Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Mouse wireless pt proiectare AutoCAD/ArhiCAD, design

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salut. Imi caut un mouse care sa fie:

- wireless
- sa imi umple mana (adica sa nu fie mic si sa imi ramana degete pe dinafara)
- mana sa stea comod pe el, relaxat si sa nu simt obosit mana dupa ce lucrez cu el
- sa nu se strice de azi pe maine ca vechiul mouse (sa fie de calitate)
- lucrez chestii de finete, proiectare/design, trag linii milimetrice, desenez

Nu il platesc din banii mei, imi va fi decontat desi nu mi s-a dat un buget exact asa incat as primi vreo 2-3 variante si le-as prezenta sponsorului si la care il lasa mana, acela l-as lua. Dar ca sa fiu mai concret, personal mi-ar fi rusine sa am pretentii la un mouse mai scump de 200 lei asa incat as propune 3 variante. Una sub 200 lei, una la aprox 200 lei (unde as spera sa aprobe) si cea de-a treia varianta peste 200 lei ceva mai strong care daca e mai darnic in ziua aia sa am o optiune si de mai bine.

#2
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
https://altex.ro/mou...OURZ014131R3G1/

Eu asa ceva folosesc acum, nu este cel mai bun, dar iti recomand, ca daca folosesti mult copy/paste/cut  alt/tab , etc sa iti iei un mouse de gaming deoarece butoanele sunt programabile

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Razer si Logitech. Testeaza-le bine sa se potriveasca mainii si presiunii la atingerea tastelor. Eu am acum doi mousi Hama Cuvio cu care ma impac mai bine chiar si decat Razerul. Am testat si alti mousi Hama dar sunt o panarama. Razerul are taste tari la apasare, tipic pentru gaming.

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru ce cauti tu as recomanda MX Master. Problema e ca ultimul (3S Performance) cam depaseste bugetul, e 360 acum pe emag (si as zice ca-i pret bun).

Alternativ, mai light asa ai G305 (~200 ron) sau G102 (~100 ron)
Cauta niste reviewuri, vezi ce parere ai.

Dar eu m-as intinde spre MX Master chiar daca as pune eu diferenta. :)

#5
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View PostTehCube, on 15 august 2023 - 22:54, said:

Pentru ce cauti tu as recomanda MX Master. Problema e ca ultimul (3S Performance) cam depaseste bugetul, e 360 acum pe emag (si as zice ca-i pret bun).

Alternativ, mai light asa ai G305 (~200 ron) sau G102 (~100 ron)
Cauta niste reviewuri, vezi ce parere ai.

Dar eu m-as intinde spre MX Master chiar daca as pune eu diferenta. Posted Image

Pai pana acum pe asta l-am gasit https://www.cel.ro/m...-pNyc1NDMoPg-l/ nu inteleg de ce atat pe emag cat si pe altext ala alb e mai ieftin. pe altex zice ca e expus la raft, iar pe emag zice ca rezerva in showroom. Altfel peste tot e spre 600 lei. Care e treaba ?

Care e diferenta dintre https://www.emag.ro/...2/pd/DVJFFSBBM/ si https://www.emag.ro/...3/pd/D5P2GMMBM/ ?

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Majoritatea il vand la MSRP sau pe aproape, dar toate magazinele mari il cumpara la preturi mult mai mici. La altex si emag e la reducere, atata tot. Nu e nicio teapa, sau alt model, sau ceva. Fix d-asta ziceam ca m-as orienta spre el acum, ca e bun pretul, daca ma intrebi pe mine. Considerabil mai ieftin n-o sa-l gasesti decat de black friday, banuiesc.

3S performance e cel mai nou, e fostul "3" dar cu switchuri silentioase, de unde si S-ul. Celelalte modele sunt mai vechi, acum se mai produc doar MX Master 3S si MX Anywhere care-i ok dar costa 300 de lei acum si clar merita 60 de lei in plus Master-ul.

View Postalexandersch, on 15 august 2023 - 23:15, said:

Nu e. Unul e vandut de alta firma, au trecut altceva la descriere, dar e acelasi produs.
Grija totusi la firma respectiva, are si reviewuri nasoale din ce vad, sa nu te trezesti cu ceva teapa, pentru 20j de lei in plus...

Edited by TehCube, 15 August 2023 - 23:19.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Logitech MX Master 3.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru autocad, la mine cel mai important e rotita din mijloc sa aiba indentari precise care sa-mi permita sa dau pan fara sa dau accidental zoom. Si putine mausuri indeplinesc chestia asta.
La majoritatea, cand apesi pe rotita, se si invarte. Asta inseamna zoom la autocad, chestie care-i enervanta si te face sa pierzi mai mult timp intr-un desen.
Eu am gasit potrivit, dupa ce am incercat toate modelele expuse la un media galaxy, Microsoft bluetooth 3600. Si colegii de munca, cam toti au adoptat acest maus. Eu l-am luat si acasa, desi nu prea lucrez, sa aiba aceiasi mecanica si feeling cu care m-am obisnuit. In general eu folosesc trackpointul de la laptop, dar cand e nevoie , bag si mausul.
Avantaje:
- rotita din mijloc merge cum trebuie in autocat, arcgis si alte softuri care folosesc scoll=zoom si middle = pan.
- blututul nu necesita adaptor. La laptop in mod particular e un avantaj deoarece nu ocupi un port usb cu un dispozitiv care sta tot timpul acolo, care poate rupe portul daca il folosesti in teren sau masina.
- e destul de calitativ el ca maus. Nu the best, dar merge bine o perioada de 2-3-4 ani dupa care incepe sa faca figuri butonul de click stanga si cam trebuie schimbat. Dar nu-i mai prost ca altele.
-  merge bine pe suprafetele normale. Nu merge pe sticla, sau pe cearceaf, daca e creponat. Mege binisor pe suprafete lucioase, insa sa nu fie si transparente. Altele am vazut ca merg inclusiv pe sticla. Asta nu.
Dezavantaje:
- e un pic cam mic pentru o palma barbateasca. Daca-l transporti in geanta, probabil ca e mai bun unul mai mic totusi. Insa nu e la fel de confortabil ca unul de gaming de exemplu.
- fiind blutut, se trezeste ceva mai greu. Cand il conectezi sau cand trezesti calculatorul din sleep, ii ia vreo 5 secunde pana se face conexiunea. Un wireless ar fi facut-o aproape instant. Asta nu o face.
- daca joci jocuri, in special shootere, vei lua bataie de la altii cu mausi mai buni. Are un pic de lag, neobservabil in mod obisnuit, insa la jocuri tip shooter se vede.
- ziceam mai sus ca e destul de bun, dar nu prea bun. Asta-i parte de dezavantaj. Preferam unul mai bun, mai reliable. Dupa un timp, daca-l mai si scapi accidental, incepe butonul din stanga mai ales sa se auda mai intai altfel, dupa care sa si functioneze aiurea. De fapt se deformeaza carcasa de plastic si se toceste in locul unde are microswitchul, cel mai probabil de la trantire accidentala.

Si eu as fi in cautare de un maus mai bun, dar e musai sa aiba posibilitatea sa poti apasa pe rotita fara s-o invarti accidental. Asta inseamna o identare mai pronuntata a rotitei, + o forta de apasare mai mica a rotitei. Nu prea mica, sa nu se apese accidental cand invarti. E un sweet point acolo. Dar la autocad il gasesc musai important, celelalte aspecte sunt secundare.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Eu folosesc doar soareci cu clic lateral la rotita. Am programat clic lateral sa aiba functie de buton mijloc.

In felul asta nu trebuie sa apas pe rotita de derulare si nu risc sa se invarta aiurea cand fac panoramare.

Da, am avut ambitia sa scriu postul asta fara niciun englezism. E mai complicat decat pare.

Edited by abac, 15 August 2023 - 23:28.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la servici am un Razer DeathAdder V2. are mai mult de un an si nu da semne de oboseala.

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Te poti uita si la mouse Cherry (aceiasi care produc celebrele switch-uri MX)
Din 2020 detin un Cherry MW 2310 2.0 , folosit 2 ani de sotie pentru WFH, a ajuns acum la mine, il folosesc zilnic la birou, tot pentru chestii de finete. L-au vazut colegii la mine si au vrut si ei, asa ca am mai luat 12 buc pe firma, pentru uz office - acest model e universal (ambidextru)
https://www.vexio.ro...-0-mouse-black/

Daca esti dreptaci, au in oferta si modele premium, precum MW 8C ERGO, care are acumulator si  2 tipuri de conexiuni BT si Wireless 2,4 Ghz

JW-8500 @3200 dpi
https://ipon.ro/shop...o-negru/1774111

JW-8600 @3000 dpi
https://www.vexio.ro...wireless-negru/

Observatii
- Cherry sunt certificati pentru uz office, consulta site-ul lor pentru specificatii, atestari, aprobari etc
- Orice mouse mai mic de 110mm in lungime tinde spre categoria mouse de laptop, ideal ar fi sa aiba 120-130 mm lungime

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View Postabac, on 15 august 2023 - 23:28, said:

Da, am avut ambitia sa scriu postul asta fara niciun englezism.
Doar in gluma zic, nu vreau sa te superi: "postul" a fost pana ieri, al Sfintei Maria. Ala este un mesaj :)

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Sub 200 - nu situ
aprox 200 - nu stiu
peste 200 - Logitech G502 LightSpeed Hero

e mouse de gaming dar e un mouse bun la toate...
-are acumulator intern, care se incarca relativ repede...
-are buton de snipeb mod, cand apesi acel buton de pe lateral scade extrem de mult dpi-ul si poti face cu el chestii de finete.

iti depaseste bugetul dar e cel mai bun mouse folosit de mine....

Atentie: exista si varianta Logitech G502 (fara LightSpeed), vezi ca ala nu e wireless...

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Da, evident m-am defectat si eu la fel ca orice alt roman.

Francezii fac bine ce fac cu legea aia care obliga traducerea oricarui cuvant in limba franceza si obligarea utilizarii doar a cuvintelor franceze prin lege in orice comunicare oficiala. Altfel amenda.

Edited by abac, 16 August 2023 - 08:34.


#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmirel3003, on 16 august 2023 - 08:32, said:

peste 200 - Logitech G502 LightSpeed Hero
Eu am G502 acasa, inainte am avut tot G502 cu fir.
Imi place foarte mult mouseul, dar pentru office stuff as lua MX Master fara sa clipesc. Singura problema la master e latenta, nu prea poti juca shootere cu el, ca se simte delay-ul, posibil si senzorul sa fie mult sub G502. Dar in rest, ca feature-uri, master-ul mi se pare mult mai adecvat.
De exemplu:
- scroll wheel mult mai fain implementat la master. 502-ul are butonul ala pentru "infinite scroll", dar master-ul o face automat. Daca-i dai avant rotitei intra pe mod smooth scroll fara sa apesi pe nimic.
- thumb button cu gestures imi place mai mult decat snipe + butoane laterale. Am vazut ca la noul G502 poti scoate butonul de snipe, ceea ce e mai ok.
- side-scroll pentru left-right mi se pare mai usor de folosit decat sa ai scroll-ul cu shift-lateral, dar aici poate e preferinta personala
- desi forma e similara, mx master pare ca sta mai bine in mana
- grip-ul de la G502 ala vechi cu triunghiuri e groaaaaaaaaznic, se umple de mizerie si e extrem de greu de curatat. La versiunea noua e mai usor de curatat ca-s dungi, dar tot o sa adune mai multa mizerie decat master-ul, nu-i inteleg de ce fac asta, nu vreau mouse lipicios.

Ce-mi place mai mult la G502 e greutatea (e considerabil mai usor), si faptul ca butoanele laterale sunt mai usor de folosit (nu alea de pe click stanga, alea-s nasoale, dar cele din lateral sunt mai mari, pentru ca nu ocupa scroll wheel-ul spatiu). Le folosesc la back/forward in browser si nu prea dau gres, la mx master mai apas gresit pe ele.
Ah, si la noul G502 are talpicii din PTFE care am inteles ca-s foarte faine.

Am simtit nevoia sa comentez doar pentru ca le folosesc pe ambele des. Si acasa ma joc prin autocad si visio cu G502 si n-am nicio problema cu el, dar daca as avea 3S acasa, l-as folosi pe ala.

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am folosit un logitech m705 cred ca 10 ani zilnic si inca merge, de putin timp am comandat unul nou identic.

#17
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View PostTehCube, on 15 august 2023 - 23:17, said:

Majoritatea il vand la MSRP sau pe aproape, dar toate magazinele mari il cumpara la preturi mult mai mici. La altex si emag e la reducere, atata tot. Nu e nicio teapa, sau alt model, sau ceva. Fix d-asta ziceam ca m-as orienta spre el acum, ca e bun pretul, daca ma intrebi pe mine. Considerabil mai ieftin n-o sa-l gasesti decat de black friday, banuiesc.

3S performance e cel mai nou, e fostul "3" dar cu switchuri silentioase, de unde si S-ul. Celelalte modele sunt mai vechi, acum se mai produc doar MX Master 3S si MX Anywhere care-i ok dar costa 300 de lei acum si clar merita 60 de lei in plus Master-ul.


Nu e. Unul e vandut de alta firma, au trecut altceva la descriere, dar e acelasi produs.
Grija totusi la firma respectiva, are si reviewuri nasoale din ce vad, sa nu te trezesti cu ceva teapa, pentru 20j de lei in plus...

Da-mi te rog un link de MX master 3s la pret foarte bun ca eu nu gasesc decat la 5-600 lei

Edited by alexandersch, 16 August 2023 - 23:45.


#18
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
La 359ron : link - este alb.. dar multi s-ar bate pt asta.
Detin varianta fara s si confirm laudele celor de mai sus.

Edited by Pieptoasa, 17 August 2023 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate