Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Putem avea nași la nuntă necununați religios ?

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#109
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postzexelica, on 03 octombrie 2023 - 11:43, said:


Stimabile, daca nu stii Biblia, nu esti crestin.
Asa, si?
Asta e miza mantuirii? Sa cunosti biblia pe de rost?
Ca daca-i asa...esti mai exigent decat Isus, desi banuiesc ca el ar trebui sa stie mai bine care sunt cerintele.

View Postdark, on 03 octombrie 2023 - 16:22, said:



Ba da, cred ce scrie în Biblie, dar nu cred că Duhul sfânt a inspirat toate acele contradicții.

Oricum, discuția nu era despre mine ci despre faptul că Biblia nu conține, nici în Vechiul testament, nici în Noul testament, vreo referință la prerogativul preotului de a căsători pe tinerii îndrăgostiți...
Ceva ritual tot trebuie sa fi existat cu acordul sefului de sus. Altfel cum ar trebui ca Isus sa fi facut diferenta intre a avea si a nu avea borbat legitim. La ce se referea cand stabilea legitimitatea unui cuplu? Cine facea ritualul si cu ce autoritate?
Nunta din Cana cine a oficiat-o?
Daca era fake...ce a cautat acolo Isus?

Edited by DanyHiker, 03 October 2023 - 16:37.


#110
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu am zis că nu făceau nunți, ci că nu exista un preot care să oficieze căsătoria, ce nu pricepeți? :huh:

#111
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Si cum se desfasura ritualul?
Stii sa spui pas cu pas?

#112
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004
Nu.

#113
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Si atunci de unde stii ca nu a existat un preot care sa coordoneze si el cate ceva pe acolo?
Binecuvantarile cine le citea?

#114
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostWhimsicalPeanut, on 03 octombrie 2023 - 12:40, said:

Crestin esti cand esti botezat, crezi in Hristos, si te straduiesti dupa neputinta ta sa implinesti Voia Lui Dumnezeu, faci milostenie cand poti, ajuti pe altii cu un sfat bun, te rogi pentru aproapele si pentru vrasmas deopotriva, esti bland si incerci sa nu smintesti pe altii si sa-i indepartezi de la credinta fiind prea dur, iar cand cazi in pacat te pocaiesti, te spovedesti si impartasesti si incerci sincer sa fii mai bun. Hristos a zis "Mila voiesc nu jertfa".
Botezat cu apa? Sau cu Duhul Sfant? Ai citit putin Biblia? Si mantuirea se pierde, nu? Depinde de tine. Posted ImageNu-mi sunt noi prostiile astea, stiu doctrinele gresite ale bisericii tale. Insa, te pot verifica daca esti crestin sau nu.

12. Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau.
13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.
14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.


In text este συνκρίνοντες deci COMPARAND lucruri duhovnicesci cu duhovnicesti. Singurul lucru duhovnicesc auzit de laa ortodoxsi este cu biserica vazuta si nevazuta. Asta dovedeste ca au existat la un moment dat si crestini p-acolo.
Te bagi sa vedem daca esti crestin?

View PostDanyHiker, on 03 octombrie 2023 - 16:34, said:

Asa, si?
Asta e miza mantuirii? Sa cunosti biblia pe de rost?
Ca daca-i asa...esti mai exigent decat Isus, desi banuiesc ca el ar trebui sa stie mai bine care sunt cerintele.
Nunu, miza mantuirii este sa aprindem lumanari, sa sfintim masini, sa dam gaina peste mormant, scuze.

#115
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanyHiker, on 03 octombrie 2023 - 17:13, said:

Si atunci de unde stii ca nu a existat un preot care sa coordoneze si el cate ceva pe acolo?
Binecuvantarile cine le citea?

Nu scrie. Asta este...🙄😦😑😑😐

#116
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
In biblie nu sunt scrise multe chestii. Unii vreti cazuistica. Daca nu scrie, nu exista. Hai sa negam gonoreea la evrei....pentru ca nu scrie in biblie

#117
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,589
  • Înscris: 16.03.2004
Asta este o logică imbatabilă, crezi tu? Lucrurile fundamentale trebuie scrise! Cum ai putea edita un manual de geometrie, fără să conțină teoria lui Pitagora?
Nu voi ziceți că căsătoria este una din cele șapte taine? :ermm:...
Trebuia scrisă, cum să se facă!

#118
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008

View Postzexelica, on 03 octombrie 2023 - 17:39, said:

Insa, te pot verifica daca esti crestin sau nu.

Te bagi sa vedem daca esti crestin?


Nu cred ca ai caderea sa verifici pe nimeni daca este sau nu crestin, si nici nu ma intereseaza o verificare a ta. Asta o face Dumnezeu. El stie toate cele dinautrul nostru, El ne va judeca pe toti dupa roada noastra.

#119
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostWhimsicalPeanut, on 04 octombrie 2023 - 16:25, said:

Nu cred ca ai caderea sa verifici pe nimeni daca este sau nu crestin, si nici nu ma intereseaza o verificare a ta. Asta o face Dumnezeu. El stie toate cele dinautrul nostru, El ne va judeca pe toti dupa roada noastra.

Preaiubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi proroci mincinosi. (1Ioan.4:1)

Am toata caderea. Si Scriptura, adica Cuvantul lui Dumnezeu te va arata. Scrie ca daca stti, ai Duhul Sfant, daca nu, nu il ai, esti o  unealta a satanei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate