Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Putem avea nași la nuntă necununați religios ?

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#91
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010

View Postgushpi, on 27 septembrie 2023 - 08:27, said:

io încă-s, dar fratello a trecut de un prag al vârstei de la care a-nceput să-i fie frică să moară singur Posted Image

Si cum o ales religia? Sa nu imi spui ca o dat cu banul.

#92
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlexandru2oo8, on 24 septembrie 2023 - 21:09, said:

Bună seara. Am dori să avem o pereche de nași care sunt cununați doar civil (la primărie) dar nu sunt cununați religios (la biserică).
Se poate așa sau ce ar fi de făcut dacă nu se poate ?
* Exclus să schimbăm nașii.
Mulțumesc.
In primul rand nu scrie nicaieri in Biblie ca trebuie sa fii cununat la biserica. Doar Starea Civila scrie.

Romani 13
1. Oricine sa fie supus stapanirilor celor mai inalte; caci nu este stapanire care sa nu vina de la Dumnezeu. Si stapanirile care sunt, au fost randuite de Dumnezeu.

Iar stapanirea spune ca esti casatorit numai cand ai certificat de casatorie.
Bine, biserica spune ce vrea si "credinciosii" care nu citesc Biblia ii cred.

Gen, nu era rau sa te casatoresti la biserica dar conform Bibliei nu e obligatoriu. Nici Avram nu s-a casatorit la biserica.

#93
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012

View Postnico99900, on 27 septembrie 2023 - 19:07, said:

Si cum o ales religia? Sa nu imi spui ca o dat cu banul.

simplu nene, simplu: a ales cea mai permisivă religie - ortodoxia!
în această religie, toată viața faci TOT ce-ți trece prin cap (inclusiv cununie fără nași cununați :P ), iar la ultima suflare arunci:
-iartă-mă 'mnezeule!

iar popa-ți dă sfânta(? :o ?) împărtășanie și te trimite la dreapta tatălui...

PS: poți ȘI să ucizi fo' doozăci de milioane de goroveți, că tot acolo ajungi!!
(știu io, că acolo-l văzui pe hitler :P )

#94
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
gorobete, gorobeți s. m. persoană credulă, ușor de înșelat sau furat.


n-am știut de acest termen...:ermm:...

#95
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008

View Postzexelica, on 28 septembrie 2023 - 08:59, said:

In primul rand nu scrie nicaieri in Biblie ca trebuie sa fii cununat la biserica. Doar Starea Civila scrie.


De fapt casatoria civila este ceva "mai nou" decat Cununia religioasa. In vechime "casatoria" era doar in Biserica dar apoi s-a inventat "cununia civila" de catre statul "modern", laic, in incercarea de a-si asigura intaietatea in fata Bisericii inclusiv instituind obligatia "legala" de a nu cununa religios pe cei care nu erau casatoriti civil. Prin urmare nu avea cum sa scrie in Biblie de starea civila Posted Image

Cununia este o Taina a Bisericii, impreuna cu celelalte precum Botezul, Impartasania. Ea nu este obligatorie, ne te obliga nimeni sa o faci, dar daca vrei sa o faci atunci trebuie sa respecti cutumele (legile) Bisericii.

#96
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostWhimsicalPeanut, on 28 septembrie 2023 - 17:11, said:

De fapt casatoria civila este ceva "mai nou" decat Cununia religioasa.

În Biblie nu există, asta îți explica colegul. Nici în Vechiul testament, preoții nu aveau prerogativul de a căsători, nici în Noul testament, prezbiterii nu căsătoreau.

#97
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 28 septembrie 2023 - 17:13, said:

În Biblie nu există, asta îți explica colegul. Nici în Vechiul testament, preoții nu aveau prerogativul de a căsători, nici în Noul testament, prezbiterii nu căsătoreau.
Sigur exista un ritual , o ceremonie religioasa, ca sa statueze un eveniment asa important in viata omului.
Biblia nu s-a ocupat cu asa ceva dar asta nu inseamna ca clericii nu avea si astfel de  atributii.

#98
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://media0.giphy.com/media/xThtaiy9MhYljSUXHG/giphy.gif?cid=ecf05e471nnwlfveih7m1bdkge32xu8zjtl36d7w6sj2s7yb&ep=v1_gifs_gifId&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,310
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 28 septembrie 2023 - 08:59, said:

Romani 13
1. Oricine sa fie supus stapanirilor celor mai inalte; caci nu este stapanire care sa nu vina de la Dumnezeu. Si stapanirile care sunt, au fost randuite de Dumnezeu.

Carevasăzică, Revoluţionarii din Decembrie 1989 sunt păcătoşi, deoarece nu l-au ascultat pe zeu, şi...nu s-au mai supus lui Ceauşescu. Posted Image

Din verset se poate trage concluzia că...însuşi Ceauşescu a fost rânduit de Yahwe ! Dacă e aşa, apăi să meargă dracu' Yahwe de securist împuţit ce e !

#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostWhimsicalPeanut, on 28 septembrie 2023 - 17:11, said:

De fapt casatoria civila este ceva "mai nou" decat Cununia religioasa. In vechime "casatoria" era doar in Biserica dar apoi s-a inventat "cununia civila" de catre statul "modern", laic, in incercarea de a-si asigura intaietatea in fata Bisericii inclusiv instituind obligatia "legala" de a nu cununa religios pe cei care nu erau casatoriti civil. Prin urmare nu avea cum sa scrie in Biblie de starea civila Posted Image
Scrie sa fim supusi stapanirilor, iar stapanirea spune AZI ca esti casatorit daca ai certificat de casatorie.

Quote

Cununia este o Taina a Bisericii, impreuna cu celelalte precum Botezul, Impartasania. Ea nu este obligatorie, ne te obliga nimeni sa o faci, dar daca vrei sa o faci atunci trebuie sa respecti cutumele (legile) Bisericii.
Deci nu trecutul gainii peste mormant este taina...... OK.
Poti sa ne explici si noua, CU PROBA BIBLICA, taina cununiei, botezului si a impartasaniei?  Ca asa, declarativ poti spune multe. Asta avand in vedere ca scrie de taina in Scriptura

Taina aceasta este mare - (vorbesc despre Hristos si despre Biserica). - (Efes.5:32)

Insa biserica are o heremeneutica gramatical-literal-istorica si morala ca EXCLUDE intelesul duhovnicesc. Tare sunt curios daca doar vorbesti ce ai auzit sau chiar ai studiat. Nu mi se pare ca ai studiat.

#101
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008

View Postzexelica, on 01 octombrie 2023 - 13:35, said:

Scrie sa fim supusi stapanirilor, iar stapanirea spune AZI ca esti casatorit daca ai certificat de casatorie.


Deci nu trecutul gainii peste mormant este taina...... OK.
Poti sa ne explici si noua, CU PROBA BIBLICA, taina cununiei, botezului si a impartasaniei?  Ca asa, declarativ poti spune multe. Asta avand in vedere ca scrie de taina in Scriptura

Taina aceasta este mare - (vorbesc despre Hristos si despre Biserica). - (Efes.5:32)

Insa biserica are o heremeneutica gramatical-literal-istorica si morala ca EXCLUDE intelesul duhovnicesc. Tare sunt curios daca doar vorbesti ce ai auzit sau chiar ai studiat. Nu mi se pare ca ai studiat.

Vorbesc ca orice crestin, nu am staudiat teologie dar am citit Biblia. In Biblie ai mentiuni pentru fiecare, mi-e lene acum sa caut exact pasajele dar cu siguranta te descurci si singur.

Ai asa : Botezul Domnului in apele Iordanului, ai nunta din Cana Galileii, ai Cina cea de Taina unde se face prima Impartasanie.

#102
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostWhimsicalPeanut, on 03 octombrie 2023 - 11:20, said:

Vorbesc ca orice crestin, nu am staudiat teologie dar am citit Biblia. In Biblie ai mentiuni pentru fiecare, mi-e lene acum sa caut exact pasajele dar cu siguranta te descurci si singur.

Ai asa : Botezul Domnului in apele Iordanului, ai nunta din Cana Galileii, ai Cina cea de Taina unde se face prima Impartasanie.
Stimabile, daca nu stii Biblia, nu esti crestin. Crestinii au porunca sa propovaduiasca Evanghelia. Nu te mai minti singur.

#103
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostWhimsicalPeanut, on 03 octombrie 2023 - 11:20, said:

Vorbesc ca orice crestin, nu am staudiat teologie dar am citit Biblia. In Biblie ai mentiuni pentru fiecare, mi-e lene acum sa caut exact pasajele dar cu siguranta te descurci si singur.

Ți-e lene să cauți în Biblie sau mai degrabă nu cunoști Biblia?
Nu există niciunde, nici în Vechiul nici în Noul, o clasă clericală care să aibă drept prerogativ, căsătorirea tinerilor amorezați.

#104
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cum si tu spui ca iehovistii studiaza Biblia, asa e si el mintit de biserica lui ca ei stiu tainele. Singura problema la amandoi este ca daca va intreb, habar n-aveti. Decat comentariile popilor si teologilor din bisericile voastre. Toate bisericile sunt la fel.
Studiul nu inseamna citirea unor comentarii DESPRE Scriptura si numai a versurilor care fac sens cu doctrina bisericii.

Edited by zexelica, 03 October 2023 - 12:18.


#105
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008

View Postzexelica, on 03 octombrie 2023 - 11:43, said:

Stimabile, daca nu stii Biblia, nu esti crestin. Crestinii au porunca sa propovaduiasca Evanghelia. Nu te mai minti singur.

Crestin esti cand esti botezat, crezi in Hristos, si te straduiesti dupa neputinta ta sa implinesti Voia Lui Dumnezeu, faci milostenie cand poti, ajuti pe altii cu un sfat bun, te rogi pentru aproapele si pentru vrasmas deopotriva, esti bland si incerci sa nu smintesti pe altii si sa-i indepartezi de la credinta fiind prea dur, iar cand cazi in pacat te pocaiesti, te spovedesti si impartasesti si incerci sincer sa fii mai bun. Hristos a zis "Mila voiesc nu jertfa".

View Postdark, on 03 octombrie 2023 - 11:47, said:

Ți-e lene să cauți în Biblie sau mai degrabă nu cunoști Biblia?
Nu există niciunde, nici în Vechiul nici în Noul, o clasă clericală care să aibă drept prerogativ, căsătorirea tinerilor amorezați.

Din pacate, nu pot spune ca stiu Biblia pe de rost, am citit-o dar nu am invatat-o. Nu tin minte daca exista mentionat expres ca preotii au drept prerogativ cununia tinerilor dar nici nu am afirmat asta. Am spus ca, istoric vorbind, Cununia a fost initial doar in Biserica iar apoi statul laic a intervenit creand si "cununia civila", si ca Cununuia  este o Taina la fel ca altele si apoi i-am raspuns lui Zexe unde sunt mentionate acele taine in Biblie.

Nu am avut nicunde pretentia ca as fi vreun expert sau ca as cunoaste Biblia pe de rost ca sa pot da exact pasajele unde sunt toate, dar un cunoscator al Bibliei le stie dupa repere, si poate sa invete si pe altii in loc sa-i sminteasca si sa-i indeparteze Posted Image

#106
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Nu ai citit Biblia, ”Peanut”, deși părintele la Biserică ți-a spus să o citești...:dontgetit:

#107
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 03 octombrie 2023 - 11:47, said:



Ți-e lene să cauți în Biblie sau mai degrabă nu cunoști Biblia?
: intreba troland ateul si toata lumea din sala se ridica si aplauda.

View Postdark, on 03 octombrie 2023 - 11:47, said:

Nu există niciunde, nici în Vechiul nici în Noul, o clasă clericală care să aibă drept prerogativ, căsătorirea tinerilor amorezați.
Dar tu cum nu crezi in ce scrie in biblie, inseamna ca doar bagi batul. Pe aici ii zice troling.

#108
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanyHiker, on 03 octombrie 2023 - 16:18, said:

Dar tu cum nu crezi in ce scrie in biblie

Ba da, cred ce scrie în Biblie, dar nu cred că Duhul sfânt a inspirat toate acele contradicții.

Oricum, discuția nu era despre mine ci despre faptul că Biblia nu conține, nici în Vechiul testament, nici în Noul testament, vreo referință la prerogativul preotului de a căsători pe tinerii îndrăgostiți...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate