Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Pensie de urmaș studii Master

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
NiX-0

NiX-0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.05.2023
Salutare! Toamna aceasta am început studiile la un Master, eu fiind orfan de tată primesc pensie de urmaș pe baza adeverinței de student. Pe parcursul acestor zile am realizat ca nu este tocmai masterul pe care mi l-aș fi dorit.
Întrebarea mea este, dacă la final de an I doresc sa renunț la studii sau nu mă prezint la examene, respectiv nu plătesc restul taxei exista posibiliatea ca la final de an să trebuiască să returnez sumele primite? Cineva priceput în domeniu sau care lucrează la casa de pensii sau un avocat? Mulțumesc anticipat!

#2
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Atat timp cat esti student, ai dreptul la pensia de urmas (pana la maxim 26 de ani sau pana te angajezi).

Acum esti inmatriculat? Ai luat adeverinta de student? Daca da, vei primi pensia de urma pana la 1 Octombrie anul viitor. Daca nu, vei pierde pensia incepand cu 1 octombrie anul asta.

Art 114 din 263/2010:
În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze:
(2) În situaţia copilului, beneficiar al unei pensii de urmaş, în condiţiile prevăzute la art. 84 lit. b), care nu face dovada continuării studiilor, plata pensiei se suspendă începând cu data de 1 octombrie a anului în curs.

Art 84:
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

Deci daca acum esti inmatriculat dar nu cumulezi numarul necesar de credite sa treci in anul II sau nu mai platesti taxa, vei pierde pensia de urmas la 1 octombrie anul viitor.

#3
NiX-0

NiX-0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.05.2023

 bogdan_o, on 16 octombrie 2023 - 15:15, said:

Salut

Atat timp cat esti student, ai dreptul la pensia de urmas (pana la maxim 26 de ani sau pana te angajezi).

Acum esti inmatriculat? Ai luat adeverinta de student? Daca da, vei primi pensia de urma pana la 1 Octombrie anul viitor. Daca nu, vei pierde pensia incepand cu 1 octombrie anul asta.

Art 114 din 263/2010:
În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze:
(2) În situația copilului, beneficiar al unei pensii de urmaș, în condițiile prevăzute la art. 84 lit. b), care nu face dovada continuării studiilor, plata pensiei se suspendă începând cu data de 1 octombrie a anului în curs.

Art 84:
Copiii au dreptul la pensie de urmaș:
b) dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani;

Deci daca acum esti inmatriculat dar nu cumulezi numarul necesar de credite sa treci in anul II sau nu mai platesti taxa, vei pierde pensia de urmas la 1 octombrie anul viitor.

Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate