Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare țară emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Nu va mai lasati atrasi in off topic de balariile debitate de Cristi_E, titlul topicului e destul de clar.

#74
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pot garanta ce scrie Gushpi. In plus:
1. In anii de doctorat beneficiezi de sprijinul guvernului UK concretizat in salariul minim pe economie.
2. Functie de teza ai acces la niste aparaturi/utilaje etc, la care noi nici nu visam, oriunde si in orice laborator ai nevoie, chiar si din afara tarii.
3. Daca rezultatele tale contrazic concluziilor altora (oricat de straini ar fi ei) nu exista niciun fel de reactie disproportionata. Ba din contra, discutiile sunt cordiale chiar daca discuti cu savanti adevarati, iar tu esti un amarat de doctorand din Europa de Est.
SI apoi cand te intorci in Romania cu o cursa low-cost observi ca 90% din romani, din momenturl in care pun piciorul in avion, uita chiar si cea mai mica bruma de civilizatie pe care au capatat-o cat au stat in strainatate.

Edited by adip1962, 12 October 2023 - 15:18.


#75
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ce bine le-ai zis. Am avut onoarea sa intalnesc printre altii 3 mari profesori in domeniul masinilor electrice, un englez, un german si un italian. Incepe ca un banc, dar nu e. Toti trei oameni foarte umili, cu respect, sa nu deranjeze. Nici urma de figuri in cap, dispusi sa iti raspunda la orice intrebare oricat de tampita i se parea.
Italianul de departe ai fi spus ca-i Colombo, si ca infatisare dar si ca si comportament Posted Image Cu englezul chiar am avut onoarea sa fac un training de 3 zile.
Cam asa ar trebui sa arate elitele in opinia mea, nu profesori aparuti pe spinarea tatalui care e rector. Am petrecut 3 ani si in sistemul universitar romanesc, la UTCN. Si acolo profesorii aia buni buni sunt cam acelasi gen de om, umili, umani, plini de respect. In schimb cei care au figuri in cap sunt aia care au ajuns acolo prin alte mijloace. Din pacate sunt multi din a doua categorie.

#76
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Mulțumesc tuturor pentru informații!

O să țin cont de ele.

#77
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postlyanna, on 11 octombrie 2023 - 16:28, said:

2)  Nimeni nu te opreste sa te angajezi in timpul facultatii si sa "faci practica concurentiala" cat doresti Posted Image

vezi că ai încurcat termenii: „angajare” ca atare sau angajare ca „internship”...
iar dacă te referi la angajarea-n românia a unui student exact pe „meseria” sa - M-AM RÂS! Posted Image

View Postgiuliani, on 12 octombrie 2023 - 16:18, said:

Am avut onoarea sa intalnesc printre altii 3 mari profesori in domeniul ...

mi-aduci aminte cum, prin 2009...2010, am fost cooptat de un birou UNECE (națiunile unite) să-mi aduc „oborul” profesional la o lucrare despre safety în terminale petroliere, în special în cele aflate aproape de granițe; am făcut parte dintr-o distribuție de vis, unde - cred Posted Image - că io eram cel mai nesemnificativ,
comportamentul acelor oameni a fost ca-ntr-un scenariu de Hollywood!
și atât.

Edited by gushpi, 13 October 2023 - 07:35.


#78
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Daca vrei sa pleci pentru bani (eu asa am inteles), mai bine stai linistit acasa.
Daca vrei sa pleci pentru ca esti satul de Romania, fugi oriunde!

#79
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postgushpi, on 13 octombrie 2023 - 07:34, said:

vezi că ai încurcat termenii: „angajare” ca atare sau angajare ca „internship”...
iar dacă te referi la angajarea-n românia a unui student exact pe „meseria” sa - M-AM RÂS! Posted Image


Vb de computer science, de care ai dat exemplu.
Majoritatea se angajeaza "pe meserie". Spre exemplu.

Cat despre angajare vs internship, ce companie crezi tu ca ia studenti la internship ca sa ii dea afara dupa?
Gandeste-o logic:
-- Internshipul ala e platit in marea majoritate, deci bani bagati "in fundul" studentului sa invete exact cum face compania treaba.
-- In plus de asta gandeste-te la partea logistica. Trebuie sa ii dai un laptop/birou/etc => cost pentru companie.
-- Trebuie sa ai un om care sa se ocupe aprox 1h/zi de student => cost pt companie ca omul ala nu merge la capacitatea maxima.
-- Ai un extra cost pe partea de personal TESA (cineva trb sa ii faca protectia muncii, medicina muncii, contabilitate/fluturasii de salariu/revisal, etc.)
Odata ce ai investit in copilul ala, daca demostreaza ca e serios si se poate face treaba cu el, normal ca ii propui sa se angajeze pe bune la tine.
Asa procedeaza si astia p-afara, ca doar n-am inventat noi gaura de la covrig.

#80
adrianc97

adrianc97

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2023
@initiator : ai putea lua in considerare si Danemarca.
Pragul de salarizare aici in Danemarca pentru un inginer electrician este de la 3610 Euro pana la 6080 Euro , conteaza nivelul de studii ( licenta / master /doctorat ) , experienta respectiv zona in care este postul disponibil.
P.S. este acceptata limba engleza , nu se face nici o discriminare in cazul in care nu cunosti limba daneza...avand in vedere ca vii din alta tara.

Am inteles ca esti interesat in a emigra / stabili intr-o alta tara ; informatiile de mai sus ti le-am dat datorita faptului ca daca te decizi in a veni aici , persoanele care vin sa lucreze pe posturi deficitare aici , in special cei cu studii superioare pot aplica dupa 36 de luni pentru pentru a primii rezidenta daneza .

#81
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postlyanna, on 13 octombrie 2023 - 09:51, said:



Cat despre angajare vs internship, ce companie crezi tu ca ia studenti la internship ca sa ii dea afara dupa?


Nu e chiar așa.
Nu e vorba de dat afară, ci la sfârșitul internship-ului, nu li se face contact de muncă pe post.
Se întâmplă la multe firme inclusiv unde lucrez eu.
Dacă e chiar bun atunci cu siguranță rămâne în firmă, altfel când se termină contractul de internship, la revedere fără supărare.

Multe corporații și multinaționale trebuie să ia un anumit număr de interni în fiecare an, asta nu înseamnă că îi angajează pe toți.

#82
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postscrisit, on 13 octombrie 2023 - 08:19, said:

Daca vrei sa pleci pentru bani (eu asa am inteles), mai bine stai linistit acasa.
Daca vrei sa pleci pentru ca esti satul de Romania, fugi oriunde!
Invers; singurul motiv pt care ai pleca din Ro sunt banii. Cand te saturi de Ro, tot ce trebuie sa faci e sa nu te mai uiti la stiri. (manipulative, propagandiste).

#83
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Poate tie iti place nesimtirea din trafic, nesimtirea oamenilor, nesimtirea angajatilor statului si te simti bine in Romania. Nu toti suntem la fel.

#84
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadrianc97, on 13 octombrie 2023 - 11:30, said:

@initiator : ai putea lua in considerare si Danemarca.
Pragul de salarizare aici in Danemarca pentru un inginer electrician este de la 3610 Euro pana la 6080 Euro
Dar acelea sunt sume brute. Cam cat vine net, in ambele cazuri?

#85
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View PostCristi_E, on 13 octombrie 2023 - 12:13, said:


, tot ce trebuie sa faci e sa nu te mai uiti la stiri. (manipulative, propagandiste).

Asta se aplica în majoritatea tarilor cu apa calda, din care cu onoare face parte și România


#86
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postscrisit, on 13 octombrie 2023 - 12:23, said:

Poate tie iti place nesimtirea din trafic, nesimtirea oamenilor, nesimtirea angajatilor statului si te simti bine in Romania. Nu toti suntem la fel.
Nesimtirea de care vorbesti o gasesti in special in marile aglomerari urbane, iar asta e valabil oriunde. Cat despre angajatii statului, cred ca din 365 de zile, doar 2 zile pe an interactionez cu ei. Oricum, dai de români peste tot in Europa, asa ca n-ai facut nicio smecherie. :lol:

#87
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Cristi_E, on 13 octombrie 2023 - 14:59, said:

Cat despre angajatii statului, cred ca din 365 de zile, doar 2 zile pe an interactionez cu ei.

Gresit, dai peste tot de angajatii statului, zi de zi. Chiar daca nu stai face to face cu un functionar, exista la tot pasul erori care te pot influenta. De exemplu, strazile nu sunt marcate pe laterale cu linie continua alba (uneori nici marcajul central nu exista), pe marginea drumului exista acostament nepavat care nu ar trebui sa existe, ceea ce poate deveni periculos si chiar fatal uneori.
Exista o gramada de exemple de "merge si asa" care au urmari nasoale pentru unele persoane.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate