Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

redobandire permis suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Am niste intrebari referitor la redobandirea permisului in cazul unei suspendari pe 90 de zile.
Politaiul a zis ca daca dau examenul nu se reduce perioada de suspendare si ca daca nu il iau creste cu inca 30.
Dar la o cautare pe net scrie ca examenul reduce perioada cu o treime daca il iei. Cum e pana la urma?
a 2a intrebare, aceste chestionare sunt realiste?
https://soferonline....5/?onboarding=1
sincer mi se par cam simple, am facut cateva si le trec dar daca fac chestionare din alea de scoala de soferi nu fac 22 sau cat e minimul.

#2
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Daca ti-a fost luat pentru viteza 50+ fata de limita pe drumul respectiva, Nu poti face nimic.
Daca este pentru o viteza mai mica, poti sa iti reduci perioada, in urma unui examen DAR ( Nu ati avut permisul de conducere suspendat in ultimii 3 ani sau daca nu ati avut abateri grave la regimul circulatiei, soldate cu accidente de circulatie, din culpa proprie, in ultimii 2 ani. )

Edited by raducanu969, 08 September 2023 - 14:28.


#3
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Eu indepllinesc conditiile alea, inseamna ca politaiul a mintit?

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

https://legislatie.j...mentAfis/249694

iti va fi utila lectura oricum pentru examen.

#5
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

 raducanu969, on 08 septembrie 2023 - 14:25, said:

Salut Daca ti-a fost luat pentru viteza 50+ fata de limita pe drumul respectiva, Nu poti face nimic. Daca este pentru o viteza mai mica, poti sa iti reduci perioada, in urma unui examen DAR ( Nu ati avut permisul de conducere suspendat in ultimii 3 ani sau daca nu ati avut abateri grave la regimul circulatiei, soldate cu accidente de circulatie, din culpa proprie, in ultimii 2 ani. )
Total gresit ce ai zis.
Daca ti-a fost suspendat pentru viteza cu 50+ fata de limita pe segmentul de drum atunci poti da exemen de reducere si daca il iei atunci se reduce perioada cu o treime (de la 90 zile se fac 60 zile), iar daca il pici raman 90 zile.

Chestionarele sunt extrem de simple, chiar mai simple decat chestionarele de la obtinere permis.
Sunt o selectie din cele mai usoare intrebari de la chestionarele de obtinere permis, in special bazate pe regulile simple (alea cu vitezele si prioritatea, principalele motive pentru care se ajunge la suspendarea permisului). Chiar daca nu faci de trecere la cele de obtinere permis, mai mult ca sigur vei face de trecere la cele de redobandire.

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 asffga, on 08 septembrie 2023 - 14:47, said:

Chestionarele sunt extrem de simple, chiar mai simple decat chestionarele de la obtinere permis.
Nu pot decat sa ma bucur extrem la aflarea acestei informatii.
In loc sa fie mai greu pentru aia care incalca cu nerusinare legea sa redobandeasca dreptul de a conduce, e de fapt mult mai simplu.

..ca la noi.

#7
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Nu se reduce perioada pentru tuiculita si nici pentru trecerea peste calea ferata ca voda prin loboda.

#8
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

 TehCube, on 08 septembrie 2023 - 14:49, said:

In loc sa fie mai greu pentru aia care incalca cu nerusinare legea sa redobandeasca dreptul de a conduce, e de fapt mult mai simplu.

..ca la noi.
Usor cu pusul fustei pe cap, ca nu e chiar asa.
Legea e tampita de multe ori, la fel siadministratorul drumului, la fel si politia care stabileste cum sa faca administratorul drumului.
Si duce la niste puncte fierbinti unde se instaleaza garcea si stie sigur ca isi face planul de amenzi ca deaceea alege locul ala, ca stie ca acolo au creat o capcana pentru soferi.
Asa ajungi ca in campuri unde trece soseaua cu doua benzi pe sens sa fie limitare de viteza la 30/50 desi nu exista nici un motiv pentru asta, altul decat acela de a crea o capcana buna de incasat bani pentru sporuri, prime si pensii speciale pentru bugetari.

Stai sa afli ce usor e prin strainatate chiar sa obtii permisul, in unele zone trebuie doar sa dovedesti ca esti viu si ca ai masina in familie si gata, primesti permisul de conducere.

De ce crezi ca cei mai multi bombardieri au permise din Vest? Ca e mai greu de obtinut decat in Ro sau ca e mult mai usor de obtinut decat in RO?

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Nu sunt chestionare normale, ci de la categoria redobândire, unde trebuie să faci 13/15.
Există o singură categorie redobândire, iar in ea vei găsi întrebări inclusiv despre tahograf si timpi de odihnă.
Intra pe scoalarutiera si fa chestionarele de la categoria redobândire.

Edited by Valy_User, 08 September 2023 - 15:32.


#10
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

Quote

Nu se reduce perioada pentru tuiculita si nici pentru trecerea peste calea ferata ca voda prin loboda.
Unde scrie asta in lege? ca nu am gasit nimic in linkul cu legislatia
Scrie doar ca nu se aplica daca ai produs accident si ai baut, nu scrie ca nu se aplica daca ai baut

#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 dtd234, on 08 septembrie 2023 - 14:19, said:

a 2a intrebare, aceste chestionare sunt realiste?
https://soferonline....5/?onboarding=1
sincer mi se par cam simple, am facut cateva si le trec dar daca fac chestionare din alea de scoala de soferi nu fac 22 sau cat e minimul.

Am avut ghnionul de a ma baga in fata unei masini de politie cand s-a pus verde, am facut stanga in intersectie pe verde dar repede sa nu vina cei din fata Posted Image. ..Cica nu am dat prioritate si asta e...nu am comentat si mi s-a luat permisul. Exact in perioada aia s-a introdus examenul cu 15 intrebari, nu iti dadea permisul daca nu luai examenul chiar daca perioada se termina, eu am avut 30zile.

M-am programat repede si la examen am luat 10 sau 11...partea tare e ca nu erau asa intrebarile. Erau cel putin 10 din zona de tramvaie, mopede, tractoare, lucrari pe carosabil, samd. Am nimerit un chestionar cu intrebari despre ce acte trebuie sa aibe conducatorul de tramvai lael, ce caracteristici are mpedul, cine poate conduce moped pe drumuri publice, cum se semnalizeaza o lucrare in carosabil, ce varsta trebuie sa ai la tractor, samd Posted Image

Evident prima data nu am luat examenul. A doua oara, citisem ceva ceva despre mopede si tramvaie, am primit un chestionar mai ceva ca primulPosted Image , am luat 8. Facea lumea galagie pe acolo ca ce sunt astea, ce intrebari pt B sunt astea ? Si politaiul a zis ca trebuie sa stim despre partenerii de trafic si daca tot nu avem permis cand ne urcam in tramvai sa verificam daca conductorul are ce trebuie la el Posted Image ...poate luam bataie, au zis unii.


A treia oara se apropia termenul de expirare a perioadei de 30zile si deja eram in panica, ma gandeam ce surprize mai pot aparea in intrebari. Am citit tot ce am prins ca sa fiu pregatit si la barza chioara ii face Dumnezeu cuib, am primit exact chestionarul de la primull examen Posted Image . L-am terminat pana sa imparta foile (era cu foi si bife) politaiul la toata clasa si a stat langa mine pana la final sa vada ce fac, era sigur ca am eu o smecherie si el nu stie. Cand m-a strigat in curte si a zis 15 puncte s-au crucit toti, am fost singurul cu 15 din ziua aia Posted Image

Nu stiu cum s-au schimbat intrebarile dar atunci nu era de gluma cu ele, nici aia batrani si profesionisti nu se descurcau cu tampeniile ale facute parca special sa te tina pe tusa mai mult sau pt aia cu spagi ?

Succes

Edited by superm, 08 September 2023 - 15:31.


#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Iti recomand sa faci teste aici: https://www.scoalaru...civ-categoria-r

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 asffga, on 08 septembrie 2023 - 15:05, said:

Legea e tampita de multe ori, la fel siadministratorul drumului, la fel si politia care stabileste cum sa faca administratorul drumului.
Ah, ok, atunci EVIDENT ca solutia e sa faci recuperarea mai usoara, nu sa rezolvi problema cu legea tampita si politisti care pun capcane.

Quote

Stai sa afli ce usor e prin strainatate chiar sa obtii permisul, in unele zone trebuie doar sa dovedesti ca esti viu si ca ai masina in familie si gata, primesti permisul de conducere.
Si asta face totul sa fie ok? Ca e stricat sistemul si in afara?

Ce sa zic, m-am linistit total acum. :)

#14
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Fiecare zi in care un om nu urca la volan se traduce intr-o zi in care statul nu poate incasa bani, ori statul are o singura grija, anume sa incaseze, de aici si dorinta statului sa te urci mai repede la volan ca sa poata sa mai incaseze bani de la tine.

Legea e de tipul ipocrita, prosteste si prostii ca uite ce pedepse mari sunt, dar in acelasi timp protejeaza si dorinta de incasare a statului.

#15
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

 dtd234, on 08 septembrie 2023 - 15:25, said:


Unde scrie asta in lege? ca nu am gasit nimic in linkul cu legislatia
Scrie doar ca nu se aplica daca ai produs accident si ai baut, nu scrie ca nu se aplica daca ai baut
De prin februaria anul trecut s-au schimbat cateva chestii interesante. Asta e una dintre ele ;)

#16
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Eu am dat examenul in 2021, in scris, luat din prima, facand testele de aici: http://soferiteste.r...uire_permis.htm

#17
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Pai e o diferenta enorma intre testele de pe soferiteste,soferionline si testele de la scoalarutiera.
Primele 2 sunt simple, logice, la obiect. Alea de pe scoalarutiera sunt facute smechereste sa aiba interpretari diferite si tu sa ghicesti care e interpretarea corecta.
In fine.. o sa vad care din ele pica la examen.
Stie cineva de cate ori se poate da examenul? Ca in caz ca pica alea de la scoalarutiera sigur nu il iau din prima si dupa aia trb invatate pe de rost ca alea nu au logica

Edited by dtd234, 08 September 2023 - 18:18.


#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Da, politia tot incearca sa te fenteze pe tine cumva sa nu mai bei inainte sa conduci...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate