Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Vopsire gard metal "Direct pe rugina"

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Vreau sa vopsesc un gard de metal (nu stiu ce metal este, dar nu pare fier forjat) si am auzit ca exista unele solutii care se pot aplica direct pe rugina.
Intentionez sa curat cu o perie de sarma si smirghel metalul, apoi sa aplic vopseaua.
Am mai citit cateva topicuri avand subiecte similare, dar nu stiu cum se folosesc si cand ai nevoie de unele tipuri de solutii. De exemplu care este diferenta intre grund, email, vopsea etc?
Tot de pe forum am aflat despre Hammerite, care probabil este o solutie similara cu ce ofera si Kober sau Oskar. Adica solutii 3 in 1 care se aplica direct pe rugina.
  Este suficienta curatarea metalului si aplicarea uneia dintre cele trei solutii de tip "direct pe rugina"?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da, curata grosul, aplica "direct pe rugina"/

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
se folosesc la masini solutii de genul
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rvLilZo7n1M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Ce granulatie o fi mai buna sa aiba smirghelul? Gardul este facut din bare de metal verticale, de forma dreptunghiulara.

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
cureti doar daca se exfoliaza bucatile de rugina. Daca e doar rugina de suprafata nu e nevoie...

#6
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Nu se exfoliaza. Gardul nu este mancat de rugina profunda. Are suprafete ruginite, dar in partea de jos, unde are contact cu zapada etc. In rest este asa superficial. Dar tot trebuie curatat cu perie de sarma/smirghel deparece se mai desprinde grundul sau vopseaua veche. Nu stiu daca e vopsea sau doar grund. Este de culoare gri.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Alea care se desprind trebuie curatare cu sarma si cam atat... Rugina superficiala e ea insasi un strat protector.

#8
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Sa cureti bine ultima data si cu diluant. Daca gardul e langa trafic iti va rugini iar in timp. Reaplici vopsea.

#9
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Inca doua intrebari:
1. Hammerite zice ca pentru suprafetele metalice neferoase, trebuie aplicat in prealabil un strat de grund. Nu stiu daca gardul este feros sau neferos. Cum aflu?

2. Consum (mp/litru/strat) 7. Asta inseamna ca se pot acoperi 7m patrati cu un litru de vopsea?

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Eu nu sunt mare fan 3 în 1.
Mai întâi curăț bine cu peria de flex, după dau cu Chelade, după grund anticoroziv și după vopsea.

#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Intradevar kelfos este cel mai bun,numai ca mai nou kelfos a schimbat denumirea in Nixin,sper ca a ramas calitatea lui excelenta.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Cu cat freci mai rau si aplici mai multe straturi ai sanse sa rugineasca mai tare ulterior. Si eu am folosit Kelfos la masina si am fost f. multumit de rezultate.

#13
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017

 habanero, on 04 octombrie 2023 - 10:05, said:

Inca doua intrebari:
1. Hammerite zice ca pentru suprafetele metalice neferoase, trebuie aplicat in prealabil un strat de grund. Nu stiu daca gardul este feros sau neferos. Cum aflu?

2. Consum (mp/litru/strat)    7. Asta inseamna ca se pot acoperi 7m patrati cu un litru de vopsea?
Daca are rugina este feros.



#14
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Pui un magnet pe el...
Dar, odata ce ai ruginã, e destul de limpede ca e un aliaj de fier.

#15
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Cei de la Nixin (Kelfos) zic asa:

   "Astazi nu mai este nevoie sa frecati suprafetele ruginite cu smirghel sau cu peria de sarma pentru a indeparta orice urma de rugina inainte de a aplica vopseaua obisnuita: acum se aplica pur si simplu niXin asa cum este livrat – cu pensula sau prin pulverizare direct pe fierul ruginit."

    Daca ma hotarasc sa folosesc si Nixin, cum ar trebuie abordata problema?  Sa dau cu Nixin unde sunt urme de rugina, eventual putin cu peria de sarma unde sunt semne ca vechea vopsea se cojeste si apoi cu vopsea 3 in 1? Portiunile care nu sunt ruginite sau unde nu se exfoliaza vopseaua (grundul vechi) pe las asa? Nu aplic nici o manevra/tratament? Banuiesc ca intr-un fel tot trebuie macar curatate cu ceva. De exemplu de praf, murdarie etc
  Apropo, Nixin (Kelfos) se da doar pe rugina sau pot sa dau pe tot gardul?

  bobitzaaa zice sa curat la sfarsit si cu diluant. Adica dupa Nixin si inainte de vopsea?

Apropo, daca folosesti Nixin (Kelfos) mai are rost sa dai cu vopsea 3 in 1? Sau pot da cu vopsea obisnuita? Adica vopseaua 3 in 1 are deja in ea substante care actioneaza ca un Nixin si ca vopsea sau cum se folosesc?

#16
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Nu as risca cu acel "orice".
E de bun simt sa dai jos bucatile alea care cad la o atingere cu peria, ce naiba. (fizica bate chimia, oricat de avansata ar fi acea chimie, in astfel de cazuri)

#17
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Treaba la mine e ca nu este atat de avansata rugina incat sa se exfolieze. Sunt portiuni la baza gardului atacate mai mult de rugina, dar nu atat de avansat incat sa se exfolieze.

Cam asa arata partea de jos. In rest mai sunt puncte mici, sau urme ca si cum ar fi patat gardul.

Attached Files



#18
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,015
  • Înscris: 30.11.2021
Am folosit solutiile astea anti rugina, deruginol, cum se numesc ca am si uitat.
Solutia pana la urma a fost:
https://www.leroymer...cB&gclsrc=aw.ds
https://www.leroymer...cB&gclsrc=aw.ds
Bagi asta pe bormasina, dai peste rugina de la suprafata, unde ramane ceva freci cu hartie abraziva si apoi aplici cu pensula solutia anti rugina si apoi grund.

Citeste cu atentie ce scrie pe solutia anti rugina ca pe unele scrie ca trebuie spalate/clatitite cu apa, sterse etc...
Apoi grund si vopsea sau doar grund.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate