Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Alegere caine pentru paza gainilor

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSkyler-ftw, on 05 octombrie 2023 - 16:50, said:

Zici bine si cu ragalia de caine, mi-am adus aminte de Jack Russel Terrier, pare sa fie o optiune buna, e suficient de mic sa nu sperie oamenii care l-ar vedea si suficient de curajos si energic sa alerge vulpea. Daca il iau pui cred ca il pot obisnui cu gainile.

Iar, ce ziceam și de Border Collie. Jack Russel, îi vezi tu mici, dar pot fi nilște câini foarte tâmpiți.

Ăștia care folosesc Braci, Jack Russel, Labradori, etc, la vânătoare, concursuri de agilitate, petrec ceva timp să-i dreseze pentru asta. Nu-ți imagina că iei un labrador, împuști rața, iar ăla se duce și ți-o aduce că așa e rasa lui. Cel mai probabil ia rața și fuge de tine cu ea în gură. Treaba asta de retrieve, e mai ușor de dresat decât altele. Dar să-i dresezi, să facă chestii de genul să intre după vulpi în vizuină, cum se mai folosesc Jack Russell, e greu, necesită mii de ore de lucru pentru asta. Nu fac asta natural. Și trebuie să faci asta activ, cu ei, zilnic. Pentru că dac pui un Jack Russell în curte și-l ții așa, ca un cățel de curte, în foarte scurt timp o să ai toată grădina săpată.

Îți spun asta pentru că dețin Jack Russell și știu ce înseamnă. A mea e foarte liniștită, nu face drăcii, dar am ajuns aici după mii de ore de lucru, dresaj zilnic, mult studiu pe subiect. Dacă aș fi lăsat-o de capul ei, probabil nu prea înțelegeai ce scriu acum că scriam pe o tastatură cu tastele roase... Posted Image

LE: Și apropo, că ziceai că vrei câine care să se înțeleagă cu oamenii. În Marea Britanie, statistic, câinele care e cel mai probabil să muște oameni, este Jack Russell. Nu sunt agresivi, în general, dar sunt ca niște cu ADHD, au atenția în 7 direcții în același timp și e greu să îi controlezi dacă nu lucrezi mult cu ei.

View PostGlCA_Contras, on 05 octombrie 2023 - 16:54, said:

Mergi pe Kangal...ca sa fii sigur ca dovedeste vulpea.

Ăla mănâncă cotețul cu tot cu găini. E Kinder cu surprize pentru el.

Edited by SmurfK, 05 October 2023 - 17:05.


#20
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Ah, vechea mea problema, dresajul. Da, recunosc ca nu ma pricep deloc sa dresez caini. Timp as avea destul, dar nu am reusit sa fac niciun caine sa raspunda la vreo comanda. Cel mult s-au prins ca primesc mancare la unele trucuri si le fac pe toate la rand, poate poate iese ceva.
Am un bichon acum, ma dispera ca la unii oameni se repede sa ii muste de glezna, chiar de fata cu mine. E cam bolovan el de felul lui, dar nici eu n-am stiut sa-l educ sa asculte de mine.

#21
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Gardul ăla ai zis că l-ai înălțat și tot sare peste el.
Eu nu înțeleg cât de acrobată e vulpea aia, serios.
Daca pui niște țepușe de metal deasupra (nu sârmă ghimpata că e urâtă) tot sare?

Sau ceva similar, chestii de alea care se pun să nu se așeze porumbeii.

Daca nu poți, atunci așa cum au zis și colegii mai sus, orice câine mai harnic o să își facă treabă pe timpul zilei.

Eu am avut și maidanezi adoptați. Când simțeau un animal la gard săreau instant. Pe termen de cca 2000mp.


#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSkyler-ftw, on 05 octombrie 2023 - 17:12, said:

Cel mult s-au prins ca primesc mancare la unele trucuri si le fac pe toate la rand, poate poate iese ceva.

Asta se întâmplă când îi înveți 2-3 chestii, și le rotesc pe-alea mai mereu, până le intră mâncare în gură. Când știu mai multe, nu mai fac asta.

#23
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Ciobanesc de bucovina am pentrui asa ceva.Si cand vreau sa prind eu o gaina, tre sa ii dau de mancare altfel nu ma lasa sa o prind.Daca te joci cu el de mic, e prietenos.

#24
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostpexCom, on 05 octombrie 2023 - 17:22, said:

Gardul ăla ai zis că l-ai înălțat și tot sare peste el.
Eu nu înțeleg cât de acrobată e vulpea aia, serios....
Poti avea gardul lui peste prajit nu poti tine o vulpe deoparte.
De ex.:
- mistretii nu se ating de gardurile de sarma (isi prind coltii in ele), dar le ridica si darama pe cele de lemn
- ursii se ridica in 2 picioare si se lasa pe gard, pana-l pun jos. Asta daca nu identifica o solutie sa-l sara.
- vulpile sapa pe sub gard, se catara pe ele, intra pe sub poarta etc. Nu exista nimic prea inalt. Ca si pentru jderi, dihori etc.
O solutie este electrificarea cu sursa panou solar si baterie. Niciunui animal nu-i place sa fie zgaltait.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSkyler-ftw, on 05 octombrie 2023 - 12:50, said:



Rasele de caini de vanatoare care s-ar distra de minune cu vulpea m-ar lasa si mai tare fara gaini, asa ca exclus brac, terrier, setter si altii.

Sunt la al doilea Setter englez și te asigur ca doar ar fugari gainile in joaca in perioada copilărie-adolescenta. Când aveam primul Setter am adus in curte o rata ca ma napadisera melcii. I-am spus setterului s-o lase in pace și nu au fost nici un fel de probleme. In schimb, foxterita de 6 kg, una-doua era calare pe rata iar proasta de rata stătea. Ambii Setteri nu s-au atins de carne cruda oricât i-as fi îmbiat. Foxteritei ii jucau ochii in cap ca la draci când simțea  miros de carne cruda. Setterul englez este un câine mai blând decât labradorul dar e rezervat cu străinii spre deosebire de golden care sare sa-l pupe pe oricare intra in curte. A fost chiar o întâmplare nostima cu goldenul fiicei mele. A intrat in curte un bărbat care venise sa repare ceva. In momentul când l-a văzut, goldenul-femela de 40-50 kg a sărit cu labele pe el și după aia a început sa-l lingă pe fata. Tipul, era aproape sa leșine de spaima. Dar setterii englezi, la ora actuala sunt imposibil de procurat din România, fiindcă nu mai exista crescători la noi in țara. Doar pe la vânători sa mai găsești vreunul rătăcit dar in mod sigur e corcit.

Am dat de curiozitate o cautare pe setter englez și am găsit un anunț cu un cățel de 5 luni setter englez. Așa cum am scris, provine de la vânători dar e tare frumos. Acum e mic și nu i-a crescut încă roba aia frumoasa specifica lor dar după ce va trece de 2-3 ani va arată cam așa .
https://www.publi24....3g8f3847d4.html

Attached Files


Edited by Freddy12, 06 October 2023 - 12:45.


#26
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Am incercat sa impac un pui de husky cu gainile
Posted Image Nu-mi trece prin cap o rasa mai nepotrivita decat asta la nevoile tale. Husky sunt zero la capitolul paza si au "killer instinct" extrem de dezvoltat pentru animale mai mici.
O varianta de luat in calcul ar fi  schnauzerul urias. Face paza dar daca e socializat suficient nu vei avea probleme cu vizitatorii. Daca-l inveti de mic cu gainile nu cred se va lua de ele.
Eu am o femela, a fost obisnuita cu pisicile, dar nu am pisica acasa permanent. Am una care mai sta cate o satamana doua pe la mine din cand in cand. Nu am nici o emotie sa le las singure acasa.
O data la cateva luni mai ajung cu ea si la mama acasa care are 7 pisici. La fel, sta singura cu pisicile pe care le vede ocazional fara probleme. Le mai necajeste/fugareste in joaca dar nu le face nimic.
Prin curte in schimb daca mai trece vreo pisica straina o fugareste mai serios dar nu cred ca i-ar face nimic nici daca ar prinde-o.
Cu oamenii nu e agresiva deloc, dar am avut grija sa nu-i incurajez agresivitatea,a fost socializata foarte mult de mica, atat cu oameni cat si cu alti caini, eu nu am luat-o sa faca paza.
La cateva zile dupa ce am luat-o am fost intr-un camping in care la un moment dat a intrat o vulpe desi era gard electric functional de jur imprejur. Chiar daca nu mai vazuse vulpe niciodata a inceput sa o fugareasca latrand.

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostSkyler-ftw, on 05 octombrie 2023 - 13:51, said:

Capcanele intra la categoria braconaj, nu e solutia pe care o doresc. Eu nu vreau sa omor vulpea, doar sa nu mai intre in gradina.

aici ai 2 erori:
1.braconaj înseamnă când prinzi animale pe teren public
-când îl prinzi la tine-n curte, nu-i bai
2.dacă nu omori vulpea, va reveni
-dihania trebe omorâtă, deoarece face pui, aduce și împrăștie rabie

se pare că ești prea... omenos! :P

View PostpexCom, on 05 octombrie 2023 - 17:22, said:

Eu am avut și maidanezi adoptați.

acum am un metis de setter irlandez - rupe tot ce-i blană și pană, străine de curtea sa
plus 2 maidanezi adoptați: ăștia doar privesc găinile, nu-i interesează să le halească

deci, ia nene o maidaneză sterilizată de cam 2 ani (zic 2 ani pt a scăpa de „relele” tinereții) și ai rezolvat ecuația
maidaneza, recunoscătoare, va păzi curtea ca pe ochii din cap!!!

#28
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Dupa ce am mai studiat problema, vi-l prezint pe Max, ciobanesc de berna.

Attached File  9e5593fe-1eb1-443c-9ba4-38dcb8d510e9.jpeg   261.26K   47 downloadsAttached File  IMG_5457.jpeg   664.52K   44 downloadsAttached File  IMG_5467.jpeg   868.52K   45 downloads

#29
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
E superb, să-ți trăiască și să te bucuri de el.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Vai, ce frumos e! Parca e un ursulet Panda. Pacat ca au speranta de viata foarte mica. Nici nu apuca sa se maturizeze bine si in cativa ani se prapadesc.

#31
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 31.01.2010

View PostGlCA_Contras, on 05 octombrie 2023 - 16:20, said:

Si un sorecar e suficient...

Da, are baiatul catelusa Teckel de la mine, a gresit o puica si a sarit gardul...a trecut-o in palmares alaturi de soareci, sobolani, arici si din pacate si pisici... :(
Sint criminali cateii aia.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostIon_Bumbu, on 04 noiembrie 2023 - 19:53, said:



Da, are baiatul catelusa Teckel de la mine, a gresit o puica si a sarit gardul...a trecut-o in palmares alaturi de soareci, sobolani, arici si din pacate si pisici... :(
Sint criminali cateii aia.
Sa stii ca sunt. Acum cativa ani in Franta, doi teckeli au omorat bebelusul familiei. Terrierii in schimb, adora copiii.

#33
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 31.01.2010
Cinstit, nu prea se omoara dupa copii mici Teckelii insa ai mei nu au treaba cu oamenii, sint fericiti ca vine cineva la noi, ma rog, catelusa a dat sa-l capseze pe un baietas la care i-am dat o catelusa de-a ei si a luat-o in brate de fata cu ea insa cei doi ciini is tare pasnici cu oamenii, risti sa-ti dezlege sireturile sau daca pui mina pe ei sa-ti ude pantofii de bucurosi ce sint.
Cu mitele...acuma duc o lupta sa-l invat cu ale mele pe al treilea, ala mic, pare receptiv da` mai vedem... la gaini insa chiar azi era sa-i ia gitul catelusa baiatului la un cocos de 2 ori mai inalt ca ea, noroc ca era el prin preajma.

#34
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007

View PostSkyler-ftw, on 25 octombrie 2023 - 15:09, said:

Dupa ce am mai studiat problema, vi-l prezint pe Max, ciobanesc de berna.

Attachment 9e5593fe-1eb1-443c-9ba4-38dcb8d510e9.jpegAttachment IMG_5457.jpegAttachment IMG_5467.jpeg

cum s-a adaptat catelul cu gainile si vulpea? :D

#35
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Catelul se intelege foarte bine cu gainile. Acum inca are super multa energie si le mai alearga, dar nu am vazut nici o intentie la el sa le prinda. Nici el nu cred ca stie ce ar face daca ar prinde vreuna, dar ii place sa le vada ca fug de el. A depasit deja 40 de kg, s-a facut mare, sper ca macar asta sa sperie vulpea, ca el e prietenos cu orice intra in curtea lui. Pana acum n-a mai aparut, nu stiu ce s-a intamplat cu ea, dar vedem la vara.

#36
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 31.01.2010
Se pare ca-i o alegere buna, Teckelitele baiatului cred ca deja au vreo 3 gaini la activ, ultima au tras-o prin plasa sudata, ochiurile sint mai mari si gainile se dadeau la ele, scoteau capul prin plasa la una din cateluse care le intarita sa sara la bataie, alta din laterala o prindea de git si sareau toate s-o traga prin plasa, aia fiind facuta la norma ceda la suduri si scoteau gaina din curtea ei.
Acuma a dublat gardul cu plasa rabit sa nu mai scoata alea gitul prin plasa.
Asta e, destepte ca gainile!

P.S. si cateii mei sint prieteni cu orice om intra in curte, catelusele in afara de una la fel insa orice altceva intra daca pot il omoara.

Edited by Ion_Bumbu, 29 January 2024 - 17:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate