Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Inversare nume cu prenume pe biletul de avion

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu o sa ai nici o problema, nicaieri. Oricum cand faci check-in-ul online le poti corecta.

Singurul lucru la care trebuie sa ai grija e la check-in online. Nu stiu Turkish cum are, nu am fost cu ei niciodata, dar pentru a putea incepe procesul de check-in unele companii cer, pe langa confirmare sau ticket id si numele (last name). Treci acolo prenumele si mergi mai departe. Cand ajungi la detaliile personale, corectezi.

#20
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Da, m-am gandit ca poate cu check-in online as putea evita posibile probleme care pot sa apara la ghiseul de check-in din aeroport.
Numai ca, din cate stiu, ptr zboruri internationale uneori nu iti da boarding pass pe mail (chiar daca te lasa sa alegi locul), iti spune ca trebuie neaparat sa treci pe la ghisseu ptr a primi cartonul.

Nu stiu cum e cu modificarea de care zici, m-as cam indoi ca te lasa la check-in sa corectezi numele ptr ca asa oricine ar putea schimba numele in momentul acela si lasa pe altcineva sa zboare, ceea ce bineinteles ca ei nu vor.

Intre timp am reusit sa ii contactez pe cei care se ocupa de check-in pe OTP si ei zic ca , atat timp cat numele sunt corecte, nu e nicio problema ca sunt inversate.
Acum, sper sa fie de aceeasi parere si cei din aeroportul de intoarcere.

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am avut o data problema astaa un zbor in Italia, nu mai stiu cu ce companie si pe ce aeroport si la Check-in/drop off ne-a comentat tanti aia (din Italia) ca am gresit, ca sunt nume inversate si ea ar putea sa nu ne permite zborul ca nu e aceeasi persoana dar pana la urma s-a calmat singura si ne-a lasat. De atunci verific de 2 ori sa fie totul bine.

Da, nici eu nu-mi amintesc sa poti edita numele la check in. Poti edita nr pasaportului si alte date dar nume nu imi amintesc. Campul e needitabil.

Edited by mdt, 31 August 2023 - 16:33.


#22
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 mdt, on 31 august 2023 - 16:32, said:

ne-a comentat tanti aia (din Italia) ca am gresit, ca sunt nume inversate si ea ar putea sa nu ne permite zborul ca nu e aceeasi persoana

Pai daca o luam asa, daca m-ar chema ceva gen Popescu Ion, cred ca as putea sa gasesc pe cineva pe care il cheama la fel ca pe mine si sa ii vand biletul. Nu ar trebui neaparat sa gasesc un "Ion Popescu". Ca pana la urma asta e toata grija lor, a companiilor aeriene, ca nu cumva eu sa nu pot sa zbor si sa dau biletul altcuiva.
Insa numele meu de familie  nu cred ca il are nimeni drept prenume.

PS: Intre timp a raspuns si biroul Turkish din Buenos Aires. Cica au adaugat si ei o nota la rezervare si n-ar trebui sa fie nicio problema.

Edited by danigoleman, 31 August 2023 - 16:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate