Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

grinzi KVH versus Grinzi Lamelare tip Glulam

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut,
As avea si eu o nedumerire care sunt principalele plusuri si minusuri intre grinzile KVH si Lamelare, amandoua avand avize GL24.

Poate ma ajuta din intamplare un strucutrist care proiecteaza cu grinzi de lemn.

Am inteles ca grinzile KVH nu se preteaza pentru carpiori sau grinzi de sustinere.....
Mi se pare ciudat dar poate ma lumineaza si pe mine cineva....
Multumesc

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,451
  • Înscris: 28.10.2018
Grinzile glulam se construiesc prin lipire a mai multor segmente mai mici intr-o sectiune oricat de masiva sau de lunga, nu depinzi de lungimea sau grosimea unui trunchi de copac.

Grinzile de lemn masiv sunt cel putin la fel de bune sau superioare dpdv structural, dar depinzi de dimensiunea trunchiului de copac ca sa o scoti la lungime si sectiune. Asta se traduce printr-un cost mai mare din cauza logisticii mult mai anevoioase.

In constructiile de lemn moderne de inalta performanta, gen blocuri de 10 etaje, se foloseste exclusiv glulam din motive lesne de imaginat.

Edited by abac, 19 August 2023 - 19:24.


#3
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@abac nu ai zis nimic de grinzile KVH ?

Ca si rezistenta stiam ca lamelarul e superior grinzii din lemn masiv,  mai ales ca in timp nu ar trebui sa apara fisuri si nu numai

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,451
  • Înscris: 28.10.2018
Ba am zis. Sunt grinzi masive. Depind de trunchiul de copac. Sunt super OK structural, corelat evident cu rezistenta structurala a soiului de lemn utilizat.

Stramosii nostri au folosit grinzi masive la capriori, grinzi de sustinere (orice o fi insemnand asta) de mii  si mii de ani, cu metri de zapada pe acoperisuri, si nu s-a prabusit casa pe ei.

Grinda lamelara tot din copaci e facuta. Nu e fix nicio diferenta structurala intre doua grinzi (glulam sau masiva) din acelasi tip de lemn si de aceeasi dimensiune.

Asa cum am zis, singurul avantaj al glulam este ca poti construi o grinda de 25 de metri lungime, 1,5 metri inaltime, 1 metru latime, chiar si cu o sectiune variabila, fara sa trebuiasca sa tai un Sequoia pentru asta. Merge si cu copaci mai mititei, furati din codrii romanesti.

Edited by abac, 19 August 2023 - 19:53.


#5
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
E clar ca niste bucati din lemn lipite intre ele nu is la fel de rezistente ca o bucata de lemn intreaga.
Oricat de multa vrajala baga in marketing, avize etc bunul simt ar trebui sa iti dea de gandit

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,451
  • Înscris: 28.10.2018
Lasa-ne sa ghicim. IT?

#7
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 abac, on 19 august 2023 - 20:27, said:

Lasa-ne sa ghicim. IT?

Adica?

#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Adică un IT-ist iși dă cu părerea despre grinzile de lemn. Și da, acea părere e greșită! Din toate punctele de vedere grinzile glulam sînt de preferat grinzilor de lemn masiv, singurul criteriu unde ar putea exista o discuție fiind cel estetic.

Edited by crislacor, 19 August 2023 - 21:18.


#9
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 crislacor, on 19 august 2023 - 21:17, said:

Adică un IT-ist iși dă cu părerea despre grinzile de lemn. Și da, acea părere e greșită! Din toate punctele de vedere grinzile glulam sînt de preferat grinzilor de lemn masiv, singurul criteriu unde ar putea exista o discuție fiind cel estetic.

Am inteles., nu pe mine ma intrebai.....daca sunt IT-ist.
Culmea si eu sunt :D dar ..... cum ziceam si eu si ai zis si tu stiu ca grinzile tip glulam sunt superioare.
Acum intervine problema mea.... grinzile KVH ..... cum sunt in raport cu glulam, lamelara ?

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Cum adică „cum sunt”? La ce anume te referi?

P.S. Nu eu am întrebat chestia cu „IT”...:)

#11
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Scuze @crislacor,  ma itneresa din punct de vedere structural daca sunt mai proaste decat lamelare. De asemeena daca pot fi folosite pentru capriori si in geenral pentru construirea unui acoperis. (KVH)

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Da, sigur că sînt potrivite pentru acoperișuri! Evident, vorbim despre grinzi drepte, dacă ai nevoie de arce sau alte briz-briz-uri va trebui să te îndrepți spre glulam.

P.S. Niște info: https://www.hornbach...ru-constructii/

#13
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008
Este adevărat că se pot executa în orice dimensiuni grinzile lamelare, dar prețul este dublu comparativ cu aceeași grindă din lemn masiv....

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,451
  • Înscris: 28.10.2018
Nu te hazarda la astfel de afirmatii. Ia cumpara o grinda de 20 de metri lungime si sectiune 1 metru patrat din lemn masiv.

Edited by abac, 19 August 2023 - 22:06.


#15
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 29.08.2009
Ce este lemn kvh ?  Lemnele de constructii (KVH® Konstruktionvollholz) sunt grinzi obtinute din prisme uscate si imbinate in dinti, care ofera o stabilitate mai mare decat lemnele brute. Se utilizeaza la lucrarile de constructii generale si dulgherie.
Restul comparatiei este simplu

#16
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 17.03.2008

 abac, on 19 august 2023 - 22:05, said:

Nu te hazarda la astfel de afirmatii. Ia cumpara o grinda de 20 de metri lungime si sectiune 1 metru patrat din lemn masiv.
Nu mă hazardez. Eu am cerut oferte pentru dulapi 5x20 cm, 10x20 cm etc, pentru construcția unei case. Cea mai mare lungime fiind de 5 metri. Iar prețul era de cel puțin 2,5 ori mai mare decât al celor din lemn masiv.


#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,451
  • Înscris: 28.10.2018
Alea sunt bete de chibrituri. Usor si ieftin de obtinut la cat lemn inca se fura. Normal ca sunt mai ieftine.

Incearca grinzi mari. Acolo se schimba radical macazul.

#18
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Multumesc pentru toate informatiile de pana acum...
As dori daca e cineva din discutie, daca e inginer structurist.....as dori sa ma sfatui legat de niste sectiuni .
Eu am un mic proiect ....dar cum nu gasesc grinzi pe dimensinile dorite....iar daca incerc sa le coamand ma costa foarte mult, as dori sa ma pliez pe niste dimensiuni ce le gasesc in "stoc".
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate