Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Interpretare consult oftalmologic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005

View Postalexandrualexww2, on 29 septembrie 2023 - 19:32, said:



Cum putem evita situatia? sa facem anumite observatii la magazin cand dam comanda?

Acum te duci la magazin, alegi lentila, rama , si iti vin acasa peste o saptamana, mi se pare o loterie ciudata pe care nu as vrea sa mi o asum, fara sa ma asigur ca le-am dat indiciile necesar, caci daca ii fac gresit sa le dau in cap cu ei Posted Image

Daca ai ceva sfaturi, te rog spune mi si mie ce indicatii sa le dau la magazin.

Ti-am scris mai sus.
Ca sa extind putin, iti spun cum fac eu.
1. fac consultul oftalmologic la acelasi centru unde comand si ochelarii. Eu prefer acolo unde se foloseste plansa cu litere, nu unde acestea sunt proiectate pe perete(din motive de alterare prin proiectie, sharpness, luminozitate, contrast...etc - pur si simplu e mai natural sa citesti scrisul de pe o plansa).
La control solicit "optionalele", pe langa aparat, verificarea si a presiunii intraoculare (chestia aia care iti da un jet de aer in ochi). Nu ma grabesc la partea de lentile, pe langa cititul de pe plansa, imi mai arunc privirea si pe alte obiecte aflate la distente mai mici sau mai mari prin cabinet. Ma opresc la valoarea care imi este cea mai confortabila.
2. La comanda pentru ochelari. Dupa ce am ales rama, solicit sa se faca semne pe lentilele "oarbe" in dreptul pupilelor atunci cand ochelarii sunt pusi pe fata. Insist asupra respectarii distantei interpupilare si a aliniamentului fata de pupile.
3. Cand ridic comanda - probez cu atentie. Ma uit in departare, apoi mai de aproape, privesc cu atentie zone simetrice (de exemplu gresie pe podea) si prin centru si mai spre marginea lentilelor. NU trebuie sa ai abateri geometrice, adica sa vezi prin centru gresia patrata iar mai spre margini sa para alungita, sau efect de fisheye.
Daca nu vad bine la proba din magazin sau in prima zi de utilizare observ chestii ciudate (dureri puternice de ochi, de cap, alterari de geometrie mai subtile ..etc) ii returnez pentru a fi refacuti, sau pentru rambursarea banilor. NU accept bullshit-ul  " trebuie sa ii purtati vreo saptamana, ca sa va acomodati". Da, creierul se acomodeaza cu timpul, insa asta va suprasolicita ochii si dai in alte probleme.
Ochelarii corect facuti trebuie sa iti ofere vedere "cristal", fara discutie, fara acomodare. Acomodarea e acceptabila doar in cazul celor care nu au purtat ochelari pana la control, insa singurele fenomene acceptate sunt o usoara ameteala + oboseala mai accentuata a ochilor.

Sfaturi despre lentile. Nu pica in plasa comerciantilor care iti vor baga sub nas ce e mai scump, nu neaparat mai bun. STICLA ! NU plastic(policarbonat, bla bla). Fara subtiere.
Explic:
- da, sticla e mai grea decat plasticul. Dar e mai dura, adica sa va zgaria mai greu de la sters(se zgarie indiferent cu ce microfibra sau piele de maimuta arctica ii vei sterge)
- sticla e mai casanta, deci se vor sparge mai usor daca ii dai pe jos
- sticla se abureste,  iarna in special (rece-cald). Plasticul mai putin si se dezabureste mai rapid.
- claritatea/rezolutia lentilelor din sticla e mult peste orice plastic.
- pretul este mai mic la sticla.
- tratamentul cel mai important este cel antireflex. Restul..unele sunt vrajeala (de exemplu "tratament anti UV", orice sticla, pana si aia de la geam filtreaza UV), altele inutile (de exemplu "blue light" nu are sens, cand poti seta o temperatura de culoare mai calda la monitor), altele optionale (antizgariere, antiaburire...etc nu fac mare lucru, is mai mult marketing)
De asemenea, daca optezi pentru lentile fotocromatice, alege varianta gri. Orice alta varianta (maroniu..etc) iti va modifica perceptia corecta a culorilor (depinde si cat e de important aspectul asta pentru tine)

#20
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Numa prostii ai scris. Dc m ai nimerit pe mine, nu ți aș lua comanda pt că te situezi într o altă realitate optică. Ți aș spune că sigur vei găsi în altă parte toate aberațiile emise, gen "du te cu d zeu!". :lol:

#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Te cred.
In general "meseriasii" sunt deranjati de clientii care sunt informati si stiu ce vor.

Te rog sa argumentezi care sunt prostiile cu argumente corecte, fara bullshit de marketing.
Am experienta de zeci de ani ca ochelarist (zeci de centre de optica, etc, etc) - adica cel care poarta ochelarii. La asta sa adaugam vreo 25 ani de experienta cu sisteme optice, obiective, filtre si tratamente aplicate la lentile.

Deci, te invit sa argumentezi, dar nu cu "eu nu ti-as lua comanda" - ca asta eu o inteleg ca "nu-s in stare sa-ti fac ochelari corecti, cauta in alta parte".

#22
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Știi ce? Un părinte, la fel de "deștept" precum te crezi dumneata,  i a făcut copilului ochelari cu lentilă din sticlă. Și în urma unui accident auto, i a intrat sticla aia în ochi. Lui ieșindu i deșteptăciunea pe nas având în vedere că și a orbit copilu.
În rest, luptă te cu opticienii că nu stau eu să pierd timpul.

Edited by Ev_eee, 01 October 2023 - 10:07.


#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Super argumente. Argument.

Si asta e argumentul? Ca sticla se sparge? Ca in caz de accident iti poate cauza rani?
Da. Se poate intampla. In cate cazuri ?

Discutam aici de ochelari, cum e mai bine pentru posesor si vederea lui, nu despre drobul de sare de pe soba.

Deci afirmatia ta:

Quote

Numa prostii ai scris.

S-a redus la un singur argument, si ala atat de slab, incat poate fi combatut foarte usor. Nu te enerva, nu asta e scopul. Purtam o discutie civilizata, cu argumente; intre un beneficiar/client si un furnizor/tehnician (Ev_ee).

#24
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Am fost la optiblue, cele mai bune lentile HOYA , deja ma luase cu  "tratament anti uv, blue light" 1300 doar lentilele dins tart, fara sa-mi explice, ce tipuri exista ce nimic, ma luat drept prost, i-am zis ca m-am documentat pe net dar vreau ceva bun, si aia era doar pe vandut :) asa ca jet la mai mare si mai incerc si in alt loc.

#25
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Păi cere tu ce te a învățat florinel, de ce mai pierzi timpul?

Cere sticlă minerală cu antireflex. Opticile mari nu mai lucrează cu sticlă minerală, majoritatea.  Pt că mașinile de montaj de generație nouă nu mai prelucrează sticla.

Dacă vrei plastic, dar nu cu toate tratamentele posibile, spune le că dorești doar un tratament simplu. Cel mai simplu tratament de la Hoya este HVA, antireflex și durificare. Ar trebui să fie în jur de 200/ 250 de lei, perechea, nesubțiate.  Bineînțeles,  cu subțiere...prețul va urca. Dar să nu te miri dacă se vor zgâria mai repede, dacă nu se vor dezaburi rapid iarna, dacă se vor murdări mai rapid. Posted Image

Edited by Ev_eee, 02 October 2023 - 05:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate