Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Prioritatea la schimbarea directiei de mers pe drum cu prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#19
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View PostTheWarrior, on 11 august 2023 - 09:57, said:

Acum au pus gard pt tramvai, dar inainte era jungla totala. La ore de varf, smecherii veneau pe linia de tramvai si faceau dreapta.
de aia am zis ca sunt bune gardurile alea: tin animalele unde trebuie !!!


si vinovat e B ptr ca a schimbat directia de mers. drumul prioritar face la dreapta si vehiculul A a continuat pe drumul prioritar.

e ca si cum ar fi un drum drept cu doua benzi, amandoi merg in paralel iar cel de pe banda 1 decide brusc sa faca stanga: e logic ca trebuie sa acorde prioritate masinii de pe banda 2

Edited by rexx, 11 August 2023 - 10:06.


#20
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Eu zic ca nu exista, de fapt e imposibil, sa pierzi in instanta.

#21
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostNamidee, on 11 august 2023 - 09:59, said:

[...]
Edit. Urmeaza sa spuneti ca aveti prioritate cand mergeti inainte fata de contrasens?

Ai sa razi, dar am mai avut un accident cu prioritate pe contrasens, nu stiu daca a fost schimbata intre timp legea. Am virat stanga incadrandu-ma pe sens unic si, pe contrasens, venea un alt vehicul. Mi-am luat amenda si atunci ca, desi venea pe contrasens, vehiculul avea drum cu prioritate!

#22
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View PostTheWarrior, on 11 august 2023 - 10:03, said:

Eu stiu intersectia aia, am mers pe ea din toate directiile.
Amandoi soferii sau incadrat aiurea zic eu.
Politistul trebuia sa scoata un vinovat.

Se pare ca nu o stii suficient de bine. Este doar un singur sofer care nu s.a incadrat corect si anume B. B ca sa mearga inainte trebuie sa schimbe directia de mers, implicit sa traverseze banda 2. Banda 2 ca sa continue pe drumul PRIORITAR trebuie doar sa isi tina banda.

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostPatefon, on 11 august 2023 - 10:06, said:

Mi-am luat amenda si atunci ca, desi venea pe contrasens, vehiculul avea drum cu prioritate!
Pai si te ti-a zis? Ca trebuia sa te asiguri?
A-ti fost amandoi vinovati atunci?

#24
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View PostPatefon, on 11 august 2023 - 10:06, said:



Ai sa razi, dar am mai avut un accident cu prioritate pe contrasens, nu stiu daca a fost schimbata intre timp legea. Am virat stanga incadrandu-ma pe sens unic si, pe contrasens, venea un alt vehicul. Mi-am luat amenda si atunci ca, desi venea pe contrasens, vehiculul avea drum cu prioritate!

Acolo s.a decis corect, asa e legea. Stramba as zice eu, dar asa e. Daca ai semn de cedeaza, iar cineva vine pe contrasens, esti vinovat de accide t ca nu te.ai asigurat. Este fix ca atunci cand incerci sa te incadrezi pe orice drum prioritar, trebuie sa te asiguri din orice directie.

Edited by Namidee, 11 August 2023 - 10:11.


#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostNamidee, on 11 august 2023 - 10:08, said:

Se pare ca nu o stii suficient de bine.
De la intersectia cu Viilor soferul A avea timp si spatiu (sunt vreo 500m) sa se incadreze pe dreapta.
La fel si soferul B sa se puna pe band 2.

#26
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Prioritatea este reglementata de indicatoarele dinainte de intersectie si nu se pierde in mijlocul ei.
Strict intre cei doi, nu conteaza in ce directie merg, au acelasi nivel de prioritate.
Dar in a 2-a imagine se vede un indicator despre care se spune ca se instaleaza pe drumurile publice, cu mai multe benzi pe sens, pentru ca soferii auto sa se poata incadra din timp pe banda corespunzatoare directiei de mers pe care vor sa o urmeze.
In conformitate cu indicatorul, daca voia sa mearga inainte, B trebuia sa se incadreze (din timp) pe banda din stanga, in fata sau in spatele lui A.
Banda din dreapta este exclusiv pentru viraj dreapta, in timp ce cea din stanga este pentru ambele directii (inainte sau dreapta).

#27
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View PostTheWarrior, on 11 august 2023 - 10:11, said:


De la intersectia cu Viilor soferul A avea timp si spatiu (sunt vreo 500m) sa se incadreze pe dreapta.
La fel si soferul B sa se puna pe band 2.
A putea sa aiba si 10km sa se incadreze. Drumul prioritar se duce la DREAPTA, nu inainte. Nu are nici o obligatie de nici un fel.

Edited by Namidee, 11 August 2023 - 10:14.


#28
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostPatefon, on 11 august 2023 - 10:02, said:

"Indicatoare de ORIENTARE. Adica sunt o sugestie. Nu introduc nici o obligativitate.
Fa diferenta intre "orientativ" si "de orientare".
De orientare, adica soferul este informat din timp pe care dintre benzi sa se incadreze, este orientat catre directia de deplasare dorita.
Evident asta inseamna obligatii care, nerespectate, fac sa vedem masini mergand in sens invers pe autostrada, accidente etc. Nu sunt sugestii, sunt obligatorii.

#29
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postmisusumi, on 11 august 2023 - 10:13, said:

[...]
In conformitate cu indicatorul, daca voia sa mearga inainte, B trebuia sa se incadreze (din timp) pe banda din stanga, in fata sau in spatele lui A.
Banda din dreapta este exclusiv pentru viraj dreapta, in timp ce cea din stanga este pentru ambele directii (inainte sau dreapta).
Bunul simt asa spune. Dar acel indicator nu poarta dupa el obligativitate. E doar un decor, frumos, pe marginea drumului. Oricum, cel ce vireaza la dreapta de pe Banda 1 (de langa trotuar) NU e obligat sa se incadreze tot pe banda 1 dupa viraj. El poate sa se incadreze pe banda 2. Si in acest caz ARE prioritate fata de vehiculul care vireaza dreapta de pe banda 2.

Legea e stramba.

#30
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostNamidee, on 11 august 2023 - 10:14, said:

A putea sa aiba si 10km sa se incadreze. Drumul prioritar se duce la DREAPTA, nu inainte. Nu are nici o obligatie de nici un fel.
Sper ca nu ai permis. Amandoi au acelasi nivel de prioritate.
A este incadrat corect, indicatorul de orientare din a 2-a imagine ii da voie sa merga fie inainte, fie la dreapta.
B este incardat pentru viraj drepta, nu are voie sa mearga inainte.
Daca totusi a gresit, moral este sa-i lase pe ceilalti sa treaca si sa-si continue deplasarea cand are liber, cand nu incurca pe nimeni.
Sau, ca sa fie si legal, face dreapta si apoi ... se orienteaza dupa celelalte indicatoare.

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPatefon, on 11 august 2023 - 10:02, said:

Indicatoarele de incadrare (preselectie) sunt trecute in Anexa 2 la categoria "Indicatoare de ORIENTARE. Adica sunt o sugestie. Nu introduc nici o obligativitate.


Asta e o prevedere stupidă în legislație. Mai bine nu mai pun acele indicatoare pentru că, uite, mai e câte unul care nu dă doi lei pe ele, intră în alții, și tot ăia sunt vinovați.

Cunosc zona, 90% din traficul de acolo merge pe direcția drumului cu prioritate. Când de pe banda 1 mergi înainte i-ai încurcat pe toți. Banda 1 acolo ar trebui să fie cu obligatoriu la dreapta.

#32
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

View PostPatefon, on 11 august 2023 - 09:26, said:

Politia concluzioneaza: Vehiculul B avea prioritate iar vehiculul A trebuia sa se opreasca. 3 puncte de penalizare plus 4 puncte de amenda.

Daca in urma 'neacordarii de prioritate' a avut loc si accident, presupun ca ti-a retinut si permisul, corect?

Edited by aladdin2k, 11 August 2023 - 10:26.


#33
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostPatefon, on 11 august 2023 - 10:19, said:

Bunul simt asa spune. Dar acel indicator nu poarta dupa el obligativitate. E doar un decor, frumos, pe marginea drumului. Oricum, cel ce vireaza la dreapta de pe Banda 1 (de langa trotuar) NU e obligat sa se incadreze tot pe banda 1 dupa viraj. El poate sa se incadreze pe banda 2. Si in acest caz ARE prioritate fata de vehiculul care vireaza dreapta de pe banda 2.

Legea e stramba.
Bunul simt e stramb, nu legea.
Indicatorul nu este orientativ, adica faci cum vrei. Nu exista indicatoare de decor. Este de orientare, adica te orienteaza pe tine (sofer) in spatiu, iti indica cum sa te incadrezi pe benzi pentru a urma directia dorita, astfel incat sa nu faci accident.
Nu luati de bun ce a zis un politist prost.

Edited by misusumi, 11 August 2023 - 10:30.


#34
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postmisusumi, on 11 august 2023 - 10:17, said:

Fa diferenta intre "orientativ" si "de orientare".
De orientare, adica soferul este informat din timp pe care dintre benzi sa se incadreze, este orientat catre directia de deplasare dorita.
Evident asta inseamna obligatii care, nerespectate, fac sa vedem masini mergand in sens invers pe autostrada, accidente etc. Nu sunt sugestii, sunt obligatorii.
Art 100 paragraf 3 spune clar:

Quote

nerespectarea semnificației indicatoarelor și marcajelor de obligare
. Doar acelea sunt obligatorii. Preselectia/Selectarea NU este obligatorie. In lege nu exista cuvantul "preselectie" sau "selectare". Desi Anexa 2 arata niste modele:

Attached File  Selectarea.jpg   31.88K   30 downloads

View Postaladdin2k, on 11 august 2023 - 10:25, said:

Daca in urma 'neacordarii de prioritate' a avut loc si accident, presupun ca ti-a retinut si permisul, corect?
Nu sunt eu implicat, cineva drag mie :). Nu a fost retinut nici un permis.

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

View Postaladdin2k, on 11 august 2023 - 10:25, said:

Daca in urma 'neacordarii de prioritate' a avut loc si accident, presupun ca ti-a retinut si permisul, corect?

Nu.

Quote

Politia concluzioneaza: Vehiculul B avea prioritate iar vehiculul A trebuia sa se opreasca. 3 puncte de penalizare plus 4 puncte de amenda.

Asta daca nu ma insel este sanctiunea de neasigurare la schimbaera benzii, de aceea probabil nu i-au laut permisul. Pentru prioritate de dreapta i-l luau.

Art 108 Răspunderea contravenţională | Ordonanţă de urgenţă 195/2002

b) 3 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:

1. oprirea nejustificată sau circulaţia pe banda de urgenţă a autostrăzilor ori oprirea pe partea carosabilă a drumurilor expres sau a drumurilor naţionale europene (E);

2. depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;

3. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

Edited by george_alexandru, 11 August 2023 - 10:33.


#36
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostPatefon, on 11 august 2023 - 10:27, said:

Art 100 paragraf 3 spune clar:
. Doar acelea sunt obligatorii. Preselectia/Selectarea NU este obligatorie. In lege nu exista cuvantul "preselectie" sau "selectare". Desi Anexa 2 arata niste modele:
Art. 31 Participanţii la trafic trebuie să respecte regulile de circulaţie, semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier, precum şi semnificaţia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier;
b) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) şi b);
c) semnalizarea temporară și/sau indicatoarele electronice, care modifică regimul normal de desfășurare a circulației;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele; TOATE, fie ele si de orientare
f) marcajele;
g) regulile de circulaţie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate