Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Sfaturi construcție nouă!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 VarfulOmu2505, on 31 iulie 2023 - 22:06, said:

De curiozitate, ai si o schita cu etajul?
Nu, acolo nu mă descurc la compartimentare și sunt deschis la sugestii. Trebuie sa aibă 3 dormitoare, 1 baie si un dressing.

Edited by CValentin2, 31 July 2023 - 22:36.


#20
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Acolo e o problema cu baia care are usa in living sau usa in usa cu bucataria unde se mananca.

La camera de gaming va fi problema in sezonul estival deoarece soarele dupamasa coboara frumos si intra perfect in camera, astfel incat fara rulouri nu vei putea vedea nimic pe ecran.

Garajul in fundul curti iti va "betona" jumatate din spatiul verde. Se poate pune in fata casei alipit de aceasta, atunci vine CT langa garaj si camera de gaming la est. Macar te trezeste soarele daca adormi pe tastatura si dupamasa te lasa sa te joci cu fereastra descoperita. La cat e de mare garajul aproape poti sa renunti la CT in acest caz, dar un 30mp iti ajung pentru multe.

Baia e imensa bucataria e minuscula.

Edited by Prototype2, 31 July 2023 - 23:04.


#21
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Daca gardul de la drum nu este facut, pentru masina eu as face garajul lipit de limita din fata a proprietatii, cu usa automata, deschis (fara pereti ziditi). Alee betonata pina in spatele curtii? Nu ar fi mai bine fara? Chestia cu iesitul din masina si caratul cumparaturilor direct in bucatarie, suna bine, dar poate fi considerat un moft, atata timp cat spatiul nu permite.

#22
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 Prototype2, on 31 iulie 2023 - 23:02, said:

Garajul va avea 2 funcții (workshop și garaj). De aceea este acolo.
La birou pot pune perdele.
Să inversez scările cu baia?


 talica, on 01 august 2023 - 05:33, said:

Terenul este prea îngust sa fac garaj la strada, plus in partea de sud este deja o casa aproape la gard. Și urăsc din tot sufletul garajele la strada. Îmi plac mașinile, o alee in care sa spal/îngrijesc mașina este necesară.

#23
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012

 CValentin2, on 31 iulie 2023 - 22:34, said:

Nu, acolo nu mă descurc la compartimentare și sunt deschis la sugestii. Trebuie sa aibă 3 dormitoare, 1 baie si un dressing.
Mai intai definitiveaza parterul si apoi vezi cu etajul. Bucataria si livingul eu le vad spre curtea din spate

#24
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Nu te zgarci la latimea scarilor, te va ajuta mai tarziu. Bucatarie open space, cu masa undeva intre buc si living, ar da bine. In ziua de azi sunt hote bune care isi fac treaba. Baia de servici (dus, wc, chiuveta) poate fi mai mica (presupun ca in CT vei pune si MS, poate si spatiu uscat rufe). E gaz in zona?

#25
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 talica, on 01 august 2023 - 09:12, said:


Mai intai definitiveaza parterul si apoi vezi cu etajul. Bucataria si livingul eu le vad spre curtea din spate
Nu pot să le pun pe toate în spate din cauza terenului. Nu pot sa pun și camera tehnica și bucătărie și living in spate. Trebuie sa fac un compromis. Eu zic că asta e compromisul ok..

 talica, on 01 august 2023 - 09:51, said:

Nu este gaz, dar cică ar fii proiect depus. Camera tehnica așa sper să cuprindă și mașina de spălat, uscător etc. De aceea țin să fie in casă, nu anexa separat. Bucătăria open-space nu există, stau in apartament cu bucătărie open-space și nici cu mama hotelor nu pot fierbe sarmale fara sa miroasa in casă.

#26
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Baie, birou, CT spre drum (est). Living, bucatarie spre vest, unde probabil va aparea si o terasa. Pare destul de mare. Baia maxim 6mp.

#27
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

 VarfulOmu2505, on 31 iulie 2023 - 17:44, said:

Mie unul nu-mi place deloc. Livingul si bucataria spre vest, sa-ti bata vara soarele seara pana tarziu in geam, cand poate te uiti la tv sau ce mai faci prin casa, iar dimineata, la o cafea, sa nu vezi lumina rasaritului... Plus lipsa ferestre spre sud, de unde bate soarele cel mai mult iarna. Ar fi fost buna macar o fereastra mare acolo, cu pavaza pentru soarele inalt de vara. Iarna, dupa ce ca apare soarele daca ai mare noroc 5-6 ore pe zi, mai apuci sa-l vezi si doar vreo ora-doua la vest, cand apune. Trecerea prin living in bucatarie nu m-ar deranja, macar sunt separate, in vremurile cand majoritatea au bucataria direct in living (zgomot, miros, fum, abur), faptul ca treci prin living sa ajungi la ea este un inconvenient foarte mic. Deci, eu as zice living si bucatarie cu ferestre o parte spre est, sa ai lumina la rasarit, si o parte spre sud, sa ai lumina iarna, iar pe vest camera tehnica, hol, bai, de-astea.
Se vede ca n-ai stat la casa.
Cand stai la casa... nu prea stai in casa, ci in curte pe terasa.
Iei cafeaua pe terasa, mananci pe terasa, te relaxezi pe terasa, si cu siguranta nu stai hipnotizata la TV sa te incarci cu energiile negative, cand poti sa stai relaxata pe terasa alintata de pisica si cainele din dotare.
Chiar si iarna, mai ales daca faci o terasa orientata spre S-E si eventual cu posibilitate de inchidere pe timp de iarna.
Cei ca tine si daca ajung sa scape de la apartament si sa isi construiasca o casa isi construiesc casele ca si cum ar fi celule de puscarie, adica cu gandul ca vor fi inchisi in casa toata ziua.

 CValentin2, on 31 iulie 2023 - 20:04, said:

Cineva mai sus zice sa pun camera tehnica spre vest... Acolo este intrarea din stradă, după cum am desenat. Îmi pun camera tehnica la intrare in curte? Nu o pun în spate?  
Depinde de situatie si ce intelegi prin camera tehnica. De obicei utilitatile vin dinspre strada, asadar o camera tehica in fata casei e ceva firesc.

 CValentin2, on 31 iulie 2023 - 20:04, said:

O idee buna este aceea cu bucătăria mai aproape de grătar, deci o să incerc sa mut bucătăria in spatele curții. O să incerc sa schimb biroul cu bucătăria.
Bucataria clar trebuie sa aiba acces facil la terasa si eventual o fereastra care sa se deschida spre terasa.

Si nu te lua dupa cei ce iti spun sa unesti livingul cu bucataria.

 talica, on 01 august 2023 - 09:12, said:

Mai intai definitiveaza parterul si apoi vezi cu etajul. Bucataria si livingul eu le vad spre curtea din spate
Nu prea vad cum ar putea avea ambele iesire la curtea din spate. Ideal ar fi ca in spate sa fie bucataria, iar in fata livingul.

#28
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 asffga, on 01 august 2023 - 23:10, said:

Se vede ca n-ai stat la casa.
Cand stai la casa... nu prea stai in casa, ci in curte pe terasa.
Iei cafeaua pe terasa, mananci pe terasa, te relaxezi pe terasa, si cu siguranta nu stai hipnotizata la TV sa te incarci cu energiile negative, cand poti sa stai relaxata pe terasa alintata de pisica si cainele din dotare.
Chiar si iarna, mai ales daca faci o terasa orientata spre S-E si eventual cu posibilitate de inchidere pe timp de iarna.
Cei ca tine si daca ajung sa scape de la apartament si sa isi construiasca o casa isi construiesc casele ca si cum ar fi celule de puscarie, adica cu gandul ca vor fi inchisi in casa toata ziua.

Am stat cam jumate la casa si jumate la bloc, dar nu mereu sta lumea sa isi plimbe mancarea prin curte. Cunosc oameni la casa cu curte de 5000mp care ies pe terasa o data pe saptamana. Iar iarna poate stai tu la terasa, nu pe toti ne da cineva afara din casa in toiul iernii. Si chiar si alea 15-20 minute cat iti faci o cafea si un mic dejun conteaza sa ai soare la trezire, nu sa le faci in bezna sau la bec. Pana la urma, tu ce sugerezi, ca e bine sa ai bucataria si livingul spre vest, sa iti bata soarele seara vara, nu spre est, sa ai soare dimineata? Si de ce nu ii zici sa scoata livingul din schita complet daca la casa se sta doar pe terasa? Numai de noaptea mintii scrii...

Edited by VarfulOmu2505, 01 August 2023 - 23:34.


#29
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Pe est sa ai grija sa fie fereastra la dormitor. Altfel te trezesti cand iti bate soarele in fata.
In rest e chestie mai mult de economie pe partea de costuri cu energie.

Fiecare cum are ritmul vietii.
Si eu cunosc oameni care nu ies in curte decat cand pleaca undeva.
Cunosc un caz de familie multimilionara cu casa construita la care arhitectul i-a bagat si terasa si curte amenajata cu gazon si landscaping. Are si nevasta casnica care sta efectiv inchisa in casa, nu o vezi prin curte deloc. Doar copii ce mai ieseau prin curte, dar acum ca au crescut si astia stau inchisi in casa cand sunt acasa.
Alt caz de familie multimilonara, si-au facut casa si n-au decat o bucatica de curte care e reprezentata de retragerile fata de proprietatile vecine, nici masinile nu le pot baga in curte. Si e construita de asa natura incat ziua trebuie sa stai cu luminile aprinse ca sa poti citi o carte.
Unora nu le place libertatea si natura... tot la celula trag, cine stie ce specimene au fost stramosii lor de a ramas intiparit in ADN de la stramosi ca locul lor e undeva inchisi in celula sau in grota.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate