aduci pe unul dintr-o asemenea familie la un 6 e mult mai greu decât să "faci școală" cu copiii din familii bune. Și mult mai util dpdv al sistemului public. Aia din familiile bune vor face școlar oricum însă dacă vor fi înconjurați de o mare de analfabeți vor pleca din țară și aia e.

Acum nu știu dacă bursele ajuta sa aduci la școală pe cei din familiile cu probleme însă cred ca aici trebuie lucrat.
poate o lege..ar ajuta in situatia asta sa oblige parintii mai mult, dar na-comunism etc etc

#13
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021

View Postlaffin, on 26 octombrie 2023 - 11:02, said:



confunzi bursa de merit cu bursa sociala. sunt doua chestii diferite.

Pana la un punct sunt de acord.


Însă la noi "meritul" e definit la modul absolut, însă prin alte părți au schimbat tactica cel puțin la vârstele fragede, când le formezi caracterul și valorile. Meritul se măsoară prin evoluție, care în mare măsoară efortul, nu doar prin rezultatele absolute.

Dacă trimestrul trecut erai de 4 și acum ești de 6 înseamnă că ai făcut efort și merita recompensat. Pentru un copil e foarte importanta distincția, efortul trebuie recompensat.
Dacă erai de 9.80 și acum ești de 9.70 înseamnă că ai lăsat-o mai moale. Sau ca n-ai mai reușit să copiezi.  Sau ca nu mai e maica-ta directoarea scolii (cum era cazul la premianta clasei când eram eu în ciclul primar).

Gândește-te la unul venit de la coada vacii care pleacă de la nivel de 4 și care trage un an și ajunge la 6. Și vine un educator comunistoid și-i spune ca cu 6-le lui e un ratat bun de nimic. Crezi ca asta îl va motiva să mai muncească și la anul?

6-le ala are o valoare foarte diferita dacă vii de la 4, sau dacă vii de la 8. Sau dacă vii dintr-o familie de analfabeți sau una de profesori universitari.

Edited by KiloW, 26 October 2023 - 11:14.


#14
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Si aia care au facut legea si normele de aplicare au avut cam aceeasi medie la scoala!

#15
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Tara te vrea prost si te mai si plateste ptr asta!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PNwYsR5GB5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 06.08.2015

View PostKiloW, on 26 octombrie 2023 - 11:10, said:

Pana la un punct sunt de acord.


Însă la noi "meritul" e definit la modul absolut, însă prin alte părți au schimbat tactica cel puțin la vârstele fragede, când le formezi caracterul și valorile. Meritul se măsoară prin evoluție, care în mare măsoară efortul, nu doar prin rezultatele absolute.

Dacă trimestrul trecut erai de 4 și acum ești de 6 înseamnă că ai făcut efort și merita recompensat. Pentru un copil e foarte importanta distincția, efortul trebuie recompensat.
Dacă erai de 9.80 și acum ești de 9.70 înseamnă că ai lăsat-o mai moale. Sau ca n-ai mai reușit să copiezi.  Sau ca nu mai e maica-ta directoarea scolii (cum era cazul la premianta clasei când eram eu în ciclul primar).

Gândește-te la unul venit de la coada vacii care pleacă de la nivel de 4 și care trage un an și ajunge la 6. Și vine un educator comunistoid și-i spune ca cu 6-le lui e un ratat bun de nimic. Crezi ca asta îl va motiva să mai muncească și la anul?

6-le ala are o valoare foarte diferita dacă vii de la 4, sau dacă vii de la 8. Sau dacă vii dintr-o familie de analfabeți sau una de profesori universitari.
e o idee, daca nu s-ar copia pe rupte la noi

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic ca mai bine premii doar celor care merita. Hai sa nu premiem mediocritatea, ca atunci ar da faliment statul doar din burse pentru ca ai medie mai mare acum fata de anul trecut.
Aia e treaba familiei, profesorului, sa il faca sa se simta bine pe elev, daca merita.
Dam bani la toti, ca merg la scoala. Nu merge asa. Obisnuim tara cu pomeni.

#18
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
Nu inteleg totusi.

Quote

Un elev care în vară a intrat la liceul Tehnologic Agricol Bărcănești din Prahova cu media 1,97 va primi acum bursă de merit, în valoare de 450 de lei, pentru că se află printre primii 30% dintre elevii clasei,
Ala e singur in clasa sau cum? E clasa de 5 elevi si el e al doilea?

Nu cred ca legea are sens, daca asa e - primii 30% dintr-o clasa sa primeasca bursa.
Eu am facut un liceu mic, unde erau 5 clase/promotie. Eu eram la mate-info. In clasa se invata cat de cat. 2 clase de chimie-biologie unde la fel, se invata. 2 clase de specializari tehnice pline de repetenti, batausi etc. Pun pariu ca cel mai bun de la clasele tehnice ar fi fost in coada listei la clasele mai bune.
Si mai stiu si ca premiantii de la mate-info n-ar fi obtinut aceleasi note la un liceu bun.

Acum nu stiu daca pe vremea mea, adica pe la inceputul secolului, era o lege COMPLET diferita sau mi s-a tras mie teapa. Cunoscand mismasurile din acel liceu, as tinde spre varianta 2.
Bursele la noi erau pe liceu. Adica se facea clasamentul mediilor semestriale si se tragea linia. Nu conta ca esti intr-a IX-a A sau a XII-a C. Erau burse de merit si de studiu (studiu 1 si studiu 2, mai mica). Si foarte putine. Intr-un an am pierdut-o, desi aveam medie foarte mare, din simplul motiv ca am fost primul sub linie. Intr-o clasa era feciorul directorului, care avea 10 pe linie iar clasa aia avea statut special, ca aproape toata lumea lua de la 9 in sus. Asa ca toate bursele acordate pe liceul nostru s-au dus la acea clasa.
Nici asa nu-i bine.

Varianta cea mai aproape de corectitudine ar fi sa se dea burse elevilor peste media X. Pe clasa. Si media sa fie mare, nu 6. Si numar limitat. Nu iei bursa cu 9,80 dar altul de la clasa paralela ia bursa cu 9,02, asta e, oricum o dai nu e bine. Desigur ca pot aparea discutii, clase favorizate, profi mai exigenti, licee mai slabe, dar n-ai cum sa dai legea perfecta.

Oricum nu e de ras cu 1,97 si bursa de merit. Deloc.

Edited by ambr0zie, 26 October 2023 - 11:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate