Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Interpretare consult oftalmologic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Salut, am postat acum cateva luni ca am facut mai multe consultatii oftalmologice ca nu aveam incredere in rezultate si cum se prezentau clinicile.


Am hotarat sa postez cele 3 diagnostice diferite.

Poza 1 cu bonul acela mic, consult gratuit facut la orice clinica cu recenzii ok pe google

Poza 2. Poza cu albastru Platit (ar fi fost gratuit si voiau sa ma agate la ochelari imediat cum am terminat consultul, daca refuzi ochelarii platesti consultul)

Poza 3. Consult facut pe abonamentul medical de la Regina Maria (poza cu rosu si negru) + raportul medical

Cateva intrebari acum:

1. La consultul din poza 3, Desi i-am zis ca am venit cu masina, dupa consultul in sine mi-a pus niste picaturi de dilatare si m-am uitat iar in lumina aceea puternica + ma pus iar la ambele aparate, cel cu poza si cel cu luminita verde de sufla ceva in ochi. Rezultand ca au scazut mult dipotriile, dar nu mi-a zis nimic concret, ce inseamna asta? Si faptul ca la materialul lentila, tratament, grosime etc nu mi-a recomandat nimic.

2. Am o reducere de 400 de lei de la locul de munca pentru a face ochelarii doar la Lena, Optiplaza, Optiblue. Ce recomandati ? Merita reducerea si locatiile? sau faptul ca au renume acele clinici e deja cu 1000 mai scump si reducerea e anulata?

3. Am vazut ca la Optiblue are doar lentile proprii vision tech si Hoya, am atasat  3 poze ca nu ma pricep ce inseamna acel tip de lentile de la Hoya, premium digital+ fotocromic etc subtire standard etc

Attached Files



#2
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Poza 1 nu este un consult, este o măsurătoare făcută de autorefractometru. Un punct de plecare în determinarea de dioptrie.

Picături ți au pus pt fundul de ochi, asta fac medicii.

Iar despre prescripții nu ne putem da cu părerea. Nici măcar eu care s optometrist. Fără un istoric și fără să te văd în cabinet.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Consultatii moka pe forum... what next?

#4
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postpufonel, on 27 septembrie 2023 - 21:41, said:

Consultatii moka pe forum... what next?

Mai citeste o data, unde am scris eu ca cer consultatii moca? Am cerut cateva pareri pentru diferentele de diagnostic si raportul medical si ceva legat de lentile Daca te plictisesti joaca candy crush sau ceva...

View PostEv_eee, on 27 septembrie 2023 - 21:34, said:

Poza 1 nu este un consult, este o măsurătoare făcută de autorefractometru. Un punct de plecare în determinarea de dioptrie.

Picături ți au pus pt fundul de ochi, asta fac medicii.

Iar despre prescripții nu ne putem da cu părerea. Nici măcar eu care s optometrist. Fără un istoric și fără să te văd în cabinet.

Multumesc, si da, clar nu ceream consult aici, ma intrebam de ce doar acele diferente de diagnostic.

Ce parere ai de faptul de raportul medical si la fisa atasata cu reteta nu mi-a recomandat nici un fel de lentila, material grosime etc.

Recomanzi ceva anume ca si calitatea lentilelor? cu experienta ta, sigur ai deja ceva opinii formate legate de piata din Romania.

Edited by alexandrualexww2, 27 September 2023 - 22:11.


#5
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Păi sunt diferite pt că determinarea de dioptrie este subiectivă.  
Medicii oftalmologi habar nu au despre ochelari, în optică ți se recomandă indicele de refracție,  design ul unei lentile, șamd. Despre ochelari știm noi, cei care lucrăm în optică.  Medicii sunt specialiști pe patologia ochiului, nu pe refracții.

Eu aș merge pe Hoya,  producător japonez,  pe lentila lor monofocală cea mai personalizată, Nulux Identity V+, cu indice de refracție 1.67 sau 1.74.

Edited by Ev_eee, 27 September 2023 - 22:18.


#6
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostEv_eee, on 27 septembrie 2023 - 22:18, said:

Păi sunt diferite pt că determinarea de dioptrie este subiectivă.  
Medicii oftalmologi habar nu au despre ochelari, în optică ți se recomandă indicele de refracție,  design ul unei lentile, șamd. Despre ochelari știm noi, cei care lucrăm în optică.  Medicii sunt specialiști pe patologia ochiului, nu pe refracții.

Eu aș merge pe Hoya,  producător japonez,  pe lentila lor monofocală cea mai personalizată, Nulux Identity V+, cu indice de refracție 1.67 sau 1.74.


Am cautat pe google si nu sunt prea hotarat despre acel indice de refractie si ce inseamna aplicat in viata reala.

Iti multumesc pentru parere, aparent astia de la opti blu nu zic si detaliile acelea despre lentina, trebuie sa ajung intr-un magazin sa pun intrebari concrete.

Ce parere ai despre lentilele din pozele atasate? premium digital+ sau fotocromatic? tot hoya sunt.

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Toate retetele alea par diferite. In unele lipseste distanta dintre pupile (sau e scrisa in vreun cod, ceva).

Recomandari legate de ochelari, daca iti vei face:
- solicita sa ti se marcheze pe lentilele cu care vine rama locul pupilelor, inainte de-a fi trimisi la montaj lentile. Practic vei pune rama la ochi, iar ei te for pune sa privesti prin ea in departare si in apropiere si vor marca pe sticlele alea locul pupilelor. Asta e mai corecta decat doar masurarea distantei interpupilare.
- ia lentile din sticla (nu plastic/policarbonat) si nesubtiate. Am patit eu cu lentile plastic, subtiate, vedeam clar strict prin centru, cand abateam privirea de la centru devenea mai neclar(lentile scumpe)...

#8
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

View Postalexandrualexww2, on 27 septembrie 2023 - 22:58, said:

Am cautat pe google si nu sunt prea hotarat despre acel indice de refractie si ce inseamna aplicat in viata reala.

Iti multumesc pentru parere, aparent astia de la opti blu nu zic si detaliile acelea despre lentina, trebuie sa ajung intr-un magazin sa pun intrebari concrete.

Ce parere ai despre lentilele din pozele atasate? premium digital+ sau fotocromatic? tot hoya sunt.

Dacă mergi într o optică cu oameni profesioniști,  o să vz că ți vor face niște poze cu tableta și vei vedea, în 3 D, grosimea lentilelor.  Adică fix indicii de refracție, cum se schimbă grosimea în funcție de ei.
Fotocromatic îți recomand doar dacă ești sensibil la lumina naturală,  adică mijești ochii atunci când ieși din scara blocului. Altfel, e doar un ban în plus pe care l dai.
În pozele alea e doar o one single page a unei optici. Fără prea mare legătură cu realitatea.
Hoya are următoarele tratamente:
HVA = antireflex și durificare
SHV = antireflex,  durificare, hidroforb oleofob
HVLL = antireflex, durificare, hidrofob oleofob și antistatic
BLC = toate tratamentele de mai sus la cea mai înaltă performanță plus protecția la lumina albastră.

@florinel, nu mai face nimeni puncte pe lentilă,  decât poate la vreo optică la Cucuieții din deal. Posted Image

#9
SpaceSound

SpaceSound

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.09.2023
La Regina Maria recomand Dr. Irina Barca.

#10
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
La valori mari ale dioptriei, se prefera un indice de refractie mai mare, pentru ca sa rezulte o curbura a fetelor lentilei mai mica (raza de curbura mai mare) - in acest mod lentila este mai subtire si, implicit, mai usoara.

Indicele de refractie mai mare inseamna ca, la o anumita raza de curbura a fetei lentilei, devierea razei de lumina (refractia) este mai insemnata.
Deci, daca cifra dioptriilor este relativ mare dar doresti ochelari cu lentile "subtiri" vei alege lentile cu indice de refractie mare.

#11
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
De fapt, la valori mari de dioptrie se preferă indice mare pt că dpdv optic este mult mai performantă vederea. Efectiv vezi mai clar, mai bine. Mai ales în zonele periferice.

#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Da, la curbura mai redusa a fetei lentilei (consecinta a valorii mai mari a indicelui de refractie, compozitia speciala a sticlei) aberatiile optice datorate unghiului dintre axa optica principala si directia privirii in lateral sunt mai reduse.

#13
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Deci voi merge pe lentile 1.74 cum ati recomandat, ramane sa vad....ce lentile si tratamente sa aleg acolo m-am pierdut in explicatii si nu am pe nimeni cu ochelari sa=-mi zica aplicabilitatea extra optiunilor alea in viata reala, asa pe net toate suna bine : ))

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

View PostEv_eee, on 28 septembrie 2023 - 06:35, said:

@florinel, nu mai face nimeni puncte pe lentilă,  decât poate la vreo optică la Cucuieții din deal. Posted Image

Stiu. De aia am returnat 4 perechi de ochelari facuti la 3 centre diferite; pentru ca toti ochelarii au fost gresiti (chiar in mod repetat). Insemnarea centrilor pe lentila oarba, asa ca la Cucuietii din deal, aliniaza corect lentilele in dreptul pupilelor. Nu mai jos, nu mai sus, nu deplasati catre stanga, dreapta sau diagonala.

Am demonstrat celor care sustineau ca "trebuie sa te obisnuiesti" ca, de fiecare data, lentilele au fost montate gresit, centrii optici nu corespundeau cu pupilele, desi distanta era respectat. Tot timpul erau deplasati.

Port ochelari din 1984. In ultimii 20 ani am aceeasi prescriptie la fiecare control. Deci ochelarii bine facuti/aliniati ar trebui sa-i folosesc in mod natural, ca si pe cei vechi, fara vreo acomodare. Aia cu acomodarea e o gaselnita maxima.

Edited by florinel, 29 September 2023 - 14:34.


#15
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Ideea era că am evoluat,  nu se mai fac punctaje pt că există softuri care măsoară dp ul și înălțimea de montaj pe fiecare ochi în parte, la virgulă, astfel încât centru optic al lentilei să fie exact pe unde privești.

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Am inteles ideea.
Ce nu ai inteles tu este ca de foarte multe ori "modernizarile" astea digitale dau chix, comparativ cu metode mai vechi, analogice.

Nu doar in optica, ci si in masurarea tensiunii arteriale (si aici is patit cu aparatele electronice - 176/120 pe electronic omologat medical, 140/90 clasic, cu stetoscopul)...samd.
Aceeasi problema, de exemplu, in cazul sincronizatoarelor de carburatoare (la motociclete) - cele moderne sunt praf, precizia se obtine tot cu cele clasice cu coloana de mercur.
Sau - nivelele laser. Sunt moderne, fel si fel de modele - dar au abateri. Toate. La distante de peste 15 m poti avea diferente de nivel de ordinul a 2-3 cm. Stii ce e mai precis de atat? Banala coloana de apa intr-un furtun.
Sa-ti mai spun cum doar in ultima luna, la 2 firme diferite mi-au dat chix la geamurile termopan? La una au gresit sticlele (mai mari), la cealalta au gresit plasele de tantari (mai mici). Explicatia, la ambele firme...."softul"...

Intelegi ideea mea? Da, toate electronicele si aparatele astea incarcate cu software usureaza munca tehnicienilor(de optica, in cazul de fata), insa rezultatele nu-s neaparat intotdeauna in favoarea clientului....

Edited by florinel, 29 September 2023 - 18:11.


#17
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postflorinel, on 29 septembrie 2023 - 14:31, said:

Stiu. De aia am returnat 4 perechi de ochelari facuti la 3 centre diferite; pentru ca toti ochelarii au fost gresiti (chiar in mod repetat). Insemnarea centrilor pe lentila oarba, asa ca la Cucuietii din deal, aliniaza corect lentilele in dreptul pupilelor. Nu mai jos, nu mai sus, nu deplasati catre stanga, dreapta sau diagonala.

Am demonstrat celor care sustineau ca "trebuie sa te obisnuiesti" ca, de fiecare data, lentilele au fost montate gresit, centrii optici nu corespundeau cu pupilele, desi distanta era respectat. Tot timpul erau deplasati.

Port ochelari din 1984. In ultimii 20 ani am aceeasi prescriptie la fiecare control. Deci ochelarii bine facuti/aliniati ar trebui sa-i folosesc in mod natural, ca si pe cei vechi, fara vreo acomodare. Aia cu acomodarea e o gaselnita maxima.


Cum putem evita situatia? sa facem anumite observatii la magazin cand dam comanda?

Acum te duci la magazin, alegi lentila, rama , si iti vin acasa peste o saptamana, mi se pare o loterie ciudata pe care nu as vrea sa mi o asum, fara sa ma asigur ca le-am dat indiciile necesar, caci daca ii fac gresit sa le dau in cap cu ei :)

Daca ai ceva sfaturi, te rog spune mi si mie ce indicatii sa le dau la magazin.

#18
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
@florinel, mai degrabă greșește ochiul uman decât softul.
Și ți spun asta pt că am lucrat și cu punctaj și cu soft.  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate