Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare firma instalare priza pe locul de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
HenryTudor

HenryTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2016
Va salut,

Vreau sa-mi iau o electrica si sa instalez o statie de incarcare pe locul de parcare din Bucuresti, zona Aviatiei (poza atasata, este in subteran). Am vorbit la asociatie, acceptul se da in urma aprobarii unui dosar + ATR, nu e nevoie de vot. Am dat cateva mailuri la niste firme sa intreb cat costa, durata etc. (lavobadelectric, ruady-service, electro-calin si charger) si nu am primit un raspuns decat de la charger.ro. Imi puteti recomanda o firma autorizata ANRE care se ocupa de asa ceva? Multumesc.

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Unde e poza? Trebuie trifazat, nu stiu daca asociatiile accepta asa ceva la cheltuieli comune, mai usor ar fi unde exista lift ca ala e trifazic. Altfel incarci lent monofazic cu cablul pe geam.

#3
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
DAca ai ATR orice firma autorizata se poate ocupa de lucrare, chiar si electrica distributie.

#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
ATR-ul trebuie obtinut de catre beneficiar de la operatorul de distribuitie .  Te poate ghida  o firma  dar pana nu ai acel ATR nu se pot estima costurile  decat grosier.

#5
HenryTudor

HenryTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.08.2016
Asa arata, inteleg ca se poate trage curent de la lift sau direct la contor (caz in care nu ar mai fi nevoie de ATR).

Attached Files



#6
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Sunt multe firme cu care poti face ATR-ul, cel mai recomandat e sa intrebi la Enel , neoficial, pe cine recomanda ei. In felul asta scapi de o mare bataie de cap cu dosarul. Daca nu e cine trebuie, te plimba pentru fiecare hartie de inebunesti, am patit-o.
In mod sigur asociatia si ceilalti locatari nu vor accepta in veci sa te legi la lift , nu se pot separa cheltuielile intre tine si asociatie, nu poti lua curent din spatiile comune, lift, hidrofor, iluminat scara. Facand ATR vei avea ca al doilea contract de electricitate, unul pentru aparatament si unul pentru priza de incarcare fiecare cu contorul lui.

Edited by trid_ovi, 16 August 2023 - 12:52.


#7
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Eu am lift in bloc dar nu stiu daca merge pe trifazat. Cred ca pe monofazat puterea admisa este prea mica pentru incarcarea rezonabila a masinii.

Edited by Swerige, 16 August 2023 - 13:13.


#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
In mod normal toate blocurile in special cele noi sunt alimentate trifazat. Acum depinde de cel care a facut proiectul blocului ce rezerva de putere a prevazut. S-ar putea sau nu ,sa fie rezerva de putere in tabloul general al blocului. O priza trifazata de 22KW sa zicem inseamna destul de mult la nivel de scara de bloc.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Blocurile au trifazat si apartamentele sunt impartite intre cele 3 faze la fel cum si casele de pe o strada sunt impartite intre faze (exceptand pe cei cu trifazat care le au pe toate 3), indiferent ca vechi sau nou. Din pacate multe blocuri noi au puteri instalate de tot rasul per apartament (C16) sau sunt ramase pe bransamentul de santier.

Liftul e trifazat, cele vechi comuniste clar, poate lifturi noi economice sa fie si pe mono.

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011
Sunt curios de cate masini ca a ta o mai fi loc... de vreo 3-4-5? Posted Image

Quote

O priza trifazata de 22KW sa zicem inseamna destul de mult la nivel de scara de bloc.


Un consum de 22 kW inseamna in jur de 1-2-3-4 scari de bloc Posted Image In mod curent, un apartament nu trece de cateva sute de watts, poate seara sa se duca pe la 1-2 kw, cand intra ceva electrocasnice..

Daca ai 2-3 vecini din astia pe strada... Daca mai e si cald afara, galgaie uleiul de la traf, ce sa mai...

Si daca ai rezerva de putere la bloc, aia nu e ca sa isi puna Gigel masina la incarcat. Si daca i-ai da lu' Gigel, se trezeste si Ionel ca vrea si el. Si tot asa...

Pe bune, cat de analfabet functional tre' sa fii ca sa intelegi ca reteau de la bloc nu e facuta pentru asa ceva??

Initiator, tu ceri ca cei de la enel/etc sa iti puna la dispozitie puterea consumata de 2-3 scari de bloc, seara. Tu ti-ai da asa ceva?

Lasa-i, Nicule, asa isi dau si ei seama cat consuma masinile lor, si ca ce economisesc cu ledurile oprite e un c@c@t. Posted Image

Edited by aaaa4567, 17 August 2023 - 00:30.


#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Unora le-au trecut prin cap sa faca santuri pe domeniul public pana la locul de parcare. Odata cu inmultirea numarului de masini electrice apar si astfel de idei luminate.

#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Posttrid_ovi, on 16 august 2023 - 12:38, said:

Sunt multe firme cu care poti face ATR-ul, cel mai recomandat e sa intrebi la Enel , neoficial, pe cine recomanda ei. In felul asta scapi de o mare bataie de cap cu dosarul. Daca nu e cine trebuie, te plimba pentru fiecare hartie de inebunesti, am patit-o.
In mod sigur asociatia si ceilalti locatari nu vor accepta in veci sa te legi la lift , nu se pot separa cheltuielile intre tine si asociatie, nu poti lua curent din spatiile comune, lift, hidrofor, iluminat scara. Facand ATR vei avea ca al doilea contract de electricitate, unul pentru aparatament si unul pentru priza de incarcare fiecare cu contorul lui.
ATR se poate obtine doar de la distribuitor. Nu de la oricine.

#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
A început nebunia! Rețelele electrice din cartiere nu au fost dimensionate pentru parcuri auto electrice, va fi nevoie de trafuri suplimentare pentru megawații în plus.

#14
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Bai fratilor, lasati omul in pace, intrebarea lui este extrem de simpla si pe o tema exacta. Nu va mai bagati in seama cu teorii despre cum tine si cum nu tine reteaua din blocul vostru comunist, cand omul vorbeste in mod evident de un loc de parcare subteran intr-un bloc nou, intr-un cartier scump. Exista apartamente (da, in blocuri) cu bransamente trifazate de 12kW, la fel cum exista si mizerii facute pe minimul absolut - n-avem de unde sti ce-i in aceasta constructie in mod particular.

Daca se poate sau nu se poate ce vrea colegul, va afla cand va incerca sa obtina ATR-ul. Ca nu-si intinde un cablu de nebun pe exteriorul blocului, la oha, ci vorbeste despre un bransament 100% legal si conform, facut de o firma de specialitate, cu toate actele necesare!

Edited by emacs, 17 August 2023 - 11:20.


#15
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Există șanse mai mari să găsești rețele subdimensionate în noile zone rezidențiale, alea cu vedere la porumb. Utilitățile sunt ultima grijă a unui dezvoltator imobiliar.

Mai sunt rezerve în rețeaua electrică prin zonele rezidențiale ”vechi”, recomand tuturor de pe acum rezervare de putere.

#16
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

View PostHenryTudor, on 16 august 2023 - 09:21, said:

Imi puteti recomanda o firma autorizata ANRE care se ocupa de asa ceva? Multumesc.
Acu mi-am amintit, compelt intamplator, dar incearca sa suni si la EVConnect sau EV-Mag.
Ambele firme comercializeaza statii de incarcare si le si instaleaza, in diverse locatii de prin tara. In cel mai rau caz, poti primi un sfat de la ei, dar sunt sigur ca ar putea sa-ti recomande ceva firme, daca nu chiar sa se ocupe ei de tot.

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 17 august 2023 - 11:26, said:

Există șanse mai mari să găsești rețele subdimensionate în noile zone rezidențiale, alea cu vedere la porumb. Utilitățile sunt ultima grijă a unui dezvoltator imobiliar.
Depinde foarte mult de dezvoltator. Cum spuneam, am nimerit si in blocuri cu trifazic 12kW, si cu 6kW ofiliti, in blocuri noi. La fel cum cand cautam casa / teren am dat peste mizerii unde se impartea nimic la 10 case, sau case facute cu simtul raspunderii si bransamente solide. Se poate si foarte rau, si foarte bine, dar pentru asta e ATR-ul pe care prietenul nostru vrea sa-l obtina :).

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca toata tarasenia e ca un dosar pentru un nou loc de consum, pe trifazic. Vine distribuitorul (firma acreditata) si trage firele de unde vrea el, pe baza solutiei de bransare, pune contorul. Apoi, de acolo aduci pe cine vrei sa iti puna priza.
De mers la distribuitorul local, la sediu, sa vorbesti cu careva care e procedura. O poti face si singur, dar daca gasesti sau ti se sugereaza o firma agreata, poate merge mai repede. De obicei, astia ce lucreaza la distributie au si firma lor cu care fac lucrari.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZSRoXvQwquA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.e-distri...e-la-retea.html
Daca e asa cum cred eu, nu te astepta la mai putin de juma' de an sa ai contorul in parcare. Probabil si mai mult.

Edited by bai3tzash, 17 August 2023 - 11:43.


#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 17 august 2023 - 11:26, said:

Există șanse mai mari să găsești rețele subdimensionate în noile zone rezidențiale, alea cu vedere la porumb. Utilitățile sunt ultima grijă a unui dezvoltator imobiliar.

Mai sunt rezerve în rețeaua electrică prin zonele rezidențiale ”vechi”, recomand tuturor de pe acum rezervare de putere.
Mai ales. Am auzit ca au pus si sigurante de 10 sau 16 amperi pe apartament. Adica 25A e de vis. Atat se dadea in anii 60.

View Postemacs, on 17 august 2023 - 11:19, said:

Bai fratilor, lasati omul in pace, intrebarea lui este extrem de simpla si pe o tema exacta. Nu va mai bagati in seama cu teorii despre cum tine si cum nu tine reteaua din blocul vostru comunist, cand omul vorbeste in mod evident de un loc de parcare subteran intr-un bloc nou, intr-un cartier scump. Exista apartamente (da, in blocuri) cu bransamente trifazate de 12kW, la fel cum exista si mizerii facute pe minimul absolut - n-avem de unde sti ce-i in aceasta constructie in mod particular.

Daca se poate sau nu se poate ce vrea colegul, va afla cand va incerca sa obtina ATR-ul. Ca nu-si intinde un cablu de nebun pe exteriorul blocului, la oha, ci vorbeste despre un bransament 100% legal si conform, facut de o firma de specialitate, cu toate actele necesare!
Corect, sa incerce, insa ce voiam eu sa spun e ca in niciun caz nu e scalabila chestia. Si asta s eva vedea rapid, dupa cateva locuri de incarcare din astea. Ce rezerva, mai, omule? Posted Image


Btw, unde ai vazut blocurile alea cu bransamente pe apartament de 12 KW? 2-3 exemple, te rog.

Edited by aaaa4567, 17 August 2023 - 11:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate