Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Tesla model 3 - Refresh 2024

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asadar, aparut oficial azi refresh Tesla Model 3 (Project Highland): https://www.autoevol...ing-220439.html

Quote

So what's new?
- Tesla has changed 50% of the parts on the car
- Two new colors: Ultra Red and Stealth Gray
- Range has increased 12%
- Brand new steering wheel
- There is now ambient LED lighting in the interior. It looks like a spaceship.
- The center console has been redesigned as well. The main screen is now brighter and more responsive.
- Tesla now uses real metal when you touch giving a more premium feel. The materials inside the car in general have been improved.
- Tesla has achieved a 30% decrease in wind and ambient noise, 25% improvement in impact noise and 20% improvement in road noise. Tesla has added acoustic glass to the rear windows. There is also more sound insulation in the car. There is an uptick in the hood to let wind go over more quietly.
- Tesla has upgraded the suspension by fitting new springs and dampers. They've changed the geometry of the front suspension and changed the way they mount the sub frame to the chassis. The tires are also more cushioning.

Quote

There is a significant slate of interior changes as well:
  • A new rear 8-inch touchscreen, giving rear seat passengers control over climate change and entertainment
  • Deleted stalks on the steering column, much as in the Model S and X, with the gear selector now on the touchscreen and turn signal buttons on the left side of the steering wheel
  • Ventilated front seats, which can be controlled from outside the vehicle through Tesla’s phone app, heating or cooling them up before you get in the car
  • Cushier rear seats (now perforated, but not ventilated like the front seats)
  • The sound system has been upped to 17 speakers (from 14)
  • Improved bluetooth microphone performance
  • Improved wi-fi and bluetooth for better connectivity to routers and phone keys
  • A quieter interior than on the original Model 3, due to several changes to aerodynamics and materials
  • Customizable interior ambient lighting
  • Larger rear trunk, up to 594 liters from 561

[ https://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/leaked-photos-show-the-2024-tesla-model-3-hours-before-the-alleged-official-introduction_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/leaked-photos-show-the-2024-tesla-model-3-hours-before-the-alleged-official-introduction-220433_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E jale cu semnalizarile pe volan.
Am condus Tesla Model X pentru o zi si sunt de nefolosit!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gQ6zIHHMlSs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Numai mie mi se pare oribila ideea asta cu o tableta infipta in centrul bordului?

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ia putin sa te obisnuiesti cu tableta, dar nu aia e de fapt marea problema la ea.
Vezi harta bine, poti vedea Netflix, elementele de interfata se misca, mai ales camerele etc.
E altceva.

Problema este ca trebuie sa faci lucrurile altfel, cand vrei sa accesezi chestii precum temperatura +/- pentru care acum nu ai butoane mari pe bord.

Eu vorbesc cu "Siri" (stiu ca nu e Apple).
- increase/decrease temperature by X degrees

E de fapt o chestie de reantrenare reflexe vechi.

La noua semnalizare va iesi cu scandal si vei putea  opta pt maner clasic de semnalizare cu volanul vechi ca optiune.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
La ce pret mai ajunge una ?  Am dat click pe link dar nimic....  :)

#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Oare cand vor incepe livrarile pentru modelul nou?

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

 Adm, on 01 septembrie 2023 - 05:44, said:

E jale cu semnalizarile pe volan.
Am condus Tesla Model X pentru o zi si sunt de nefolosit!
Aaah, deci e un fel de BMW!

#7
The_Visitor

The_Visitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 13.04.2018
Exceptând povestea cu eliminarea "bețelor" chiar îmi place. Mai ales pe roșu, cu jante de 19 și interior alb.
Btw, acum cum mai dai în Reverse, tot din ecran? Era "distracție" de parcat în locuri înguste varianta veche, nu vreau să mă gândesc dacă trebuie să "scotocești" în meniuri de fiecare dată!

 Bogotta, on 01 septembrie 2023 - 06:45, said:

La ce pret mai ajunge una ?  Am dat click pe link dar nimic....  :)
Din ce văd e cu o mie mai mult.
https://www.tesla.co...design#overview
Era 49990 modelul vechi, afaik.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Si au scazut pretul la Model X cu cca 20 000 eur, revenind la pretul din 2019.

Probabil a scazut cererea.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
with the gear selector now on the touchscreen Posted Image  OK, e automata dar totusi...

#10
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 jeffy86able, on 01 septembrie 2023 - 05:50, said:

Numai mie mi se pare oribila ideea asta cu o tableta infipta in centrul bordului?
Depinde de varsta...mie mi se par boring toate masinile care nu au macar o tableta de 10,5" in mijloc...copiii mei cel putin sunt incantati de tableta de la Tesla si ii inteleg.

#11
The_Visitor

The_Visitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 13.04.2018

 Sef-chenko, on 01 septembrie 2023 - 08:08, said:

with the gear selector now on the touchscreen Posted Image  OK, e automata dar totusi...
Ouch! :(
Eu când vă spun că mașina asta e gândită de IT-ști, nu de ingineri... :D
N-are treabă cu faptul că e automată, simplul gest de a da în marșarier și înapoi în drive și viceversa e mai rapid cu un levier de comandă decât cu touch. Idem semnalizarea, e o tâmpenie pe volan, ce faci când ești în sensul giratoriu și volanul e inversat?

Culmea, mi s-a părut atât de comod levierul încât când am revenit la a mea cu selector clasic am șters de câteva ori parbrizul în loc s-o bag în R! :D

Edited by The_Visitor, 01 September 2023 - 08:19.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Faza asta cu controalele de semnalizare, faruri, directie e doar o treaba de obisnuinta. "Muscle memory". Exact aceleasi discutii au fost si la model S refresh dar uite ca lumea s-a adaptat.
Avem un Plaid la firma si cine in foloseste zilnic s-a plans la inceput de controale (vreo luna cred ca l-a tinut) - acum i se par la fel ca orice alte controale ale unei masini. A ... avem versiunea cu yoke, nici macar volan rotund.

Odata ce creierul se adapteaza la noua rutina totul devine exact .... rutina. Nici mai bine nici mai rau.

Edited by ro_explorer, 01 September 2023 - 08:23.


#13
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Treaba cu lipsa manetei de semnalizare e o treaba de cost cutting aiurea. Sper sa poata fi folosite butoanele aftermarket SEXY sa le pui dupa volan ca semnalizatoare.

#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Cum se opreste semnalizarea, mai atingi odata sageata sau ?

E limpede ca unele comenzi trebuie sa ramana clasice pt ca sunt mai bune/rapide, oricat te-ai obisnui cu touch-urile si comenzile vocale.

Am mai vazut un clip cu ceva model de Mercedes nou,  deschis geamu la sofer "Hey Mercedes!"  "Yees, how can I help you"  "open my window"  "ok, I open window"
WTF !! De 10 ori mai rapid e sa apesi pe un buton. Zic ca se da in ipocrizie la unele chestii

#15
The_Visitor

The_Visitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 13.04.2018

 ro_explorer, on 01 septembrie 2023 - 08:22, said:

Faza asta cu controalele de semnalizare, faruri, directie e doar o treaba de obisnuinta. "Muscle memory".
Nu te contrazic dar imho e doar "schimbare de dragul schimbării", nu are nici o utilitate reală. Bine măcar că n-au pus yoke, aia e tâmpenia supremă! OK, Route 66 sau Death Valley, nici un viraj pe o sută de mile, o fi o idee, dar în sensurile giratorii din Europa îți face mâinile covrig!
Avea Bjorn un video.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Semnalizarea nu e o problema de reflex
Daca mergi drept da, bunghesti destul de des comenzile corecte de semnalizare.
Daca esti cu volanul in miscare, gen sens giratoriu, trebuie sa iei ochii de pe drum ca sa nimeresti butoanele, ceea ce e aiurea si riscant.
Apoi pt a opri semnalizarea trebuie sa apesi pe acelasi buton.
Daca faci stanga, mergi si faci dreapta, trebuie sa apesi asa:
Stanga-stanga-dreapta.

#17
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Lasa frate sa aiba si itistii o masina a lor sa mearga cu ea 5 min pana la birou si duminica 30 min in parc.

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Am yoke de 2 luni si urasc semnalizarea.
Am renuntat sa o folosesc in giratorii; e prea periculos.

Cand esti in sens giratoriu si pe serpentine folosesti doar o mana, apasand puternic pe volan, altfel ti se incruciseaza mainile.
Atrnti sa nu lasi volanul sa revina automat la iesirea din curba, ca risti sa nu il prinzi si te loveste puternic.


Disparitia manetei de inainte/inapoi/parking e binevenita.
Manevrarea ecranului e foarte facila si intuitiva.
E antiprost. E o masinuta ce o misti in directia pe care o doresti.
Dc nu merge ecranul ai butoane PNRD ce se ilumineaza langa incarcarorul de telefon.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate