Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Situatia restantelor la intretinere la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
La mine în bloc, unde sunt și președinte, aproape toate plățile sunt la zi. Singurele excepții sunt atunci când unii oameni nu plătesc maxim o lună dar la listele următoare ajung la zi.
Un rol foarte mare îl are președintele asociației.
Eu am format o comunitate informată, civilizată, corectă și conștientă. Absolut totul este transparent iar locatarii sunt informați tot timpul chiar și în legătură cu cel mai nesemnificativ lucru.

#20
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 ammazon, on 07 octombrie 2023 - 20:03, said:

La mine în bloc, unde sunt și președinte, aproape toate plățile sunt la zi. Singurele excepții sunt atunci când unii oameni nu plătesc maxim o lună dar la listele următoare ajung la zi.
Un rol foarte mare îl are președintele asociației.
Eu am format o comunitate informată, civilizată, corectă și conștientă. Absolut totul este transparent iar locatarii sunt informați tot timpul chiar și în legătură cu cel mai nesemnificativ lucru.
aveti chiriasi in bloc? ce se intampla daca proprietarul nu vi-i prezinta/declara la asociatie.

#21
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Păi, la mine în bloc sunt restanțieri dar restanțele sunt relativ mici (până în 500 lei). Cred că un singur apartament din 156 are datorii de peste 1000 lei dar cred că persoana nu locuiește acolo. Înainte unde stăteam, era un bloc vechi unde majoritatea erai oameni în vârstă. Acolo da, era JALE. Și nu-i condamn. Îmi era milă de ei că nu avea cine să-i ajute. Din ce am observat, cheltuielile comune au ajuns tot mai mari. Inflația? Să zicem.

Edited by Autumn_Dream, 08 October 2023 - 06:12.


#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 ammazon, on 07 octombrie 2023 - 20:03, said:

La mine în bloc, unde sunt și președinte, aproape toate plățile sunt la zi. Singurele excepții sunt atunci când unii oameni nu plătesc maxim o lună dar la listele următoare ajung la zi.
Un rol foarte mare îl are președintele asociației.
Eu am format o comunitate informată, civilizată, corectă și conștientă. Absolut totul este transparent iar locatarii sunt informați tot timpul chiar și în legătură cu cel mai nesemnificativ lucru.

Cât de vechi/noi este blocul? Dacă e vechi, e izolat termic?

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 Dany_Darke, on 07 octombrie 2023 - 13:25, said:


trecand peste un alt ridicol si prostie cat cuprinde, date fiind noile comisionae impuse platitorului, cativa, printre care si eu, am hotarat sa platim la 2 luni


Ti se pare logic.cand tu beneficiezi lunar de utilitati?


 DannyHuwe, on 07 octombrie 2023 - 14:14, said:

, ca tot stie sa adune bani ptr reparatii/imbunatatiri, inainte sa se apuce efectiv de lucrari.

Fondul de reparatii tre sa existe INAINTE de orice lucrare. Ai urgente, tevi sparte, etc. care tre' inlocuite in doi timpi si trei miscari. Pana aduni banii respectivi, daca nu-i ai in fond, blocul se scufunda.

#24
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

 DannyHuwe, on 07 octombrie 2023 - 20:42, said:

aveti chiriasi in bloc? ce se intampla daca proprietarul nu vi-i prezinta/declara la asociatie.
I-am responsabilizat pe toți și nu există așa ceva. Toată lumea știe ce obligații are.

 djl, on 08 octombrie 2023 - 09:14, said:

Cât de vechi/noi este blocul? Dacă e vechi, e izolat termic?
Blocul este dat în folosință în anul 2017.
Da, este izolat termic.

#25
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

 stlk, on 07 octombrie 2023 - 15:03, said:

"La blocurile vechi" ...e jale! Nu este o chestie generalizata! Mergi la blocurile noi "ANL" unde toti  sunt  tineri sa vezi ca listele sunt pline! asa cum de alfel exista blocuri cu propietari  pensionari unde nu exista restanti!

In asociatia mea "fondul de rulment" este desfintat deoarece intr-un bloc era nevoie urgent de bani din acest fond si pentru ca doi propietari din bloc care nu au dat banii de fond, nu s-au dat banii din fondul de rulment, asa ca a iesit scandal si fondul s-a desfintat, fiecare bloc cand are nevoie isi strange banii inainte de lucrari sau in timp real! (cu sau fara interventia adiministratorului asociatiei).
Daca fondul de rulment e desfiintat si aveti restantieri, care nu platesc la timp, si trebuie sa achiti factura pt. luna in curs pana la sfarsitul lunii (urmand sa recuperezi suma de plata pe lista lunii urmatoare), cum procedezi? Daca nu ai acest fond "tampon" pt. plata utilitatilor pe luna curenta la termen? Chiar si daca nu ai avea restantiei, tu oricum incasezi sumele  facturilor de luna asta abia luna urmatoare, DAR trebuie sa platesti facturile tot luna asta, pana la sfarsitul lunii. Cum faci?

#26
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Fond de rulment e solutia

#27
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
la mine pe scara din 44 de apartamente, doar unul are datorii semnificative, restul sunt la zi sau maxim o luna neplatita.
ma ingrijoreaza insa alta situatie, foarte multe apartmente nelocuite. din 44 aparatemnte pe scara, vreo 18 sunt nelocuite. oameni plecati la tara, plecati din tara, 18 apartamente nelocuite e mult. e un apartament la parter a stat debransat si de la curent vreo 6-7 ani, acum face cineva curat. la etajul 1 a stat un apartament nelocuit din 2005, l-au renovat anul trecut dar tot nu sta nimeni. si apartamentul cu datorii mari e nelocuit, probabil se va trece la executarea datoriilor.
nu stau intr-o zona rea, dar orasul (capitala de judet) se depopuleaza. daca cei plecati din tara si-ar regla domiciliul, cred ca orasul ar pierde o treime din locuitori, pe putin.

Edited by strongsss, 09 October 2023 - 13:32.


#28
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
La mine la bloc, din 44 apartamente, poate 2-3 cu ceva restante.

Stiu caz concret intr-un bloc unde dupa proces, li s-au taiat apa calda, caldura, primite de la centrala de cartier. In Cluj-Napoca.. De putut se poate, doar ca asociatia trebuie sa fie interesata sa ii debranseze pe restantieri.

Edited by bai3tzash, 09 October 2023 - 13:32.


#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 adisz, on 08 octombrie 2023 - 09:22, said:

Ti se pare logic.cand tu beneficiezi lunar de utilitati?

dar tie ti se pare logic sa platim sume in plus, doar pt ca se vrea a ne f...reca la melodie pe unii? doar pt a fi contra si a face in ciuda cuiva?

plus de asta, sa-ti spun un secret, fondul de rulment acopera 2x unei luni. asadar, chiar si la 2 luni plata, exista deja suma pt furnizori

#30
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Strongsss - daca ar iesi la vanzare cele nelocuite, ar avea doritori ?

#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Nu stiu ce sa spun, ceva miscare exista.
anul acesta, pe scara mea s-au vandut doua apartamente, ambele nelocuite de ceva vreme.
anul trecut s-a vandut un apartament locuit de niste tineri care au plecat in alta zona, mai in centru spun ei, desi e la 10 min de mers pe jos.
un apartament cu trei camere in blocul vecin, la etajul 1/10, renovat, nemobilat s-a vandut anul acesta cu 64.000 Euro. o fi mult, o fi putin, nu stiu ce sa zic.

Edited by strongsss, 10 October 2023 - 07:23.


#32
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Concluzia e ca proprietarii isi permit sa le tina goale, pe principiul" nu cere de mancare ".

#33
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
@strongsss: de ce te "ingrijoreaza" apartamentele nelocuite, ca doar nu le platesti tu intretinerea? Ca raman cu restante? Ce-ti pasa? Iti scoate tie administratia bani din buzunar si pt. ele sau ce? Sau ti-e frica mai degraba ca ar putea oricand sa plezneasca vreo teava mai veche si sa te inunde, si daca aia nu sunt acasa si nici nu lasa cheile cuiva, nu poti intra sa repari problema?

#34
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

 the_blue_raven, on 10 octombrie 2023 - 12:58, said:

Concluzia e ca proprietarii isi permit sa le tina goale, pe principiul" nu cere de mancare ".
ceva de genul asta. oricum si intre cele care apar ca fiind locuite, in unele de fapt nu prea mai sta cineva.
In prezent in apartamentul sub mine nu sta nimeni. e al unei familii care prefera sa stea la tara. intr-o iarna au lasat / uitat geaul deschis la bucatarie si se facuse frig si la mine in bucatarie. a trebuit sa ma duc dupa ei, nu a fost usor sa-i conving sa vina sa inchida geamul. deasupra nu sta nimeni. e o familie care lucreaza in alt oras, le asigura firma cazare. vin cam de doua ori pe luna, in week-end. au avut o chiriasa, pentru scurt timp, acum nu sta nimeni.
un aparatment la etajul 3 este gol pentru ca proprietara a decedat in Italia, de Covid, la inceputul pandemiei (martie 2020) si urmasii nu reusesc sa obtina certificatul de deces.

 toto_riina, on 10 octombrie 2023 - 13:13, said:

@strongsss: de ce te "ingrijoreaza" apartamentele nelocuite, ca doar nu le platesti tu intretinerea? Ca raman cu restante? Ce-ti pasa? Iti scoate tie administratia bani din buzunar si pt. ele sau ce? Sau ti-e frica mai degraba ca ar putea oricand sa plezneasca vreo teava mai veche si sa te inunde, si daca aia nu sunt acasa si nici nu lasa cheile cuiva, nu poti intra sa repari problema?

cine crezi ca incalzeste apartamentele astea? noroc ca nu sunt ierni grele iar apartamentele pe ansamblu sunt calduroase!
locuirea nu inseamna insa doar plata utilitatilor. instalatiile trebuie intretinute, cladirea pe ansamblu trebuie intretinuta. nu poti lua o decizie la asociatie cand e vorba de sume mai mari, e mai complicat.
si situatia datoriilor s-a reglat dupa ce, acum vreo 3-4 ani, asociatia a executat un proprietar si i-a vandut apartamentul pentru datorii.
singurul avanataj este cand renovezi - nu exista vecini care sa te reclame.

eu sunt insa ingrijorat de de popularea generala a orasului, foarte multe blocuri cu apartamente nelocuite. Situatia asta m-a determinat si pe mine sa iau decizia ca, in trei ani (cand imi expira intelegerea cu actuala firma) sa plec si eu din oras.

Edited by strongsss, 10 October 2023 - 13:44.


#35
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Te inteleg perfect.

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 Dany_Darke, on 09 octombrie 2023 - 13:41, said:

plus de asta, sa-ti spun un secret, fondul de rulment acopera 2x unei luni. asadar, chiar si la 2 luni plata, exista deja suma pt furnizori

Pai iti spun si eu un secret: conform legii dupa 30 de zile de neplata, se aplica penalitatile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate