Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Tuica neintoarsa

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018
Erau niste reclame inainte, pe vremea comunistilor:

Daca bei tuica de pruna,
Orice baba iti pare buna.

Daca bei tuica intoarsa,
P...a iti va fi noduroasa.

#20
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,902
  • Înscris: 16.04.2007
Alea erau niste vorbe din popor, in niciun caz reclame.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,328
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbai3tzash, on 23 octombrie 2023 - 14:33, said:

"Neintoarsa" o fi insemnand "nedistilata".
tuica prin definitie e o bautura distilata. nu vrei sa bei ce-i tuica inainte de distilare, crede-ma!

#22
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.02.2022

View PostShinji, on 23 octombrie 2023 - 14:21, said:

Am primit cadou de la o cunostiinta o sticla de tuica de casa si mi-a zis ca ar fi "neintoarsa". Nu stiu exact ce inseamna asta, dar parca tin minte ca genul asta de  tuica are un grad de toxicitate mai mare decat cele intoarse. E periculos sa o incerc sau sunt eu paranoic?
Înseamnă că a mai dat cadou sticle de țuică și la alții, și nu s-a întors niciunul să-i mai ceară.
Dacă ai dubii, dă-o și tu cadou la careva... :)

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 31.01.2010
Aia in Ardeal se cheama suzlă adica materia prima din care se face tuica.

#24
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 25.09.2014
Daca-i la prima mana, neintoarsa, este mai slaba, dar mai aromata. Cand oferi ceva, cadou, sa te tina minte primitorul, adaugi si un superlativ, de genul: de la mama ei, de ti se intoarce basca in cap, neintoarsa, etc. Deci cred ca ti-a oferit ceva bun.

#25
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Asta-i tuica de pufoaica... buna cand iti vin neamurile sau o termini pe ailalta. :)

#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,178
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://static.wixstatic.com/media/e6fd3b_11d056f3286e4f3fb94739d0a007b18d~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_1225,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/e6fd3b_11d056f3286e4f3fb94739d0a007b18d~mv2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca tuica are 37*C este buna de consumat.Posted Image

#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 31.01.2010
La 37 de grade nici de frectie nu-i buna, da de consumat... :(

#28
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,593
  • Înscris: 10.01.2019
Depinde cum a ajuns la 37 gr. Toate bauturile care se gasesc in comert, cu grad alcoolic scazut sa zicem 25-40 gr sunt fapt distilate cu multe grade alcoolice diluate, unele dintre ele chiar si din alcool etilic rafinat. Si unii producatori individuali carora nu le plac tariile puternice dilueaza tuica. Eu am baut de prin zona de munte a Banatului tuica distilata o singura data (neintoarsa), la 40 gr. , foarte buna (eu fiind dintr-o zona in care tuica insemna minim 50 gr). E adevarat tuica distilata o singura data insemna mai multe impuritati, dar daca sursa a fost de calitate, distilatul chiar neintors poate fi foarte bun. Priceperea celui care face distilarea si aparatura conteaza si ele mult in calitatea distilatului dar calitatea materialului supus distilarii este esentiala

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am facut doar tuica o singura procesare, distilare, cum s-o numi.
Am scos una de para de 50 grade fara sa vreau din prima, nu stiu cum, cantitate maricica.

#30
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 23.09.2017

View PostAlexD2, on 23 octombrie 2023 - 23:11, said:

E adevarat tuica distilata o singura data insemna mai multe impuritati, dar daca sursa a fost de calitate, distilatul chiar neintors poate fi foarte bun.

Apropo de sursa de calitate, mi-am adus aminte de clipul asta




edit: sunt materii fecale? Posted Image) am auzit ca se practica foarte des in zonele sarace de la tara unde nu prea exista fructe, Folosesc materiile fecale din veceul din fundul curtii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1bW1mqTCMW8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 24 October 2023 - 14:15.


#31
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,593
  • Înscris: 10.01.2019
Folclor, asa arata plamada dupa fermentare. Daca ai fi acolo probabil ai vedea ca miroase foarte bine, nicidecum a materii fecale. Sigur ca pot fi si plamate stricate dar asta este alceva. Pe timpul raposatului circulau tot felul de povesti: pufoaica, gainat, electrozi etc. Si atunci chiar se facea tuica din tot felul de materii prime: faina, bomboane (ca zaharul era pe ratie), marmelada si altele care contin zahar sau amidon. Unii chiar credeau ca se poate face tuica din orice Povestile alea s-au perpetuat si au devenit folclor. In democratie odata cu reimproprietarirea au devenit disponibile cantitati mari de fructe si nici acum situația nu este mult diferita. In multe locuri am vazut fructe putrezind pe pamant ca nu le vrea nimeni. De ex eu anul asta am avut cca 200 litri de tescovina ramasa de la stoarcerea strugurilor, numai boabe ca am folosit desciorchinator. Nu erau cine stie ce stoarse si se putea face foarte bine tuica din ele. Am vorbit cu cativa vecini si nu le-a vrut nimeni, gratuit evident, asa ca au ajuns la compostat. Vreo cateva zile a mirosit compostul a fermentat, apoi a otet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate