Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Prost sa fii ... noroc ca esti !

* * - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Aia din clasa aia au toti media intre 1 si 4, sa zicem. Probabil de aia a prins bursa de merit Posted Image)
De ani de zile se aude ca sunt scoli intregi in care copiii au medii mici, iar astia nu au luat in calcul cand au facut legea. Au uitat de astfel de cazuri.

Edited by bai3tzash, 26 October 2023 - 11:36.


#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postambr0zie, on 26 octombrie 2023 - 11:34, said:

Nu inteleg totusi.

Ala e singur in clasa sau cum? E clasa de 5 elevi si el e al doilea?

Ala e cel mai destept din clasa :)

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postambr0zie, on 26 octombrie 2023 - 11:34, said:

Oricum nu e de ras cu 1,97 si bursa de merit. Deloc.
E promovata la rang de lege zicala romaneasca: Las ca merge si asa.

#22
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
La scoala ajutatoare se da bursa de merit? Intreb doar  ....

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Bursa de merit ca faci prezenta.

#24
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View PostKiloW, on 26 octombrie 2023 - 10:54, said:

Eu nu-s convins că-s de acord cu premierea doar a notelor mari.
Ideea e următoarea, ai doua feluri de copii. Aia care vin din familii curatele, care iau educația în serios și fac eforturi sa ofere o educație copiilor (aleg scoli bune, meditații etc). Copii ăștia vor face școală pentru ca fac parte din familiile care trebuie, indiferent de cât de competent sau idiot ar fi statul și ministrul invatamantului. Sunt copii buni din familii bune.

Pe partea ailaltă ai copii născuți la coada vacii din familii de analfabeți. Rolul scolii e să-i ridice pe ăștia peste nivelul părinților, dacă vrem ca generația următoare să fie mai buna decât asta actuala.
Și să-l iei pe unul de la coada vacii și să-l convingi ca școala e utila și merita efortul și să aduci pe unul dintr-o asemenea familie la un 6 e mult mai greu decât să "faci școală" cu copiii din familii bune. Și mult mai util dpdv al sistemului public. Aia din familiile bune vor face școlar oricum însă dacă vor fi înconjurați de o mare de analfabeți vor pleca din țară și aia e.

Acum nu știu dacă bursele ajuta sa aduci la școală pe cei din familiile cu probleme însă cred ca aici trebuie lucrat.
Confunzi notiunile. Una este BURSA de MERIT si alta e Bursa Sociala ( de ajutor sau cum se cheama acum). Si ca fapt divers, tind sa cred ca mai degraba unul sarac e mai atent la ore si vrea sa invete fata de unul plin cu de toate care nu stie ce inseamna viata. Hai totusi sa nu mai persiflam copiii din sate sau comune, proveniti din familii sarace. Multe personalitati din astfel de familii au venit.

Am si eu o intrebare conexa: Profesorii/Invatatorii care au astfel de clase cu astfel de elevi nu au si ei de dat niste raspunsuri. Daca toti sunt de nota 3-4, tu cum esti ca profesor/invatator? 80% dintre politicienii de azi care ne conduc sunt exact elevii de 4 din vremea lor, e ca o revansa luata peste ani in fata nesimtitilor care invatau si-i faceau de ras an de an.Pana si Presul din capul tarii a fost o mediocritate absoluta in educatie. Ce pretentii sa mai ai ?

Am si eu o intrebare conexa: Profesorii/Invatatorii care au astfel de clase cu astfel de elevi nu au si ei de dat niste raspunsuri. Daca toti sunt de nota 3-4, tu cum esti ca profesor/invatator? 80% dintre politicienii de azi care ne conduc sunt exact elevii de 4 din vremea lor, e ca o revansa luata peste ani in fata nesimtitilor care invatau si-i faceau de ras an de an.Pana si Presul din capul tarii a fost o mediocritate absoluta in educatie. Ce pretentii sa mai ai ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate