Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Inversare nume cu prenume pe biletul de avion

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Am o rezervare la Turkish si din neatentie am completat invers, prenumele la nume si numele la prenume.
Cunoasteti cazuri in care sa fi fost probleme, sa fi fost impiedicat cineva sa zboare pe acest motiv?
Eu din ce am cautat, nu am gasit asemenea cazuri, toti spun ca ar fi problema minora.
Mai nasol e ca astia de la Turkish  nu permit niciun fel de modificare a numelui, nici cu taxa nici cu nimic. N-am rezolvat nimic la ei, am sunat si la call centerul din Bucuresti (unde doamna de acolo zice ca a pus o nota la rezervare), am incercat si in Turcia, unde au zis ca nu se face nicio modificare, doar sa anulez biletul si sa iau altul dar nu primesc decat taxele de aeroport.

Edited by danigoleman, 27 August 2023 - 16:47.


#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu conteaza, nu da nimeni atentie la asta.

Unii au 10 nume, crezi ca le trec pe toate?

#3
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Asa sper.
La mine e problema ca sunt invers, nu ca n-ar fi toate.
Ideea e ca acum daca vreau sa accesez rezervarea , cand imi cere numele de familie eu trebuie sa pun de fapt prenumele ca altfel nu gaseste.

Am mai auzit si varianta ca daca e in Europa/Schengen nu e problema dar ptr zbor in afara Schengen (eu merg in America de Sud) cica ar conta ?!

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,555
  • Înscris: 30.08.2017
In mod normal nu ar trebui sa fie o problema, dar cel mai bine le scrii pe chat la support sa iti confirme, ca poate dai peste unii cu pitici pe creier.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Sigur nu-i nicio problemă.
Uneori la first name a fost trecut numele și la last name prenumele. Și nu au existat probleme.

Edited by wertyck, 27 August 2023 - 16:58.


#6
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 george_alexandru, on 27 august 2023 - 16:52, said:

In mod normal nu ar trebui sa fie o problema, dar cel mai bine le scrii pe chat la support sa iti confirme, ca poate dai peste unii cu pitici pe creier.

Le-am scris si mi-au spus ca politica lor este de a nu face niciun fel de modificare la numele de pe bilet, doar sa il anulez si sa iau altul. Si ca aceasta inversare "may prevent the   passenger from travelling", nu au dat alte detalii.

Edited by danigoleman, 27 August 2023 - 17:04.


#7
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
Uite, vezi, de-aia comunismul te învăța să-ți scrii numele începând
cu numele de familie, să poți călătorii în toată lumea fără probleme
d-astea (sic)!
On: ai putea să le arăți că tu ai plătit biletul, dacă e cazul.

#8
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Cam scumpa greseala! Nu mai zic ca sunt caposi, ar trebui sa poata modifica, doar nu e in piatra! Se poate modifica la alte companii, low cost, astia care se dau prietenosi cu clientii… nu vor! Pt o mica taxa. Cum adica sa iei alt  bilet, deja aveai loc in avion in principiu, daca schimbai cu alta persoana mai ziceam, din Popescu Monica sa fie Popescu Vasile sau  Ion Ionescu. Asa, cam aiurea relatiile lor cu clientii! Si avand in vedere ruta ta, sunt sanse mari sa ai probleme. Ai si vreo escala ? Editez- ce inseamna anulezi biletul cu numele inversat?! Iti dau banii inapoi?

Edited by SharonCollins, 27 August 2023 - 17:13.


#9
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nu imi dau decat taxele de aeroport (100 si ceva de euro din 800). Escale am in Istanbul si Sao Paulo.
Cica pentru securitate au politica asta de a nu modifica deloc numele, nici macar ordinea.

Ar mai fi varianta, daca chiar "e bai", sa modifice ei orele la un moment dat (ca mai e mult pana la data zborului, e abia in iulie la anul) si atunci sa il pot anula si rambursa complet.

Edited by danigoleman, 27 August 2023 - 17:25.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,555
  • Înscris: 30.08.2017
Mi se pare absurd sa nu existe optiunea (nici macar contra cost) de schimbare date pasager.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Am zburat de vreo patru ori în Turcia din 2017 până acum și niciodată nu au fost probleme că nu era numele complet trecut sau era inversat.

Dacă ai bani de aruncat fă schimbările cerute, Dar eu nu aș schimba nimic.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 danigoleman, on 27 august 2023 - 16:38, said:

Am o rezervare la Turkish si din neatentie am completat invers, prenumele la nume si numele la prenume.
Am pățit eu, dar la Wizz. Nu au fost probleme. Am întrebat înainte la ei.

Edited by Digix, 27 August 2023 - 19:06.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu inteleg de ce ar fi probleme?

#14
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 Smedmscss, on 27 august 2023 - 17:06, said:

Uite, vezi, de-aia comunismul te învăța să-ți scrii numele începând
cu numele de familie
La Maghiari asta e regula: primul e numele de familie, obicei preluat si de catre ardeleni (frecvent) si transmis apoi pe vremea comunistilor

#15
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 Victor5, on 27 august 2023 - 21:38, said:

La Maghiari asta e regula: primul e numele de familie, obicei preluat si de catre ardeleni (frecvent) si transmis apoi pe vremea comunistilor

Pai si in pasaportul romanesc este la fel, intai numele de familie.
Dar la turci in formularul de rezervare e invers, intai prenume si apoi nume.

Edited by danigoleman, 27 August 2023 - 21:55.


#16
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Pai nu e Turcia destinatia lui. Are de facut doua escale, cresc sansele sa fie.  probleme.  

 arg, on 27 august 2023 - 19:08, said:

nu inteleg de ce ar fi probleme?


Adica pe cartea de imbarcare  va fi un nume si pe pasaport e invers.  In Romania se stie de CNP, poti arata cu acte ca esti aceeasi persoana, la altii habar nu au de asta si iti pot refuza imbarcarea.  ☹️ Nu stii peste cine dai!  Daca mergea doar pana la Istanbul ,mai ziceam...Repet, e absurd ca nu se poate schimba numele. Si pierde  700 de euro. Sau se intampla cel mai urat scenariu si ramane  la Istanbul sau Sao Paolo. Sa zicem ca merge cu noroc pana la destinatie, mai trebuie sa se si intoarca, nu? Alte sanse mari de belele.

#17
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 SharonCollins, on 27 august 2023 - 22:29, said:

Adica pe cartea de imbarcare  va fi un nume si pe pasaport e invers.  

Ordinea numelor pe cartea de imbarcare nu cred ca are nicio importanta. M-am uitat acum pe colectia de carti de imbarcare pe care o am acasa si, jumatate sunt cu numele intr-o ordine, celalata jumatate in cealalta ordine. Ba unele au pur si simplu prenumele prescurtat doar la initiala...
Ba chiar  la un zbor Bucuresti-Dubai, desi cu aceeasi companie si pe aceeasi rezervare, la dus e "Nume Prenume" la intors e invers, "Prenume Nume". Deci nu exista un standard, in fiecare aeroport le tiparesc cum vor ei. De altfel, pe cartea de imbarcare nici nu se face distinctie, nu exista 2 campuri cu nume si prenume, exista doar "Name".

Edited by danigoleman, 27 August 2023 - 22:53.


#18
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu-ti bate capul, am mers de nu stiu cate ori cu numele/prenumele inversate. Nu iti refuza nimeni imbarcarea. Iti scaneaza cartea de imbarcare si ce scrie pe bilet tre sa scrie in pasaport, vizual se face verificarea. Nu stiu si nici nu ii intereseaza care e numele si care e prenumele, in unele tari sunt scrise mai intai prenumele, in unele invers, unele au si patronimice (rusi si alte oratanii), unele au al doilea prenume (spanioli, etc). Singurul scop e sa nu mearga altcineva cu biletul tau, aia e tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate