Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Plase de insecte rezistente

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Am plase de insecte in rama de-aia cu balamale si prindere de plastic, asa cum are marea majoritate a lumii. Problema e ca in 1-2 ani se sfarama de la soare prinderea si trebuie mereu sa o schimb, se strica mereu, pe rand.

Exista vreun sistem care sa reziste mai bine? Cu prindere de metal sau plastic de calitate superioara (cel actual pare din plastic reciclat), cu magneti, cu orice, dar sa nu ma mai trezesc din senin ca a ramas plasa deschisa si nu o mai pot inchide, ca s-a prajit inchizatoarea.

Asta la ferestre.

Acum, m-ar interesa daca exista si pentru usa un sistem durabil, ce poate fi lasat deschis cand e trafic repetat, apoi inchis usor cand e nevoie.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Plasa rulou.

#3
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Nu stiu de unde ai gasit materiale asa de proaste. Eu am ramele la toate geamurile de vreo 6-7 ani, toate balamalele sunt intacte, este drept, vreo 2 manere de tragere sau rupt, dar le-am inlocuit. Plasa am schimbat-o ca a inceput sa se curete mai greu iar pe alocuri a inceput sa se crape. Am luat chedar/snur nou, dar l-am luat degeaba. Cel vechi se putea refolosi, nu era ca in prima zi dar era ok. L-am schimbat daca tot l-am dat jos.

#4
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Aceeasi problema o am si eu. Plasele sunt confectionate de mine, cu materialele luate din magazine de bricolaj (Leroy Merlin, Brico Depot, etc) unde nu am gasit alte game, mai scumpe, de seturi pt balamale, manere si prinderi mai rezistente. La mine toate plasele stau vara in soare si de aici devin casante cele mentionate.

Una dintre plase a fost luata de vant si dusa doua etaje mai jos. Am recupertat-o intacta, am montat-o din nou, cu set de balamale si prinderi noi luate tot din Leroy. Si eu caut ceva mai rezistent pt balamale, manere si prinderi dar nu stiu de unde sa aleg. Problema este ca si majoritatea firmelor de tamplarie de termopane folosesc, cred, cele mai ieftine balamale, manere si prinderi.

 RaimondMacelaru, on 17 august 2023 - 09:49, said:

Acum, m-ar interesa daca exista si pentru usa un sistem durabil, ce poate fi lasat deschis cand e trafic repetat, apoi inchis usor cand e nevoie.

ON: aici ar merge un set de plase magnetice, lipite pe tamplarie cu banda M3, ceva de genul
https://www.emag.ro/...ntari magnetica

Edited by crazyalex86, 17 August 2023 - 22:01.


#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
niste balamale de la usile de dulap gen https://www.bricodep...cat-galben.html sau cu ax detasabil https://www.bricodep...il-75x75mm.html n-ar merge? In cel mai rau caz cu primele balamale le desfaci suruburile daca vrei sa scoti ferestrele cu plasa.

#6
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Cumpara balamale inchise la culoare, alea sigur au stabilizator de UV.

#7
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Nu am vazut altfel de balamale decat alea albe nici in oras si parca nici pe net. Culoarea neagra la cauciuc e de la negru de fum, de exemplu, si pe langa altele, in principal protejeaza la UV. La plastic nu stiu daca culoarea neagra garanteaza protectia UV, dar as incerca daca as gasi.

#8
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Trebuie sa fie si negre si gri si maro. Cei care se ocupa de instalari plase de tantari lai iau de undeva deci tre sa fie.
Eu de exemplu am gri si rezista fara problme de 4 ani pe orientare sudica. Orice e colorat si la exterior are nevoie de stabilizator UV altfel de degradeaza si se albesc.
Poti sa dai si peste calitate proasta si la astea colorate, nu e exclus dar sansele sa aiba rezistenta mai buna la UV sunt mai mari.  

In acelasi timp parintii mei schimba balamale albe odata la 1-2 ani. Pur si simplu se sfarma.

de ex. https://www.dedeman....-maro/p/6026143

Edited by andreyvsjoker, 21 August 2023 - 13:41.


#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Calitatea costă. Plase plisate, sau plase rulou de calitate, nu turcisme și chinezării.

Attached Files



#10
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Da sunt foarte bunePosted Image . .....asa de fain intra plosnitele marmorate pe partea de sus in toamna.
La fel si la rulouri. Inca la rulouri e mai nasol ca deschizi ruloul si s-ar putea sa strivesti cateva pe acolo si..... put.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Există și plase cu balamale de calitate, dar costă mult peste astea ordinare. Lumea vrea ieftin.

 Digix, on 22 august 2023 - 21:58, said:

Există și plase cu balamale de calitate, dar costă mult peste astea ordinare. Lumea vrea ieftin.
Ai tu din alea de știi, sau tot turcisme de tragi de ele cade un câine mort?

#12
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Datorita designului insectele intra pe partea exterioara in caseta superioara si pe acolo pot sa treaca de cealalta parte a plasei. Iar acele plosnite marmorate stiu foarte bine sa gaseasca intrarile.
Nu ma poti contrazice pentru ca stii ca e asa fie ea de constructie romaneasca, turceasca, ruseasca, taiwaneza sau kargastaneza

#13
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Iar aia plisata parca e jaluzea. Una normala abia se vede, alea plisate parca-s facute din material de-ala din care aveau cocalarii maieul cand era la moda, iti intuneca serios geamul.

Digix, care sunt plasele alea scumpe, cu balamale si inchizarori rezistente? Ai un link? Tu ai disponibil asa ceva ca sa montezi cand pui termopanele la lume?

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 andreyvsjoker, on 23 august 2023 - 06:53, said:

Nu ma poti contrazice
Nu știi ce vorbești, că nu cunoști produsul.

https://www.ideco.gr/en/product/4

 RaimondMacelaru, on 23 august 2023 - 07:04, said:

Digix, care sunt plasele alea scumpe, cu balamale si inchizarori rezistente? Ai un link? Tu ai disponibil asa ceva ca sa montezi cand pui termopanele la lume?
Am, vând și montez așa ceva. https://www.ideco.gr/en/product/12

#15
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Nici tu se pare ca nu-l cunosti.
Te uiti frumos la Rail(5) si la Upper part of sliding guide si ar trebui sa-ti dea seama despre ce vorbesc. Daca nu, pot sa incerc sa-ti desenez.

#16
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Interesant. Din ce e facuta "feroneria" la ele? Astea par la fel de transparente ca cele ieftine, nu pare ca ai un filtru de cafea folosit pe geam, ca la alea plisate. Cel putin in poze.

La configuratiile tale ptr clienti parca aveai plase incluse la ferestre. Banuiesc ca nu sunt de tipul asta, nu? Intreb pentru ca am facut o configuratie la tine, dar ma intarzie asa mult cu bransamentul, ipatul si tencuitul, incat m-am hotarat sa rezolv cu ferestrele la primavara.

Si, daca nu-s incluse, cat costa, macar aproximativ, o plasa sa zicem 1.4 x 0.8m?

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 andreyvsjoker, on 23 august 2023 - 09:25, said:

Daca nu, pot sa incerc sa-ti desenez.
Dacă vrei vorbesc să te angajezi la ei, să le faci un re-design de produs. Se pare că nu se pricep.

 RaimondMacelaru, on 23 august 2023 - 09:32, said:

Interesant. Din ce e facuta "feroneria" la ele? Astea par la fel de transparente ca cele ieftine, nu pare ca ai un filtru de cafea folosit pe geam, ca la alea plisate. Cel putin in poze.
Alea batante vin în kit. Nu se prea pun la ferestre, la uși mai mult. La ferestre, varianta de plase rulou, sau plisse. Am și din cele ieftine, cu balamale, asta se cere din motive de preț.

Iar dacă ai rulouri, singurele variante de plase posibile sunt, glisante, rulou, sau plisate.

Edited by Digix, 23 August 2023 - 09:40.


#18
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
De ce nu se pun la ferestre? Am avut eu o presimtire dupa poze, ca par cam butucanoase si am vazut ranforsarea aia pe mijloc. Nu exista si fara ranforsare, doar cu rama, pentru pus la fereastra? Ce probleme ar genera asa? Sau nu ti le face fabrica decat pentru usa?

Nu am rulouri si asta e faza, ca vreau bune, dar batante. Nu imi convin rulourile, glisante, plisante.

Am o usa la care o sa pun plasa de-aia batanta de care ai pus in link, chiar daca nu o sa o folosesc din cauza ca devine incomoda, macar sa o am, sa nu imi para rau, dar la ferestre prefer batante ieftine decat alt tip.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate