Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Noi reguli pentru ITP: a fost adăugată ca în mod obligatoriu diagnoza

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
hihi, las'că-i bine!
m-a luat un vecin samsar, cu mercedesul din dotare, să mă ducă „la oraș”
pe lângă frumusețea mașinii, am fost încântat :P / frapat :o și de multitudinea de beculețe aprinse-n bord (și nu, nu era crăciunul :P )

#38
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Ieri am facut ITP-ul si a fost obligatoriu sa faca si diagnosticarea. Masina este Euro 6. Omul a spus cu subiect si predicat ca masina trece doar daca totul este verde. Inaintea mea a fost o masina de 15 ani vechime la care nu exista aceasta obligativitate.

#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
e simplu, omu testează, apare o eroare neinteresantă dpdv al siguranței în circulație, tu decartezi 50 de lei, el anulează eroarea, apoi reface testul - totul este verde!

așa că, atunci când cumpărăm o mașină euro6, cumpărăm și un tester, și-l folosim înainte să bagi mașina-n itp!

solved!

Edited by gushpi, 04 August 2023 - 09:24.


#40
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007

View Postdani1985, on 04 august 2023 - 10:58, said:

Nu se mai risca nici un inspector itp ptr 100ron spaga. Aveai tu informatii vechi.

Povești. Actualul soț al mamei mele are o coajă de Sharan care n-ar avea ce să caute pe drumuri (erori airbag, servodirecție nefuncțională) și totuși e cu ITP la zi. Nu cred că inspectorul care i-a dat ITP-ul s-a riscat pe gratis să îl treacă.

Edited by 0v1d1u, 04 August 2023 - 11:11.


#41
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007

View Postadip1962, on 03 august 2023 - 18:32, said:

Inainte de RAR alerg masina un pic... Apoi ma duc la RAR. Primul test de fum... ceva peste. Al doilea ok, al 3-lea ok. Asta a fost. Daca as fi mers o luna cu masina in oras fara sa-i curat/regenerez catalizatorul, dadeam probabil mai mult teste... pana iesea. Dar masina in cauza este un chiar buna la cei 170k km reali din 2008. Un JTI, euro 4, pentru cunoscatori...
Altfel nu stiu ce faci tu. La Ford-ul meu (euro 5) iau testele fluierand. La 270k km inca am DPF activ si-n forma buna. Ma mira, dar imi convine!

Este un JTD, tot pentru cunoscatori! :)

#42
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View Post0v1d1u, on 04 august 2023 - 11:11, said:

Povești. Actualul soț al mamei mele are o coajă de Sharan care n-ar avea ce să caute pe drumuri (erori airbag, servodirecție nefuncțională) și totuși e cu ITP la zi. Nu cred că inspectorul care i-a dat ITP-ul s-a riscat pe gratis să îl treacă.

Nu intelegi cum e treaba acuma. Ca sa nu piarda clientii si sa nu i se duca vorba de rau, doar de bine, deoarece mai sunt alte 7 itp-uri in cartier, inspectoru' te trece by default si n-are maruntis sa dea rest sau tu uiti de rest.

#43
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View Postvladut01, on 04 august 2023 - 06:05, said:

Fac eu ITP la un Tranbant de vreo 3 ani si nu se fac teste de emisie.

Probabil că l-ai făcut vehicul istoric.

#44
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 30.12.2007
Luna trecuta am facut si eu ITP-ul, au bagat diagnoza asta prin mufa OBD (obligatoriu pentru inceput la euro 6 urmind sa fie obligatoriu la toate masinile cu mufa OBD) si l-am luat pe bune. Am platit taxa si am plecat. Mai merg peste 2 ani la ei ca mi-a placut. Posted Image

#45
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Dilema mea este ce fac inspectorii in cazul mașinilor cu acces greu la mufa OBD gen Peugeot 307.
Ca nu au voie sa demonteze nimic in cadrul ITP-ului.

Edited by Valy_User, 04 August 2023 - 20:52.


#46
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Circula pe internet poze privind noile hack uri de la itp.

Spoiler


#47
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Postadip1962, on 03 august 2023 - 19:29, said:

BTW, toti posesorii de BMW cedeaza banda la 170..., desi inainte ti-au dat flash-uri. Asta a devenit distractia noastra intr-o masina din 2008... Posted Image

Ciudate distracții mai au unii, să meargă cu 170km/h pe drumurile noastre... Nu ai cumva și alte distracții, gen să alergi gol pe autostradă, să sari fără parașută de la etajul 10, să mergi în tricou pe muntele Himalaya, sa îți bagi un cuțit lung în burta, etc, etc? Că bănuiesc că nu te mulțumești cu distracții de astea nasoale, pentru oameni plicticoși ca mine, gen Netflix....

Edited by radonys, 05 August 2023 - 18:22.


#48
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
.... si daca ii tai vre'o 3 fire care ajung la mufa si nu se mai conecteaza interfata lor, nu imi dau ITP-ul?

#49
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Deja există niște jucării care pot emula un calculator de bord, cred că cineva inventiv va face ceva cu ele Posted Image
https://www.tindie.c...cu-simulator-2/

Mă rog, trebuie ceva care să știe și OBFCM.

Edited by Valy_User, 05 August 2023 - 22:22.


#50
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am un vecin care lucrea la ceva itp.
Mi-a zis razand "stai linistit, avem si noi tester si e mai rapid" :D

Deci, cine vrea sa treaca itp-ul, trece oricum.

#51
bluesys

bluesys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.01.2006
Orice tester generic OBD poate verifica daca sistemele de monitorizare a emisiilor sunt "ready" inca din anul 2000
In US si UK esti respins daca vreuna e Failed/Not ready/Incomplete (rosu) si nu se mai masoara noxele la fundul masinii.
In Ro nu numai ca RAR e atehnic, dar nu verifica noxele conform instructiunilor software - exemplu. motor cu temp 80 grade, catalizator incalzit minim 300 grade ... etc


[ https://bluonline.eu/readiness.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://bluonline.eu/readino.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bluesys, 24 November 2023 - 08:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate