Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Alegere caine pentru paza gainilor

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Salutare,

Stau la casa si ma terorizeaza o vulpe, vara asta mi-a luat vreo 40 de gaini pe putin. Sunt in cautarea unui caine care sa stea ziua cu ele prin gradina si sa fie pe faza daca apare iar vulpea, sa o sperie. Problema e ca mai folosesc si gradina vecinului pentru gaini, asa ca trebuie sa aleg o rasa de caini care sunt mai sociabili, sa nu atace oamenii care intra in curtea lui.

Rasele de caini de vanatoare care s-ar distra de minune cu vulpea m-ar lasa si mai tare fara gaini, asa ca exclus brac, terrier, setter si altii.
Un caine foarte prietenos e labradorul, dar nu prea am incredere in el ca nu se imprieteneste cu vulpea.

Un ciobanesc de bucovina pare o alegere potrivita, dar nu stiu cum s-ar intelege cu vecinii si cat de agresiv e cu strainii.

Ma gandeam la un border collie, dar as vrea sa aud pareri de la oameni care au asa ceva acasa. Ar fi bun in rolul asta?

#2
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

 Skyler-ftw, on 05 octombrie 2023 - 12:50, said:

...o vulpe, vara asta mi-a luat vreo 40 de gaini pe putin. ...... mai folosesc si gradina vecinului pentru gaini...

De unde stii ca a fost vulpea si nu vecinul?

Prin zona aia nu exista garduri?

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
aș zice că dacă câinele e crescut de mic împreună cu găinile, atunci nu-ți va hali păsăretu'!
99% din rasele de „casă” se distrează ucigând păsări, mâțe, etc...
dar dacă ele-s cunoscute de mici, atunci ai o șansă!

deci: ia un pui..., de fapt ia doi, că așa e mai bine pt ei!

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Pai border collie-i pentru gonit vite si mai ales oi.
Tu ai nevoie de altceva, ceva de genul
https://blog.pentrua...rican-foxhound/

Asa ceva nu te intereseaza?
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.emag.ro/...6/pd/D6S5GNBBM/

#5
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Foxhound nu e bun pentru ce imi trebuie mie, e caine de vanatoare, are instinctul de a alerga prada si ar face prapad in gaini daca il las singur cu ele.
Border Collie pare a fi un caine activ, care sa simta cand e vulpea pe aproape si sa o latre, sa nu doarma la umbra ca sacul de cartofi in timp ce cumatra isi alege linistita cina.

Capcanele intra la categoria braconaj, nu e solutia pe care o doresc. Eu nu vreau sa omor vulpea, doar sa nu mai intre in gradina.

 Eminescian, on 05 octombrie 2023 - 13:32, said:


De unde stii ca a fost vulpea si nu vecinul?

Prin zona aia nu exista garduri?
Pentru ca am vazut-o cu ochii mei de o gramada de ori. Sare gardul de nici nu il atinge, i-am mai facut suprainaltari dar asta n-a oprit-o.

 gushpi, on 05 octombrie 2023 - 13:34, said:

aș zice că dacă câinele e crescut de mic împreună cu găinile, atunci nu-ți va hali păsăretu'!
99% din rasele de „casă” se distrează ucigând păsări, mâțe, etc...
dar dacă ele-s cunoscute de mici, atunci ai o șansă!

deci: ia un pui..., de fapt ia doi, că așa e mai bine pt ei!
Sansa sa se impace bine e foarte mica. Am incercat sa impac un pui de husky cu gainile pana cand a devenit prea mare paguba si m-am asigurat mai bine ca nu mai poate ajunge la ele Posted Image

#6
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Misto dialoguri!
Posted Image Posted Image

#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Ciobanesc de Pirinei. Gasesti pe youtube o gramada de fermieri americani care au numai rasa asta printre gaini.

Border Collie nu stiu ce sa zic... noi avem unul, dar nu avem gaini. Insa e temperamental. Are anumite persoane pe care le adora, practic plange cand le vede, iar in cazul altor persoane, i se pune pata din prima si nu exista loc de pace.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Niste gaste, daca sunt 2-3 nu cred ca se baga vulpea, alea rup tot.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Border Collie nu-i câine de lăsat în curte și uitat de el. Dacă n-ai 2-3 ore pe zi să-i acorzi atenție, n-ai ce să cauți cu așa ceva.

Oricât te-ai uita la rase, niciun câine n-o să-ți protejeze ție găinile de vulpe, dacă nu-i antrenat pentru asta. Majoritatea câinilor, nativ, o să latre vulpea când o simt, pentru că e un animal nou. Și nu ai nicio garanție că nu-ți va ataca găinile. Câinii cu prey drive mare (gen Terrieri, Foxhound), probabil că îți vor ataca găinile mai mult decât alte rase. Dar și alte rase dacă nu sunt socializați corect cu găinile de mici, vor putea fi atrași de ele.

Un câine costă câteva mii, vaccinuri, deparazitări, încă câteva sute, mâncarea, dacă-i rasă medie-mare, lejer câteva sute pe lună... Nu-i mai simplu să faci un coteț pentru găini și să scapi de probleme?

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mai bine iti iei un ciobanesc german ieșit la pensie de la politie. E gata educat, e o rasa obedienta, daca ii spui sa lase gainile in pace, nu le va ataca. Daca îți iei un pui,dureaza minim un an si jumatate spre doi ani ca sa fie bun de fugarit vulpea.

#11
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008

 SmurfK, on 05 octombrie 2023 - 15:16, said:

Un câine costă câteva mii, vaccinuri, deparazitări, încă câteva sute, mâncarea, dacă-i rasă medie-mare, lejer câteva sute pe lună... Nu-i mai simplu să faci un coteț pentru găini și să scapi de probleme?
Cotet pentru gaini am, dar ziua tot trebuie sa stea libere, ca altfel as cumpara din magazin oua de la gaini care n-au vazut lumina, ale mele au 3000 de metri patrati pe care sa se plimbe, sa manance iarba, insecte, viermi. Seara se retrag la cotet si le pot inchide, acolo sunt in siguranta.
Nu conteaza pretul sau cat costa mancarea, am nevoie de el sa pazeasca doar ziua, pe timp de vara. Seara si pe timp de iarna o sa faca parte din familie, nu il uit in gradina. Dar pentru mine, mai important decat sa nu manance gainile, e sa nu fie agresiv cu oamenii. Un labrador sau golden retriever mi-ar fi placut, mai ales ca am citit ca sunt si mai usor de dresat, dar toti cei care i-am vazut pana acum s-ar imprieteni instant cu tot ce intra in curtea lor, n-au ei treaba cu paza.

 overseas, on 05 octombrie 2023 - 14:44, said:

Niste gaste, daca sunt 2-3 nu cred ca se baga vulpea, alea rup tot.
Ma indoiesc ca ar rezista prea mult pana ar ajunge si ele in meniu :)

 Freddy12, on 05 octombrie 2023 - 15:32, said:

Mai bine iti iei un ciobanesc german ieșit la pensie de la politie. E gata educat, e o rasa obedienta, daca ii spui sa lase gainile in pace, nu le va ataca. Daca îți iei un pui,dureaza minim un an si jumatate spre doi ani ca sa fie bun de fugarit vulpea.
Nu sunt familiarizat cu procesul de adoptare al unui caine iesit la pensie. Te recunoaste usor ca nou stapan, accepta comenzi de la tine?

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vulpea rar vine ziua. Poate daca are pui. De regula noaptea. Rezulta: inchide pasarile!
Daca vulpea vine ziua ai nevoie de o ragalie de caine, nu de vreo rasa. Am un vecin, fii-su i-a adus prima oara un ciobanesc... a trebuit sa-l duca undeva departe de casa si gaini...
Apoi i-a adus un pui de... ceva! Acum e la marimea unui pechinez mare. Mai, este adorabil! Plin de pureci, cum intri in curte vine la tine si se pune pe spate sa te joci cu el! Altfel este similar unui caine ciobanesc, doar ca face cu gainile ce face ciobanescul cu oile. Nu am vazut asa ceva in viata mea! Dimineata latra sa iasa gainile afara din padocul lor, apoi le grupeaza si toata ziua e dupa ele. dracu' o ia pe aia care paraseste grupul! Seara le duce pe toate in padoc! Si asta zi de zi. Este adus de vreo 2-3 saptamani... de unde atata initiativa?
In mod normal nu ar face fata niciunul dihor, dapa-i vulpe, dar... atitudinea conteaza! Si are din plin! SI e inca pui.

Edited by adip1962, 05 October 2023 - 15:51.


#13
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Golden Retriever caine de paza? Fugi de aici....am eu unul, cand apare la poarta cu mingea in gura fug hotii ingroziti :). Asta mai degraba va cotzai vulpea, ca asa ii face si pisicii...

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,670
  • Înscris: 21.03.2020
Si un sorecar e suficient...

#15
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008

 adip1962, on 05 octombrie 2023 - 15:47, said:

Vulpea rar vine ziua. Poate daca are pui. De regula noaptea. Rezulta: inchide pasarile!
Daca vulpea vine ziua ai nevoie de o ragalie de caine, nu de vreo rasa. Am un vecin, fii-su i-a adus prima oara un ciobanesc... a trebuit sa-l duca undeva departe de casa si gaini...
Apoi i-a adus un pui de... ceva! Acum e la marimea unui pechinez mare. Mai, este adorabil! Plin de pureci, cum intri in curte vine la tine si se pune pe spate sa te joci cu el! Altfel este similar unui caine ciobanesc, doar ca face cu gainile ce face ciobanescul cu oile. Nu am vazut asa ceva in viata mea! Dimineata latra sa iasa gainile afara din padocul lor, apoi le grupeaza si toata ziua e dupa ele. dracu' o ia pe aia care paraseste grupul! Seara le duce pe toate in padoc! Si asta zi de zi. Este adus de vreo 2-3 saptamani... de unde atata initiativa?
In mod normal nu ar face fata niciunul dihor, dapa-i vulpe, dar... atitudinea conteaza! Si are din plin! SI e inca pui.
Cum ziceam, eu doar ziua am probleme, noaptea sunt inchise si in siguranta. In 100% din cazuri le-a luat ziua, nu are niciun stres. Prima data cand a venit am ajuns la 10 metri de ea pana sa ma observe si sa o ia la fuga, era slaba si jigărită. Sa vedeti acum ce grasa si frumoasa e, te apuca dragul de ea.
Zici bine si cu ragalia de caine, mi-am adus aminte de Jack Russel Terrier, pare sa fie o optiune buna, e suficient de mic sa nu sperie oamenii care l-ar vedea si suficient de curajos si energic sa alerge vulpea. Daca il iau pui cred ca il pot obisnui cu gainile.

 Deborah77, on 05 octombrie 2023 - 16:14, said:

Golden Retriever caine de paza? Fugi de aici....am eu unul, cand apare la poarta cu mingea in gura fug hotii ingroziti :). Asta mai degraba va cotzai vulpea, ca asa ii face si pisicii...
Da, stiu bine ca sunt 0 sanse sa fie de ajutor, am zis mai mult pentru ca mereu mi-am dorit un prostovan din asta, sunt mort dupa labradori si goldeni. Singurul motiv pentru care nu am luat pana acum e talia lor, la mine in curte intra foarte multe persoane straine in fiecare zi si unii se pot speria de ei, nu am chef sa astept fiecare persoana in parte la poarta sa le explic ca pericolul e doar sa ii umple de par pe haine.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Skyler-ftw, on 05 octombrie 2023 - 15:38, said:

Un labrador sau golden retriever mi-ar fi placut, mai ales ca am citit ca sunt si mai usor de dresat, dar toti cei care i-am vazut pana acum s-ar imprieteni instant cu tot ce intra in curtea lor, n-au ei treaba cu paza.

Un labrador sau golden e perfect, în cazul ăsta. Aș merge mai degrabă pe golden, din considerente personale. Nu trebuie să vâneze vulpea, doar să o sperie, și cam orice câine face asta natural. Și face la fel și dacă apare o veveriță, urs, orice alt animal cu care nu e obișnuit.

Orice câine poate fi dresat, contează cât timp îi acorzi. Mie îmi plac câinii de lucru, pentru că am timp să mă ocup. De-asta nu ți-am recomandat deloc Border Collie, sunt niște câini extraordinar de energici, și au nevoie de foarte multă stimulare. Iar dacă nu le-o oferi, ajungi să ai numai probleme, de la săpatul curții, până la alergatul găinilor.

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,670
  • Înscris: 21.03.2020
Mergi pe Kangal...ca sa fii sigur ca dovedeste vulpea.

#18
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai ai o solutie, mai ales daca sti sa tragi cu arma.
O arma de... uite ca nu-mi vine acum.... de aia cu bile colorate, dar ale tale sa fie fosforescente. Daca ai lovit-o nu-i faci nimic, o sa o doara o zi-doua cel mult. Dar toate jivinele vor fugi de ea... sigur nu mai prezinta vremea la Paris!

Edited by adip1962, 05 October 2023 - 16:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate