Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

redobandire permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Postdtd234, on 09 septembrie 2023 - 20:35, said:

Si ce ii aia 0.01? E destul numai sa te uiti la o bere si deja ai 0.01
Limitele astea sunt nascocite de bugetake habarnisti care le pun pe fond mediatic. Da bine la prostime cand inventezi dusmani si apoi te dai luptator impotriva lor.

Limitele alea sunt stabilite stiintific, in funcție de acuratețea testerului.

La tine e indubitabil ca faci parte din prostime, deci trebuie sã ti se stabileasca limite.

De ce pleci cu masina dupa ce ai baut ?
De ce nu iti recunosti vina si ca tu esti responsabil ?
De ce nu te muti intr o țarã mai tolerantã cu consumul de alcool la volan ?

#38
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
Din 1977 pana in zilele noastre toleranta romaneasca la schnaps a fost zero. Initiator, ai o singura varianta ca sa nu mai pici de papagal: abstinenta. Sa stii ca nu mori din asta, ba chiar dimpotriva.

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postdtd234, on 09 septembrie 2023 - 18:20, said:

1-2 beri nu inseamna betiv.
Astea sunt legi facute ampulea ca sa futa oamenii, nu ajuta pe nimeni cu nimic, nici macar pe marlanii care le-au inventat. ca efectul e mai putini bani de furat. Eu nu depind de masina dar sunt altii care depind, daca aia nu lucreaza, cineva acolo sus din gasca bugetake va fura mai putini bani

Nu, sunt facute ca sa prinda betivii. Si, din ce vad, ii prind. Acum trebuie sa ii tina prinsi mai multa vreme, si cred ca va urma si asta, vazand cazurile mediatizate in ultima vreme.

Dar 1-2 beri si urcat la volan inseamna betiv. Nu imi spune ca erai singurul chirurg din oras si ai mers sa faci o interventie care nu sufera amanare si de-aia ai sarit la volan betiv fiind.

#40
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsebulbus, on 10 septembrie 2023 - 07:32, said:

Si, din ce vad, ii prind.
Cred ca mai degraba sunt atat de multi care conduc putin piliti incat pare ca politia chiar isi face treaba, dar mi se pare ca, in general, daca nu o calci prin localitati ai sanse foarte mici sa fii oprit de politie asa, random. Cel putin mie nu mi s-a intamplat sa fiu oprit in ultimii ~15 ani, nici macar la verificari d-astea aleatorii, si am facut cateva sute de mii de km pe strazile noastre.
Ma gandesc ca ori tre' sa ai ghinion mare sa te prinda fix cand ai baut, ori (mai plauzibil) sa conduci des baut si sa la un moment dat sa te opreasca.

#41
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostTehCube, on 10 septembrie 2023 - 14:49, said:


Cred ca mai degraba sunt atat de multi care conduc putin piliti incat pare ca politia chiar isi face treaba, dar mi se pare ca, in general, daca nu o calci prin localitati ai sanse foarte mici sa fii oprit de politie asa, random. Cel putin mie nu mi s-a intamplat sa fiu oprit in ultimii ~15 ani, nici macar la verificari d-astea aleatorii, si am facut cateva sute de mii de km pe strazile noastre.
Ma gandesc ca ori tre' sa ai ghinion mare sa te prinda fix cand ai baut, ori (mai plauzibil) sa conduci des baut si sa la un moment dat sa te opreasca.
Si faci accident iar pagubitul daca te miroase baut suna la 112, dai in altele pe urma.
Sau refuza el amiabila si mergeti la politie

Edited by DannyHuwe, 10 September 2023 - 15:22.


#42
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
La politie poti sa mergi dupa 24 de ore, nu-i musai sa mergi cu alalalt. Daca stii ca ai degustat, mergi frumos acasa, dormi in pace si te prezinti a doua zi, fresh.

#43
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostMareleIntelept, on 10 septembrie 2023 - 16:41, said:

La politie poti sa mergi dupa 24 de ore, nu-i musai sa mergi cu alalalt. Daca stii ca ai degustat, mergi frumos acasa, dormi in pace si te prezinti a doua zi, fresh.
iti cheama 112, zice ca il doare ceafa,cheama si ambulanta si ti-o iei tu grav,daca la etilotest iese ca ai baut

#44
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

View PostTehCube, on 10 septembrie 2023 - 14:49, said:

Cred ca mai degraba sunt atat de multi care conduc putin piliti incat pare ca politia chiar isi face treaba, dar mi se pare ca, in general, daca nu o calci prin localitati ai sanse foarte mici sa fii oprit de politie asa, random. Cel putin mie nu mi s-a intamplat sa fiu oprit in ultimii ~15 ani, nici macar la verificari d-astea aleatorii, si am facut cateva sute de mii de km pe strazile noastre.
Ma gandesc ca ori tre' sa ai ghinion mare sa te prinda fix cand ai baut, ori (mai plauzibil) sa conduci des baut si sa la un moment dat sa te opreasca.

Aici iti dau partial dreptate. In 15 ani nici eu nu am fost oprit vreodata ptr test de alcoolemie. Si beau bere aproape in fiecare zi calda de vara, in rest deloc. Si conduc mult. Motivul pentru care am fost oprit acum e ca am fost turnat de unu ca tine de la o terasa. Echipajul ma astepta in miezul noptii intr-un sat uitat de lume. Cu 2 ore inainte nu erau acolo si dupa ce m-au ars au plecat. Trage tu concluzia.
Asta e Romania, tara de turnatori. Al dracu ca de turnat pe aia care fura in draci si defriseaza paduri nu au curaj

#45
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
De unu' ca mine, care n-a turnat niciodata pe nimeni.
Da' ce sa zic, bine ti-a facut. :D

#46
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
Orice om are dreptul la o bere. Dar dupa ce bea o bere, el devine un alt om, care are dreptul la o bere. Sigur ca si acum devine alt om, care, ce sa vezi? Are si el dreptul la o bere.

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Si aia din jur au dreptul ca omul asta multifatetat sa mearga la bulau. Sounds fair.

#48
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostTehCube, on 10 septembrie 2023 - 14:49, said:

Cred ca mai degraba sunt atat de multi care conduc putin piliti incat pare ca politia chiar isi face treaba, dar mi se pare ca, in general, daca nu o calci prin localitati ai sanse foarte mici sa fii oprit de politie asa, random. Cel putin mie nu mi s-a intamplat sa fiu oprit in ultimii ~15 ani, nici macar la verificari d-astea aleatorii, si am facut cateva sute de mii de km pe strazile noastre.
Ma gandesc ca ori tre' sa ai ghinion mare sa te prinda fix cand ai baut, ori (mai plauzibil) sa conduci des baut si sa la un moment dat sa te opreasca.
N-ai tu lipici la astia. La mine doar opriri random au facut. Deseori mi se parea ca erau iesiti la o ciupeala si parca cerseau o atentie, ca prea se fofileau.

Am o ruda care desi avea permis de la 18 ani nu conducea deloc, nu isi achizitionase nici masina personala desi slava domnului isi permitea... pana cand nevoia a devenit accentuata si si-a luat prima masina personala. Chiar din prima zi a facut inaugurarea cu o oprire total random pe care politistul incerca sa o justifice prin 2 minciuni, ba ca i s-a parut ca e viteza, ba ca i s-a parut ca a calcat cu roata linia continua.
Adica din toate gioarsele ce treceau pe sosea, unele fumegand ca naiba, chiar imi povestea ca cu 5 min mai devreme o depasise un Polo care lasase nor negru in urma lui de ziceai ca s-a lasat noaptea... si tocmai masina noua s-a gasit sa o opreasca, cred ca stralucea prea tare si i-a atras atentia.

Sa stii ca ghinionul te loveste deseori din prima. Cunosc pe cineva caruia ii expirase permisul cu o zi inainte si nu stia asta, ca nu sta nimeni sa verifice datele de expirare la acte. Stiu pe cineva care s-a prins ca are buletinul expirat abia cand i-a fost cerut la ghiseu, si era expirat de ceva luni, dar aici fuse si vina statului care a tot jonglat cu perioada de valabilitate a actelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate