Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Spray iritant lacrimogen

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
75 răspunsuri în acest subiect

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
Pai si ce vina au lingvistii, care nu sunt si botanisti si chimisti, ca pepper, scris si pronuntat exact la fel, inseamna mai multe lucruri?

Editat de abac, 13 august 2023 - 09:03.


#38
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.707
  • Înscris: 24.11.2015
Voi unde traiti de aveti nevoie de spray? In salbaticie?

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.364
  • Înscris: 30.11.2021
Eu traiesc in Craiova. Aici nu ca ai nevoie de sprai paralizant... ai nevoie de cutit.
Am avut un sprai paralizant mai mic, ala s-a declansat din greseala ca ii atasasem un breloc. Faceam curatenie prin camera tehnica si s-a apasat din gresela.
A pulverizat acolo ceva amestec cu ardei sau ce era.
Partea interesanta ca a trebuit sa dau de cateva ori cu mopul, tot se vedea ceva pe gresie. Stranutai cand intrai acolo.

https://www.gds.ro/e...stii-craioveni/
Acum am un sprai paralizant mai mare.

Cand intraiesti in orase periculoase cum sunt unele din Romania, de le-ar evita orice om, poate ar opri acolo doar sa alimenteze si sa fuga dracului cat mai repede, intelegi despre ce este vorba.
A fost fata aia omorata in gradina botanica, tipul ala a stat prin spital.

In salbaticie te feresti doar de animale, animalele se sperie de obicei cu ceva tipat, iti da RO Alert SMS ca este un urs.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ThNfQhUt6jc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de MindArchitect, 13 august 2023 - 10:41.


#40
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 24.07.2019
NU mai citati ultimul post !
       --  Moderator edit  --

Daca iau cutit,ala ajunge intre 4 scanduri,si eu la mititica.Sau invers.Mai bine airsoft decat cutit.

Editat de Barboso, 13 august 2023 - 11:55.


#41
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.729
  • Înscris: 23.10.2006
Cu  airsoftul ai sanse mari sa il inervezi si mai rau pe agresor. Plus ca este interzis sa il folosesti pentru autoaparare.

#42
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbaribalu, on 13 august 2023 - 12:14, said:

Plus ca este interzis sa il folosesti pentru autoaparare.

Corect, este strict pentru atac.

#43
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.364
  • Înscris: 30.11.2021
Si paralizantul ala sa fie mic discret si de firma. Sa nu atraga atentia.

In cazul la autoaparare daca te uiti pe canalele de youtube ale americanilor cand dau sfaturi pentru europeni, vezi precizare legata de legislatia din europa.
Te sfatuiesc ca mai bine cumperi un spray normal si dai cu ala, spray mic normal.

Doar ca la Craiova se joaca in alta liga privind violenta extrema.
https://www.facebook...321943298760144
Astia nu dadeau sa se apere, astia dadeau sa kill.

Si asta nu este vreo strada din cartierele alea craiovene in care nu intri nici ziua.
Va pun mai incolo ce spray paralizant am cumparat dar este prea mare, de acolo si precizarea ca aveti grija ce cumparati.
Asta merge iarna cand ai geaca.

#44
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostMindArchitect, on 13 august 2023 - 13:09, said:

Si paralizantul ala sa fie mic discret si de firma. Sa nu atraga atentia.

In cazul la autoaparare daca te uiti pe canalele de youtube ale americanilor cand dau sfaturi pentru europeni, vezi precizare legata de legislatia din europa.
Te sfatuiesc ca mai bine cumperi un spray normal si dai cu ala, spray mic normal.

Doar ca la Craiova se joaca in alta liga privind violenta extrema.
https://www.facebook...321943298760144
Astia nu dadeau sa se apere, astia dadeau sa kill.

Si asta nu este vreo strada din cartierele alea craiovene in care nu intri nici ziua.
Va pun mai incolo ce spray paralizant am cumparat dar este prea mare, de acolo si precizarea ca aveti grija ce cumparati.
Asta merge iarna cand ai geaca.
K,thx.

#45
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.162
  • Înscris: 04.02.2011

View PostTruculMagic, on 13 august 2023 - 09:37, said:

Voi unde traiti de aveti nevoie de spray? In salbaticie?

Eu chiar am un loc în sălbăticie unde merg. Problema nu sunt animalele cât câinii ciobanului. De regulă știu să vorbesc cu ei însă odată s-a pus la mine pe plaț și nu mai pleca. Când am încercat să gonesc, a mârâit așa că am dat cu jet și a părăsit înjurând câinește locul. Apoi pe dig la Timiș e plin de câini, de regulă golesc un tub mic sau mai mult când trec cu bicicleta, mă costă mai mult sprayul decât benzina dacă aș merge cu mașina. De aia am luat tub mediu acuma, cu jet, ca să nu mai am stres. Cu oamenii pe unde stau nu prea e stres.

Editat de benis, 13 august 2023 - 15:57.


#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.136
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTipiric, on 12 august 2023 - 21:33, said:

https://www.avocatne...lacrimogen.html

Dar pana la urma cand esti incoltit dai cu spray si pleci. Dupa aia mai vezi tu, conteaza sa pleci intreg.
Eu i-am dat unuia, care venea pe la spate sa ma talhareasca, un spray in ochi si am plecat linistit in treaba mea. Se asezase langa un perete cu mainile la ochi, in timpul asta il oblojea frate-su care si striga la mine "de ce ai dat ba? Cu ce ai dat ba?".
si esti sigur ca aveau intentia sa te talhareasca?  Cand merg pe strada nu ma astept sa am "interactiuni" violente cu fauna bipeda care se aproprie de mine. Si un caine de talie mare este foarte bun "repelent".

View PostTruculMagic, on 13 august 2023 - 09:37, said:

Voi unde traiti de aveti nevoie de spray? In salbaticie?
Burkina Faso

Editat de tfmercedez, 13 august 2023 - 16:17.


#47
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.491
  • Înscris: 05.04.2023
Ceea nu înțeleg papagalii cu sprayuri din astea e că în unele cazuri ești nevoit să mergi până la capăt, în sensul că ori tu ori celălalt, ceea ce nu e de glumă, nu știi cu ce animale ai de-a face!
Așa că recomand prudență în folosirea sprayurilor, mai sănătoasă e fuga sau prăduirea benevolă.

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.136
  • Înscris: 15.06.2007
Atunci sa mearga pana la capat: permis de port arma, pistol, etc.

Asta se trece cu vederea cand lumea isi tot cumpara masini: riscul de a fi jefuit scade mult.

#49
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.438
  • Înscris: 04.06.2016
Sunt bune alea albe de le au baietii in negru cand merg in interventii, daca aveti cum sa faceti rost de unu.
Dai de la 4-5 metri si il zapacesti 5 ore.

#50
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.123
  • Înscris: 02.09.2009

View Posttfmercedez, on 13 august 2023 - 16:39, said:

Atunci sa mearga pana la capat: permis de port arma, pistol, etc.

Asta se trece cu vederea cand lumea isi tot cumpara masini: riscul de a fi jefuit scade mult.
Plus asigurare de crima,face puscarie asiguratorul in locul tau,ciclul ""din putul gandirii""Posted Image

#51
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018

View PostTruculMagic, on 13 august 2023 - 09:37, said:

Voi unde traiti de aveti nevoie de spray? In salbaticie?

Salbaticia e parfum. Problema e ca unii traiesc in taraniada si tiganiada. Bucuresti avand dubla calificare olimpica.

#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.162
  • Înscris: 04.02.2011

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 13 august 2023 - 16:35, said:

Ceea nu înțeleg papagalii cu sprayuri din astea e că în unele cazuri ești nevoit să mergi până la capăt, în sensul că ori tu ori celălalt, ceea ce nu e de glumă, nu știi cu ce animale ai de-a face!
Așa că recomand prudență în folosirea sprayurilor, mai sănătoasă e fuga sau prăduirea benevolă.

Spray-ul merge la orice animal indiferent de numărul de membre numa să fie cu capsicaină. Sigur, fuga e sănătoasă însă nu toți pot fugi și nu toți se lasă violați/bătuți cu plăcere.

Mai e și controlul psihologic al situației care te poate scoate din rahat.

Editat de benis, 13 august 2023 - 17:35.


#53
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 13 august 2023 - 16:35, said:

Ceea nu înțeleg papagalii cu sprayuri din astea e că în unele cazuri ești nevoit să mergi până la capăt, în sensul că ori tu ori celălalt, ceea ce nu e de glumă, nu știi cu ce animale ai de-a face!
Așa că recomand prudență în folosirea sprayurilor, mai sănătoasă e fuga sau prăduirea benevolă.

Ce inseamna mers pana la capat?  Daca-ti f..mut un spray lacrimogen in mufa, tu cazi pe jos si nu mai stii de tine 45 de minute, iar eu plec agale cu mainile in buzunare,

Sau te refereai la capatul tramvaiului?

Editat de abac, 13 august 2023 - 17:33.


#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.136
  • Înscris: 15.06.2007

View Postflorinellll, on 13 august 2023 - 17:09, said:


Plus asigurare de crima,face puscarie asiguratorul in locul tau,ciclul ""din putul gandirii""Posted Image
mai bine nu te aventurezi unde nu-ti fierbe oala.
Am vazut la mall de vanzare taser. Ala presupune "close contact" sa curentezi adversarul.  Sunt si bastoane care curenteaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate