Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Recomandare țară emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Bună seara! Am deschis topicul acesta poate găsesc pe cineva care a făcut pasul pe care urmează să-l fac și eu. O scurtă introducere despre mine: bărbat, 27 ani, necăsătorit, vorbitor de limbă engleză. Sunt angajat de 5 ani într-o multinațională din România pe poziția de inginer electrician, unde practic automatizările industriale. Venitul actual e undeva la puțin peste 1k euro, iar deoparte pot să pun cam 500 euro lunar. Ca studii am licența și masterul în domeniu, plus multe cursuri externe: hidraulică, pneumatică, etc. Am de gând să emigrez fie în Olanda fie Belgia. Ce părere aveți despre această plecare, merită?  Din ce am înțeles, costul chiriei a cam explodat în aceste țări din cauza deficitului de locuințe. Am găsit oferte pentru calificarea mea, 3000 lunar cu cazare asigurată, ce părere aveți? Ar mai fi și Anglia în plan, dar e mai greu cu viza. Eventual dacă mi-ați putea spune cei ce locuiți în aceste țări care este situația actuală. Mersi frumos!

#2
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
De ce Olanda sau Belgia?
Eu zic să iei în calcul și Irlanda. Este altceva, decât continentul.

#3
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Scuze, am uitat să menționez. Am ceva cunoștințe în Belgia, cu care aș mai putea ieși prin weekend.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru inceput mergi acolo unde te poti adapta mai usor.

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Elvetia

UAE

#6
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Normal ca merita, cel putin dpdv financiar. Toate tarile din vestul si nordul Europei sunt bune.
Olanda e buna pentru ca se vorbeste foarte mult engleza. Si Germania ar fi la fel de buna, dar mai slab cu engleza.
Din 3 mii de euro, in vest poti pune cel putin o mie de euro deoparte.

Dar nu asta e cel mai important, ci ce asteptari ai tu de la tara unde te vei duce, de la oameni, de la viata. Conteaza mult ce vrei sa faci cu banii sau cum stii sa cheltuiesti banii astfel incat sa iti aduca distractie. Conteaza sa stai intr-un oras mediu spre mare, in niciun caz intr-o localitate cu cateva mii de batranei. Foarte important e daca pleci singur sau cu prietena.

#7
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
nu o sa fie mai bine, doar mai mult chin si singuratate!

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 p3tqw, on 07 octombrie 2023 - 18:41, said:

Bună seara! Am deschis topicul acesta poate găsesc pe cineva care a făcut pasul pe care urmează să-l fac și eu. O scurtă introducere despre mine: bărbat, 27 ani, necăsătorit, vorbitor de limbă engleză. Sunt angajat de 5 ani într-o multinațională din România pe poziția de inginer electrician, unde practic automatizările industriale. Venitul actual e undeva la puțin peste 1k euro, iar deoparte pot să pun cam 500 euro lunar. Ca studii am licența și masterul în domeniu, plus multe cursuri externe: hidraulică, pneumatică, etc. Am de gând să emigrez fie în Olanda fie Belgia. Ce părere aveți despre această plecare, merită?  Din ce am înțeles, costul chiriei a cam explodat în aceste țări din cauza deficitului de locuințe. Am găsit oferte pentru calificarea mea, 3000 lunar cu cazare asigurată, ce părere aveți? Ar mai fi și Anglia în plan, dar e mai greu cu viza. Eventual dacă mi-ați putea spune cei ce locuiți în aceste țări care este situația actuală. Mersi frumos!
Intrebarea mea e: unde sunt toti cei care tipa ca e criza de forta de munca, din moment ce omul asta are 1000 de euro lunar pentur un job care  e (din ce se spune) destul de cautat, si cu facultate si master pe deasupra.

Ce Europa si poata a muncii e asta, daca un job (ce se spresupune acelasi) e platit colea cu 1000 de euro, si dincolo cu 3000 de euro? Ceva nu se leaga, zic.

Edited by aaaa4567, 07 October 2023 - 19:22.


#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă pleci doar pentru mai mulți bani și nimic altceva, nu știu dacă are rost.
Îți poți găsi în țară alt serviciu mai bănos.

Altfel, dacă vrei o viață mai bună într-o țară mai civilizata, da mai multe detalii, de unde sa știm noi ce îți place.

Eu locuiesc în Anglia de vreo 8 ani, sunt și bune și rele din punctul meu de vedere. Dar ce îmi place mie poate ție nu îți place și invers.

#10
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Dacă ai prieteni în Belgia, acolo dute prima dată.
Apoi, vezi tu mai departe.

#11
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

 aaaa4567, on 07 octombrie 2023 - 19:22, said:

Intrebarea mea e: unde sunt toti cei care tipa ca e criza de forta de munca, din moment ce omul asta are 1000 de euro lunar pentur un job care  e (din ce se spune) destul de cautat, si cu facultate si master pe deasupra.

Ce Europa si poata a muncii e asta, daca un job (ce se spresupune acelasi) e platit colea cu 1000 de euro, si dincolo cu 3000 de euro? Ceva nu se leaga, zic.

Te rog să ai în vedere că locuiesc în Suceava, care este moartă industrial, unde venitul mediu este sub media țării. Nu mă îndoiesc că în București aș putea câștiga cel puțin 1500.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 p3tqw, on 07 octombrie 2023 - 18:54, said:

Am ceva cunoștințe în Belgia
Doar ca acolo iti trebuie franceza sau flamanda, nu cred ca faci mare branza doar cu engleza.

#13
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

 pexCom, on 07 octombrie 2023 - 19:23, said:

Dacă pleci doar pentru mai mulți bani și nimic altceva, nu știu dacă are rost.
Îți poți găsi în țară alt serviciu mai bănos.

Altfel, dacă vrei o viață mai bună într-o țară mai civilizata, da mai multe detalii, de unde sa știm noi ce îți place.

Eu locuiesc în Anglia de vreo 8 ani, sunt și bune și rele din punctul meu de vedere. Dar ce îmi place mie poate ție nu îți place și invers.

În primul rând, pentru bani aș pleca. În alt doilea rând și pentru puțin mai multă ”animație”. Belgia, prin amplasarea pe hartă, îți oferă o deschidere mai bună spre a vizita mai ușor țări vecine, etc.  Zona în care locuiesc momentan e moartă, nu există activități în afară de ieșit la un restaurant sau în pădure.

 Karhu, on 07 octombrie 2023 - 19:30, said:

Doar ca acolo iti trebuie franceza sau flamanda, nu cred ca faci mare branza doar cu engleza.

Ideea e că aș putea pleca la o fabrică Volvo, ca electrician de mentenanță. Mă gândesc că în multinaționale se vorbește engleză cât de cât.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007

 Karhu, on 07 octombrie 2023 - 19:30, said:


Doar ca acolo iti trebuie franceza sau flamanda, nu cred ca faci mare branza doar cu engleza.
Face si el ce au facut alte milioane. Invata.

#15
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

 petit_christian, on 07 octombrie 2023 - 19:05, said:

Elvetia

UAE

Ar fi un salt cultural prea mare UAE-ul. Cât despre Elveția, mă încântă ideea, dar ce mă fac cu limba? Nu cred că mai am destul loc pe hard să mai învăț încă o limbă Posted Image
Mulțumesc pentru propuneri, totuși, având în vedere circumstanțele, cred că rămâne să mă decid între Belgia și Olanda.

Edited by p3tqw, 07 October 2023 - 19:41.


#16
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 p3tqw, on 07 octombrie 2023 - 19:34, said:


  Zona în care locuiesc momentan e moartă, nu există activități în afară de ieșit la un restaurant sau în pădure.

Pleci singur sau cu o prietenă?
Vezi sa nu nimeresti intr-o zona si mai plictisitoare decat localitatea unde stai tu acum. In vest ori stai in oras ori n-ai viata. Nu exista cale de mijloc.

#17
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011

 Cristi_E, on 07 octombrie 2023 - 19:40, said:

Pleci singur sau cu o prietenă?
Vezi sa nu nimeresti intr-o zona si mai plictisitoare decat localitatea unde stai tu acum. In vest ori stai in oras ori n-ai viata. Nu exista cale de mijloc.

Inițial singur, iar dacă îmi convine țara, o aduc și pe ea. Momentan lucrează în învățământ...nu aș vrea să renunțe pentru încercarea mea.

 kopac, on 07 octombrie 2023 - 19:11, said:

nu o sa fie mai bine, doar mai mult chin si singuratate!

Ce experiențe ai avut de zici asta?

Edited by p3tqw, 07 October 2023 - 19:44.


#18
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
În Belgia chiriile sunt decente în comparație cu ce-i în jur (Paris, Londra, Amsterdam).

Inginerii se cauta si-s plătiți relativ bine, și în general bine tratați și de patroni. 3000 ala sper că-i net, nu brut.

Edited by KiloW, 07 October 2023 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate