Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Recomandare țară emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostKiloW, on 07 octombrie 2023 - 19:49, said:

În Belgia chiriile sunt decente în comparație cu ce-i în jur (Paris, Londra, Amsterdam).

Inginerii se cauta si-s plătiți relativ bine, și în general bine tratați și de patroni. 3000 ala sper că-i net, nu brut.
Da, net. Să nu mai zic că-i și prin agenție. Deoarece oferă beneficiul cazării gratuite, plus că ajută cu obținerea actelor mai repede. Dar dacă o să îmi aduc prietena, oricum trebuie să iau un apartament, deci nu prea contează primul beneficiu. Planul ar fi să mă folosesc de ei până mă acomodez, după să fiu direct angajat de compania la care merg.

#20
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
3000 euro în Belgia pentru început e ok, nu-i extraordinar dar nici rău.

Daca poți, cere-i angajatorului să-ți ofere și acomodare (hotel) până găsești chirie. Multe firme fac asta.

Edited by pexCom, 07 October 2023 - 19:59.


#21
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postp3tqw, on 07 octombrie 2023 - 19:44, said:

Ce experiențe ai avut de zici asta?
Cam are dreptate. Dar daca zici ca pleci cu prietena, e alta treaba. O sa va aveti unul pe altul. Doar atat. Mergeti la spectacole, evenimente culturale, sportive, vizitati muzee, va plimbati. Cam asta e de facut prin Europa. Daca nu va place stilul asta de viata, atunci, da, va veti simti singuri.

#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKarhu, on 07 octombrie 2023 - 19:30, said:

Doar ca acolo iti trebuie franceza sau flamanda, nu cred ca faci mare branza doar cu engleza.

Da, ca tu ai invatat finlandeza la Gojdu :D

View Postp3tqw, on 07 octombrie 2023 - 19:39, said:

rămâne să mă decid între Belgia și Olanda.

Du-te. Poate Olanda e mai cosmopolita si te vei descurca mai usor cu engleza.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postiladi, on 07 octombrie 2023 - 20:23, said:


Da, ca tu ai invatat finlandeza la Gojdu Posted Image
Da, si aveam 10 pe linie :D

Vorbind serios: eu am plecat cu peste 20.000 euro cash in 2007, cand preturile etc erau cu totul altele.
Dupa cateva luni aici am inceput sa primesc indemnizatie de integrare, peste 600 euro/ luna net
Cursul de limba, gratuit.
Gradinita la copil, gratuita.
etc etc

Alta mancare de peste, suntem in 2023, vremurile s-au schimbat radical.

#24
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postp3tqw, on 07 octombrie 2023 - 19:55, said:


Da, net.

Asta înseamnă cam 5400 brut. Cum zicea cineva e ok, ca prim salariu, la 27 ani.
Probabil dacă bateți palma pe termen lung ai șanse mari sa primești și mașina, in mod normal chiar și la salariul asta ar trebui sa fie parte din oferta.  Poate ca nu ți-au oferit-o din prima pentru că-ți oferă cazarea (speculație pura).

Dacă îți aduci soția și nu lucrează mai câștigi cam 500 din taxe.

Ea vorbește franceza? E criza cronica de profesori... E drept că-s și cam prost plătiți.

Edited by KiloW, 07 October 2023 - 20:37.


#25
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

View PostKiloW, on 07 octombrie 2023 - 20:34, said:

Asta înseamnă cam 5400 brut. Cum zicea cineva e ok, ca prim salariu, la 27 ani.
Probabil dacă bateți palma pe termen lung ai șanse mari sa primești și mașina, in mod normal chiar și la salariul asta ar trebui sa fie parte din oferta.

Dacă îți aduci soția și nu lucrează mai câștigi cam 500 din taxe.

Ea vorbește franceza? E criza cronica de profesori... E drept că-s și cam prost plătiți.

Nu, dar chiar și dacă ar vorbi, se poate echivala acolo titularizarea și definitivatul de la noi? Sau te referi să se angajeze la o școală privată? Are doar liceul pe profil pedagogic, facultatea o are în nutriție. O să fie discuții și cu ce o să se ocupe ea. Dar ar putea face un master acolo eventual, în limba engleză, pentru o mai ușoară integrare.

#26
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Sincer habar n-am. Știu doar ca e penurie, toți directorii de scoli se plâng ca nu găsesc.

#27
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
https://www.antena3....ate-688168.html

belgia nu pare a fi alegerea corecta!

#28
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Irlanda ar fi OK (e pe val acum)

#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postkopac, on 07 octombrie 2023 - 20:47, said:

https://www.antena3....ate-688168.html

belgia nu pare a fi alegerea corecta!

Pentru ca asa a zis un snowflake care a vrut să-și facă mausoleu și nu i-a ieșit?

Sunt curios care e tara aia unde hamalii își fac castele.

Chiar sunt curios despre ce-i articolul ala, în afara de jalania unui frustrat. Care-i informația care trebuie reținută.

Edited by KiloW, 07 October 2023 - 22:16.


#30
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
initiator, stai pe curul tau....daca vrei sa nu mai ai viata sociala, sa traiesti in casute de 50mp, si sa ai bani si sa nu ai ce face cu ei, du-te.....

#31
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.08.2013
Norvegia, Scotia

#32
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postp3tqw, on 07 octombrie 2023 - 19:39, said:

Ar fi un salt cultural prea mare UAE-ul. Cât despre Elveția, mă încântă ideea, dar ce mă fac cu limba? Nu cred că mai am destul loc pe hard să mai învăț încă o limbă Posted Image
Mulțumesc pentru propuneri, totuși, având în vedere circumstanțele, cred că rămâne să mă decid între Belgia și Olanda.


Oricum, tot va trebui sa inveti una, fie olandeza, fie franceza. Dintre astea doua, eu as alege franceza pentru oportunitatea ce ti-o ofera ulterior. La 27 de ani e lejer de invatat o limba noua, eu am invatat la 28-29 germana :)

#33
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
Emigratul nu-i pentru oricine si nu oricine reuseste sa o faca pe termen suficient de lung ca sa apuce sa si prinda niste radacini acolo unde a emigrat.

Indiferent unde emigrezi, iti trebuie determinare/hotarire mare si multa, foarte multa, dirzenie altfel la primul obstacol mai mare ai sa faci cale intoarsa.

Daca mergi singur, ai de luptat cu singuratatea si initial cu lipsa prietenilor/socializarii dar trebuie sa te gindesti doar la tine si ce/cit poti tu sa accepti sau sa rezisti.
Daca mergi cu familia (sotie si copii) ai macar cu cine sa vorbesti acasa despre greutatile care le intimpini si ai cu cine sa te sfatuiesti care ar fi cea mai buna solutie la problema data insa esti mai putin flexibil fiindca deciziile tale trebuie sa ia in calcul si impactul asupra familiei care este cu tine (si depinde de tine) nu doar impactul asupra ta.

Indiferent cum si unde mergi, poti fi sigur ca vei intimpina dificultati de tot felul la care nu te-ai gindit cind te-ai hotarit sa faci pasul iar, din punctul meu de vedere, sprijinul membrilor familiei care ii duci cu tine si a celor care ii lasi in Romania poate face diferenta dintre a ramine sau a te intoarce inapoi.

Cit despre limba.... cu cit inveti/stii mai repede limba vorbita acolo unde ai emigrat cu atit ai sa reusesti sa interactionezi mai repede/bine cu oamenii din locul unde te-ai hotarit sa te stabilesti si ai sa beneficiezi mai repede de respectul colegilor tai de la job si a localnicilor cu care interactionezi in fiecare zi cind mergi pe strada sau la magazin sau la doctor.

Edited by cralin, 07 October 2023 - 23:36.


#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postraducut123, on 07 octombrie 2023 - 22:16, said:

initiator, stai pe curul tau....daca vrei sa nu mai ai viata sociala, sa traiesti in casute de 50mp, si sa ai bani si sa nu ai ce face cu ei, du-te.....

Romania are cam cele mai mici locuinte din UE, deci mai rau ca in RO nu are cum sa fie.

#35
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020

View Postp3tqw, on 07 octombrie 2023 - 19:39, said:

Nu cred că mai am destul loc pe hard să mai învăț încă o limbă Posted Image

Daca nu inveti/stii limba vorbita de societatea in care vrei sa te stabilesti si sa traiesti atunci sansele tale sa te integrezi in respectiva societate tind spre zero si vei fi foarte trist si nemultumit de viata care o duci pe printre straini.

#36
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postp3tqw, on 07 octombrie 2023 - 18:41, said:

Bună seara! Am deschis topicul acesta poate găsesc pe cineva care a făcut pasul pe care urmează să-l fac și eu. O scurtă introducere despre mine: bărbat, 27 ani, necăsătorit, vorbitor de limbă engleză. Sunt angajat de 5 ani într-o multinațională din România pe poziția de inginer electrician, unde practic automatizările industriale. Venitul actual e undeva la puțin peste 1k euro, iar deoparte pot să pun cam 500 euro lunar. Ca studii am licența și masterul în domeniu, plus multe cursuri externe: hidraulică, pneumatică, etc. Am de gând să emigrez fie în Olanda fie Belgia. Ce părere aveți despre această plecare, merită?  Din ce am înțeles, costul chiriei a cam explodat în aceste țări din cauza deficitului de locuințe. Am găsit oferte pentru calificarea mea, 3000 lunar cu cazare asigurată, ce părere aveți? Ar mai fi și Anglia în plan, dar e mai greu cu viza. Eventual dacă mi-ați putea spune cei ce locuiți în aceste țări care este situația actuală. Mersi frumos!

1) 1kE pt Suceava la 5 ani de experienta mi se pare ok.

2) Cazare gratis => o platesti cu varf si indesat din ce castiga aia de pe urma ta. Asteapta-te sa stai in conditii sub-standard.
Uita-te cat costa o cazare in orasul unde vrei sa lucrezi/la 10-20km de el. Asta o sa fie principala ta cheltuiala
Serviciile sunt super scumpe pe-afara. Adica mancarea o sa fie cam la acelasi nivel, poate un +20% fata de ce dai aici, dar cazarea, asigurarea, utilitatile, transportul o sa te rupa.

Incearca sa te uiti pe cheltuielile de aici, cam la ce pret sunt pe-acolo, ca sa vezi cu cati bani mai ramai.
Cu 500E aici iti permiti o rata la un apartament, poate chiar casa(nu stiu cum sunt preturile pe la Suceava)
Cu 1000E acolo, s-ar putea sa fii la limita cu chiria daca e un oras mare.

3) Ai grija pe ce perioada semnezi contractul. Asta se poate prelungi oricand, dar nu vrei sa ajungi acolo si sa vezi ca esti tras in piept cu banii si mai ai 3 ani de contract.

Parerea mea:
Daca pleci de foame, du-te si nu te uita inapoi.
Daca pleci de plictiseala s-ar putea sa te-ntorci destul de repede.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate