Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

ACVARIU DE FIRMA SAU FACUT ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Acvariile de volum mare sunt construite in alt mod, e vorba de alt tip de sticla si alta tehnologie de asamblare.
Sunt tuturiale pe youtube.

#38
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023

View Postbullterrorist, on 01 septembrie 2023 - 05:02, said:

Acvariile de volum mare sunt construite in alt mod, e vorba de alt tip de sticla si alta tehnologie de asamblare.
Sunt tuturiale pe youtube.

Am văzut ca sunt diferite de la tara la tara, le fac si cu sticla-lemn. Aștept sa primesc siliconul și voi face un test.
Acvariile din market cu pești de mâncare sunt o combinație din sticla si inox.

#39
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

View PostBogotta, on 02 august 2023 - 10:29, said:

Mai misto este sa il pui ca separator intre doua camere. Adica sa fie efectiv in decupajul unui perete si sa fie vizibil din ambele camere. Am vazut asa ceva la TV acu mai mult timp.

Da, si sa vezi ce distractiv va fi la un cutremul mai mare de 5 grade pe scara Richter.
La fel si pentru un acvariu de 4500 litri intr-o camera, sticla lipita cu silicon nu va permite atenuarea miscarilor pentru a nu se fisura/sparge in timpul acelui cutremur.

#40
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

View Postwertyck, on 01 septembrie 2023 - 16:59, said:

La fel si pentru un acvariu de 4500 litri intr-o camera,

probabil ai pus un 0 in plus ;) 4500 litri nu au nici cele de la gradina zoologica facute de hanganu  ;) in plus de asta, unde plasezi un acvariu de 4.5 m3 cind doar sticla va cintarii mult peste 1 tona, ma refer la podeaua care va sustine asa ceva, la bloc ... EXCLUS!!
in plus de asta, al dracu silicon, daca-l si ajuti cu ceva intaritoare pe lateralele mari ca sa nu se curbeze geamul (insignifiant, dar o face) tine al naibii de bine, si nu zic de variante dedicate/scumpe ci chiar si variante la indemana oricui gen aqua silicone, parca de la den braven.

#41
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023
Am pregătit podeaua din faza de construcție, tin sa menționez ca nu sunt amator, dețin mai multe acvarii majoritatea de 400-500 L. Sticla nu ajunge la o tona, o sa fie doar pe partea din fata, conform calculelor sticla va cântării 250kg.

#42
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ca sa nu ramana topicul in aer , in loc de unul am luat 2 acvarii , unul de vreo 330 litri EHEIM si unul de vreo 60 de litri FLUVAL !
S-a facut la modul profi ciclarea de peste o luna in ambele , sunt plantate de vreo 2 saptamani , de o saptamana lucreaza melcii neritina , din 10 incep sa intre pestii !
In detalii nu intru , nu asta e subiectul topicului !

Edited by Alltrack, 07 October 2023 - 18:37.


#43
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023
Melcii neritina, sunt enervanti, nu stiu care e scopul lor in acvariu dar fac multa mizerie vizuala cu ouale lor care nu aduc nici un rezultat! In plus sunt adusi din mediul natural cu bolile de acolo,. Nu as accepta niciodata sa am pesti sau alte vietuitoare care nu sunt adaptate unui acvariu!

#44
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Foarte bine ! Desigur faci confuzii citez de pe Nevertebrate ''Melcii din familia Neritina sunt considerați pe scară largă a fi cei mai buni melci mâncatori de alge'' adica iti curata geamurile , plantele , lemnele de alge ! Sunt micuti , nederanjanti...chiar simpatici.....desigur pentru mine !
Citez tot de pe Nevertebrate , ca si ei doar au tradus ''Melcii Neritina au nevoie de apă sărată pentru a se reproduce, așa că nu vă vor suprapopula niciodată acvariul'' , asa ca.........!
Cu bolile depinde , sunt multe solutii , eu am UVC-uri EHEIM pe ambele acvarii !
Sanatate !

Edited by Alltrack, 07 October 2023 - 20:33.


#45
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023
Am neritina in acvariu si e imposibil de curatat acele oua de pe geam, decor si pe unde le lasa. Vizual e nasol!

#46
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAlltrack, on 07 octombrie 2023 - 20:32, said:

Desigur faci confuzii

la ce descrie cred ca are pomaceea ;)

''Melcii Neritina au nevoie de apă sărată pentru a se reproduce"
poate vreo varietate "mai particulara" ;) exista in dunare, probabil adusi de burebista ;) 2 zone in care se dezvolta populatii de neritina si-s destul de departe de marea neagra ca sa poti banui ca ar putea migra sau ar urca amonte apa sarata ;)

#47
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006
Salutare, vreau și eu acvariu! Am mai avut acum 20 de ani, nu sunt chiar începător. Vreau, din motive de fengshui în cameră să pun un acvariu montet pe perete, pe un raft cu o poliță.

Stau la bloc de beton, peretele cu pricina are cam 18cm, inclusiv tencuiala. Am găsit poliță din lemn masiv de stejar de 18mm, cred că va fi OK. Mai am nevoie de două console în L pe care să le prind în perete. Dacă cineva se pricepe, să-mi spună de care / de unde. Oferta e vastă dar din ce am văzut, toate par cam prea firave pentru ce vreau eu. Acvariul nu va fi foarte mare, max. 120l. Cu totul să fie maximum 150kg.

Dacă are cinea experiență cu acvariu montat pe perete și e dispus să dea un sfat, mare mulțumire anticipat.

Edited by Shade_Wo, 10 February 2024 - 15:09.


#48
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
120l "atirnat" pe prete .... nu prea as dormi linistit. cu stativ, pe podea e sfint. ai loc si unde sa "ascunzi" filtrareala si restul tehnicii.
oricum, gindeste-te ca va avea ceva mai mult de 120 de KILOGRAME ;) sa detaliez plusul sau il deduci?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate