Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Cum dau tepe anumiti sellerii pe Marketplace Emag

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#19
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.287
  • Înscris: 02.08.2021
Ba merge, mergi la ”Filtrează”, dai pe ”Livrat de” și după alegi ”Emag”.

Editat de Valy_User, 30 septembrie 2023 - 12:50.


#20
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.037
  • Înscris: 16.01.2010
Se știe că dacă e preț mic la produse Apple ceva da cu virgulă, cumparatorul știe sau ar trebui sa știe de asta se pun anunțurile fără denumirea originală.
Dacă se pune originală asta implică că celelalte sunt fake, ceea ce nu e cazul find 3rd party nu fake.
In concluzie nu e nici o țeapă.

Editat de yuukan, 30 septembrie 2023 - 13:23.


#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.287
  • Înscris: 02.08.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dSh7TTlUE5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este practic o mică păcleală, ca să nu spun punere în circulație a unor produse contrafăcute, care este infracțiune.
Din moment ce imită exact ambalajul originalului, este clar un produs contrafăcut, nu este vorba de vreun aftermarket sau third party.

Editat de Valy_User, 30 septembrie 2023 - 13:42.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.842
  • Înscris: 07.02.2003

 pinguinul666, on 30 septembrie 2023 - 08:54, said:

De ex., dacă cauți produse SSD externe de 1 TB sau 2 TB, ai să vezi produse vândute de o firmă numită Cosy Nest SRL.
Asta pentru ca nu dai cautare de ex ssd bla bla Samsung, Verbatim, Intel samd... tu vrei sa iei ieftineli in loc de ssd-uri ca lumea si atunci normal ca dai de produse fake.
Pentru cine inca nu s-a prins, vedeti ca emag a inceput in 2023 sa ia furnizori direct din China si probabil trendul va creste ca sa poata optimiza financiar Posted Image
Un exemplu amuzant "Produse vandute si livrate de Gangwu Store II" Practic e ca pe Aliexpress doar ca faci comanda la noi. Face 2 saptamani comanda daca e livrata din Europa si 3 spatamani daca vine din China.

Editat de andreic, 30 septembrie 2023 - 14:04.


#23
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.905
  • Înscris: 11.02.2023

 alex342, on 29 septembrie 2023 - 23:46, said:


Se subintelege ca vinzi ceva original din moment ce ai scris "Husa Apple Iphone etc"
Nu, aia ai subînțeles tu.

 alex342, on 30 septembrie 2023 - 00:00, said:

Asta fac si eu, cumpar 99% doar de la emag.
Și cine-i de vină?

#24
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.648
  • Înscris: 23.09.2017

 FlapJack7, on 30 septembrie 2023 - 14:56, said:


Flas. Nu trebuie sa scrie in mod expres "produs origial". Istyle nu specifica si totusi vinde produse originale. Se subinetelege ca din moment ce ai scris "marca apple" inseamna ca este automat produs original.

Editat de alex342, 30 septembrie 2023 - 17:17.


#25
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 811
  • Înscris: 13.02.2011

 Valy_User, on 30 septembrie 2023 - 12:49, said:

Ba merge, mergi la ”Filtrează”, dai pe ”Livrat de” și după alegi ”Emag”.

Asta nu inseamna ca e si vandut de ei. Poate sa fie vandut de un 3rd party si livrat de emag.
De fapt, filtrarea emag a devenit cea mai penibila chestie posibila, eu daca imi filtrez un produs cu anumite specificatii, imi baga o gramada de produse "promovate" in lista care nu au nici o treaba cu filtrele mele.

Solutia e simpla, eu am inceput sa o aplic. Nu mai comand nimic de pe emag, a devenit ultima mizerie. Asta o zic in contextul in care acum ceva timp nici nu m-as fi gandit sa comand de altundeva.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.287
  • Înscris: 02.08.2021
Și lucrezi cu cel sau cu cine?

#27
yuukan

yuukan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.037
  • Înscris: 16.01.2010

 Valy_User, on 30 septembrie 2023 - 13:39, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dSh7TTlUE5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este practic o mică păcleală, ca să nu spun punere în circulație a unor produse contrafăcute, care este infracțiune.
Din moment ce imită exact ambalajul originalului, este clar un produs contrafăcut, nu este vorba de vreun aftermarket sau third party.
Nu poate să imite exact ambalajul original exact din motive de copyright, nu poate să fie copie 1 la 1, denumirea sigur trebuie sa difere pe ambalaj să scrie firma producătoare.
Dacă e fake 1 la 1 sa nu faci diferența nu are ce căuta pe piață

#28
nostralinius

nostralinius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 14.09.2023

 pasilla, on 30 septembrie 2023 - 00:23, said:

Cand vrei ceva original, cumperi de pe siteul oficial.
Alfel, te poti trezi cu ceva cu ceva original la un pret mult mai mic.
Ai dreptate. Am patit cu un incarcator de Samsung, de la un seller eMag, original in titlu, Samsung pe el, cod QR, tot ce trebuie... doar ca, imi scria tastatura cuvinte... singura cand aveam telefonul la incarcat... am schimbat tastaturile (Gboard, Swift, Samsung) la fel. Am luat legatura cu Samsung si le-am trimis poza cu incarcatorul si QR codul si mi-au raspuns ca e fake... am luat unul original, de la ei, nu mai am avut problema asta...

#29
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 248
  • Înscris: 26.03.2013
Maine dimineata e BF emag si multi o sa comande la firma tepara Romania Electronics, mai ales componente PC pt ca sunt mai ieftine.
Am comandat si eu pe 19 Oct 2023 la emag, vandut de partenerul asta, un set de cutii de scule la pretul de 568 lei. Pe 3 Noiembrie a venit curierul si mi-a adus o punga cu un pres auto de portbagaj in loc de ditamai setul de scule. Si ce sa vezi, firma asta nu are nicio treaba cu Romania, au un birou la Oradea care de fapt e un fel de curier, ei iau produsele din Polonia si le trimit in Romania fara sa verifice. Am luat legatura cu emag si 5 zile au incercat sa dea de cineva de la aceasta firma tepara. Mi-au spus ca nu mai pot trimite setul de cutii ca nu mai il au si ca trimit banii dupa ce le dau presul. Am zis ca e ok cu doua conditii, sa scoata de pe siteul emag produsul daca tot nu mai exista si nu se poate trimite si sa imi lase reviewul despre aceasta firma tepara Romania Electronics, Iuliana de la emag a fost de acord. A venit curierul sa ridice presul pe 8 Noiembrie si in aceiasi zi am primit mail de la emag ca reviewul nu se aproba. Produsul nu a fost sters de pe site, e pe stoc in 9 Noiembrie si cu un pret mai mare cu 109 lei, respectiv acum costa 677, doar se pregateste emag de Black Friday pentru fraieri, nu? Acum astept sa vad cand baga emagul banii pe retur, sper ca actualizati la pretul actual, de 676,44 lei, ca asa e normal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate