Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Tesla model 3 - Refresh 2024

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 08.01.2021
Bah noroc ca exista concurenta. Pentru că pe partea de interior tot un smart fridge a rămas. Păcat de restul efortului.

V2H sau V2G i-au pus? Eu dacă as fi dictatorul mondial l-aș face obligatoriu. Da știu cu riscul sa opresc "inovatia".

Edited by KiloW, 01 September 2023 - 08:47.


#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

View PostAdm, on 01 septembrie 2023 - 08:39, said:

Daca faci stanga, mergi si faci dreapta, trebuie sa apesi asa:
Stanga-stanga-dreapta.

Adica daca ai apasat stanga si pe urma dreapta nu se anuleaza stanga? Daca apesi stanga-dreapta esti pe avarii?

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAdm, on 01 septembrie 2023 - 08:39, said:

Stanga-stanga-dreapta.

Imi aduce aminte de combo-urile pentru fatality in Mortal Kombat.

Edited by george_alexandru, 01 September 2023 - 08:55.


#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Quote de pe un alt forum, privind semnalizarea:

Quote

Speaking from experience, you get the hang of roundabouts really quickly. They're easy because you know the turn is coming, and you quickly get a feel for where the buttons are at a certain point in the turn. When you are exiting the same roundabout at the same time, you'll just know where the buttons are because they'll be in the same place every time.
It's trickier when you're in the middle of a non-roundabout turn and you realize you want a turn signal on. But even then, I realized at about a year of ownership that I just wasn't having problems anymore. It's the thing in front of you used to navigate and you use it every day. You just get used to it because you have no choice.


#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017
Chestia e că ăștia implementează tot felul de rahaturi cu care trebuie să ne obișnuim, însă nu pentru inovare sau pentru că ți-ar oferi un avantaj (din contră), ci din rațiuni de cost cutting. Sper ca alți producători să copieze tâmpenia asta.

Edited by george_alexandru, 01 September 2023 - 09:00.


#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Daca s-a putut transfera direct volan de model 3 pe plaid, ma gandesc ca merge si de model 3 vechi pe model 3 nou ... pentru entuziasti :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5V3xq1zw08E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View PostAdm, on 01 septembrie 2023 - 08:39, said:

.............
Daca esti cu volanul in miscare, gen sens giratoriu, ........
....................
Daca faci stanga, mergi si faci dreapta, trebuie sa apesi asa:
Stanga-stanga-dreapta.
Asta e boala noastra in sensurile giratorii, dam stanga semnalizare la intrare, dar iesim la prima/a doua la dreapta... util poate sa vada ceilalti ca faci o bucata din sens, dar gresit legal.

#26
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View Postro_explorer, on 01 septembrie 2023 - 08:56, said:

Quote de pe un alt forum, privind semnalizarea:

"I realized at about a year of ownership that I just wasn't having problems anymore."

Genial, adica omul s-a obisnuit dupa un an!!! si considera ca asta e ok.

Chestia e ca cei care cumpara Tesla n-au nici o treaba, poate Musca sa scoata si volanul si sa-i puna sa deseneze pe ecran cand vor faca un viraj, nu numai ca vor fi de acord dar vor si aplauda.

Noi astialalti trebuie sa ne adaptam si sa ne obisnuim cu ideea cand vedem o Tesla ca aceasta nu va semnaliza sau ca va semnaliza aiurea.

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdanaciu, on 01 septembrie 2023 - 09:34, said:

Chestia e ca cei care cumpara Tesla n-au nici o treaba, poate Musca sa scoata si volanul si sa-i puna sa deseneze pe ecran cand vor faca un viraj, nu numai ca vor fi de acord dar vor si aplauda.
Eu zic sa mergi mai usor cu pianul pe scari, nu de alta dar sa nu il scapi.

Mai departe, fiecare cu cat poate. Este o vorba inteleapta din batrani care spune: "La o bariera pusa aiurea caii sar peste, cainii trec pe dedesubt iar boii se opresc". Fiecare intelege ce vrea din asta.

Tesla nu e singurul producator de masini din lume, dimpotriva, e chiar unul f mic in piata. Nu obliga nimeni pe nimeni sa cumpere tesla. Piata va decide daca aceasta decizie de design va fi castigatoare sau nu, in marea schema a lucrurilor. Eu unul, ca sa imi exprim si opinia personala, dupa ce am testat cu manutele mele yoke-ul si controalele touch nu sunt incantat de asta, dar nici nu o gasesc un "deal braker", cum ar zice americanul. Ma adaptez fara probleme prea mari.

Unul din colegii de la munca are reinnoire la leasing in decembrie. Vrea Model 3 facelift. Personal am sa invat din experienta lui si o sa iau o decizie informata cand imi va veni randul sa schimb masina - prin iunie 2024 ...

#28
The_Visitor

The_Visitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 13.04.2018
Eu când vă spun că Tesla e iPhone pe roți... :D
Doar Apple mai stârnește atâta loialitate în rândul posesorilor încât nu doar să treacă peste gafele de design, să susțină sus și tare că sunt de fapt "beneficii"! :D
"Nu poți să semnalizezi? You're holding it wrong!"

#29
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View PostSef-chenko, on 01 septembrie 2023 - 08:46, said:


Adica daca ai apasat stanga si pe urma dreapta nu se anuleaza stanga? Daca apesi stanga-dreapta esti pe avarii?
Nu, sare pe semnalizare dreapta!

Anularea se face apasand acelasi buton.

#30
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Mi se pare mie sau la design e doar o mica schimbare?

#31
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Pe mine cel mai mult mai incanta ca au imbunatatit NVH (au adaugat geamuri laminate acustic pe spate si luneta plus in general insonorizare mai buna) si partea de suspensii.

View PostCourage, on 01 septembrie 2023 - 08:42, said:

Am yoke de 2 luni si urasc semnalizarea.
Am renuntat sa o folosesc in giratorii; e prea periculos.
Pai... na... americanii oricum nu semnalizeaza in giratorii :)

#32
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Masina gandita de ingineri. Se vede si la ''design'' si la utilizare.

#33
The_Visitor

The_Visitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 13.04.2018

View PostCumulus, on 01 septembrie 2023 - 12:57, said:

Masina gandita de ingineri. Se vede si la ''design'' si la utilizare.
Pardon!
Dacă era gândită de ingineri avea buton la torpedou, nu linii de cod! :D

#34
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Cred ca ai dreptate 😁

#35
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
părerea mea, umilă, este ca nu este gândită nici de ingineri, nici de IT-ști. Este gândită de contabili. Sau, mă rog, șefii de proiect erau contabili, toți.

Edited by danfizesan, 01 September 2023 - 14:41.


#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017
Eu sunt curios, când testează partea de user experience, adica niste oameni testează chestiile astea noi și dau un feedback. Pur și simplu ignora lucrurile astea? Îmi este greu să cred că ăștia s-au plimbat cu mașina și au găsit senzațională treaba cu semnalizarea din butoane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate