Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre copiat in scoala/liceu/facultate

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Acest topic vine in urma unei discutii pe care am avut-o azi cu fata mea; o discutie tardiva.

Trecand prin scoala clasica romaneasca, a copia a insemnat pentru mine si pot zice generatia mea, ceva natural.

Personal stiu ca am fost o tocilara, dar ma amagesc ca eram tocilara selectiva, adica 10 la Matematica, Fizica, Chimie, dar am avut si am oroare de materiile unde memorarea insemna nota 10.
Acolo copiam, ca toata clasa, iar ca target avem minim nota 8.

9-10 era normal
8 era o zi proasta
7 insemna ca esti prost

Pentru ca eram tocialara, profesorii nu se gandeau ca as copia, iar colegii imi ziceu "Poker face", pentru ca copiam stand in prima banca.
Copiatul era motiv de fala pentru generatia mea.

Mi-am dat seama ca examenele unde nu s-a copiat, au fost exclusiv cele unde exista miza, in rest copiatul era ca respiratul - ceva acceptat ca fiind normal.

Nu s-a copiat la admiterea la liceu si la admiterea la facultate.
Acceptarea tacita a copiatului este o supapa neoficiala a unui sistem educational prost.

Toata lumea "castiga":
- rezultatele sunt false, dar neexistand miza, nu exista impact imediat
- profesorii nu sunt deranjati, pentru ca oficial ne merge bine
- parintii accepta sa fie mintiti, pentru ca altfel ar trebui sa se implice si profesorii ar fi trasi la raspundere
- copiii sunt copii.

Se copia la lucrarile de control, la teze, la Bacalaureat, la Licenta etc, de aceea cand s-au introdus camerele de filmare la Bacalaureat, a fost un soc sistemic.
Pentru generatia mea Bacalaureatul era un stres inutil, 5 materii (apoi 7), din care personal doar una se regasea la examenul de la Facultate.
Un Bac luat cu 10, urmat de o ratare la o facultate cu 5 concurenti/loc, era jale, pe cand un 7 la Bac (media minima pt acceptare la facultate), urmata de admitere la Facultate = succes!
Nici dracu nu ma intrebat vreodata ce medie am avut la Bacalaureat (9.80 btw si am copiat la lb Franceza si Limba Romana de am rupt).
Profa de liceu de Limba si Literatura Romana era "nebuna clasica", deci 4 ani am studiat exclusiv Eminescu si ceva scriitori interbelici.
Desigur, subiectele de la Bac nu se incadrau in cele studiate...

===

Asadar, subiectul copiatului l-am ocolit cu copiii mei toata scoala generala, pe ideea ca il voi aborda atunci cand inevitabil vor fi prinsi Posted Image

Spre marele meu soc, urmat de o mare rusine, copii mei s-au aratat ORIPILATI de ideea de a copia.

Le-ar crapa obrazul de rusine sa copieze si sa riste sa fie prinsi.
Mi-am dat seama ca nu e doar frica de a nu fi prinsi, ci e stigmatul care l-ar avea in scoala.
Sa fie chemati la directoarea educationala si apoi sa fie chemati parintii la scoala, totul culminand cu mutarea obligatorie la alta scoala daca situatia se repeta.
Toti colegii ar sti ca a copiat, s-ar considera ca bursa sa nu e luata pe merit!
- Tu mami, ai copiat? Posted Image
- Puuutin...
- Tati?
- No comment (asta crapa de ras)
===

Nimeni nu copiaza, pentru ca consecintele sunt drastice si exista solutii daca ai o zi proasta.

Si aici de fapt este cheia problemei, la care invatamantul de stat e orb.
In societatea romaneasca suntem daltonisti - e alba sau neagra.
E bine sau e rau.
Esti destept sau prost.
Oficial, nu exista a doua sansa, de fapt nu exista ideea ca ar putea sa existe o greseala vs planul ideal.

O nota mica nu e sfarsitul lumii, iar situatiile inevitabile sunt tratate punctual, adica elevul este ajutat de profesor sa identifice si sa rezolve problemele.
Daca totusi situatia continua, este adus in problema si parintele, pentru identificarea altor solutii.
Am vazut situatii in care parintii au considerat ca fericirea copiilor este mai importanta decat nota, deci cat nu e prostul clasei, e acceptabil.
Nu toti sunt facuti pentru materiile de Real, asa cum nu toti au inclinatii artistice.

Targetul NU este nota 10, ci intelegerea materiei, macar la nivel mediu.
Este acceptat faptul ca nu suntem toti egali, suntem diferiti.

Mai mult, o nota mica, nu e scrisa in catalog cu cerneala rosie, ci elevul are sansa sa isi imbunatateasca nota, adica un fel de "marire" in Facultate.

P.S. Daca nu era clar, scoala e privata.

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
In anul 3 de facultate unul din profesori a facut un experiment pe noi in cadrul unui studiu al sau. Examenul a fost cu orice sursa de informare pe masa, anuntat de dinainte insa nimeni nu a stiut subiectele. 50% din studenti au picat examenul. 2 note de 10 restul 8-5 (15 studenti)

Concluzia sa a fost ca nu copiatul e problema ci examenul care e copiabil.

Si atunci ne-a zis domnul profesor: "Bai baieti, un inginer bun e ala care le stie pe toate. Un inginer genial e ala care are la dispozitie toata informatia si stie sa caute in ea". Si are dreptate. In practica la companii nu te intreaba nimeni sa zici pe derost. Ai totul la dispozitia ta, trebuie doar sa stii sa lucrezi cu informatia si sa practici.

PS: Exceptii anumite meserii specifice gen Medici, etc... unde mi-as dori sa ma opereze pe stanga la pancreas nu pe dreapta ca asa i-a dat hint ChatGPT.

Edited by MooF2010, 21 August 2023 - 01:00.


#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 Adm, on 21 august 2023 - 00:32, said:

P.S. Daca nu era clar, scoala e privata.
Eram frapat pana la partea asta. E diferenta foarte mare intre scolile publice si cele private la noi in tara. Ma gandeam ca poate locuiti in alta tara si d-aia are atitudinea asta, laudabila, as zice.

Da, experienta mea e foarte similara cu a ta. S-a copiat peste tot. Am colegi care au terminat automatica fara sa invete deloc. Si insist pe cuvantul DELOC. Unul a recunoscut ca i-a placut o materie dintr-un semestru, si ala a fost singurul examen la care nu a trebuit sa copieze. O duce foarte bine acum, castiga bine, nu prea face ce-a invatat acolo, dar da bine pe CV.

Ce-i drept, eu am facut scoala/liceu/facultate inainte de camere si etc, dar tin minte clar ca am dat altora la capacitate, ca s-a copiat la bac (la fizica au iesit supervizorii din sala vreo 5 minute), ca se copia in draci la facultate cu handsfree d-alea aproape invizibile.
Inclusiv la admitere la facultate s-au trimis sms-uri cu rezultatele problemelor, s-a comparat cu ce-au facut altii, etc.

Mie intotdeauna mi-a fost frica sa nu fiu prins asa ca am copiat mult mai putin decat as fi putut, incercam sa invat ca fraieru', si luam note mici, cred ca doar 2-3 examene le-am luat pentru ca am copiat.

...that being said, personal mi se pare ca nu a contat deloc in viata mea. Nu am avut joburi legate de ce-am facut p-acolo, ce stiu am invatat pe cont propriu, sunt foarte putine lucruri cu care am ramas in urma facultatii, si alea oarecum asa, gen 'side-quest'. Nimic din chestiile esentiale nu mi-au fost de folos (cred), doar ideea de 'a invata sa inveti'.

 MooF2010, on 21 august 2023 - 00:52, said:

Examenul a fost cu orice sursa de informare pe masa. 50% din studenti au picat examenul. 2 note de 10 restul 8-5 (15 studenti)
Asa ar trebui sa se dea toate examenele, dar ar fi greu la unele materii.
Dar mi se pare ca e absolut adevarat, ca-i mai important sa inveti sa gasesti (eventual) rapid ce te intereseaza decat sa memorezi rahaturi.

Edited by TehCube, 21 August 2023 - 00:58.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Daca nu esti pregatit sa accepti raspunsul, mai bine nu intreba.

In vara asta am facut o mica intalnire familiala a celor 4 din ultima banca.

La un spritz s-a deschis si subiectul copiatului, ca sunt amintiri de arme, cu... fala.

Mi-am adus aminte cum copiam in liceu si cat de tampita era situatia.

Cate eforturi facem ca sa copiem la materii imbecile.

1. Toti citeam materia, adica nu eram tandari si toti faceam meditatii in draci pentru facultate, adica pur si simplu NU era timp, nu ca mergeam prin cluburi.

2. Pe rand, in functie de capacitati ne ocupam de copiute. Erau o insiruire de caractere si spatii, dar erau inteligibile pentru noi.
Rolul lor erau de a ne ajuta in memorarea reperelor, sa abordam toate punctele cerute.

3. Doi dintre noi aveau calculator (eu nu aveam si faceam copiute la tata la munca) si scoteau pe A4 cu font minuscul copiutele.
Fiecare pagina de copiuta era 1/4 A4.
Ideea fiind sa le poti acoperi cu palma total si rapid.

4. Mergeam la xerox si micsoram de inca 2x copiutele.
Desi puteam folosi de la inceput fonturi mai mici, imprimantele cu cerneala creau probleme la detaliile microscopice, de aceea foloseam micsorarea la Xerox.

5. Aveam teancuri de copiute si cuprinsul era scris pe banca cu creionul.
Cand primeam subiectele identificam exact de ce pagini avem nevoie din copiute, iar cu o miscare naturala stergeam cuprinsul de pe banca si asteptam macar 10 minute pana sa ne apucam sa copiem.

In primele minute, cei slabi de inger erau rapid prinsi, dar noi scriam furibund, adesea aberatii pe ciorna.
Asadar, e nevoie de pregatire si strategie!

FFD
Toti o ducem bine, dar niciunul nu practica meseria pentru care am absolvit facultatea.

===
Nici ai mei nu copiaza.
Mai in gluma, mai in serios, i-am zis baiatului ca daca vine acasa cu un "avertisment scris" (un fel de cartonas rosu), promit sa nu ma supar.
E prea cuminte si in lumea sa, si nu e singurul.

Attached File  raducioiu.jpg   186.83K   155 downloads

Edited by Courage, 21 August 2023 - 01:11.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MooF2010, on 21 august 2023 - 00:52, said:

In anul 3 de facultate unul din profesori a facut un experiment pe noi in cadrul unui studiu al sau. Examenul a fost cu orice sursa de informare pe masa, anuntat de dinainte insa nimeni nu a stiut subiectele. 50% din studenti au picat examenul. 2 note de 10 restul 8-5 (15 studenti)

Concluzia sa a fost ca nu copiatul e problema ci examenul care e copiabil.
Am avut si eu experiente similare. Cam asa ar trebui sa fie evolutia/reforma invatamantului in RO.

E nu am copiat aproape deloc. Pur si simplu nu eram in stare si mi se parea futil.
Exceptie au facut extemporalele/examenele unde profesorii acceptau/incurajau asta. De ex. Lb. Rusa, Economie politica si altele asemenea.

Edited by pasilla, 21 August 2023 - 01:18.


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Ia uitați-l pe ãsta..Sã vã piarã cheful sã mai copiați! :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rbzJTTDO9f4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by caiuscorneliu, 21 August 2023 - 02:40.


#7
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.06.2023
La privat platesti...e ca si cum ai copia la meditatii Posted Image...

Sunt si ei (copiii) constienti ca se plateste.

La stat e altceva.

Iar copiatul se incuraja in scoala. La lb romana nu conta parerea ta, conta parerea criticului. Deci, copiai si tu comentariul din nu stiu ce culegere. Asta nu e copiat ?

Si scoala e mai mult pentru profesori decat pentru elevi///// Luat (citat) de la Steve Jobs (la ei invatamantul e mai mult pentru parinti) si adaptat la noi.

Posibil ca asta sa fie situatia si pentru scolile private de la noi....unde scoala e mai mult pentru parinti decat pentru copii.

Curios...de ce ati optat pentru o scoala privata si nu una de stat ? Nu e statul mai bun ? La cele bune stiu ca se intra pe pile.

Edited by Jimbo91, 21 August 2023 - 03:01.


#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Buey, eu am avut PROFESORI care mi-au (ne-au) spus ca hotul neprins e negustor cinstit. Am copiat si eu (in general comentarii literare, desi acuma recunosc ca mi-a prins bine cum ne chinuia profesoara in generală sa producem MINIM 8 pagini de analiza literara de 2 ori pe saptamina, pe ascultate).

Dar altfel n-am avut nevoie sa copii, pentru ca am învățat mai tot timpul ce-mi placea (limbile străine, citeam si învățam si pe linga materie) așa ca la Bac am luat LEGIT 9,50 si 10 la franceza si engleză. La engleză oral (eu deja eram la cel mai bun liceu din județ) am avut examinatoare care nu mai știau ce sa ma întrebe.

Deci, cam ăsta e secretul necopiatului, sa înveți ce-ți place si profesorii sa știe să-și vinda marfa, si sa nu ceara de unde nu-i (interes).

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Și al meu copil ce e acum la facultate mi-a spus că e mare păcat că el nu știe să copieze.
I-am povestit despre copiuțele sub forma de țigară scrise pe hârtie de calc de 8 cm lățime și aproape juma de metru lungime, rulate ca benzile de magnetofon, având 2 bete de chibrite lipite la capete și legate cu un elastic.
Aveam din astea la obiectele de toceala (economie politica, istorie, unde nu îmi plăcea să țin minte tot de acolo).

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Copiatul e o arta. Trebuie sa fii inteligent ca sa copiezi.
Am avut profesor in facultate care i-a picat pe aia care n-au copiat. Vorbesc serios.

#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
avand o memorie extrem de proasta, efectiv pentru mine scoala a fost o tortura. deci am copiat destul de mult. cred ca citeam cel mai mult din scoala(efectiv devoram carti), iar profa de romana imi zicea ca ar trebui sa citesc mai mult si aveam printre cele mai mici note.

chiar si la facultate, la Calculatoare, cei care ati prins 5 ani stiti ca erau o groaza de tampenii de materii, multe nici nu le mai tin minte, dar la care trebuia efectiv sa tocesti. Chiar si acum la munca, ma pot prinde repede de rezolvarea unei probleme, dar daca ma intrebi peste 3 luni sa rezolv acelasi lucru, efectiv e mai usor pentru mine sa gandesc logic rezolvarea decat sa-mi amintesc cum am facut data trecuta.

n-am avut niciodata o parere buna despre scoala, efectiv nu am inteles la ce te ajuta, acum la 38 de ani tot parerea asta o am. daca vreau sa invat de exemplu despre psihologie, bag cateva carti de referinta, mai casc un ochi la niste discutii pe net, la un youtube si inteleg cam care e treaba. asa daca m-as duce la facultate, cine stie de ce ”profesori” dau, care cine stie ce au inteles si cine stie cum mai stiu sa si explice. profesorii ar trebui sa fie mai mult pentru q&a nu pentru lecturat. ma uitam si la cei care stiau programare deja in facultate si aveau job unde faceau chestii mult mai complicate decat ne predau noua la scoala, dar tot le era greu sa treaca de anumite materii, dar, stateau pentru diploma.

Edited by bobitad, 21 August 2023 - 06:34.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Tipiric, on 21 august 2023 - 05:52, said:

Am avut profesor in facultate care i-a picat pe aia care n-au copiat. Vorbesc serios.
Cand dai pagina goala se intampla sa pici examenul.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
In liceu copiam la unele materii, alea care nu prezentau interes.

La BAC nu am copiat, eram destul de stapan pe situatie asa ca nu a fost nevoie. Dar imi aduc aminte o situatie la chimie organica in care ma certam cu ala din spate pe rezultatul unei probleme. La un moment dat vine profesorul si ne spune sa vorbim mai incet, ca se aude pe hol. Pana la urma a fost ca mine, eu am luat 10, ala nu.

Altfel, la un moment dat, prin clasa a 11-a am luat 1 la fizica pentru  copiat. A fost asa...un sentiment de mandrie, pentru ca era singura nota ce imi lipsea din palmares. Pana la urma, note de 10 ia toata lumea, dar sa iei toate notele de la 1 al 10...

#14
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 Jimbo91, on 21 august 2023 - 03:01, said:

Iar copiatul se incuraja in scoala. La lb romana nu conta parerea ta, conta parerea criticului.

Deci, copiai si tu comentariul din nu stiu ce culegere. Asta nu e copiat ?
Ceea ce este foarte logic si normal.


Nu. In cel mai rau caz se numeste plagiat.


ON: am copiat la materii de umplutura.
M-am simtit viteaz? Nu
Mi-am atins scopul? Da.

Am avut colegi in facultate care cheltuiau inutil timpu' cu copiute si "servite".
Mai bine invatau corect si inginereste.
Da' asta era parerea mea si n-am vrut s-o bag pe gat nimanui.

#15
Daikon

Daikon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 10.03.2022
Copiatul e un sport, la care daca nu ai talent, asta e, nu il practici. Dar sunt si profesori ce te forteaza sa faci asta prin modul lor de notare. Iar altii, care noteaza fara sa le pese ce ai scris pe acele foi

Am exemplu de profesor in facultate la care daca scriai prea repede, te dadea afara ca sigur il copiezi; daca scriai prea incet, te dadea afara ca nu stii si ai venit degeaba. La el examenul dura maxim 10 minute, iar la final, in functie de cat de bine se trezea in ziua aia si eventual il mai enerva careva sau nu pe parcurs, el avea metoda 9:1. Adica, era ok, 9 treceau si 1 pica, era prost dispus, 9 picau si 1 trecea. La el nu exista examen la care sa nu fie cineva picat. Dupa ce lua foile, nici nu le citea, se stia ca nota este 5 si asteptai zarul, treci sau pici.

Un alt profesor, la care iar nu conta ce scrii, dar trebuia sa scrii mult, adica fara 7 pagini erai ca si neprezentat la examen. Am avut colegi ce au venit cu servite, au pus efectiv antetul pe cursul copiat 1:1, au picat pe motiv ca nu au scris suficient.

#16
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Teza la romana...primul trimestru . Profesoara a  scris pe  tabla 5 subiecte si a  spus ca  va  alege dintre acestea  unul  singur . A fost coada la  librarie , ca sa  cumparam  caiete Posted Image . 5  caiete = 5  subiecte.La momentul "H" schimbai  caietul . Mergea  "figura" doar primul trimestru...

Edited by scub, 21 August 2023 - 07:09.


#17
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Am copiat si eu la unele materii, insa existau materii unde nu se putea copia. Laboratoarele erau facute in asa fel incat sa fie imposibil copiatul, mesele erau facute ca niste plansete, orientate putin oblic sa-i permita profesorului sa vada in banca ta, spatele nu era acoperit...
Insa ideea de baza era ca munceam la copiute cate o zi intraga, sa le scriem si sa le facem mici, ca sa incapa in palma. De multe ori nu mai trebuia sa copiez, pentru ca imi intra in cap lectia. Eventual aruncam pe fuga un ochi si imi aminteam paragrafe intregi. Mai mult era ideea de copiat in sine, decat copiatul propriu-zis. Asta s-a intamplat doar in perioada de dupa revolutie, anii 90, clasele X-XII, si la colegiu. Inainte, in perioada 80-88 nu se punea problema de asa ceva, erai scos in fata scolii si te stia toata scoala. Desi profesorii erau obligati sa treaca cam pe toata lumea, inclusiv elevii romi, erai vazut prost in clasa daca lipseai sau aveai numai note mici. Practic, erai in afara colectivului si nimanui nu-i placea acest aspect...
Pana prin clasa a 6-a invatam pe rupte, si apoi m-am puturosit. Oracole de amintiri si muzica, nu mai aveam timp de invatat. Luam note bune din inertie, pentru ca profesorii de gimnaziu ma stiau ca si un elev bun, insa care mai are o zi proasta. Abia in clasa a 8-a, in 1988 am luat primul 5 la limba Romana. Parca a cazut cerul pe mine. La liceu am inceput invers. Lucrari neanuntate cu timp de raspuns 2-3 minute dupa fiecare intrebare, unde era imposibil copiatul. Aici am inceput cu note mici, urcand spre note de 9 spre sfarsitul liceului. Eu cred ca perioada de dupa revolutie a fost cea mai libera si ciudata, pentru ca atunci fiecaruia ii era frica si de umbra lui, si profesorii, si elevii...

Edited by 2Unlimited, 21 August 2023 - 07:11.


#18
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
ADM - Este ciudat ca ai limbajul ala si esti mama.
Sa nu mai folosesti in viata ta limbajul ala, poate fata ta o sa-l imprumute si oricum face parte din a mai urata catergorie sociala.
Fata sau baiatul de bani gata, pe astia ii uram toti, nu contau ca invatau pe bune, ca oricum erau cu meditatie, aveau plasa de siguranta a familiei.

Courage - Fain, mi-ai adus aminte de copilarie.
Am copiat folosind toate metodele disponibile. Scris pe banca, scris pe mana, degete, caiet, spatele la linie, copiat de la cartea sau caietul bagat in banca.
Si am stat si m-am gandit? Ba? Tu chiar crezi ca noi copiam fara ca cadrele didactice sa stie?
Eu zic ca stiau, doar ca nu ii interesau.

Am facut scoala generala intr-o scoala de fita, se doreau de elita, eu doar eram aproape de scoala respectiva, eu nu am invatat si nu am tras la liceu si facultate cat am invatat la scoala generala.

Tocilari, cei cu 10 nu au facut nimic.
Tara este condusa de cei cu 7.

Nu ca cei cu 7, ca era greu sa iei 7 la o materie cu profesoara dornica de afirmare finaciar fara meditatie.
Am facut bani intelegand orasul si tara.

Am gandit ca Craiova o sa se deopopuleze, panica si fuga de Craiova o sa inceapa pe la 250-200 de mii de craioveni.
Momentan sunt la faza cu mutat pe langa satele devenite cartiere pe langa Craiova si stat in aglomeratie zilnic.
Au inceput sa emigreze.

In viata toate au o logica. Iti inveti copilul sa traga aiurea, sa isi strice vederea, asta inainte sa inceapa viata, termina facultatea cu sifoane si cu gand de coretitudine.
Nu ii bine, daca doreste sa emigreze? Este ok, dar au si ei coruptia lor.

Ce vreau sa zic? Sa nu isi piarda mintile cand educi un copil sa fie corect si descopera ca viata nu este corecta.
Nimenea nu intreaba de unde sunt bani.

Edited by MindArchitect, 21 August 2023 - 07:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate