Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

ACVARIU DE FIRMA SAU FACUT ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
daca ai de unde sa cumperi sticla de 8mm, taiata la milimetru si vinclu (exista firme profi), lipirea este o joaca de copii.
cornier nu se mai foloseste, in schimb pentru rigidizare se folosesc "intaritoare", niste fasii de sticla de aceeas grosime cu lateralele, sau chiar lipite 2 cite 2, lipite la citiva cm de buza de sus a acvariului, iar daca acesta este de o latime considerabila, se mai por folosi si niste transversale care sa le uneasca, in fine, sunt mai multe forumuri de specialitate unde unii entuziasti chiar ofera suport faptic in realizarea unor acvarii cu dimensiuni pe gustul viitorului proprietar.

totusi, pentru unul care s-a "jucat" cu acvaristica, chiar si multi ani in urma, nu zic ca pasilla, dar sunt cam de incepator Posted Image

ca fapt divers, pentru ca tot spuneai ca acvaristica nu prea este discutata pe forumul asta, tocmai ce am inceput un mic proiect de revitalizare a vechii pasiuni, un rizom de 3cm de anubias nana, cu 2 frunze, intre timp i-a mai dat una, "pescuit din obor", vreau sa-l revitalizez si sa-l cresc pe o "radacina", intr-un cilindru de 6-8X20 cm .. sa vedem ce o iesi.

View Postmirel3003, on 02 august 2023 - 08:22, said:

tank stilul iwagumi...

poate gresesc dar 150-200l, iwagumi? parca stilul se referea strict la "acvarii" cu volume infiorator de mici. din nou spun .. poate gresesc.

Edited by r_murphy, 02 August 2023 - 09:08.


#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postr_murphy, on 02 august 2023 - 09:04, said:

poate gresesc dar 150-200l, iwagumi? parca stilul se referea strict la "acvarii" cu volume infiorator de mici. din nou spun .. poate gresesc.

Iwagumi se poate face si in acvariu de 5000L... Stilul iwagumi e caracterizat de acvariile cu "gazon" cu 2-5 pietre in centrul acvariului si cu o singura specie de pesti de banc.
Da, majoritatea acvariilor iwagumi au 50-100L, dar sunt o gramada de acvarii peste aceasta dimensiune.

Aici e prezentat un acvariu cam la aceeas dimensiune cu cel dorit de mine:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EvMhm0sPvws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mirel3003, 02 August 2023 - 09:32.


#21
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
daca nu iti faci unu in podea nu ai facut nimic

[ https://i.pinimg.com/originals/ed/14/95/ed14957cd7f7e337d66f7877110d674f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Mai misto este sa il pui ca separator intre doua camere. Adica sa fie efectiv in decupajul unui perete si sa fie vizibil din ambele camere. Am vazut asa ceva la TV acu mai mult timp.

#23
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

View PostAlltrack, on 01 august 2023 - 23:19, said:

Sincer dur raspuns ! Ma asteptam la orice dar sa te pricepi si la acvarii...e prea mult  !
Unde gasesc sticla dedicata ? De minim 12 mm , si firma care taie perfect ?

In majoritatea oraselor sunt furnizorii de sticla pentru termopan. Acolo poti comanda sticla pe care o vrei tu: sticla securizata sau doar laminata...google te poate ajuta cu adresa si numarul lor de telefon.
Sau daca vrei peretii mai usori decat sticla, treci la plexiglass sau policarbonat compact transparent. Acesta il poti comanda debitat pe cotele dorite la orice firma de productie publicitara. Ti-l taie pe CNC si poti cere rotunjirea maginii "superioare". Sau la furnizorii acestor firme de productie publicitara (Geplast, Tuplex)
Daca vrei sa-l faci singur poti cumpara profilele din aluminiu sau chiar inox, de la furnizorii de pe nisa asta, la preturi sub cele de la Dedeman/Hornbach. Tot google te poate ajuta.

#24
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011
Cei care recomandati policarbonat/plexiglass, ar fi bine sa cautati alte topicuri, asta nu e de voi.

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In primul rand multumesc tuturor pentru raspunsuri ! Primele concluzii clare :
- nu mai vreau din comertul de mass-market , nu spun ca nu sunt bune dar sunt calculate pe la limita rezistentei cu preocupare pe finisaje si design
- nu cred ca voi iesi la pretul de Juwel RIO 350 ci mult mai scump
- nu sunt sigur cat ar reprezenta manopera in costul unui acvariu facut la comanda si nu stiu cat as castiga daca il fac singur , pare ca nu castig mare lucru daca iau sticla si adezivul separat
- ''plexiglass sau policarbonat compact transparent'' nici nu intra in calcul...multumesc pentru intelegere , vreau acvariu...nu vand pestePosted Image pentru consum alimentar

Edited by Alltrack, 02 August 2023 - 13:54.


#26
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca esti din Bucuresti, stiu ca pe undeva pe sos. Oltenitei, blocurile de vis a-vis de cimitire/ADP, era un nene care facea acvarii mari, la comanda. Eu am vazut unul facut de el de cca 1,5 m lungime, vreo 60-70 cm inaltime si tot cam asa latime. Nu-mi aduc aminte sa fi vazut cornier pe el si nici ce grosime aveau geamurile.
Nu stiu cum sa dai de el. Poate prin olx?

#27
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
Daca nu ai experienta (si din ce am inteles tu nu ai cu noile metode de constructie) nu poti face un acvariu sigur de 350 litri, asa ca eu iti recomand sa renunti la acesta optiune ca risti sa cheltui banii degeaba.

#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostIon_Bumbu, on 02 august 2023 - 07:59, said:

https://www.aquadec....float-15mm/2978
Rama Alu si iasa bazinul.
Din cate am studiat , astia cam au absolut tot ce le trebuie ! In rubrica lor ''portofoliu'' am vazut niste ''scule'' de acvarii exact pe gustul meu . Mai ales unul ''acvariu complet de 280 de litri'' , cu rama...cu intarituri...cu capac !
As vrea sa aflu si opinii de la cineva care are acvariu de la ei , cum lucreaza...cat de seriosi sunt...calitatea produsului...daca respecta termenele final , ca asa poze frumoase poate face oricine .

@AlexD2 EXACT asta nu vreau sa risc ! Imi place sa bricolez , nu am 2 maini stangi , ma bag in foarte multe dar la 350 litri de apa in casa...cred ca las pe unii care stiu ce sa faca...macar teoretic Posted Image !

Edited by Alltrack, 02 August 2023 - 14:06.


#29
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postargonaut, on 02 august 2023 - 08:06, said:

Pentru dimensiunile lui RIO 350 nu-i nevoie de sticla de 15mm si nici de cornier.
Ai dreptate , eu vreau de 12 mm ! Si DA se pare ca exista alte feluri de intarituri...moderne :
https://www.aquadec....culator-acvariu
Dar se la cerere , pentru batranii neincrezatori in tot ce e modern , se poate pune si cornier de aluminiu Posted Image !

Edited by Alltrack, 02 August 2023 - 14:31.


#30
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,352
  • Înscris: 29.07.2013
Au aparut acum tot felul de adezivi structurali de se lipeste si cocosatu'  de gard.

Ultimul acvariu pe care l-am avut, self  made, avea 110 X 60 X 40cm, sticla de 8mm, lipit cu silicon structural transparent si-a functionat fara probleme.

Nu stiu dar cred ca policarbonatul are alt modul de elasticitate, mai mare ca sticla si mi se pare riscant de utilizat.

Edited by argonaut, 02 August 2023 - 14:40.


#31
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Ce stil de acvariu vrei sa iti faci de curiozitate?
Daca alegi sa dai comanda sau sa iti faci tu acvariu, sticla din fata si cele 2 laterale fati-le din ultraclear.

Edited by mirel3003, 02 August 2023 - 14:52.


#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am zis deja , modelul orientativ e JUWEL Rio 350 , dar cu materiale de calitate , cu lumina mai serioasa , cu filtru extern...nu intern si cu o mobila suport de calitate , nu prostia aia din pal... la care cad si usile !

#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu ma refer la ce pui in el stilul...

-Dutch style
-Nature style
-Ryoboku
-Iwagumi
-Diorama
-Jungle style
-Ciclide
-Marin corali
-Marin

Ai aici principalele stiluri de acvaristica:
https://en.wikipedia...iki/Aquascaping

Edited by mirel3003, 02 August 2023 - 15:38.


#34
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din ce e pe acolo , mai apropiat de jungle style dar cu mai putine plante ! Adica cateva pe sol si mai multe plutitoare .
Inca mai caut ce aveam acum ''100'' de ani , niste plante plutitoare asemanatoare cu partea externa a ''ridichilor''Posted Image si cu radacini vizibile de cativa cm .

Edited by Alltrack, 02 August 2023 - 16:14.


#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Daca la acvariu nu o sa ma bag , m-am decis ca suportul/''mobila'' o sa o fac singur , din cornier solid cu tabla serioasa...sa reziste si la 10 tone Posted Image !
Finisat frumos , vopsit la culoarea acvariului cu pistolul , cu un covoras de cauciuc intre tabla si acvariu !

Edited by Alltrack, 02 August 2023 - 16:41.


#36
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023
M-am apucat sa fac un acvariu de aproximativ 8m lungime în forma de L (5 m x 4m cu 70cm înălțime și 80cm adâncime), volum brut de apa estimat 4500L. Am tot cerut oferte și soluția cea mai accesibila (și probabil sigura) e sa îl fac din cornier inox 304 (4cmx4cm cu 04cm grosime) + întărituri platbanda inox de 4cm.
Geamul este foarte scump si ma gândesc ca pe fund, spate și laterale sa folosesc tabla din inox de 2mm sudata .Voi avea decor 3d făcut pe comanda, deci nu se va vedea tabla. Acvariul vine încadrat în mobilier si rama nu se va vedea.
Pentru 3 buc tabla inox de 02 (3000x1500)+ cornier 7 bucati la 6m + 2 platbanda la 4M am primit o oferta de 6500 ron la care se mai adaugă electrozi speciali, pânze de șlefuit pentru flex undeva la 200lei.

Întrebare;
1- siliconul special 881 face priza intre inox și sticla?
2- exista firme care produc sticla laminata cu lungimi mari (am găsit doar care produc cu lungimi de maxim 3M).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate