Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Branșament curent la 200m

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AlexT123

AlexT123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2023
Salutare
Sunt pe cale sa cumpăr un teren care are curentul electric la un transformator care se afla la 200 de metri.
M-ar interesa care ar fi costurile pentru aducerea curentului in zona.
Menționez ca sunt 20 de loturi de teren care ar putea sa contribuie.
Multumesc mult!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
ar putea sa contribuie, e diferit de vor contribui.
Pana cand nu vezi ATR-ul, nu stii daca acel transformator acopera consumul celor 20 de proprietati.
Costurile pot fi foarte mari.

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

In primul rand, cum a spus Pasilla, cere ATR.

Ideea e ca la 200 de metri distanta s-ar putea sa iti spuna ca e extindere de retea si nu bransment si atunci lucrurile se complica si costurile cresc foarte mult.

Mie, pentru un teren langa Bucuresti mi-au cerut in 2019 aproape 120.000 ron, lotul meu fiind la vreo 120m distanta de transformator, dar era vorba si de un drum asfaltat care trebuia spart. Ca se considera extindere de retea si trebuia printre altele pus un transformator de capacitate mai mare, care sa faca fata eventualelor cereri ulterioare pentru ca se creau mai multe locuri in firida.

Aparent mi-as fi putut recupera o parte din bani (cand s-ar fi bransat si altii).

Partea nasoala e ca regulamentul e destul de neclar, lasa foarte multa libertate distribuitorului sa dea ce valori considera de cuviinta unor coeficienti si risti sa-ti faci pomana cu vecinii care in mod negresit vor sari sa se branseze si ei cand va fi extinsa reteaua.

Eu am reusit sa dau de cativa vecini, dar nici unul nu a parut interesat. Ca mai asteapta sa vada. Ma mai suna vreo 3 vecini cam de doua ori pe an sa ma intrebe daca am reusit, ca se gandesc si ei, dar nu stiu inca, etc... Eu am zis pas. Nu am chef sa fiu fraierul care plateste pentru "descurcareti".

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006
Vezi ca era o lege/ordin (nu stiu daca mai este valabila) care zicea ca in cazul cand distanta de la ultimul stalp pana la obiectiv este mai mare de 100 de metri atunci lucrarea este considerata extindere de retea si va trebui realizata de UAT si OD.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adisz, on 11 septembrie 2023 - 20:14, said:

va trebui realizata de UAT si OD.
Daca au bani....de regula nu au.

#6
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 22.10.2007
mie mi-au cerut 8500 lei sa "sparga" un drum pietruit unde exista linia subterana..aflata la 4 mtr de gardul meu.

#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Daca duce transformatorul respectiv, scapati cu 35-40,000 ron, rapid.
Daca nu... se complica... mult.

#8
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 18.01.2010
Hai sa-ti spun povestea mea.
Și eu am depășit 100m, deci soluția a fost extindere de rețea, la costuri foarte mari.
Am cerut branșament organizare de șantier puț forat. Apoi am transformat ( in acte) în branșament alimentare puț forat. Adică ceva definitiv.
Am scăpat cu 10k lei.
Am avut de traversat un drum, s-a realizat pe sub drum, foraj orizontal la 2m adancime. Totul în banii ăștia.
Interesează-te, poate merge și la tine
Ca dezavantaje, contorul este pe un stâlp la 150m de mine. Când sare siguranta, îmi vine sa iau masina...

Edited by noxious30, 11 September 2023 - 20:39.


#9
AlexT123

AlexT123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2023
10k lei ar fi ok. Eu știu ca pe acolo curentul e pe sub pământ, cel mai apropiat traf la 200m iar pe la drumul principal trece un curent de medie tensiune tot pe sub pământ. Mie mi-a zis agentul ca undeva la 4000€ ar costa. E in județul Brașov.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,610
  • Înscris: 05.12.2005
La sume din astea merită luată în considerare o soluție panouri solare-baterie-generator pt. urgențe.

#11
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 03.02.2009
https://m.youtube.co...WwgZWxlY3RyaWM=
La acest videoclip m-am uitat eu "cap coadă"
Poate te ajuta cu ceva,si cum spuneai ca sunteți mai multi vecini poate ieșiți mai ieftin


#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
din pacate, treaba e foarte imputita in situatia asta.
Daca nu ai mari pile la distributie, procesul e contra-naturii:

- cumperi terenul
- scoti Certificat de Urbanism
- faci cerere racordare
- primesti lovitura de gratie.

200m este foarte departe si adesea implica sa treaca cablul pe terenuri private.
Daca trece pe terenuri private, nu e nevoie de autorizatie constructie.
Daca trece 1m pe teren public, iti urez bafta!

Eu as sta linistit, ca nu stii in ce te bagi.

#13
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,448
  • Înscris: 06.06.2006

 AlexT123, on 11 septembrie 2023 - 18:31, said:

Salutare
Sunt pe cale sa cumpăr un teren care are curentul electric la un transformator care se afla la 200 de metri.
M-ar interesa care ar fi costurile pentru aducerea curentului in zona.
Menționez ca sunt 20 de loturi de teren care ar putea sa contribuie.
Multumesc mult!
Sfatul meu e sa nu cumperi terenul.
O sa-ti extindere de retea, pentru ca sunt si alte loturi acolo.
Teoretic se fave asa:
- cat e terenul intreg se cere racordare cu maxim posibil
- abia pe urma se sparge pe loturi

Gandeste-te numai la ce cablu trebuie sa folosesti sa aduci curentul fara o cadere masiva pe distanta aia.
Neavand gaze in zona, clar va trebui centrala electrica. Deci putere mare.

#14
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006
Prea mare distanta fata de retea, nu merita, mai ales ca nu poti sa contezi pe oameni care azi iti spun ca vor sa contribuie si ei si maine se razgandesc. Eu as cauta alt teren.
Ce poti sa faci e sa vorbesti la operatorul de distributie cu cineva, sa ceri o parere, dar pana cand nu ai ATR (adica dupa ce cumperi terenul) nici pe asta nu te poti baza 100%.
Doamne fereste, te trezesti ca iti cer sa pui transformator si atunci s-a cam terminat.

Edited by cumparator, 12 September 2023 - 10:53.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 11 septembrie 2023 - 20:15, said:

Daca au bani....de regula nu au.

In lege/ordin acest lucru nu este specificat.Posted Image Posted Image Posted Image

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014

 AlexT123, on 11 septembrie 2023 - 20:38, said:

...
Mie mi-a zis agentul ca undeva la 4000€ ar costa. E in județul Brașov.

E de inteles ca atat a zis, daca zicea mai putin , intrai la banuieli ca te minte, daca zicea mai mult spre suma si "distractia" reala, renuntai.


In 2015, pentru aprox 140 ml am platit aprox 13000 lei,total, o extindere de retea,curent trifazic, am participat 10 familii, apoi pentru un bransament la 3 familii am platit 5700 lei in total.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Un adevar trist este acela ca pentru a te racorda la utilitati in Romania, costa enorm, costa prea mult, fratele meu e de parere ca racordarea asta ar trebui sa fie gratis, nu sa dai zeci de mii sau sute de mii de lei.

La tara cu reteaua langa gard tot m-au dus pe la 2000 de lei.

#18
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,448
  • Înscris: 06.06.2006
La mine, distanta de la stalp la BMPT-ul de la marginea propietatii sunt fix 135-145 cm (Trotuar).
cobarare de pe stalp, traversare troduar subterana si urcarea la 160 cm in BMPT a costat 6500 lei.
Si nici nu au conectat impamantarea dusa de mine acolo, pentru a face separarea PEN-ului in BMPT, desi legea prevede clar asta (a trebuit sa o fac eu, in tabloul meu).

Edited by kretzu77, 12 September 2023 - 12:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate