Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

grinzi KVH versus Grinzi Lamelare tip Glulam

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,758
  • Înscris: 29.11.2007

View Postrodanny, on 19 august 2023 - 19:15, said:

Va salut,
As avea si eu o nedumerire care sunt principalele plusuri si minusuri intre grinzile KVH si Lamelare, amandoua avand avize GL24.

Poate ma ajuta din intamplare un strucutrist care proiecteaza cu grinzi de lemn.

Am inteles ca grinzile KVH nu se preteaza pentru carpiori sau grinzi de sustinere.....
Mi se pare ciudat dar poate ma lumineaza si pe mine cineva....
Multumesc

Grinzile lamelare sunt facute din straturi de lemn, incleiate, sub presiune. Imbinarile sunt aleatoare, astfel incat punctele "slabe" sun "dispersate" in masa elementului de constructie. In plus, ca orice ginda lamelara, rezistenta este sporita exact datorita felului in care sun construite. Grinzile lamelare se recomanda pentru capriori, grinzi, etc. Surorile mai mari :) ale grinzilor lamelare, sunt grinzile glulam.

KVH-urile sunt grinzi din elemente masive, imbinte in dinti. Imbinarile in dinti nu rezista la solicitarile la care sunt supusi capriorii si grinzile. KVH-urile sunt recomandate pentru elementele verticale; stalpi, popi, etc.

Spor!

#20
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@DIY, grinzile lamelare sau glulam sunt acealsi lucru.

Sper sa nu se considere reclama.....dar citeam pe pagina de mai jos...

https://www.basil-in...-60x100x5000mm/

GRINZILE KVH pe care le comercializam au rezistenta mecanica mare, avand clasa de rezistenta C24, motiv pentru care acestea pot fi:
-elemente structurale folosite la constructii de cladiri rezidentiale si comerciale moderne, de tip timberframe.
-elemente structurale folosite la constructii de case pasive
-elemente structurale folosite la constructii de acoperisuri
-grinzi aparente (vizbile) pentru tavane
-elemente strcuturale folosite la constructii foisoare si pergole
-etc.

Din textul de mai sus....inteleg ca pot fi folosite structural...deci si la capriori si la grinzi nu doar vertical....
Oare.....cum o fi?

#21
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

View PostDIY, on 22 august 2023 - 09:52, said:

Grinzile lamelare sunt facute din straturi de lemn, incleiate, sub presiune. Imbinarile sunt aleatoare, astfel incat punctele "slabe" sun "dispersate" in masa elementului de constructie. In plus, ca orice ginda lamelara, rezistenta este sporita exact datorita felului in care sun construite. Grinzile lamelare se recomanda pentru capriori, grinzi, etc. Surorile mai mari Posted Image ale grinzilor lamelare, sunt grinzile glulam.

KVH-urile sunt grinzi din elemente masive, imbinte in dinti. Imbinarile in dinti nu rezista la solicitarile la care sunt supusi capriorii si grinzile. KVH-urile sunt recomandate pentru elementele verticale; stalpi, popi, etc.

Spor!
Exact asta am intrebat, ca rol de căprior și răspunsul producătorului a fost că se poate folosi!
Unii ca să vândă pot spune orice!

#22
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@san-62 si eu am pus aceeasi intrebare la inceputul topicului deocamdata vad ca sunt pareri diferite..... tot astept poate apare un inginer.....structurist...care chiar poate sa isi dea cu parerea pe bune.

Pe e alta parte in general stiu ca nu cedeaza niciodata lipitura ....doar langa , nu permite stasul. Una din contiile GL24 e ca nici o imbinare lipita sa nu cedeze, doar langa.

#23
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
nimeni nu mai zice nimic?

#24
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Seara buna...nici un inginer pe aici?

#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,758
  • Înscris: 29.11.2007

 rodanny, on 22 august 2023 - 14:54, said:

@DIY, grinzile lamelare sau glulam sunt acealsi lucru.

Pai nu asta am spus si eu?? Geez ...

 DIY, on 22 august 2023 - 09:52, said:

Grinzile lamelare se recomanda pentru capriori, grinzi, etc. Surorile mai mari Posted Image ale grinzilor lamelare, sunt grinzile glulam.

 rodanny, on 22 august 2023 - 14:54, said:

[...]Din textul de mai sus....inteleg ca pot fi folosite structural...deci si la capriori si la grinzi nu doar vertical....
Oare.....cum o fi?

Fa cum crezi ... Daca ignori explicatiile care ti s-au dat, fa cum crezi ...

 san-62, on 22 august 2023 - 16:47, said:

Unii ca să vândă pot spune orice!

Adevarat, din pacate.

#26
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 DIY, on 28 august 2023 - 11:42, said:

Pai nu asta am spus si eu?? Geez ...




Fa cum crezi ... Daca ignori explicatiile care ti s-au dat, fa cum crezi ...



Adevarat, din pacate.

Nu e vb ca sa fac cum cred.... mi-as dori sa gasesc undeva informatii corecte, de asta speram sa apara in discutie si un inginer.
Nu stiu unde as putea gasi niste documentatie de unde sa invat....
Pe de alta parte nu am zis ca ce spui tu e gresit....elgat de KVH vs Glulam grinzi.....ci doar aratam ca pe un site...cat de cat zic eu serios , care vine si produce, care are ISO si certificare GL24 ce zice.
Acum nu stiu ce sa zic daca bat campii sau nu....

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,758
  • Înscris: 29.11.2007
Bine. Ca inginer, iti spun: studiaza rezistenta materialelor - diagrame de eforturi, moment incovoietor, etc. Am incercat in vorbe simple, dar vrei mai mult. Poftim, acum ai ce invata. Spor.

#28
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 DIY, on 29 august 2023 - 17:40, said:

Bine. Ca inginer, iti spun: studiaza rezistenta materialelor - diagrame de eforturi, moment incovoietor, etc. Am incercat in vorbe simple, dar vrei mai mult. Poftim, acum ai ce invata. Spor.

Salut. Scuze nu stiam ca esti inginer....nu am vrut sa te ofensez... te rog ceva documentatie im poti recomanda..... eu de asta ma plang ca nu am gasit nimic concludent.

#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,758
  • Înscris: 29.11.2007
Genul de documentatie pe care, pare-se, o cauti tu, nu exista. Niciun producator nu-ti va spune ca elementele x, y, z sunt potrivite pentru aplicatiile a,b, c si nepotivite pentru altele. Asta nu este treaba producatorului. Ma refer, desigur, la categoria de producatori seriosi. Datoria lor este sa scoata, pe piata, produse sub o anumita certificare. Certificarea asta confirma anumite proceduri si parametri tehnici. Mai departe, este treaba structuristului sa aleaga elementele potrivite; pe care le calculeaza in raport cu datele din fisele tehnice, ale produsului, si solicitarile de calcul.

Edited by DIY, 31 August 2023 - 08:04.


#30
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@DIY, exact, iar eu cautam sa gasesc informatii din care sa inteleg la ce e bun e fiecare tip de grinda.... exact cum se uita un structurist.....

acolo la kvh spuneau ca sunt conform standardului GL24. Acum oare unde pot gasi standardul GL24?
Ma gandesc ca acolo voi gasi specificatiile tipurilro de grinzi si pentru ce tipuri de incarcari sunt bune.
Mutumesc

#31
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Un material de citit și văzut diferențele, plus un manual despre cum se realizează clasele de rezistenta.
Tehnologia e diferită de la companie la companie, in funcție de tipul de lemn folosit, calitate, etc ..
M-aș hazarda sa spun că diferența majoră între lemnul solid și cel laminat este in corectarea defectelor.
Cel solid iese după cum a fost copacul tăiat, cel laminat este atent selectat, tăiate secțiunile cu defecte și ansamblate într-un pattern aleatoriu pentru a micșora zonele slabe unde a fost lipit.
Dpdv structural daca din același copac ai tăia lemn de aceeași secțiune și ai face 2 grinzi identice, masiv și laminat probabil cel laminat ar rezista mai bine in timp, dar depinde de nspe factori, calitatea adezivului, modul de tratare, uscare, etc ...
Lemnul e material organic, o analiză clara se poate face pe o speță anume, ce tip de element de rezistenta, ce încărcări, ce tip de solicitări, etc ... Iar apoi firmele diverse pot da lămuriri cu privire la ce secțiuni recomanda pentru cazul dat. O să fie diferente de la o companie la alta in funcție de testele făcute și certificatele de conformitate ale materialului.
Nici 2 saci de ciment de la producători diferiți nu dau aceeași rețetă de beton pentru aceeași clasă de rezistenta...

Attached Files



#32
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Multumesc pentru documentatie....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate