Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Discutii despre statiile de incarcare publice din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008

View Postr_vlad, on 24 octombrie 2023 - 15:29, said:

Aici exista doua solutii. Consiliul Concurentei pentru retelele deja disponibile in RO si sesizarea organismelor UE pentru directionarea fondurilor nerambursabile pentru infrastructura de incarcare pe alte criterii decat cele obiective, bazate pe principiile europene care au dus la "Fit for 55" (vezi cazul IONITY).

Dar care e pretul corect ? Eu nu sunt sigur ca 2.5 lei / kWh le aduce prea mult profit.
Eu nu cred ca ei cumpara curentul cu pret de 0.7 lei ca PF de la HE ci mult mai ieftin, plus cand cumperi curent la gramada, cantitativ ar trebui sa iti negociezi pretul jos. Statiile se amortizeaza in niste ani, daca vrei intr-un an sa faci profit nu prea ai ce sa cauti in business-ul asta.

View Postpexic, on 24 octombrie 2023 - 15:59, said:

problema este in costul statiilor DC, nu au cum sa apara investitori "mici" (locali) care sa vanda la 1leu+ tva cand o singura statie de 100kw costa 50.000eur.
Sunt garla de statii de 50kw sigur nu costa nici macar 25.000 eur. Business inseamna achizitii la gramada cand cumperi mult pretul pe bucata scade.

Eu nu le-as plange de mila celor care au business in zona de vanzare curent pentru EV, asa cum nu le plang de mila nici celor care au benzinarii.

#38
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023
Greșit, stațiile duc +50k de euro cu toate acaretului, birocrație, etc


#39
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 28.04.2007
Buna ziua ,

Am instalat aplicatia EV go smart charge si indiferent ce filtre selectez din aplicatie nu imi apare nici o statie de incarcare in toata Romania .
Ce nu fac bine ?  

La aplicatia Enel X daca nu vreau sa platesc anonament pe luna , pot plati la fiecare incarcare cu optiunea plata/consum astfel incat sa platesc doar cat incarc ?

Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

#40
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

View PostS3by, on 28 octombrie 2023 - 08:41, said:

La aplicatia Enel X daca nu vreau sa platesc anonament pe luna , pot plati la fiecare incarcare cu optiunea plata/consum astfel incat sa platesc doar cat incarc ?
Plătești doar cat încarci, dacă așa vrei.
Cel putin așa era acum un an.
PS. Acum vad că îți rețin 60 de lei pentru prima încărcare.
Vezi postarea mea din 12.10.2023.
https://forum.softpe...6#entry30314798

Attached Files


Edited by 2cata, 28 October 2023 - 09:11.


#41
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017
Stațiile Polyfazer de la benzinăriile ETU Cornu și Paulești au reducere 25% până la sfârșitul anului. Am încărcat ieri cu 1.87RON/kWh.
Sunt stații de 2*180kW.


#42
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Foarte bine.
Ieri am încărcat cu 3,20 lei / kWh (CCS, 60 kw) tot de la Polyfazer / Castelul Cantacuzino Bușteni (acolo unde, în funcție de portarul de serviciu, e posibil să mai plătești și taxa de intrare). Poate profită de faptul ca stația CCS EnelX de la OMV Predeal nu funcționează momentan. A fost cel mai mare tarif pe care l-am plătit până acum. Cel mai puțin am plătit la Galați prin august, puțin peste un leu / kWh, de la o rețea mai mică.

View Postatw, on 29 octombrie 2023 - 08:34, said:

Stațiile Polyfazer de la benzinăriile ETU Cornu și Paulești au reducere 25% până la sfârșitul anului. Am încărcat ieri cu 1.87RON/kWh.
Sunt stații de 2*180kW.


#43
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Eldrive

Parcarea Unirea Shopping Center, Piața Unirii nr. 1, București
Iată configurația noului HUB:
⛽16 stații de încărcare, care deservesc 24 de locuri de parcare:
⚡4 stații Alpitronic cu putere de până la 150 kW DC, 2 x CCS
⚡4 stații Alpitronic cu putere de până la 50 kW DC, 2 x CCS
⚡8 stații ABB cu putere de până la 22 kW AC, 1 x Type 2

#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
In sfarsit, ceva se misca si la Chisinau.

Quote


6 porturi 120kw
6 porturi 150kw
Fast chargers HUB , str.Mihai Viteazu 27


📸 Look at this post on Facebook https://www.facebook...mibextid=WC7FNe

#45
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Daca treceti pe la statia de incarcare Polyfazer de la ETU Cornu, puteti beneficia de 25% reducere pana in ianuarie daca scanati codul QR lipit pe partea de jos a statiei in aplicatie.

Mai intai trebuie scanat codul QR (nu incercati sa il introduceti ca text, nu merge), ca sa primiti voucherul de 25% reducere si doar dupa aceea sa incepeti o sesiune de incarcare. Voucherul nu se poate aplica dupa ce ati inceput sesiunea.

#46
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Un articol interesant despre situația globală a operatorilor de stații de încărcat: https://www.profit.r...un-val-21421567
Din experiența mea cu stațiile de încărcare din România, mă aștept la o consolidare a sectorului. Văd mult prea multe stații goale, aflate la distanțe mici față de alte stații. Am senzația ca mare parte din ele sunt în București Ilfov și mult mai puține mai departe în special pe drumuri secundare.
Mă uitam zilele trecute pe cifrele de la Ministerul de Finanțe vizavi de situațiile financiare ale principalilor operatori de la care am încărcat. În timp de fostul Enel X (PPc Blue acum) avea o pierdere mare la 2022, finanțată prin creștere de capital, Renovatio arată un profit net de peste 10% la cifra de afaceri de peste 30 milioane lei în 2022. Nu cred ca e o coincidență, având în vedere stațiile respective pe care le văd sau la care am fost.
Apropo de optimizare. Zilele trecute ascultam un podcast cu CEO-ul de la SAMEDAY, in care descria procesul de selecție a locațiilor pentru easybox. Nu cred ca vreunul din operatorii de stații se apropie de asemenea nivel de analiză și planificare. De aceea cred ca vom vedea destule exemple de stații închise și relocate în următorii ani.

#47
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Primaria Brasov a lansat in dezbatere publica regulamentul de functionare a statiilor electrice publice existente si a celor care se vor instala. Propunerile sunt asteptate pana la 10 ianuarie.

Dintre puncte:
- se elimină utilizarea stațiilor de încărcare pe post de parcări de către unii șoferi
- durată maximă de staționare pentru încărcare, afișată la fiecare stație. Depășirea acestei durate atrage penalități.
- șoferii sunt obligați să parcheze strict în spațiul destinat alimentării vehiculului și să se asigure că încărcarea nu blochează accesul altor utilizatori la stația de încărcare sau la alte spații de parcare
- se evalueaza posibilitatea ca toți cei care utilizează aceste stații de încărcare să beneficieze de parcare gratuită (asta pentru ca, in Brasov, se percepe taxa de parcare pentru orice loc in care poti sa stationezi)
- aplicație dedicată, EV Smart Charge Brașov, cu ajutorul căreia beneficiarii vor avea un acces facil la încărcare, plată dar și la informații legate de stațiile libere
- tariful propus de incarcare la statiile publice este de 1,4 lei/kwh

Primăria trece într-o nouă etapă în administrarea stațiilor de încărcare a mașinilor electrice

Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de funcționare si exploatare a stațiilor de reîncărcare a vehiculelor electrice și hybrid plug-in în Municipiul Brașov

#48
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
SuperCharger Tesla la Brasov cu 12 statii se va deschide la strip mall-ul de lângă Carrefour, iar administratorul acestuia, Nepi Bucharest One, a început demersurile urbanistice pentru realizarea lucrărilor. Am auzit de 2025 ca data de deschidere insa.

https://www.bizbraso...rrefour-brasov/

#49
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006

View Postoxbridge, on 13 decembrie 2023 - 13:26, said:

Văd mult prea multe stații goale, aflate la distanțe mici față de alte stații. Am senzația ca mare parte din ele sunt în București Ilfov și mult mai puține mai departe în special pe drumuri secundare.

Goale din doua motive. Primul, si cel mai important, pretul. Cand ai acasa 0,7 si tu vinzi cu 2 (pe type2), nu merge treaba. Sa mai dea in pret daca vor clienti. Al doilea, amplasarea. Nu ca sunt puse aiurea fata de punctele de interes dar parca se ingramadesc toti in aceeasi zona. Motivul ar puntele trafo existente (pentru ca daca vrei in alta parte trebuie sa achizitionezi si unul d'asta si sunt f scumpe). Dar daca rezolva cu pretul vor avea si clienti. Cum? Nu se renteaza? Pai ce cauta in business-ul asta? ;)

#50
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmhstamate, on 15 decembrie 2023 - 02:03, said:

SuperCharger Tesla la Brasov cu 12 statii se va deschide la strip mall-ul de lângă Carrefour, iar administratorul acestuia, Nepi Bucharest One, a început demersurile urbanistice pentru realizarea lucrărilor. Am auzit de 2025 ca data de deschidere insa.

https://www.bizbraso...rrefour-brasov/

Astea s "de bogati".nu s de "mase"

#51
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
SuC e acum deschis si pentru "mase".

Am inteles ca azi la SuC 1 kWh = 1.85 lei pt Tesla si non-Tesla (cu abonament).

#52
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 22.10.2011
Despre investițiile Lidl și Kaulfland în rețeaua de stații de încărcare de pe lângă magazinele lor, până la 28.02.2023:
- Peste 35% din magazinele Lidl și peste 50% din magazinele Kaufland aveau puncte de încărcare (300 puncte de încărcare pentru Lidl de ex)
- Ambele plănuiesc să doteze viitoarele magazine cu stații
- Kaufland plănuiește să aibă stații pe lângă toate magazinele până în 2027, iar în anul financiar 2022 au investit peste 12 milioane lei în instalarea și mentenanța stațiilor.

Mai sunt destule de îmbunătățit, din perspectiva unui utilizator, dar, incet încet, lucrurile evoluează.

Surse
https://www.economic...rcare-auto-kauf
Raportul de sustenabilitate de la Lidl pentru anul financiar 2022, pagina 68/105: https://www.lidl.ro/...w/flyer/page/68
Raportul de sustenabilitate de la Kaufland pentru anul financiar 2022, pagina 74/98: https://despre.kaufl...rt 2022.ENG.pdf

#53
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Blah... am uitat sa bag in priza abatajul acum 3 seri si m-am trezit cu 30% si trebuia sa dau o fuga pana la Ploiesti.

Zic eu.. hai ca ma duc repede pana la Baneasa Mall, bag la Plugpoint, intru rapid in mall si mananc ceva.

Ajunsa la Mall, toate cele 3 CCS2 de mare putere erau ocupate, la fel cele Type 2 gratuite de la BMW (alea sunt tot timpul full).
Am prins un CCS2 de 23 kW de la plugpoint, am fugit in Mall, am mancat un mic ospat si am mers cuminte pe A3 (adica 120 km/h).
M-am intors pe inserat acasa cu 18%.

#54
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajAdm, pe 30 decembrie 2023 - 16:11, a scris:

Blah... am uitat sa bag in priza abatajul acum 3 seri
ce drac sa bagi in priza ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

jmek4you

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate