Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Plase de insecte rezistente

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostRaimondMacelaru, on 23 august 2023 - 10:09, said:

De ce nu se pun la ferestre?
Să iei un kit de 2-300 de euro pentru o fereastră nu prea merită. Alea au inclusiv tocul lor, nu sunt o simplă ramă, ca cele ieftine.

#20
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai inseamna ca o plasa de-aia costa aproape cat o fereastra performanta, nu cat una foarte ieftina, cum anticipam eu. Orice materiale ar fi, nu are cum sa se justifice pretul pentru o plasa aproape la fel de mare cat cat pentru o fereastra tripan 52mm. La banii astia, platesti un pakistanez sa stea cu pliciul in fata ferestrei pe 20 de ani.

Deci, pana la urma, este o deficienta a ofertei aici, ar trebui sa se poata produce niste amarate de balamale sau bucati de prindere la un pret decent. Adica, nu poti plati cat pentru o fereastra performanta pe o rama cu niste plasa doar pentru ca balamalele nu sfarama singure la soare. Asta ar insemna pret de vreo suta de ori mai mare. Chiar e atat diferenta intre niste bucati de plastic ce se sfarama si altele care nu? Stiu ca plasticul de calitate sau metalul e mai scump fata de cel prost, dar nu de 100 de ori.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nu știu ce să zic, nu am pus decât la uși din alea. Or vinde și doar profile, dar tot nu merită banii. Dacă vrei ceva mai bun, plasă rulou, dacă vrei ieftin, schimbi balamale.

#22
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Pt o plasa de insecte ceva mai rezistentă se poate folosi un profil dublu( este mai gros și permite anumite balamale),minere de aluminiu,prinderi magnetice iar la balamale Sint alea de aluminiu ( unii le pun la uși ,ieftineala) ,dar prețul crește iar oamenii vor ieftin sau gratis,nu știu dacă cineva accepta să plătească 250-300 Ron pe o plasa de asta cînd o ar putea să o aibă gratuit pe fereastra

Edited by Timplarualin, 23 August 2023 - 16:14.


#23
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
In cazul a 2 ferestre care nu au stalp intermediar intre ele(cand le deschid complet, e golul de lumina cat dimensiunea ambelor ferestre), mai am vreo posibilitate sa pun cate o plasa de tantari pe fiecare fereastra, individual? Le prind de tocul de sus/jos sau care ar fi metoda? Sau pun o plasa de tantari mai mare, cat golul de lumina ?

#24
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 lex2010, on 10 octombrie 2023 - 14:47, said:

In cazul a 2 ferestre care nu au stalp intermediar intre ele(cand le deschid complet, e golul de lumina cat dimensiunea ambelor ferestre), mai am vreo posibilitate sa pun cate o plasa de tantari pe fiecare fereastra, individual? Le prind de tocul de sus/jos sau care ar fi metoda? Sau pun o plasa de tantari mai mare, cat golul de lumina ?
se pune pe partea cu oscilobatarea,se prinde pe stulp( montant mobil) ,ordinea de deschidere este cerceveaua principala apoi plasă ,la urma al doilea canat,sau pui plasă insecte tip rulou și o ai pe toată suprafața ferestrei,o plasa de insecte pe balamale NU este indicata la o fereastră mare in doua canate( doar in condițiile in care folosești profil dublu și nu  deschizi plasa , fiindcă se rup balamalele + că arată urit)

Edited by Timplarualin, 10 October 2023 - 16:54.


#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 lex2010, on 10 octombrie 2023 - 14:47, said:

In cazul a 2 ferestre care nu au stalp intermediar intre ele(cand le deschid complet, e golul de lumina cat dimensiunea ambelor ferestre), mai am vreo posibilitate sa pun cate o plasa de tantari pe fiecare fereastra, individual?
Soluția corectă e plasa rulou în opinia mea. Una mare pe ambele ochiuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate