Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Apeluri suspecte primite de la numere de Romania de 9 cifre.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.582
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 20 septembrie 2023 - 21:06, said:

Nu exista, e spoofing. Adica genereaza apeluri cu ce vor ei sa apara.
Draga, cind scrii un nr. cu prefixul tarii in fata, in cazul RO de ex., omiti un zero! Se scrie +40733x, nu +400733

View PostLeo2006, on 20 septembrie 2023 - 21:12, said:

Nu mai raspundeti niciodata la aceste numere necunoscute. Daca va riscati, numarul vostru va fi considerat un numar activ si va fi folosit in consecinta. In cazul cel mai fericit veti fi bombardat cu apeluri ..................................
Cum vezi tu problema asta? adica tu raspunzi doar la numerele din agenda? nu te poate suna nimeni altcineva, nu exista nici o situatie de acest fel (fel, nu gen!)?

eu raspund la orice apel, nu stii cine si de ce te suna, ce se poate intimpla unor prieteni sau rude care nu locuiesc cu tine in casa! si sint viu, nu primesc mesaje aiurea, nici conform altor prostii propagate de nestiutori nu mi-au aparut chestuieli in plus la abonament, nu mi-e frica nici de vaccin sau de bil gheitz...

View Postdorin_2k, on 20 septembrie 2023 - 19:41, said:

Mie îmi spune că nu am resurse pt a apela acest număr. Din Yoxo.
Nu am pus + la început.
Attachment Screenshot_2023-09-20-20-40-13-175_com.google.android.dialer.jpg
atunci, de unde sa stie serviciul telefonic ce doresti?

#20
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.013
  • Înscris: 27.02.2006
apel primit de la 00 44 7873 031270 pe 14 septembrie la care nu am raspuns, nu stiu din ce tara este , la ora 16,41.

si alti prieteni  au mai primit asemenea apeluri de la numere foarte ciudate unii chiar la ore foarte tarzii din noapte.

#21
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.201
  • Înscris: 07.04.2017
44 e Anglia, e tot incercare de frauda.  Mai incearca sa trimita sms uri cu linkuri in ele, nu deschideti. Blocat numarul imediat.

#22
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 591
  • Înscris: 12.09.2021
Eu nu mai răspund de ani de zile la numere necunoscute, nu îl am în agendă, nu răspund (cu excepția curierilor, în zilele în care aștept vreun colet, cam știu cu aproximație pe la ce oră și bănuiesc că este vreun curier, chiar am început să le și memorez numerele în agendă, curier1, curier2 etc.) în rest nu răspund la numere necunoscute. Într-adevăr mi s-a întâmplat de vreo două-trei ori să mă sune un prieten ce și-a schimbat numărul, dar văzând că nu răspund mi-a trimis sms... e simplu. Și eu în urmă cu câțiva ani, când mi-am schimbat nr de mobil, am trimis tuturor celor din agendă sms-uri, pe alții i-am anunțat pe fb, watsapp că sunt eu... așa evit chestiile de genul ăsta, am și eu la numere blocate vreo 30 de bălării din astea... mai primesc și eu uneori apeluri mde la numere necunoscute, le caut și cu google, și apoi block...

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012
dar tot nu s-a răspuns la problema de bază: cum de nr. afișat este incomplet? :o
care-o fi metoda prin care „fură” o cifră?

View PostAdrian1509, on 20 septembrie 2023 - 15:32, said:

Atunci cand am raspuns, la unul dintre ele a raspuns robotul care spunea “This call is from Romanian Police Force”, iar la ...

n-ai auzit tu bine!
de fapt era de la SRI :P
acum știi că ești ascultat..., mai lasă și tu evaziunea aia... :P

PS: și nu era robot! era „ion” chatbot-ul lu' ciucă...

#24
Adrian1509

Adrian1509

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 262
  • Înscris: 11.06.2020
😂😂😂

#25
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 591
  • Înscris: 12.09.2021

View Postgushpi, on 21 septembrie 2023 - 10:22, said:

dar tot nu s-a răspuns la problema de bază: cum de nr. afișat este incomplet? Posted Image
care-o fi metoda prin care „fură” o cifră?



n-ai auzit tu bine!
de fapt era de la SRI Posted Image
acum știi că ești ascultat..., mai lasă și tu evaziunea aia... Posted Image

PS: și nu era robot! era „ion” chatbot-ul lu' ciucă...
Chiar azi am primit și eu un sms (bănuiala mea e că de la SRI) în care scrie, citez - "Am sesizat că de 3 zile nu ai mai accesat nici un site XXX... Te simți bine, totul e ok?"

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.188
  • Înscris: 17.01.2012
e clar!
extratereștrSRI-iștii-s printre noi!

Editat de gushpi, 21 septembrie 2023 - 14:23.


#27
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.011
  • Înscris: 16.07.2015
Folosiți Truecaller... Au bază de date măricică cu spammeri/scammeri.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.521
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși explicația tehnica pt afișarea trunchiată a numărului? Sau afișarea total eronată a numărului ce l-a apelat?

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.843
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttytysor, on 20 septembrie 2023 - 21:36, said:

Draga, cind scrii un nr. cu prefixul tarii in fata, in cazul RO de ex., omiti un zero! Se scrie +40733x, nu +400733
Ce legatura are... e o banalitate ca la apel international se omite codul national (0)

View Postdorin_2k, on 21 septembrie 2023 - 15:08, said:

Sau afișarea total eronată a numărului ce l-a apelat?
Bineinteles... spoofing. Poti sa faci sa apara ce vrei tu la caller id, chestie veche.

https://usa.kaspersk...number-spoofing

Editat de andreic, 21 septembrie 2023 - 15:25.


#30
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.555
  • Înscris: 01.08.2006
Ori nu e trunchiat numarul. Adica e din vreo tara care are codul asemanator cu al Romaniei.

Ori o fi ceva aplicatie, numar special, centrala telefonica (habar nu am) care il lasa pe initiator sa aleaga ce apare ca nume la apel.
Exemplu: https://justcall.io/product/caller-id/
Iti cumperi numar de telefon cu ce caller ID vrei.

Editat de bai3tzash, 21 septembrie 2023 - 15:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate