Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Vopsire gard metal "Direct pe rugina"

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Mie imi merge. Uite aici specificatiile. Cu toate ca era bine daca s-ar fi uitat cineva si la celelalte produse care se incadreaza in 300 RON, poate imi sugera alt model/marca. Asta e 220 RON, dar nu as vrea sa ma tina doar la ce am de facut la gard... prefer sa dau putin mai mult, dar sa stiu ca iau ceva mai bun.

Attached Files



#38
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 30.11.2021
Ia bre o perie de sarma, caurata repede cu peria pusa pe bormasina sau cu peria de sarma manuala, da cu hartia abraziva unde nu merge cu peria.
Si apoi cumperi cel mai ieftin grund negru.
Dai 2 straturi de grund si sanatate.

Am intrebat si eu pe forum in urma cu ani de zile, a fost bun sfatul asta sa nu dau cu vopsea, ca a mai dat rugina unde nu a fost curatat bine.
*Nu ma intrebati cum nu a fost curata bine cu perie de sarma manuala, perie de sarma pe bormasina, hartie abraziva si deruginol si ce solutie am mai cumparat din leroy merlin.
Dat fiind ca este grund? Frec cu hartie abraziva si aplic un strat discret de grund cu pensula si gata.

#39
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023

View Postsacos, on 04 octombrie 2023 - 21:17, said:

Eu folosesc Evipass. Am folosit Kelfos, dar era scump rău. Și nu am sezizat vreo diferență calitativă.
Am comandat acum câțiva ani 10 litri de Evipass. Mai am si acum.
O mână de Evipass, a doua zi sterg unde a apărut oxidul, dau iar cu Evipass, las să se formeze pelicula dură. Apoi grund și apoi o mână de vopsea. Asa m-am obisnuit. Dau cu Evipass chiar daca nu exista rugină.

   Functioneaza si ca decapant pentru stratul vechi de grund? La mine e o combinatie de rugina si stratul de grund. Nu cred ca pot folosi flexul ca sa curat metalul de rugina si de grundul vechi. Pot doar curata cu peria de sarma murdaria si eventualele impuritati. Dar grundul vechi ramane in majoritatea partilor. Se poate da cu evipass si peste grundul vechi? Il inlatura?

#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Unde nu se duce grundul vechi, îl poți lăsa, ăla nu se duce pentru că are aderență bună și nu are rugină dedesubt.

#41
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Pai nu prea se duce nimic. Prima oara am dat cu peria de sarma si s-a vazut rezultatul in postarile anterioare. Adica ceea ce am crezut ca e atacat grav de rugina, de fapt era mai multa mizerie. Ma refer la baza gardului, in partea de jos. Dupa ce am dat cu peria de sarma, am obtinut o spurafata predominant gri. Adica grundul vechi. Dar si portiuni mici, urme, de rugina. Am vrut sa dau si cu smirghel ca sa vad cum se prezinta metalul. Si pare ok. Adica nu e mancat de rugina. Problema e ca nu pot curata bine spatiile orizontale ale portii de jos, pentru ca este spatiul prea mic. Flexul nu intra, iar bormasina nu am. Pot da cu peria de sarma si putin cu smirghel. Dar la sudura barelor verticale pe cea orizontala de jos, o sa ramana ceva rugina superficiala. Nu sunt bucati care sa se desprinda sau sa se exfolieze decat in foarte putine locuri.
  Problema se pune daca se poate da cu grund pe aceste suprafete care prezinta pete de rugina (dupa curatare cu sarma si de praf etc) sau trebuie folosite si solutii chimice.
  Asta in varianta grund nou. Daca nu, pot da cu vopsea de tip "direct pe rugina". Dar unii au zis ca nu e buna si mai bine dau cu grund.
  In conditiile astea ramane de aflat, daca stie cineva sa-mi spuna, daca pot da cu grund peste sau ce pot face in situatia asta. Daca era posibil, indepartam tot pana iesea gardul ca inoxul, dar dupa cum au zis altii, nu e bine sa indepartezi totul, mai ales daca nu se desprinde asa usor, deoarece actioneaza ca un strat de protectie.

#42
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,030
  • Înscris: 30.11.2021
Ia spune tu nitel cat de mare este gardul asta?
Cumperi deruginol si dai peste tot dupa ce cureti superficial cu o perie de sarma, apoi lasi sa actioneze si stergi cu o carpa uda.
Si apoi dai cu grund.
Un grund negru, 1-2 straturi si gata.
Nu de alta dar nici vremea nu prea te ajuta in perioada asta.

#43
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Pai sunt doua porti mari de aproximativ 1.80 inaltime si latime cat sa intre o masina, o poarta mica cu aceeasi inaltime si cam 80-90 latime si gardul dintre ele cam de 3m.
Undeva in jur de 8-10m patrati.


#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cred că îți faci prea multe probleme din cauza unui simplu gard. Curăță cât poți, unde nu intră flex/mașina de găurit dă cât poți de bine cu o perie de sârmă manuală, apoi vopsește gardul ăla. Nu sunt pretenții de vopsitorie auto, e un gard, se revopsește o dată la câțiva ani și gata  30-40 de ani rezistă dacă îl vopsești din când în când.
Încearcă să deblochezi balamalele apoi scoți poarta din balamale și pui vaselină cu generozitate. O dată pe an scoți porțile din balamale și pui puțină vaselină, să nu se mai blocheze.

Edited by PoeOvidiu, 07 October 2023 - 08:05.


#45
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Imi fac pentru ca vopseaua care se da pe rugina nu prea mi-a fost recomandata... iar varianta cu grund peste ce am eu acolo (bineinteles, dupa perie de sarma si smirghel, atat cat pot sa frec) nu stiu ce rezultate va avea. Doar vopseaua direct pe rugina se lauda ca face si drege... altfel trebuie ori curatat foarte bine, ceea ce nu voi putea face in anumite zone, ori dat cu solutie care neutralizeaza rugina. Gen convertor de rugina.
  As fi curios ce se intampla daca dau cu grund direct dupa ce curat cat pot, fara sa mai dau cu convertor.

Edited by habanero, 07 October 2023 - 14:05.


#46
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Daca dai cu grund direct, apoi cu vopsea sau direct cu vopsea este posibil sa apara mai devreme rugina.
Daca dai cu Evipass/Deruginol, apoi cu grund si apoi cu vopsea- este posibil sa apara mai tarziu rugina.
Atat vopseaua, cat si grundul eu prefer cele alchidice (cele cu uscare rapida).
*mai repede vs mai tarziu- unitatea de masura se exprimă în ani. Mai devreme- 3-5 ani (sau mai mult)
Mai tarziu- 5-7 ani (sau mai mult).


#47
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Am ajuns cu frecatul cam la jumatatea lucrarii. In schimb m-am ales cu cateva rani si doua basici. As lua o bormasina, ca m-am saturat de frecat. Dar daca bormasina nu face decat sa inlocuiasca peria de sarma manuala, nu am facut mare lucru. Eu nu am zone de pe care sa se desprinda grundul vechi sau bucati de rugina, adica sa se exfolieze, decat in foarte putine locuri si suprafetele sunt cam cat un centimetru patrat. Folosesc peria de sarma mai mult sa curat gardul de stratul de praf gros care s-a depus de-a lungul timpului, care se ia usor. Dar apoi urmeaza partea grea. Adica slefuirea suprafetelor de rugina si de grund vechi, atat cat se ia. Grundul vechi, care se tine bine, doar il slefuiesc. Daca o las asa, suprafata este mata, iar rugina, atata cat este, ramane sub grundul pe care vreau sa-l dau. Se simte la mana. Aici intervine smirghelul. Aici e partea nasoala caci sunt multe portiuni inguste, de 8 cm si e incomod cu mana. Dar iese suprafata fina, niveleaza suprafetele. Daca ai da cu mana legat la ochi, ai zice ca e metal nou.
  Deci intrebarea este, si aici vreau sfatul vostru: poate bormasina sa scoata cu vreo perie suprafata fina pe care o obtin eu cu smirghelul?

#48
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Mi se pare ca te chinui prea mult, dar ma rog, nu ma bag, alegerea ta.
Referitor la întrebarea ta, îți spun cum făceam eu demult de tot, când eram sculer-matriter: tăiam o tija de 6mm diametru la o lungime de aprox 100 mm iar la un capăt ii făceam un canal vertical de câțiva cm, sa zicem vreo 3 (ca și cum ai vrea sa spinteci tija pe lungime).
Tăiam o fâșie de șmirghel lata de aia 3 cm, băgăm un capăt în tija, apoi înfășuram toată fasia pe tija în sensul de rotație. Și cu asta lustruiam în loc de a freca la mână.
Doar ca aveam biax pneumatic la 11000 rpm, nu bormasina.

Edited by akeem, 11 October 2023 - 15:09.


#49
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
akeem, in ce crezi ca consta chinuiala? Zi-mi ce parere ai, poate imi usurezi efortul.

Ar fi bun un biax pentru suprafetele dintre gratii care sunt de 8 cm atat la baza gardului cat si in partea de sus. Vad ca se gasesc si de vanzare. Vazusem si niste capete pentru astfel de scule. Nu stiu cat de eficiente.

#50
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Ei, asa în general cu gardu ala, nu neapărat datul cu șmirghel.
În sfârșit... cumpăra o perie lamelara de slefuit cu tija și vezi cum merge. Chestia aia ce îți zic eu mai sus e sa intri cât mai aproape la capete, unde nu încape peria.

#51
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
https://www.emag.ro/...cMaAhiNEALw_wcB

Te prinzi tu din link, fără să îți explic. Am finisat cordoane de sudură cu așa ceva.

  Am dat doar exemplu de sculă, eu am folosit pneumatică.

Edited by PoeOvidiu, 11 October 2023 - 18:05.


#52
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Am terninat ambele porti sambata. Mai am gardul dintre ele. Apropo de frecat, daca al meu care este format din bare dreptunghiulare verticale, a fost cum a fost, ma uitam la gardul unui vecin. Nici nu vreau sa ma gandesc cum se va descurca cel care va primi sarcina sa-l curete si sa-l vopseasca.

Attached Files



#53
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Abia daca a trecut o luna de la vopsire si gardul prezinta pete mici de rugina in unele locuri. Dupa ce am dat cu peria de sarma si apoi frecat cu smirghel, dupa care am degresat si dat doua straturi de grund, m-am trezit cu petele astea. Nu sunt multe, dar totusi... ma asteptam sa vad iar rugina pe gard abia peste ceva timp... nu dupa nici o luna... De la ce poate fi?

Attached Files



#54
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Ai dat si cu convertor de rugină și cu grund anticoroziv?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate