Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Verighete 14K sau 18K?

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.226
  • Înscris: 22.05.2003
Clasic, 18k!
Nu exista dileme in acest sens.

#20
cristi_cristi00

cristi_cristi00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 26.08.2019

 Kobra2602, on 23 octombrie 2023 - 18:17, said:



Stai linistit ca o sa iei ce vrea viitoarea sotie.Posted Image . Cel putin la miine asa a fost, am mers in magazin si a zis ce sa cumparam, nu au mai contat karatele, culoarea etc.
Pai amandoi am ajuns la o hotarare ca model, avem amandoi aceeasi dilema..18k sau 14k ..e acelasi model doar ca nu suntem.hotarati

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.178
  • Înscris: 10.07.2013
18 karate si sa fie aur alb.Posted Image

Casa de Piatra! Posted Image

Editat de xmanyacs77, 23 octombrie 2023 - 19:07.


#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.681
  • Înscris: 29.03.2006
Au fost batute monede de aur Austriece si Romanesti in sec 20 cu aur de 22 de carate.

Asa ca e o exagerare faza ca e prea moale.
Daca e aliat cu iridiu nu e moale.

Si chiar si cu argint si putin cupru, am vazut verighete de 20 de carate purtate 50 de ani si arata ca noi.
Deci eu recomand de 20 de carate.

Cele de 18 arata mai spalacit iar cele de 14 sunt si mai spalacite si verzui pe deasupra...

Nu-mi place nici aurul roz, nu arata a aur care e galben auriu.

Editat de loock, 23 octombrie 2023 - 22:14.


#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.971
  • Înscris: 21.06.2016
Prietenii mei au verighete din carbura de tugsten si titan. Nu cred ca-s mult mai ieftine dar arata mai interesant.
Mai ai varianta cu aur alb, platina.
Aur d-ala galben nu se mai poarta de 30 de ani.

Editat de vrajitoruldinoz, 24 octombrie 2023 - 01:29.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.537
  • Înscris: 05.06.2009

 cristi_cristi00, on 23 octombrie 2023 - 18:59, said:


Pai amandoi am ajuns la o hotarare ca model, avem amandoi aceeasi dilema..18k sau 14k ..e acelasi model doar ca nu suntem.hotarati

Mergeți și voi la un atelier de confectionat/reparat bijuterii și cereți părerea unui bijutier.
Aurul de 14 k este mai rezistent la zgarieturi/uzura. Am verigheta din acest tip de aur, o port de 6 ani și este ca noua. Le-am achiziționat la împlinirea a 25 de ani de căsnicie. Cele inițiale oricum ne rămăseseră mici, erau din aur de 18 sau 24, nu mai știu exact, au fost confecționate la bijutier din câteva bijuterii vechi de familie.

Editat de corinadaniela, 24 octombrie 2023 - 07:09.


#25
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.227
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Noi avem de 18k, aur "galben" si suntem casatoriti de 10+ ani. Le-am luat de la Coriolan.

Nu au patit nimic. Daca ma uit cu atentie se observa niste zgarieturi, dar sunt relativ simple ca model si nu extrem de late asa ca micile imprefectiuni adunate de-a lungul anilor nu se observa.

La 18K ai 750 parti aur pur si 250 parti alte metale. Depinde de compozitia aliajului cat de rezistente sunt si de culoarea pe care o vrei. Mai mult cupru in aliaj = aur "rosu", paladiu si argint = aur "alb".

Pentru a nu avea probleme, cauta sa le iei de la o firma mai mare, nu de la cei care le aduc la kilogram din Turcia.

Editat de bogdan_o, 24 octombrie 2023 - 08:21.


#26
cristi_cristi00

cristi_cristi00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 26.08.2019
Buna dimineata! multumesc pentru raspunsuri.
Deci la bani ne-am stabilit un buget de 4000-5500 de ron ca sa fie in total ambele. Vrem ceva mai de calitate, Dar totusi asta e dilema 14 K sau 18 K,
Am gasit la Atlantis Gold 4400 de de ron de 18 Karate si de 14 K e mai ieftin cu 1000 de lei. Dar v-am zis nu conteaza ca e mai scump, conteaza sa fie mai fiabil pe viitor.
Multumesc inca odata!

#27
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.524
  • Înscris: 22.08.2012
Io nu suport aurul pe mine (vizual vorbind), asa ca mi-am luat din otel, ca sa rimeze cu ceasul. Dupa 2 ani de purtare, o dadeam jos la spalat pe maini, la treburi ma incurca, asa ca sta cuminte intr-un sertar de-atunci. Si aia de otel s-a zgariat, desi nu dau la lopata.
Importanta e simbolistica, nu tabla.

Editat de Olteanul_sfios, 24 octombrie 2023 - 09:59.


#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.021
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am verighetele din 2019 si la fel am zis ca le iau din aur de 14k ca sunt mai dure(rezistente)... fix pix.. s-au zgariat in ultimul hal...
Aveam aur galben lucios margini si aur alb mat mijloc... aurul alb de pe mijloc a ajuns sa fie lucios....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate