Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Bariere in relatie

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Diana45456

Diana45456

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2023
Buna Posted Image
Am ales sa scriu aici pentru a cere un sfat si pentru a primi o parerea obiectiva, din exterior. Am inceput o relatie in urma cu 8 luni de zile, eu am 26 de ani, iar baiatul respectiv 28. Pana acum eu am avut o relatie de 5 ani care s-a terminat in urma cu mai mult timp, insa actualul meu nu a mai avut relatie serioasa, decat una de 3 ani, restul doar relatii de 2-3-4 luni. Toate au fost bune si frumoase la inceput, ne-am inteles, insa cu timpul m-am simtit oarecum exclusa, nu am mai avut un sentiment de siguranta in ceea ce priveste viitorul relatiei. Pana la urma, toti intram intr-o relatie, gandidu-ne ca va fi ceva de viitor si incercam sa facem ceva in acest sens.

Eu m-am implicat cat am putut in aceasta relatie, am incercat sa nu grabesc lucrurile, sa vina totul natural, insa observ ca el pune anumite bariere. Bariere in sensul in care nu mi se pare ca doreste sa petrecem mai mult timp impreuna, ne vedem de 2-3 ori pe saptamana, iar el imi spune ca este prea mult pentru el daca ne-am vedea mai des (stam in acelasi oras). De asemenea, are unele baiere in ceea ce priveste familia, ai lui ma stiu pe mine doar din poze, sau din povestite. Niciodata nu m-a dus la ai lui sa ii cunosc, de fiecare cand ajung in zona la el, ma lasa sa astept in fata blocului, niciodata nu m-a chemat sus, sau nu a incercat sa ma prezinte parintilor.

Eu l-am prezentat pe el parintilor mei, a venit la zile de nastere etc. Am considerat ca puterea exemplului ar fi mai buna, daca el ii va cunoaste pe ai mei, ma va duce si pe mine la ai lui. Insa acest lucru nu s-a intamplat. De fiecare data merge la munte, la mare cu ai lui, pe mine niciodata nu a incercat sa ma integreze sau sa ma cheme. Acum o luna am decis sa ii spun in fata lucrul acesta. Ma deranjeaza ca sunt exclusa total. Mi-a zis ca pentru el nu parerea parintilor conteaza, conteaza cat de bine ne intelegem noi, si ca el nu a adus nici o fata acasa pana acum, nici pe cea din relatia de 3 ani, fiindca nu s-a simtit pregatit si nu a vazut ceva de viitor. Acest lucru mi-a pus mari semne de intrebare. Intr-adevar, parerea parintilor poate nu conteaza intr-o asa mare masura, dar mi se pare normal sa mergem la masa la parintii fiecaruia, sa petrecem sarbatorile impreuna etc.

El mereu a fost binevenit la mine acasa, eu de ce nu sunt binevenita la el... L-am intrebat daca are de gand Craciunul sa il facem impreuna, Pastele am inteles ca poate nu l-am facut impreuna ca era relatia la inceput... Insa de Craciun avem aproape 1 an. Iar discutia a degenerat, a ridicat tonul spunand sa nu mai pun presiune pe el, ca pentru el este ceva nou si ca el nici macar nu voia sa-mi cunoasca parintii.

M-am intristat putin sa aud acestea, nu m-am asteptat. Intr-adevar faptul ca nu ii cunosc familia imi da un sentiment de nesiguranta, sunt curioasa cum sunt ai lui, ce atmosfera este in casa... Si mai rau ma intristeaza ca nici ai lui nu sunt curiosi s-o cunoasca pe iubita lui.
Ai mei mereu au fost curiosi sa-l vada, mereu intreaba de el. Dupa aceasta cearta, m-a sunat spunand ca ii pare rau si ca am dreptate in tot ceea ce am zis, insa el isi facea planuri cum sa ma prezinte parintilor, sa faca masa etc. Si imi promisese ca saptamana urmatoare (care a fost acum o luna) ma va duce sa ii cunosc.

Evident ca nu s-a intamplat acest lucru, a gasit motive precum ca are probleme de sanatate si s-a distantat foarte mult in ultima luna... Parca suntem niste amici... Am zis sa incerc sa propun activitati care sa ne apropie, sa mergem intr-o vacanta in afara orasului, insa raspunsul a fost negativ.

Oare eu gresesc? Ii cer prea mult? Cum vi se pare aceasta problema cu, cunoscutul familiei?

#2
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ascunde ceva.

#3
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,061
  • Înscris: 20.06.2009

 Diana45456, on 06 septembrie 2023 - 15:28, said:

(...)
Te-ai implicat destul, e timpul pentru altu'! Ce vrea el nu e relație!

#4
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Nu vrea ceva serios. Încearcă să nu l mai cauți,  ocupă ți timpul cu altceva și vz dacă te sună. Probabil că ești în viața lui în lipsă de altceva mai bun

Eu i aș da papucii.

#5
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
E puiul mamei, încă nu i-a fost tăiat cordonul ombilical, ce e așa de greu de priceput? La 28 de ani cu mamițica și tăticuțul la mare și la munte...
Ai și tu puțintică răbdare, vreo 15-20 de ani, se maturizează el încet-încet...

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Nu esti tipologia de fata pe care ma-sa o asteapta de nora Posted Image
Baiatului ii e frica Posted Image

Nu te ingrijora, pentru ca in viata reala, rar se intampla ca nora sa fie ce viseaza soacra.

Pe de alta parte, doar prin filme baietii se grabesc sa se lege la cap, iar dupa un timp, daca nu simt nicio presiune... ce atata graba?
Mancarica, sex, Netflix, bere.

Nu te grabi sa ii cunosti parintii, are el motivele sale.

Presimt ca deja ma-sa i-a aranjat o lipeala cu o... fata buna/avuta/cu zestre!

Vei regreta curiozitatea.

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca raspunsurile anterioare spun totul.

#8
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 29.04.2006

 Diana45456, on 06 septembrie 2023 - 15:28, said:

... si ca el nu a adus nici o fata acasa pana acum, nici pe cea din relatia de 3 ani, fiindca nu s-a simtit pregatit si nu a vazut ceva de viitor.

Ți-a dat răspunsul chiar el, mai sus.

#9
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,500
  • Înscris: 21.04.2014
Poate are niste parinti de care nu este foarte mindru. Nu stiu, un tatal alcoolic si o mama depresiva? :habarnam:

Sau in cel mai rau caz, o fi insurat si tu n-ai aflat inca.  :D

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,546
  • Înscris: 16.03.2007
ai dat de un fatalau, mai incearca...

#11
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Ești doar material de babardeală pentru el, de aia nu te implică în nimic serios din ce ține de viața lui, și nici nu te prezintă familiei. Cum îți imaginezi un asemenea scenariu?
- Mami, tati, ea e cutăreasca și-mi place c-o are strâmtă.
El încă se află în stadiul de experimentare, după 30 de ani o să știe mai bine ce vrea.

Edited by glassofwine, 06 September 2023 - 19:04.


#12
Diana45456

Diana45456

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2023

 honeybee, on 06 septembrie 2023 - 17:32, said:

Poate are niste parinti de care nu este foarte mindru. Nu stiu, un tatal alcoolic si o mama depresiva? Posted Image

Sau in cel mai rau caz, o fi insurat si tu n-ai aflat inca.  Posted Image
Da, la asta m-am gandit si eu. Nu, parintii sunt normali, ii lauda mereu si merge peste tot cu ei, daca ar fi sa-i fie rusine cu cineva, probabil mai degraba i-ar fi cu mine. De insurat, nu este insurat. Are poze cu mine prin casa, prietenii lui ma cunosc etc.

Este asa o persoana complicata, nu am mai intalnit si nici nu am vazut pana la varsta asta (sper sa nici nu mai vad). Ideea este ca el m-a intrebat de la inceput daca imi doresc o relatie serioasa, i-am zis ca da, cel mai mult imi doresc sa am o relatie linistita, sa existe comunicare, in viitor sa avem o familie... Iar de aici mi-a dat de inteles ca si el isi doreste la fel, doar ca faptele zic altceva din pacate. Intr-adevar face si lucruri frumoase, dar niciodata nu l-am simtit ca vrea ceva in viitor, sa ne mutam impreuna, sau nu stiu, sa petrecem mai mult timp impreuna, avand in vedere ca eu stau singura.I-am expus probleme astea de foarte multe ori, insa zice ca mereu caut cearta, ca vreau totul prea repede. Nu am inteles barierele astea, sunt o persoana familista, la locul meu, arat ok, am un job ok (salariu mediu), nu beau, nu fumez. Si el, de asemenea. I-am propus sa mearga la un psiholog, sa ceara sfatul si acolo, fiindca lucrurile care se intampla (sau mai bine zis care nu se intampla) nu sunt normale. Insa refuza, din punctul lui de vedere, el are dreptate.

#13
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Relațiile intime s ok? Te simți dorită de el?

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Părerea mea este ca nu va potriviți. Nu sunteți nici primul, nici ultimul cuplu aflat în aceasta situație.
Cred ca v-ar fi mai bine separați, fiecare pe drumul lui, decât împreună și nefericiți. Nu cred ca relația voastră are un viitor asa cum îți doresti. Ai o singura viata, trăiește-o asa cum și cu cine îți place, nu cu un bărbat care nu a zburat încă din cuibul parintesc și încă are cordonul ombilical legat de părinți.

#15
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
E timpul pentru schimbare, am 34 de ani casnicie, dar io si consoarta am stiut de la inceput, ce vrem, cum vrem si cand vrem.

#16
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
Pare genul de pampalau ce nu se poate dezlipi de mamica iar la tine dupa cum ziceau colegii mai sus, a gasit doar babardeala. Ala daca la varsta asta se tine de fusta lui masa, degraba nu cred ca o sa se schimbe.

#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Barbatii nu au ceas biologic ca femeile, au ceas financiar. Daca nu il presezi, nu se grabeste, va astepta pana este stabil financiar. La 28 de ani, sta la bloc cu parintii.. vei astepta mult si bine dupa el. Si, dupa cum prezinti lucrurile, in cazul vostru nu este dragoste adevarata.

Eu zic sa rupi pisica in doua si sa ii dai ultimatum, sa va mutati impreuna in chirie, siguri. Daca te iubeste cu adevarat, se va rupe de parinti.

IN NICI UN CAZ SA ACCEPTI SA CONVIETUITI CU PARINTII, nici ai lui, nici ai tai! EVER!

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Are inca o "roata" de rezerva dar e slim , nu o vede nimeni deocamdata , ceva de genul prima iubire (care nu se uita niciodata)
Incet iesi din joc, nu brusc ca da cu tine de pamant , voi fetele puneti suflet dar tantalaul nu vede si vad ca nici nu-l intereseaza .
Daca si intim da rateuri vezi sa nu fie curcubeu si sa te foloseasca ca si paravan .

Edited by ldpe, 06 September 2023 - 20:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate