Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Vopsire gard metal "Direct pe rugina"

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Deci nu recomanzi vopselele de tip "direct pe rugina"...

#20
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
E cam vraja marii cu vopselele 3in1.Uita-te si cat costa.

O vopsea buna costa cc.70 lei cutia,grundul la fel.

Edited by farockhcm, 04 October 2023 - 19:56.


#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021

View PostMindArchitect, on 04 octombrie 2023 - 16:35, said:

Am folosit solutiile astea anti rugina, deruginol, cum se numesc ca am si uitat.
Solutia pana la urma a fost:
https://www.leroymer...cB&gclsrc=aw.ds
https://www.leroymer...cB&gclsrc=aw.ds
Bagi asta pe bormasina, dai peste rugina de la suprafata, unde ramane ceva freci cu hartie abraziva si apoi aplici cu pensula solutia anti rugina si apoi grund.

Citeste cu atentie ce scrie pe solutia anti rugina ca pe unele scrie ca trebuie spalate/clatitite cu apa, sterse etc...
Apoi grund si vopsea sau doar grund.

Am făcut cu Chelade niște jante, si o punte de mașină. După trei ani începe să reapară rugina, dar nu la fel de puternic.
Recomand să se degreseze foarte bine suprafețele. Aceste soluții sunt pe bază de apă. Nu vă apucați sa ștergeți cu diluant înainte că faceți rău.
Si foarte important, lăsați măcar 2-3 zile la uscat înainte să dați cu vopsea.

Edited by Valy_User, 04 October 2023 - 20:21.


#22
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Eu folosesc Evipass. Am folosit Kelfos, dar era scump rău. Și nu am sezizat vreo diferență calitativă.
Am comandat acum câțiva ani 10 litri de Evipass. Mai am si acum.
O mână de Evipass, a doua zi sterg unde a apărut oxidul, dau iar cu Evipass, las să se formeze pelicula dură. Apoi grund și apoi o mână de vopsea. Asa m-am obisnuit. Dau cu Evipass chiar daca nu exista rugină.

#23
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
M-am blocat putin... nu stiu daca sa folosesc o vopsea "direct pe rugina" sau clasic, adica curatat rugina si apoi grund, iar la sfarsit vopsea normala. Sau doar grund... cum zicea cineva.

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Da-i cu 3 in 1 direct peste (evident cureti daca sint coji formate)

citeste si aici comentariile:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/488W1BNaiG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
unbrutus, a folosit cineva acelasi produs la un autoturism si se plangea pe YouTube ca a fost dezamagit, pentru ca rugina a reaparut dupa nici un an.
  Chiar daca decid sa folosesc o astfel de solutie pentru rugina inainte de vopsea, ramane intrebarea: mai curat rugina sau dau peste ea? Intreb pentru ca la mine rugina nu se exfoliaza, iar un user a postat ieri un comentariu sa las rugina asa cum este pentru ca ar actiona ca un strat protector. Si, zice el, cu cat curat mai mult gardul, cu atat sunt sanse mai mari ca rugina sa reapara. Eu nici nu stiu cum actioneaza rugina. Se extinde odata aparuta sau ramane in statiu actual daca o izolezi bine si nu mai intra in contact cu apa din exterior?
  In mod normal si eu sunt de parere ca parca ar fi mai bine sa curat calumea cu un flex cu un disc de sarma, dar vad ca sunt tot felul de pareri.
  In legatura cu vopseaua "direct pe rugina", tocmai mi-a zis cineva ca e apa de ploaie si ca mai bine curat bine si apoi dau cu grund si la sfarsit cu vopsea normala.
  Prea multe variante ca sa ma decid... nu stiu ce sa fac, dar parca nu as mai astepta pana la anul si daca nu ma hotarasc mai repede, vine si frigul. M-am uitat dupa firme care sableaza, eventual la domiculiu, dar nu stiu car ar costa operatiunea. Eu nu am mult de sablat. Ar fi doar portile mari pe unde intra masina in curte si poarta mica. Doar astea doua sunt ruginite in partea de jos. Deci ar trebui sa fie gata in maxim o ora, fie ca sablezi sau dai cu flexul. Partea proasta e ca nu am flex, iar cu peria de sarma nu stiu ce spor as avea daca curat manual.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Cu cât vei curată mai bine rugina, cu atât sansele să reapară scad.

#27
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostValy_User, on 04 octombrie 2023 - 20:17, said:

Am făcut cu Chelade niște jante, si o punte de mașină. După trei ani începe să reapară rugina, dar nu la fel de puternic.
Recomand să se degreseze foarte bine suprafețele. Aceste soluții sunt pe bază de apă. Nu vă apucați sa ștergeți cu diluant înainte că faceți rău.
Si foarte important, lăsați măcar 2-3 zile la uscat înainte să dați cu vopsea.
Eu folosesc solutia de baza Acid fosforic, mereu a dat rezultate.
Dupa cevface reacrie si se inroseste tabla se da cu apa dupa care se lasa bine sa se usuce si se da cu grund rosu.

View PostValy_User, on 05 octombrie 2023 - 12:36, said:

Cu cât vei curată mai bine rugina, cu atât sansele să reapară scad.
Pune mana pe perie de sarma si pe smirghel si curata de rugina. Taie zonele afectate sibpune petice sudate.
Recomand bormasina cu adaptor si perie de sarma.

Edited by DannyHuwe, 05 October 2023 - 13:05.


#28
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Am dat putin cu peria de sarma si rezultatul este in prima poza. Se pare ca este mai mult murdar gardul decat ruginit. Cine m-a speriat ca ar fi profund afectat de rugina s-a inselat.
Apoi am dat si cu smirghel si se pare ca iese la suprafata metalul original. Va trebui totusi sa dau cu ceva flex sau bormasina deoarece e mult de frecat daca vreau sa iasa metalul curat la suprafata, deoarece este mult de frecat. Am luat smirghel cu granulatia de 80 si cred ca e prea mare. Ar fi trebuit ceva mai fin.

Intrebarea este daca chiar trebuie dat tot grundul vechi jos sau merge si peste. Majoritatea gardului nu este ruginit, iar parte mare din grund se pare ca se tine bine pe metal.

Attached Files



#29
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Revin cu o intrebare: exista solutie pentru a inlesni indepartarea grundului vechi? Ma refer la ceva chimic.

#30
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Nu trebuie dat grundul jos,merge așa.

#31
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Posthabanero, on 05 octombrie 2023 - 12:24, said:

Partea proasta e ca nu am flex, iar cu peria de sarma nu stiu ce spor as avea daca curat manual.

Este 100-200 de ron un "flex", pune mana, cumpara unul, da jos tot grundul vechi, si fa-ti poarta ca vine iarna si te prinde cu poarta nefacuta. Posted Image
Cu siguranta o sa mai folosesti si la alte operatiuni flex-ul respectiv, deci este o investitie pe care merita sa o faci. Spor la treaba.

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
După curățare pare ok. Cel puțin în poze părea mult mai afectat înainte de curățare. Curăță cât de bine poți si vopsește. Ori folosești o vopsea 3in1 ori dai cu grund cu uscare rapidă de la kober, cel cu fosfat de zinc.
https://www.pentruin...gri-0-75-l.html


Orice faci o să reapară pete de rugină după câțiva ani. Asta se întâmplă si dacă e fierul nou. Nu există vopsea pe viață la garduri, ele necesită revopsire din când în când.  Cu cât acționezi mai repede când apar primele pete de rugină, cu atât ai mai puțin de muncă.

  Vrei vopsea pe viață, demontezi tot și duci la zincat. Altfel o dată la 2-5-7-10 ani trebuie vopsit,depinde de vopsea dar mai ales de cum a fost curățat si degresat înainte de vopsire.
  Cu cât cureți mai bine, cu atât vopsești mai rar.


Vopseaua 3in1 de la kober, după o săptămână de la aplicare rezistă foarte bine la zgârieturi, mult mai bine ca o vopsea simplă. Eu de vreo 3-4 ani folosesc grund cu uscare rapida si vopsea 3in1, ambele de la kober, dar eu vopsesc fier nou.
  Dar din experiență am învățat că dacă e bine pregătită (curățată, degresată) suprafața, orice vopsea rezistă destul de bine în timp, dar unele vopsele, în special cele ieftine își pierd luciul după un an, devin mate și urâte, dar nu apare rugină.

Edited by PoeOvidiu, 06 October 2023 - 06:39.


#33
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
PoeOvidiu si eu am crezut ca e mai grav pana sa dau cu peria pe gard. Se pare ca e mai mult murdar. Dar e si rugina. Mai ramane sa vad cum fac sa curat. Unghiul nu prea imi permite sa bag flexul sau bormasina. Pana la urma merge, dar e cam chinuiala. Iar pentru partea de jos, de sub bara de la baza portii, posibil va trebui sa dau poarta jos. Ceea ce nu stiu cum voi reusi deoarece e destul de grea. Si cred ca e si putin intepenita. Nu a mai fost scoasa de 20 ani si nici nu prea e folosita. Am gasit un flex la Dedeman, dar nu ma pricep la specificatii si mi-e sa nu imi iau teapa. Mi se pare destul de ieftin. Observ ca nu este gama profesionala. Cele albastre parca erau profi. Important e sa ma descurc cu el si sa-l pot strecura intr-un fel printre barele gardului, caci nu am prea mult spatiu.

https://beta.dedeman...25-mm/p/1071287

#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Păi depinde de balamale are. Dacă mișca ușor, dai cu grijă să nu rupi balamalele, dacă sunt înțepenite complet, se vor rupe oricum.
La remontare pune vaselină pe balamalele alea.

#35
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb aici:

E bun de ceva flex-ul asta:

https://beta.dedeman...25-mm/p/1071287

Mi se pare cam ieftin comparativ cu unele care ajung si la 1200 RON. Stiu ca gama profesionala Bosch poarta culoarea albastra. Asta inseamna ca cel din link-ul de mai sus e mai de amatori. Important e sa isi faca treaba. Ma gandesc ca pentru ce imi trebuie mie acum, adica slefuit gardul, ar trebui sa fie ok. Dar am zis sa intreb. Daca sugerati alt flex, dar sa nu fie diferenta prea mare de pret, puteti sa o faceti.

   Si a doua problema ar fi distanta mica dintre barele gardului. Sunt 8.5 cm distanta intre ele. Nu stiu daca pot curata partea dintre ele cu flex-ul. Iar pe verticala nu pot sa-l strecor pentru ca sigur nu intra. Deci trebuie din lateral cumva.

Astept pareri.

#36
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu se deschide bine linkul. Dar dimineață când am incercat îmi apărea pagina Dedeman în mentenanță.

  Deduc din postare că e Bosch. Cel mai prost flex care l-am avut a fost Bosch profesional. A ținut cu ceva mai puțin decât o chinezărie no name. În schimb am rămas plăcut surprins de black&decker, trag de el de multă vreme, iar prețul e jumătate cât la Bosch.

Edited by PoeOvidiu, 06 October 2023 - 14:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate