Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sucul natural de visine fara zahar e permis in diabet ?!

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Am cumparat visine congelate de la Mega, am lasat sa se dezghete si s-a lasat suc, la 1991 g visine a iesit 604 g suc.
Am baut din el fara zahar, nici macar cu stevia ca e tocma bun asa.
In diabet e okey ? Ca sucul de portocale nu e bun, imi urcase glicemia in tavan.

Poate are si asta cam 10-12 % carbo ca si celalalt, dar intreb, ca e ceva mai acrisor. Stiu ca se zice ca si daca nu are zahar e cam tot una, dar as banui ca daca asta e mai acrisor, poate nu are 10-12 % carbo.
Am luat glicemia la 1 si 2 ore, era f okey dar nu stiu ce sa zic, ca mancasem cu 1 ora si 45 de minute inainte de suc paine cu salam, nu stiu daca e asa relevan daca salamu ala a mai infranat din absortia glucidelor, sa vad data viitoare.

Ma duc in oct la medic dar pana atunci as dori sa aflu si alte pareri. De ex medicul mamei zice ca are voie 500 g pepene rosu, medica de pe youtube zice ca nu e voie deloc.

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Niciun fruct dulce nu e bun pentru diabetul zaharat. Zaharul, chiar daca este natural, nu este tot zahar? Cam ce parere ai tu?
Vrei fructe? Merele Granny Smith au cel mai mic continut de zaharuri!

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Glicemia ce a zis?


#4
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View Postadip1962, on 30 septembrie 2023 - 17:58, said:

Niciun fruct dulce nu e bun pentru diabetul zaharat. Zaharul, chiar daca este natural, nu este tot zahar? Cam ce parere ai tu?
Vrei fructe? Merele Granny Smith au cel mai mic continut de zaharuri!
Decât că vişinele nu sunt fructe dulci!
Da, e ok sucul de vişine neîndulcit.
Oricum, îți mai măsori glicemia să vezi cum e după ce bei, dar în principiu nu ar trebui să crească.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cred ca cel mai bun exemplu pe care-l pot da sunt graurii care mi-au mancat fructele din 2 visini asta-vara. As crede ca le nu plac fructele care nu-s dulci, dar i-am prins si la struguri...
Serios nu va amagiti. Daca nu aveti voie zahar nu o sa aflati asta aici.

Edited by adip1962, 30 September 2023 - 18:30.


#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postadip1962, on 30 septembrie 2023 - 17:58, said:

Niciun fruct dulce nu e bun pentru diabetul zaharat. Zaharul, chiar daca este natural, nu este tot zahar? Cam ce parere ai tu?
Vrei fructe? Merele Granny Smith au cel mai mic continut de zaharuri!
Pai tocmai ca visinele sunt ceva acrisoare, de aia am si intrebat, ca asa stiu ca sucul de fructe nu e bun la diabet la fructele dulci, am crezut ca la asta de visine e mai putina cantitate de carbo si ar merge, dar daca nu o merge, aia e.
De ex visine ai voie si ca fruct in diabet, cirese de iunie nu ai, tocmai ca ciresele alea-s prea dulci.
Gandesc ca, cantitatea de carbo da gradul de dulce, nu stiu ce sa zic.

View Postrichi_e, on 30 septembrie 2023 - 18:05, said:

Glicemia ce a zis?
Glicemia a zis asa:

30 min de la suc - 139
1 ora de la suc - 127
2 ore -    133  deci valori superbune, la 2 ore e sub 140 adica ca la sanatosi si celelalte doua sub 155-170 cum e regula (La Regina maria la 1 ora sa fie sub 170 la testul de glicemie provocata).
Dar inainte cu o ora si 44 de minute sa beau sucul am mancat paine cu salam masa de 60 de carbo, deci nu stiu daca e relevant, relavant este daca beau pe nemancate.
O sa mai testez.

Oricum e mai complicat sa am suc natural, trebuie sa iau 2000 g de visine la punga congalete adica 4 de 500 g, sa le las la scurs o zi, sucul sa-l pun in sticla si restul maruntesc la masina si fac placinta cu stevia in loc de zahar. Dar si asa am suc putin, mai mult de 600 g n-am.
Acuma nu stiu daca fac suc din visinele alea la masina daca iese mai mult, adica daca le stoarce cumva, ca imi iese atata doar daca le las la scurs, poate or mai avea in ele.

Am facut placinta si e la racit, tare is curios cum iese pe glicemie, o sa testeze si mama care are diabet mai avansat.

A iesit cu 25 g/carbo/100 g placinta cu doar 11 g/100 g din foietaj, ca pe ala il pun ca periculos, nu pe ala din visine zic eu.
Cred ca e mult mai bine dacat daca puneam zahar in compozitie.
Foieraj si visinele + stevia, nu faina, nu amidon, nu gris  nu zahar.
Pe kcal a iesit cu 215/100 g, mi se pare foarte okey, fata de strudele care au 360 si 45 g carbo si din foietaj si din zahar.

Alea cu visine din mega au 195 kcal dar au amidon, ca dracii, chiar daca au fructoza si nu zahar.

View PostMike1alike, on 30 septembrie 2023 - 18:21, said:

Decât că vişinele nu sunt fructe dulci!
Da, e ok sucul de vişine neîndulcit.
Oricum, îți mai măsori glicemia să vezi cum e după ce bei, dar în principiu nu ar trebui să crească.
Pai cam asta ziceam si eu, ca daca-s acrisoare, sucul ar avea mai putini HC, o sa mai beau fara sa mananc ceva inainte cu cateva ore sa vedem glicemia, de aia am intrebat. Nu ma omor f tare dupa sucul asta, deci nu are sens sa abuzez daca nu e okey, pot sa evit, iar insulina ptr ala eu nu fac, nu prapadesc orzul pe gaste. Dar daca merge, din cand in cand pot sa mai beau.


adip1962, deci graurii tai se dau si la fructe dulci si la nedulci, smecheri baietii nu ? N-au diabet, hahaha.
Mersi de informatie cu merele dar mie nu imi fac rau Ionatanele, au 13,8 g carbo/100 g dar nu prea urca mult glicemia dupa 2-3 mere de un 200 g, urca foarte decent in limite de om sanatos.

Edited by MinettoMatoi, 30 September 2023 - 19:03.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMinettoMatoi, on 30 septembrie 2023 - 17:08, said:

Am cumparat visine congelate de la Mega, am lasat sa se dezghete si s-a lasat suc, la 1991 g visine a iesit 604 g suc..
Cate gr erau inițial? Gheata cat?
Sâmburii cate grame? ;)
Chiar ai cântărit la gram totul?

#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Am citit că sunt bune la diabet că reglează nivelul de zahăr din sânge.

#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
dacă tot ai cumpărat vișine, în timp ce bei sucul ala, mănâncă și câteva vișine d alea flescaite, fibrele mai întârzie saltul glicemic. Sau mai aduga alte fibre, le smesteci toate într un blender și faci un terci, sau smoothie.

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postdorin_2k, on 30 septembrie 2023 - 20:17, said:

Cate gr erau inițial? Gheata cat?
Sâmburii cate grame? Posted Image
Chiar ai cântărit la gram totul?
Au fost 1991 g inghetate fara pungi (cu pungi 2036 g), deci patru pungi de 500 g. dezghetate si dupa ce a curs sucu ala sau ce era, aveau 1387 g adica ce am pus la placinta, sucul 604 g l-am baut, odata 542 si dupa un timp 62.

Am cantarit ca am cantar electronic din ala mai serios, nu din ala din Cora de 100 de lei.
La retete am gramajele si imi  iese la fel orice chestie fac, plus ca asa am tabelul cu kcal zilnice mancate, carbo si sarea, sarea o calculez si aia din alimente, nu doar aia care o pun eu.
Nu aveau visinele samburi, nici nu luam daca aveau.


stefan0011, ideea cu fibre e buna, dar sa testez si cum e asa.

Edited by MinettoMatoi, 30 September 2023 - 23:24.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008

View PostMike1alike, on 30 septembrie 2023 - 18:21, said:

Decât că vişinele nu sunt fructe dulci!
Da, e ok sucul de vişine neîndulcit.
Oricum, îți mai măsori glicemia să vezi cum e după ce bei, dar în principiu nu ar trebui să crească.

Mai exact doar unele visine,sunt soiuri de zici ca sunt cirese.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMinettoMatoi, on 30 septembrie 2023 - 23:23, said:

, sucul 604 g l-am baut, odata 542 si dupa un timp 62..
Daca nu ai și un Excel cu toate gramajele mâncate pe zile: degeaba ;)

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Eu vreau sa stiu daca a cantarit la iesire. No, seriously, la diete cu limitari stricte e ok cantaritul tuturor alimentelor.

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postdorin_2k, on 01 octombrie 2023 - 09:55, said:

Daca nu ai și un Excel cu toate gramajele mâncate pe zile: degeaba Posted Image
Pai cum mai ? In excel am fisier cu toate datele zilnice, Kcal, Carbo si sare. Am de la 5 Mai 2017 pana ieri.
Si am un doc unde am orele, ce si cat am mancat si kcal, carbo, sare per masa.

Uite cum arata, iar din cand in cand si Kg dimineata la 10 ore de la masa.

In word dupa Kilocal (K) sunt carbo si apoi sarea, jos e total.
In Excel prima coloana dupa data is Kcal, dupa aia kg si ceva explicatii, kg sunt ptr ziua precedenta, apoi carbo si apoi sarea.
Am pus si sarea ptr ca si in functie de aia e greutatea, daca bei mai multa apa si se retine e una, daca nu, e alta la aceiasi mancare, si asa imi dau seama de greutatea reala desi calculez si iese greutatea reala.
Stiu sigur cum stau cu greutatea si daca am luat 500 g si nu simti iar cantarul nu arata, trebe date jos de urgenta, adica 5 zile de dieta cu 700 Kcal deficit/zi. Nu e usor, deci nu stai sa iei kile.

sebulbus, si la diabet trebuie cantar musai, ti se dau gramajele de cartofi, orez, paste, mamaliga, paine, trebuie sa le respecti, iar din ochi multi gresesc.
Plus si la kcal sa ai precis controlul, sa iei masuri cand ai luat si putin, ca aia nu simti si nici cantarul nu-ti arata, e mare capcana. Calculul e sfant, ala e precis.
Ca asa poti avea cu 600 g in plus sau minus de la apa, mancare ramasa in stomact, te inseala.
Plus la retete, daca respecti 100 % gramajele, iti iese cam la fel treaba la acelasi lucru facut.

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 01 October 2023 - 15:46.


#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Pai de ce contabilizezi sarea?

#16
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Contabilizez sarea pentru ca poate influenta greutatea, de ex daca mananc 15 g sare azi, maine am o greutate, daca sapt viitoare inainte cu o zi de cantar mananc 2 g, da mai putin chiar daca am  mancat la fel si n-am luat kcal in plus sau n-am avut in minus, ca beau in jur de 2 L apa pe zi.
Dar sigur, cel mai sigur e dupa calcule, iese 98 % precis, ca mi-am calculat arderile profi practic, calculatoarele de pe net is vax, acolo da 1700 si 2200 cu bicla, real e 2300-2400 fara bicla si 2800-2900 cu.

Carbo si kcal oricum trebuie sa le duc la medic, sarea puteam sa nu o calculez dar am zis hai, daca tot le calculez pe celelalte.
Oricum astia au dreptate, consumam multa sare fata de ce este permis.

De ex in ultimile 3 luni am consumat in medie 8,9 g sare/zi, si aia pusa si aia din alimente, ca eu calculez si pe aia ca asa trebuie.
Nu stiu daca 9 g/zi e mult sau putin. Uneori am 15 g, alteori mai putin, odata am si 29 g, dar media e 9.

#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Am fost la medicul diabetolog ptr reteta si a zis ca si sucul de visine natural e periculos ca si celelalte, cum ca o avea poate putin mai putini carbo dar tot nasol e pe glicemie la diabetici.
Asta e, bine ca am aflat.

#18
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
133 e mult, nu e superbuna, ce ai ?
Buna e 110, hai, maxim 120.

Ce daca sunt acrișoare, daca storci o lamaie peste 2 lingurițe de miere, sucul va fi acru, dar tot bomba va fi pt un diabetic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate