Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Recomandare firma instalare priza pe locul de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Probabil va fi nevoie in urmatorii ani de o modernizare la scara mare a infrastructurii electrice. Cum se bate moneda tot mai mult pe electric, nu avem infrastructura necesara ca la fiecare bloc, pe aceeasi strada, sa fie cateva prize electrice de incarcare a masinilor.
Probabil vom fi luati prin surprindere ca de fiecare data. Lumea o sa ceara, distributia o sa refuze sa puna locuri noi de consum pentru ca nu permite infrastructura. Sau o sa puna locuri noi de consum si o sa cada curentul non-stop.

#20
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

View Postaaaa4567, on 17 august 2023 - 11:51, said:

Corect, sa incerce, insa ce voiam eu sa spun e ca in niciun caz nu e scalabila chestia. Si asta s eva vedea rapid, dupa cateva locuri de incarcare din astea. Ce rezerva, mai, omule? Posted Image
Si in thread-ul asta chiar nu e vorba de instalarea unui punct de incarcare per apartament, ci de recomandari de firme pentru nevoia lui punctuala. Ce-o sa se intample cand va fi nevoie de 20-50 de locuri cu statie de incarcare AC e o problema de rezolvat peste 10 ani si n-are nici o legatura cu thread-ul de fata.

View Postaaaa4567, on 17 august 2023 - 11:51, said:

Btw, unde ai vazut blocurile alea cu bransamente pe apartament de 12 KW? 2-3 exemple, te rog.
Bransamentul trifazic l-am vazut la mine in apartament :). Repet, e irelevant ce credem noi, relevant e doar ce zice ATR-ul ca se poate si ce nu.

#21
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Inainte de a cauta o firma iti trebuie ATR, cum au zis si altii asta se obtine de la distribuitor.
Acolo iti zice cat primesti de unde te poti racorda, calcul materiale... costul racordarii. Nu strica sa ii explici celui ce se ocupa de ATR care sunt posibilitatile de racordare cele mai simple. Vezi pe unde e localizata Firida, pe bloc poate poti strapunge sa ajungi usor la ea.
Dar de la lift, dupa contor mai mult ca sigur, nu te vei putea racorda.

Edited by andreyvsjoker, 17 August 2023 - 12:20.


#22
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
N-am mai apucat sa editez, mai adaug un lucru.
Dupa ce ai ATR, mai departe se ocupa firma pe care o alegi de toate actele, exceptand acordul notarial al asociatiei de proprietari (prin presedinte). Sper sa nu ti ceara CU si autorizatie de constr. cum spun unii ca li s-a cerut in unele judete.
Plata intregului bransament se va face tot la distribuitor cand e gata lucrarea.

#23
LiviuGeo

LiviuGeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.11.2005

View Postaaaa4567, on 17 august 2023 - 11:51, said:

Btw, unde ai vazut blocurile alea cu bransamente pe apartament de 12 KW? 2-3 exemple, te rog.

Eu mi-am pus trifazat de 20kw la bloc comunist. Toata lumea zicea ca nu se poate, eu am facut totusi cerere pe site la ei, zero pile, a venit un baiat, a vazut, eu cerusem 33, el mi-a zis ca imi da 18, eu i-am zis 20 sa am un pic de selectivitate si aia a fost.

Blocul are 50 de apartamente, deci vreo 17 pe fiecare faza. Fiecare faza are o siguranta de 150A, deci sa zicem o putere maxima a unei singure scari de bloc in jur de 110 kw? Ce ziceai tu ca 22kw sunt pentru 3-4 scari de bloc?

Edited by LiviuGeo, 17 August 2023 - 18:41.


#24
fl0ry18

fl0ry18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.06.2009

View PostHenryTudor, on 16 august 2023 - 09:21, said:

Va salut,

Vreau sa-mi iau o electrica si sa instalez o statie de incarcare pe locul de parcare din Bucuresti, zona Aviatiei (poza atasata, este in subteran). Am vorbit la asociatie, acceptul se da in urma aprobarii unui dosar + ATR, nu e nevoie de vot. Am dat cateva mailuri la niste firme sa intreb cat costa, durata etc. (lavobadelectric, ruady-service, electro-calin si charger) si nu am primit un raspuns decat de la charger.ro. Imi puteti recomanda o firma autorizata ANRE care se ocupa de asa ceva? Multumesc.

Buna. Ne poți spune,te rog, cum ai rezolvat între timp? Ce firma ai ales? S-au ocupat ei de tot procesul sau ai obținut ATR-ul de la distribuitor și ei s-au ocupat doar de proiectare și implementare? La ce costuri s-a ajuns?
Mulțumesc.

#25
HenryTudor

HenryTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2016
Va salut, revin cu deznodamantul. Pe scurt, in final mi-am luat un Duster :)) o sa ne mutam mai in centru unde am loc de parcare afara si nu subteran ca aici unde puteam sa montez charger. Dar vorbisem cu cei de la charger.ro, a venit un tip Andrei sa masoare (300 lei vizita, se scade din costul final), ar fi fost undeva la EUR 1,500 cu totul (erau vreo 40m de tras cablul de la contor, gauri prin tavan etc pana la locul meu de parcare). Am vazut ca au mai aparut cateva prize prin parcare intre timp. In caul meu nu ar fi durat mult ptr ca luasem acceptul asociatiei de locatari, in cazul in care acesta nu exista trebuie luat ATR care inteleg ca dureaza. Practic charger ar fi facut proiectul tehnic de racordare autorizat si instalatia electrica aferenta cu o firma autorizata ANRE. Pareau ok, daca o sa mi iau electrica tot la ei as apela ca pareau seriosi.

#26
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.04.2004
Eu cred ca treaba asta se poate rezolva foarte simplu prin limitarea de putere de la distribuitor. Adica sa se poate face prize din care sa se poata trage maxim cu 1kw pe ora. Nu stiu daca tehnic este posibil ...dar nu vad ce nu ar putea fi posibil. Eu la garaj incarc la 220 un Tucson Phev si am setat treapta minima care trage din retea cam intre 0.5kwh si 1 kwh. Nu ma derajeaza absolut deloc. Masina se incarca in 13-14h daca e descarcata complet.

Cred ca solutia corecta este ca distribuitorul sa faca o analiza a ce presupune adaugarea unor astefel de puncte de incarcare si cat poate suporta reteaua. Foarte probabil ar trebui sa dea un raspuns de genul. Reteaua poate suporta atatea prize de atata putere.

Mi se pare ca se deschide o cutie a Pandorei ..sa incepi sa aprobi punctual la fiecare care cere ... Odata ce ai aprobat cuiva ..ar trebui sa le dai si altor 10 care mai vor ..si tot asa. Unde se ajunge ?

Edited by codres, 02 April 2024 - 18:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate