Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Prioritatea la schimbarea directiei de mers pe drum cu prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#397
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Posttitoo, on 25 august 2023 - 15:20, said:

Conform acestei logici zic sa viram la dreapta din b3 si la stanga din b1,
Nu, fiindca in lege scrie ca B1 e inainte sau la dreapta, iar B2 e inainte sau la stanga. In intersectia in cauza anomalia e ca permite dreapta de pe B2 si nu permite inainte de pe B1, dar soferul celalalt zice ca si el vira la dreapta. Nu spun ca e ilegal, spun ca e ilogic si intra in contradictie cu tot ce stie un sofer obisnuit. Nu stiu cate benzi are drumul din dreapta, ca daca are una singura, Patefon n-are absolut nici o sansa de castig.

#398
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Hopaaaaa....

Stai asa... ala de pe banda 1 a tulit-o repede dupa accident vis-a-vis pe pietrisul de pe terenul viran.

Daca mergea la dreapta trebuia sa se opreasca langa linia de tramvai. Nu sa o ia razna perpendicular peste 3 benzi de circulatie.

Si am poze cu masina lui acolo.

Multam @gabrieln2016!

View Postdannvlas, on 25 august 2023 - 16:10, said:

Nu, fiindca in lege scrie ca B1 e inainte sau la dreapta, iar B2 e inainte sau la stanga.
[...]
Corect doar acolo unde nu exista indicatoare care sa spuna altceva.

#399
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Raspunsul meu a fost strict pentru fortarea logicii de catre titoo. Eu nu am sustinut vreodata virajul la stanga de pe B1, sustin ca virajul de pe banda care imi permite asta nu ma obliga la inscrierea pe o banda anume pe drumul de destinatie.

Pozele cu masina lui vor fi respinse din start. Nu a vrut sa blocheze circulatia si a dus masina unde era liber. Vezi ca Inteleptul are dreptate. Tu acum te judeci cu politia, nu cu soferul celalalt. El isi repara masina pe RCA-ul tau, in baza PV-ului si autorizatiei de la Politie si isi vede de drum. Politia va face totul ca sa castige sau sa tergiverseze.

#400
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdannvlas, on 25 august 2023 - 16:10, said:

Nu, fiindca in lege scrie ca B1 e inainte sau la dreapta, iar B2 e inainte sau la stanga. In intersectia in cauza anomalia e ca permite dreapta de pe B2 si nu permite inainte de pe B1, dar soferul celalalt zice ca si el vira la dreapta. Nu spun ca e ilegal, spun ca e ilogic si intra in contradictie cu tot ce stie un sofer obisnuit. Nu stiu cate benzi are drumul din dreapta, ca daca are una singura, Patefon n-are absolut nici o sansa de castig.
Pai nu spuneai ca in intersectie nu exista marcaj si daca nu exista nu se mai respecta benzile de circulatie ? Un sofer trebuie sa cunoasca legislatia si semnificatia indicatoarelor si sa circule in fiecare intersectie dupa indicatoarele sau margajele prezente acolo, nu dupa cum e obisnuit. Daca drumul s-ar fi continuat cu o singura banda, sa fii sigur ca nu ar mai fi fost amplasat indicatorul ala de preselectare a directiei de mers in intersectia respectiva.

#401
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Nu, nu spuneam asta. Spuneam ca virajul de pe o banda a intrarii nu ma obliga sa intru pe o anumita banda a iesirii decat daca exista marcaje de ghidare pe care sa le urmez. Altfel suntem cumva la egalitate si politistul - sau judecatorul decide cine e vinovat. Eu prefer sa nu fac accident decat sa am dreptate.

#402
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
https://www.antena3....aje-442187.html
Vreti ghidaje? Pe saturate! Posted Image

#403
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@danvlas
Sa inteleg ca nu e suficient indicatorul ala si paragraful din legislatie si trebuie musai si marcaje ? Daca nu sunt marcaje ce egalitate zici ca este? Ca prin ce ai scris pana acum reiese ca ala de pe b1 ar cam avea prioritate/intaietate, sa se inscrie pe b2.

#404
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Imi pare rau, dar eu nu stiu sa explic mai simplu ceea ce am scris pana acum si nu sunt dispus sa ma invart in jurul cozii. Intelegi ce doresti.

#405
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

View Postdannvlas, on 25 august 2023 - 16:41, said:

Nu, nu spuneam asta. Spuneam ca virajul de pe o banda a intrarii nu ma obliga sa intru pe o anumita banda a iesirii decat daca exista marcaje de ghidare pe care sa le urmez. Altfel suntem cumva la egalitate si politistul - sau judecatorul decide cine e vinovat. Eu prefer sa nu fac accident decat sa am dreptate.
Nu te supara, dar singura egalitate care exista in acest caz este aceea de a merge in paralel unul cu altul. Sigur ca poti intra direct si pe o alta banda la parasirea intersectiei dar atunci cel care face manevra trebuie sa fie absolut sigur ca nu-i deranjeaza pe ceilalti participanti la trafic. Daca noi doi circulam in paralel la patrunderea intr-o intersectie este elementar ca daca eu vreau sa ies pe o banda care nu corespunde celei de pe care am intrat trebuie sa am grija pentru a nu te stanjeni deloc pe tine. Daca intram in coliziune in aceasta situatie eu sunt vinovat de producerea accidentului, nu tu.

#406
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Postgabrieln2016, on 25 august 2023 - 17:28, said:

Nu te supara, dar singura egalitate care exista in acest caz este aceea de a merge in paralel unul cu altul
Exact. Si in cazul asta cineva trebuie sa decida care s-a urcat pe care. Politistul zice ca prietena lui Patefon a facut asta. Patefon zice invers. Hai sa vedem ce zice judecatorul. Eu pariez contra lui Patefon, desi mi-as dori sa ma insel.

#407
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Domnu'  Patefon, sa nu uit: spune-i tovarasei sa plateasca acum, ca e superoferta, ca daca asteapta verdictul si iese prost, o sa plateasca pretul intreg.

#408
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostMareleIntelept, on 25 august 2023 - 18:03, said:

Domnu'  Patefon, sa nu uit: spune-i tovarasei sa plateasca acum, ca e superoferta, ca daca asteapta verdictul si iese prost, o sa plateasca pretul intreg.
E platita amenda. In contestatie am cerut banii inapoi si punctele de penalizare radiate.
Pentru anularea malus asigurari e alt proces. Daca trece primul.
Pentru reparatii e al treilea proces. Nu cred ca se va ajunge pana acolo. Oricum bizonul isi baga unghia-n gat. Asigurarea era Euroins si urma sa expire in 7 zile.

#409
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Haaaa, imi place de militian, a tratat speta la marele fix: i-a taxat pe amandoi. Chiar ca ala plange acum recitand versuri din Euroins :D
Militianul, la despartire: "De vreti sa nu ma mai intalniti, cascati ochii in trafic si nu va mai ciocniti".

#410
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdannvlas, on 25 august 2023 - 17:16, said:

Imi pare rau, dar eu nu stiu sa explic mai simplu ceea ce am scris pana acum si nu sunt dispus sa ma invart in jurul cozii. Intelegi ce doresti.
Am inteles exact ce ai scris, nu ce am dorit.

#411
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdannvlas, on 25 august 2023 - 16:10, said:

...in lege scrie ca B1 e inainte sau la dreapta, iar B2 e inainte sau la stanga...
poti indica, te rog, legea si articolul care spune asta?

#412
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Post_Smiley_, on 27 august 2023 - 14:06, said:

poti indica, te rog, legea si articolul care spune asta?


La intersecţiile cu marcaje, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcţiei de mers voite, cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie şi sunt obligaţi să respecte semnificaţia indicatoarelor şi marcajelor pentru semnalizarea direcţiei de mers.

La intersecţiile fără marcaje, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie, următoarele poziţii:
a) rândul din dreapta, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre dreapta;
b) rândul din stânga, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre stânga;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

#413
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View Post_Smiley_, on 27 august 2023 - 14:06, said:


poti indica, te rog, legea si articolul care spune asta?
Daca-ti trebuie ucaz pentru asta, e de rau... Da' chiar scrie la abecedar, sa stii ;)

#414
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Post_Smiley_, on 27 august 2023 - 14:06, said:

poti indica, te rog, legea si articolul care spune asta?
Da, pot. Regulamentul de aplicare a OUG195/2002, art. 107.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate