Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Recomandare țară emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Nu ne-ai spus situatia ta din România. Ai o casă? Sau și aici stai în chirie? Dacă stai și aici în chirie, da, poate merită să pleci în afară? De ce nu vii în București? Aici salariile sunt mai mari decât în Suceava.

Dacă aici ai o casă și o mașină pe numele tau, nu merită pasul. Nici în afară nu mai e ce a fost cândva. Vezi să nu regreți.

#38
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca nu vrei sa inveti alta limba, trebuie sa alegi o tara vorbitoare de limba engheza. Dar ai grija, ca engleza pe care crezi ca o vorbesti tu nu-i la fel cu cea vorbita in tara/regiunea aia.
De ex. londonezii vorbesc repede si rostogesc cumva cuvintele... o sa pricepi cam jumatate din ce spun. Scotienii au alt accent si cand se supara nu mai intelegi chiar nimic din ce spun. Irlanda pare idilica asa de la distanta, dar...
Cand ajungi acolo si vezi ce preturi sunt te cam necajesti, dar te descurci daca nu stai prin pub-uri si-ti gatesti singur. Ma rog, sunt lucruri care se rezolva in timp, dar perioada asta de acomodare va fi grea, mai ales cand esti singur.

Edited by adip1962, 08 October 2023 - 07:07.


#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postp3tqw, on 07 octombrie 2023 - 19:55, said:

Da, net.
Ești sigur sigur?
Că angajatorul nu are de unde să știe ce deduceri etc îți faci tu ca să-ți spună salariul net (nici nu-i treaba lui așa ceva).
Jobul e de inginer sau de tehnician?

View Postadip1962, on 08 octombrie 2023 - 07:06, said:

Cand ajungi acolo si vezi ce preturi sunt te cam necajesti
Există internet: https://www.lidl.ie/...rent_Sales_Week

#40
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am ajuns în Be cam la aceeași vârstă cu inițiatorul. Temporar, trebuia sa stau maxim 1 an și apoi sa plec în UK. Se fac doua decade de atunci și tot aici sunt, și nu-mi pare rău :)  În mai puțin de 4 ani câștigam deja dublu fata de medie. E drept, vorbeam franceza (de balta) când am ajuns.

Soția avea o diploma care nu valora aici nici cât hârtia pe care era scrisa (drept). Înainte de aderarea la UE, de recunoașterea diplomelor, de a avea drept de munca, etc. Însă și-a găsit job (decent nu chelnerița) în mai puțin de un an. Iar acum câștiga mai mult decât mine. Prietena ta ar putea face un master, timp în care sa învețe limba și sa obțină o diploma locala.

Eu vad lucrurile cam asa:
Dacă vrei sa pleci, acum e momentul, din doua motive.
Primul ești tânăr, mobil, n-ai copil la școală care sa te lege de un oraș sau altul, ai puține chestii care să te tina pe loc și puține de pierdut, poți să te miști ușor unde găsești mai bine. Daca n-ai sânge s-o faci acum n-o s-o faci niciodată. Ești încă în faza în care dacă încerci și-ți iese, bine, dacă nu, ce-ai avut și ce-ai pierdut. Ai câștigat măcar o experienta noua.
Al doilea, acum e moment prielnic. Cel puțin în Belgia e penurie de oameni calificați în domeniile tehnice,și șomajul e scăzut peste tot în Europa. România și Europa sunt legate economic, dacă o sa vrei să pleci în caz că e rău în România sunt șanse majore să fie rău peste tot în Europa sau chiar în lume.  

În Be sunt foarte mulți romani, dacă ți-e teama că or să-ți lipsească mititeii la grătar, sarmalele și cozonacii stai liniștit că-i găsești fără probleme. Uneori chiar mai buni decât în România :D.

Edited by KiloW, 08 October 2023 - 08:10.


#41
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
femeie ai, sau te duci acolo sa stai pe fap-fap? nu mai merge sa pacalesti imigrante ca esti italian, ca giovanni in tinerete, alea se uita dupa nativi de acolo, sunt satule de lulā de imigrant.

#42
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostKarhu, on 08 octombrie 2023 - 07:34, said:

Ești sigur sigur?
Că angajatorul nu are de unde să știe ce deduceri etc îți faci tu ca să-ți spună salariul net (nici nu-i treaba lui așa ceva).
Jobul e de inginer sau de tehnician?


Există internet: https://www.lidl.ie/...rent_Sales_Week

Da, am vorbit deja cu agenția. E 4500 brut, plus 300 euro net pe care îi recuperezi la câteva luni din tax refund.

View PostAutumn_Dream, on 08 octombrie 2023 - 03:57, said:

Nu ne-ai spus situatia ta din România. Ai o casă? Sau și aici stai în chirie? Dacă stai și aici în chirie, da, poate merită să pleci în afară? De ce nu vii în București? Aici salariile sunt mai mari decât în Suceava.

Dacă aici ai o casă și o mașină pe numele tau, nu merită pasul. Nici în afară nu mai e ce a fost cândva. Vezi să nu regreți.

Nu am casă, stau în chirie. Ok, vin în București, salariu mai mare, dar și întreținerea e mai scumpă, tot acolo ajung.

View Postlaffin, on 08 octombrie 2023 - 08:19, said:

femeie ai, sau te duci acolo sa stai pe fap-fap? nu mai merge sa pacalesti imigrante ca esti italian, ca giovanni in tinerete, alea se uita dupa nativi de acolo, sunt satule de lulā de imigrant.

Am răspuns o pagină în urmă la asta.

#43
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postp3tqw, on 08 octombrie 2023 - 09:31, said:


Nu am casă, stau în chirie. Ok, vin în București, salariu mai mare, dar și întreținerea e mai scumpă, tot acolo ajung.

1500 salariu, 500 chiria la ceva ok. In Leuven trebuie sa scoti cel putin o mie, dar iei 3 mii. Daca te duci sa stai la sat... Viata in Suceava e incomparabil mai buna decat in orice satuc *civilizat* din vest.

#44
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
daca  pui aceasta intrebare pe un forum   asta inseamna  ca NU vei emigran niciodata  nicaieri  !    nu ai in cap  o dorinta  , o tara  anume  , ceva  sa iti doresti     insemana ca esti  slab  si speri ca cineva sa iti dea o idee de care sa te agati  . Daca nu sti ce vrei in viata  e mai bine sa stai  in banca  ta  .

#45
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View PostCristi_E, on 08 octombrie 2023 - 09:39, said:

1500 salariu, 500 chiria la ceva ok. In Leuven trebuie sa scoti cel putin o mie, dar iei 3 mii. Daca te duci sa stai la sat... Viata in Suceava e incomparabil mai buna decat in orice satuc *civilizat* din vest.
Ja ja...   (știi ce înseamnă ja ja în germană?)

#46
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,069
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic sa pleci din tara, mai ales ca stai in chirie si in Ro. Nu te leaga nimic aci, probabil esti din comunele limitrofe din judet.
Stai in gazda acolo la firma aia daca e asigurata cazare inclusa in contract.

Daca ai prieteni acolo mergi dar eu zic ca ideea ar fi si sa te ajuti cu ei nu doar sa iesi in wechend ca sa le arati ca ce barosan esti fata de ei.
Ia-ti si consoarta de la inceput, nu mai amana. Altfel tu o sa umbii dupa altele in maxim 3 saptamani iar ea in maxim 2 luni.
Isi va gasi acolo de munca rapid si ea daca e cazul, altfel ai deducerea aia.

Criza de cadre in invatamantul romanesc si european de fapt cum zicea careva pe aici e tocmai din cauza unor probleme din sistem aprute un ultimii ani si care alunga profesorii de la catedra meseria devenind neatractiva si riscanta, profesorii avand multe sarcini noi in plus de facut pe langa cea de a preda lectiile la clase plus problemele cu angajarea cadrelor, examene prostii. Si criza de medici in Ro este lafel fabricata intentionat. Nu cred ca se echivaleaza defiitivatul si titularizarea din Ro acolo in tarile alea, probabil acolo sunt si alte materii in scoli dar si la ei se cauta invatatori si cadre de tot felul.

In tarile alea in general multi oameni nu-si cumpara niciodata locuinta. La batranete sttatul ii ajuta cu plata chiriei ca doar sunt cetatenii lor si au lucrat la ei. La noi in Ro nu e asa ceva. Aici in Ro lucrezi sub credit 50 de ani faci economie mannaci iaurt cu paine si la batranete ai casa dar esti prea batran si bolnav sa te mai bucuri de ea.

In Ro salariul nu ti-l va mari multinationala ptr ca e la periferie si e forta de munca disponibila multa, de exemplu si ucrainieni mai ales pe langa granita pe acolo. Preturile la toate vor creste si aici, tot aici sunt cele mai mari taxe si impozite din europa si din ue. Asa ca eu zic sa pleci si sa lasi in urma spatiul asta care face numai rau celor care muncesc. Altfel locul tau de acolo bine platit va fi luat de africani adusi in ue.

#47
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostKiloW, on 07 octombrie 2023 - 22:14, said:

Pentru ca asa a zis un snowflake care a vrut să-și facă mausoleu și nu i-a ieșit?

Sunt curios care e tara aia unde hamalii își fac castele.

Chiar sunt curios despre ce-i articolul ala, în afara de jalania unui frustrat. Care-i informația care trebuie reținută.
Cainii cu covrigi in coadaPosted Image

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am cochetat cu Olanda la un moment dat si mi-am dat seama ca nu are rost:
Desi salariile decene, costurile foarte mari. Chiriile si mai mari. Sistemul medical dubios (privat, dar la calitate de public, adica stai cu lunile)

Ca strain nou, ai o reducere de 30% din taxe.

Dar in rest, nu m-a atras. Si limba, limba e groaznica. Desi toata lumea vorbeste engleza, olandezii sunt cam xenofobi si n-o sa te bage in seama. Iar apoi, toate serviciile sunt in olandeza.

Si asa am preferat sa raman in PL.

In PL, depinde ce cunostinte/ skilluri ai, poti castiga usor 20k+ PLN in orase gen Varsovia, Krakow, Gdansk. Limba nu e usoara, aceiasi poveste ca si in Olanda, dar nu e chiar atat de urata.

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Olandeza e infinit mai aproape de engleza, si deci mai usor de invatat pentru un roman, decat poloneza.

#50
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostKiloW, on 08 octombrie 2023 - 08:08, said:

În Be sunt foarte mulți romani, dacă ți-e teama că or să-ți lipsească mititeii la grătar, sarmalele și cozonacii stai liniștit că-i găsești fără probleme. Uneori chiar mai buni decât în România Posted Image.

Uite la chestia asta ai dreptate, in Romania n-am mai mancat mici mai buni ca in Germania de vreo 3 ani cel putin. Si consum mereu din aceleasi locuri si in RO si in DE, dar aia din RO s-au cam stricat.

View PostLex404, on 08 octombrie 2023 - 20:15, said:

In PL, depinde ce cunostinte/ skilluri ai, poti castiga usor 20k+ PLN in orase gen Varsovia, Krakow, Gdansk. Limba nu e usoara, aceiasi poveste ca si in Olanda, dar nu e chiar atat de urata.

Limba poloneza e groaznica, olandeza e floare la ureche pe langa ea. La olandeza pronuntia e grea, insa limba in sine seamana foarte mult cu germana si engleza.

Eu cand am invatat germana, doar de la un anumit punct mi-am dat seama ca seamana cu engleza mult, daca esti pe dinafara si doar asculti nu prea ai cum sa iti dai seama de asemanare.

#51
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostFlapJack7, on 08 octombrie 2023 - 16:11, said:


Ja ja...   (știi ce înseamnă ja ja în germană?)
Gututen tag. :D

#52
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postgiuliani, on 08 octombrie 2023 - 22:55, said:

Eu cand am invatat germana, doar de la un anumit punct mi-am dat seama ca seamana cu engleza mult, daca esti pe dinafara si doar asculti nu prea ai cum sa iti dai seama de asemanare.
“Never knew before what eternity was made for. It is to give some of us a chance to learn German.” (Marc Twain, vorbitor de engleza la vremea aceea) :)

#53
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ma intreb ce se intampla oare daca mergea Mark Twain in Finlanda sau Ungaria? :)
Nu ma plang, altii invata norvegiana, finlandeza sau poloneza. N-o fi germana asa de usoara ca italiana dar cu putin efort se invata.

#54
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Vorbitorii nativi de engleza, în mare parte, nu se obosesc sa învete vreo limba straina (considera ca toata planeta trebuie sa le vorbeasca în Engleza); în schimb se obosesc sa transforme picioarele în mile, livrele în pietre sau pinturile în galoane (sau chiar galoanele în galoane, US vs UK) :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate